Споделена история от Други

Претърсване.
Добър ден. Скоро имах рядката чест да бъда претърсен от органи на реда на незнайно за мен основание (бях в метрото и тъкмо отивах да си чекирам картата на турникетите) и понеже това съвсем не ми се вписва в представите за лична свобода бих искал да зная при какви условия мога да откажа да бъда претърсен от органите на реда или поне да направи проверката да протече по правилата?

В Закона пише следното:

Чл. 73. (1) Полицейските органи извършват личен обиск на лица:
1. задържани при условията на чл. 70, ал. 1;
2. за които съществуват данни, че носят опасни и забранени за притежаване предмети;
3. заварени на място, където е извършено престъпление или нарушение на обществения ред, когато има достатъчно данни, че у тях се намират вещи, които са свързани с престъплението.
(2) Личен обиск може да бъде извършен само от лице, което принадлежи към пола на обискирания.

В параграф 1 не смятам че се вписвам, тъй като изобщо до този момент не съм бил криминално проявен

Чл. 70. (1) Полицейските органи могат да задържат лица:
1. (изм. - ДВ, бр. 17 от 2003 г. ) за които има данни, че са извършили престъпление;

Относно т2 също не намирам конкретна причина - не носех нито раница, нито какъвто и да е багаж, единственото което имах у себе си беше само телефона и ключовете ми. И въпреки това бях направо разкостен - провериха ме супер щателно, не пропуснаха каквото и да е и ми провериха всички възможни джобове, крачоли и ми напипваха дрехите след това.

Относно т. 3 - престъпление в района, едва ли е имало. Двамата полицаи просто седяха на входа на метрото и си се смееха нещо. Но тази заедно с мен влязоха 10-15 момчета, видимо футболни ултраси със шапки суичъри - например бяха пропуснати и изобщо не бяха проверени.

И така - много искам да разбера как мога да си отстоявам правата при подобни проверки? Навсякъде все се говори за съществуване на някакви данни. Мога ли да се хвана за тези данни или те могат да си правят каквото си искат и да си измислят, че имат въпросните данни?

Да не говорим, че бяха допуснати куп процедурни нарушения - полицаите обясниха за какво ме проверямат едва, когато ги попихах- преди това ми казаха само: "Добър ден, документи за проверка. " Не се и представиха, а това, предполагам, е задължителна при извършването на подобни проверки. Не съм ги карал да се представят де, за което сега ме е яд малко.

По-нататък пише:

Чл. 75. (1) За всички случаи на извършен личен обиск, проверка на вещи и превозни средства полицейският орган съставя протокол, който се подписва от него, от един свидетел и от съответното лице и му се предоставя екземпляр от него.
(2) Личният обиск, проверката на вещи и превозни средства се извършват по начин, който да не уронва честта и достойнството на гражданите.

На мене не ми беше съставен какъвто и да било протокол, а определено чувствам честта и достойнството си уронени.

Мога ли да подам оплакване срещу действията на полицаите или понеже не съм възразил, то нищо не мога да направя?

И изобщо - как да постъпя следващия път. Ако нямам право да откажа обиск, то поне искам да им загубя колкото се може повече време и да ги прекарам по всички възможни правни параграфи.

Мога ли примерно след като ме проверят по лична карта да им кажа: " Ето, не съм криминално проявен и ако нямате основанителна причина, то тогава ви пожелавам приятен ден. Довиждане! "

Коментари

1.   Не зная за България, но съм виждал по телевизията, че в Англия спират на улицата и проверяват за наркотици.

2.   А можеш ли да докажеш, че наистина си бил претърсван?