Споделена история от Други

Не му се учи
Синът ми е на 15, 9 клас. От 3-ти клас учи с частен учител. А колко учители сме сменили, бедна ви е фантазията. Мързи го да учи и това е. Сам си го казва, че ученето му е тъпо. Всичко сме пробвали - и награди, ако слуша учителите, и наказания с TV и интернет. Абсолютно нищо не помага, мазол ми излезе на езика. Преди да дойде учителя с баща му му казваме да слуша, да внимава, заплашваме го, но нищо не помага. Той се съгласява, но като дойде учителят, започва да си играе на телефона, да не пише, изтървава си химикалката и я търси 3 часа, и най-спокойно си казва, че го мързи да учи. В училище пък се лигави с приятелките му, хили се в часовете, замеря децата с химикали или им взима нещата. Той от малък си е такъв. Единствено госпожата по рисуване не ми се е оплакала, дори го хвали, че участва в конкурси и помага на съучениците му. Не зная вече какво да правя... с татко му сме полудели. От дете все се оплакват от него. Страх ме е, че учителите ще започнат да се заяждат с него и умишлено ще го тормозят, защото пак ще е за оплакване...

Коментари

1.   На прав път е момчето ви госпожо! Детето ви вероятно е роден за дизайнер или нещо свързано с рисуване. Уверявам ви! И аз бях същия и не се поддадох на родителските тъпотии за ученето. Сега съм успешен в професията ми. Ако бях станал зубър и влязъл в рамките на образованието сега щях да работя за 400лв и да се оплаквам.

2.   Покажете му кои е шефа вкъщи. Не трябва да се държи така, всеки си има задължения, лишете го от джобни тогава.

3.   Вие (ти и мъжа ти) според мен от одавна сте сбъркали с подхода си към него. Много деца намразват ученето още от малки, защото родителите им изискват от тях да са отличници по всички предметни. НА СИЛА РАБОТА НЕ СТАВА! СТИГА С ТЕЗИ НАСИЛСТВЕНИ ЧАСТНИ УРОЦИ, защото са БЕЗСМИСЛЕНИ !
Според мен трябва да престанете да го натискате вече, защото сина ви така само се затормозява и накрая ще изпадне в пълна апатия към живота като цяло! Приемете и разберете, че сина ви няма да стане академик! И сигурно няма да стане адвокат или счетоводител или инженер. Но това изобщо не означава, че е тъп! И че няма шансове да просперира! Може би го влекат изкуствата, което изобщо не е лошо в днешно време. Може би за него ще е добре да се занимава с някоя творческа дейност, примерно с дизайн - НО ДИЗАЙН НА КАКВО ТОЧНО ТРЯБВА ТОЙ САМ ДА СИ РЕШИ!
Питайте го: с какво искаш да се занимаваш, или по - конкретно ОТ КАКВО СМЯТАШ ДА ПРАВИШ ПАРИ СЛЕД 12 КЛАС ? И пак поватарям - спрете с тези частни уроци - само си хвърляте парите на вятъра, освен че му хабите нервите на сина ви за няма нищо.

4.   Ами трудно е с момчета в пубртета. Единствената ви надежда е, че след като стане пълнолетен сам ще се стегне и ще започне да се занимава с това, което му е интересно. Даже ми се струва, че той напук на вашите усилия не се интересува от нищо. Заложете на рисуването щом има интерес. Може да стане графичен дизайнер, архотект или художник.

5.   Най-добрия пример е, ако види че родителите му учат.
Децата усещат, когато някой им казва: не яж шоколад, а самия той го прави. Без двойни стандарти.
Няма нужда от частни учители. Материала не е сложен.. оставете го да излиза с приятели, да се забавлява. И аз в училище съм учила предимно когато е имало контролни.. и все добри оценки съм имала, без някой да ме следи какво правя. Не е нужно да си прехвърляте амбициитв към детето.