Споделена история от Други

Как мислите, кой е постигнал повече в живота?
С баща ми винаги сме били в хладни отношения по ред причини, но винаги ме е вбесявал с опитите си да ме дразни от малък. От много години живея в чужбина и говоря с него най-вече заради майка ми, но преди два дни, точно преди да пътувам до летището пак ме вбеси.
Значи, накратко, той успя да продаде и пропие двустаен апартамент и вила, а сега живее с майка ми в гарсониера. Освен това имат още една гарсониера, която дават под наем. Тези две жилища за наследство от дядо ми. Баща ми има основно образование, завършено с тройка и в момента работи като охранител за 400 лв. Има и един стар Опел. В свободното си време обича да стои вкъщи и да пие ракия.
Аз съм на 38 години, доцент в западноевропейски университет, с 3 написани академични книги и редица други научни публикации, жена и дете. Обичам да пътувам и съм бил в над 30 страни на 4 континента. Но, все още живеем на квартира и ходя на работа с метрото, нямамe кола.
Когато казах на майка, че трябва да тръгваме, че ще изтървем автобуса, баща ми се изсмя ехидно и каза: "Ма ти си бил голяма работа бе! Да ти пикая на образованието! Аз на твоите години имах апартамент и вила, а ти живееш още на квартира и ми се мотаеш с градския транспот като пълен мизерник. Публикациите си ги заври отзад! Нищо не си постигнал в този живот! Аз съм постигнал много повече от теб! "

Това ме вбеси силно, както и жена ми и ние излязохме без дори да се сбогуваме с него. Но, подобно неуважение към образованието и този груб материализъм силно ме шокира! В интерес на истината, ние мислим догодина да вземем на ипотека доста прилично жилище като площ, но продължавам да се чудя, наистина ли две мизерни гарсониери и стара немска бричка са по-голямо постижение от докторат и преподавателска работа в престижен университет? !
Какво мислите вие - наистина ли един тройкаджия-охранител с основно образование на 62 години, но собственик на две гарсониери и стара немска кола е по-успешен/постигнал повече в живота от доцент на 38 години с редица академични публикации и награди за най-добър преподавател на годината, без собствено жилище и кола, но с доста добри доходи, които позволяват добър стандарт на живот в Западна Европа и пътешествия в Европа и по света? !
Дали баща ми наистина го мисли това или просто иска да продължава да ме дразни и обижда? !

Коментари

51-51 от 51

58.   От автора - номер 54 и 56 - Благодаря ви за подкрепата!
Някой пита дали можем да пестим с жена ми пари за жилище. Не искам да коментирам финанси и не това беше целта на темата ми, но да, успяваме поне на жена ми заплатата напълно да спестим и догодина без проблеми ще вземем ипотека за жилище. Всичко си идва с времето, но просто това не ми е бил първи приоритет. Да, догодина вече ще имаме и жилище, но за мен е много по-важно да сотавя нещо след себе си под формата на научна работа и публикации. Не мисля, че съм велик, но определено съм уверен, че съм постигнал много повече от баща ми.

А, колкото до коментар 53 и други подобни, ами какво да ви кажа? ! Не знам кое точно ви се струва странно, че един баща може да е мързелив пияница и да обижда сина си или че аз може да съм завършил докторат в престижен западен университет и сега да съм също преподавател. Ако искате вярвайте, на мен ми е все едно.

Който не вярва, че има мързеливи бащи пияници, нека се разходи в който и да е квартал в който и да е град или село и да се огледа.

Който не вярва какви са научните степени в Западна Европа и САЩ, нека да се разрови и провери, има достатъчно информация и който твърди, че нямало на Запад доценти, само показва, че не е стъпвал в западни университети.

Който не вярва, че на Запад има и български учени и преподаватели, а не само берачи на плодове, нека да напише в google на английски директно имена като Branislav L. Slantchev, Maria Todorova, Dimitar Stamov, Slava Stamova, Tanya Stoyanova, Chris Kostov, Milena Mahon и Anton Minkov примерно. Това са все българи, повечето от тях мои съученици, а някои като професор Тодорова, професор Слънчев и професор Минков съм ги срещал на международни конференции. Вижте как българи на по 37-8 години имат редица публикации, преподават и работят на места като Станфордския университет и университета в Сан Диего, в Отавския университет в Канада, в немския научен център за ракови изследвания в Хайделберг, в Мадрид, Чикаго, Лондон... Както май писах по-горе от нашия гимназиален клас имаме 6 дущи с докторати в чужбина, плюс счетоводиелка и зъбен асистент в САЩ и т. н. Вярвате или не, аз и мои съученици на възраст 37-8 години имаме вече академични кариери извън България в области от история и политически науки до генетика, радиология и молекулярна биология. Просто имах щастието да завърша една от най-добрите гимназии и на най-добрите от класа ни даваха стипендии за да учим в чужбина.

За мен темата приключи. Прочетох интересни мнения, направих си заключението как да процедирам от тук нататък с баща ми, а който иска да ми вярва, че ситуацията е такава.

Огромно БЛАГОДАРЯ на всички коментирали темата!

51-51 от 51