Споделена история от Други

Проблем с доверието в хората
Когато бях ученик, бяхме една компания от шест момчета. Бяхме приятели и бяхме много задружни. Става въпрос за гимназиалния ми период. Всички признаваха колко сме задружни. В очите на всички изглеждаше така, защото другите от двата випуска не бяха сплотени. Много давах за тази компания, твърде много. Обаче в 11 клас постъпки и думи ми показаха, че не сме били чак такива приятели, каквито аз съм си мислел, че сме. Кофти бяха и постъпките, и думите. Чувствах, че съм бил използван, защото нерядко ми искаха услуги, а понякога и пари. Само като им трябваше, разбира се, но беше така. И домашни са искали да им пиша, да им правя контролните. Бил съм и обект на подигравки, на една екскурзия ме поставиха в положението да платя изгубена вещ. Нови приятелства създадох в университета, но отново все се боях, че някой ще ме излъже или прецака. После имах и други нелоялни приятелства. Обичам да общувам с хората, но им нямам доверие. Не вярвам на хората така, както преди след историите в ученическата ми компания. В нея се правеха и интриги.

Как мога да възвърна пълното си доверие в хората? Как мога да не съм мнителен? Как мога да вярвам, че няма някой да направи подлост. Кажат ми нещо, може да истина, аз мисля, че човекът ме лъже. Как да променя това?

Коментари

1.   И с мен се случи наскоро да не вярвам че ще ми се направи услуга. Човека се отдръпна и аз го намразих. Казах му че е страхливец и че други като него няма и да имат приятелки. После му пожелах да пукне. И хич не ме интересува кой какво ще си мисли за мен. Напълно си си прав.

2.   Нормално е това, което ти се е случило. Нарича се порастване. Добре е да не вярваш сляпо на хората и да се пазиш. Целта е постепенно да разбеш на кого може да вярваш и на кого-не.

3.   "Как мога да възвърна пълното си доверие в хората? "

Не е разумно да имаш пълно доверие на хората, защото и най-лоялният човек е зависим от много неща, които могат да го поставят в ситуация, в която да не може да бъде лоялен. Пълно доверие можеш да имаш на някакво божество, както правят вярващите, защото то съществува само в съзнанието, което винаги ще го оправдае. Според библията, Исус Христоs също не е вярвал на хората, ако това ще те успокои. :D Аз също не вярвам на никой, но и не търся доверие. Не вярвам и на себе си, защото знам от колко много неща съм зависим. Все пак като идея за теб - подбирай хората, на които искаш да се довериш. Научи се да разпознаваш боклуците, средните и стойностните. сложно е, защото човешката същност е комплексна.

4.   Аз не вярвам на никого, освен на семейството си-и по-точно майка ми и баща ми. За мен роднини не съществуват, те са чужди странични хора-завистливи и злобни. Единствените хора, които имат значение за мен са майка ми и баща ми, които обожавам. Те са единствените хора на които вярвам.

5.   Приятелството в доста от случаите е единия да използва другия, а последния да му позволява да го прави. Не чакай реципрочност в отношенията.

6.   "Как мога да възвърна пълното си доверие в хората? "

Ами стани пак на 10 години, други начин няма :)... Както виждаш, никой не заслужава пълно доверие...