Споделена история от Други

Юристи, помогнете! Съд заради... Фейсбук?!
Здравейте!
Става въпрос за по-краен език от моя страна във Фейсбук. Моля, без хейт - изпуснах си нервите и си позволих разни неприятни изрази на тема политика с други интернет потребители.
Ако се стигне до съд, какво точно може да се докаже при следните обстоятелства:
Коментарите, които съм написал, съм ги направил през VPN, който скрива истинския ми IP адрес. Само че фейсбук акаунтът ми е създаден с истинското ми ИП, а VPN ползвам от около година.
Ако се стигне сериозно до съд и разследващите стигнат до ИП адресите, може ли да се докаже, че АЗ лично съм написал въпросните коментари, при положение че те са направени с фалшиво ИП на VPN, а последно съм влизал във въпросния фейсбук профил с реалното си ИП преди поне 6-7 месеца?
Пак моля - без хейт. Признавам, че съм притеснителен тип и имам нужда от съвет. Хора сме и си изпускаме нервите. Знам, че сгреших, но заслужавам ли да плащам хиляди левове глоба за обида във Фейсбук, а всякакви други убийци да се разхождат на свобода в тази държава?

Коментари

1.   Не съм юрист и не мога да ти да съвет. Но защо, по дяволите, тази фраза, която няколко пъти повтаряш-"Моля, без хейт", не я каза на себе си? ! Преди да се правим на голямата работа в мрежата, е добре да се запознаем с това, що е нетикет и да го спазваме. Аз също споря и критикувам в интернет, старая се да звуча аргументирано и обосновано и дори да съм афектирана, никога не си позволявам персонални обиди, ругатни, подигравки и прочие. Много е лесно да нахраниш някого, когато се криеш зад монитора, анонимността дава смелост и премахва задръжките, но в един момент може да си намериш майстора. Затова се дръж така, както би се държал в реалността, дано излезеш от тази ситуация, без щети, наистина ти го пожелавам и да ти е като обица на ухото. Успех и моля, без хейт.

2.   Най-добре попитай адвокат.

3.   Интересно.
В България има практика по въпроса, т. е. напълно възможно е да Ви бъде потърсена отговорност. Не си мислете, че сте по-голям хакер от службите. Ако нещата наистина се случат, Ви съветвам да потърсите услугите на адвокат.

4.   По принцип е добре да се научиш да се аргументираш адекватно - без да използваш обиди, без да се заяждаш, без да си хейтър.
Но за да стане това ти първо трябва да се стегнеш да промениш живота си в посока, която ще ти създава повече положителни емоции. А това си зависи само и единствено от теб.
Сега ти просто не си в мир със себе си и затова си стигнал до тук, което те прави да изглеждаш най - малкото някак жалък в очите на останалите хора (е може би с изключение на тези, които изпитват негативизма, който и ти и то най - вероятно по много сходни причини)
Дали заслужаваш да плащаш глоба от хиляди левове - е не съм аз човека, който да го реши това, но със сигурност не одобрявам постъпката ти (независимо дали си или не си бил прав в конкретния спор), защото само слабите духом хора пристъпват към агресия (било то вербална или друг тип), когато не могат да излязат прави, доминиращи в дадена ситуация, а това за мен е грозно, отблъскващо, също така и невъзпитателно за децата и подрастващите.
(като стана дума за деца - много е тъжно, че все още живеем в свят, в които хора с проблеми със себе си стават родители)

'Знам, че сгреших, но заслужавам ли да плащам хиляди левове глоба за обида във Фейсбук, а всякакви други убийци да се разхождат на свобода в тази държава? -
-Justice is not Law, Law is Not Justice.

Иначе извън темата, като стана дума за убийци.. Смятам, че всички убийци, а също и изнасилвачи! трябва да бъдат изолирани някъде на самотен остров, но завинаги! , а не да са затваряни за 1, 2, 5, 20 или 50 години, защото човек склонен към такива гадости според мен няма как да се промени към нормалност и никога няма да бъде безопасен за обществото.

5.   VPN криптира данните от точка до точка, не скрива IP адреса, така че си разпознаваем. ако решат, могат да те открият и да заведат дело. дали ще спечелят вече не знам, зависи от доказателствата.
това да ти е за урок, друг път не си изпускай нервите защото може да ти струва скъпо

6.   Освен IP има и данни за устройството ти, но много се съмнявам някой да те съди за такова нещо освен ако не си обиждал лично политика.

7.   Как ще докажат, че точно ти си писал, а не някой друг с твоя акаунт? И по кой член от НК ше те подведат под отговорност тея смешници, които са ти взели страха?
Седи кротко и ги псувай на майка тея, къде са те страхували със съд.

8.   Доколкото знам, има приет закон, с който за език на омразата може да те съдят. Има даже и осъден, май беше пт Пловдив, който беше писал май срещу ромите. Не се увличай в омраза. Гледай какво може да промениш в живота си. Или пък пиши на лист, а не в социалните мрежи.

9.   Във фейсбук съм чела всякакви коментари - и лични обиди, и "расистки" коментари, и "подтикващи за агресия" - на "краен" език.
Ако си отправил лични обиди - може да се съди, но хиляди левове... Ако ставаше така, то всеки щеше да подава жалба всеки път когато някой го обиди.

10.   Не могат да докажат, че ти си писал коментарите, дори да знаят истинското ИП.

11.   Споко, никой няма да те съди за обида в Фейсбук, правил съм го много пъти и никой не ме е съдил, милиони потребители на мрежата се обиждат, ако с всеки един социалната мрежа се занимава къде ще му излезне края!

13.   Дай линк за да видиме какъв юнак си.

14.   Изтрии коментарите, които си написал и готово. Дори и да са ти снимали коментарите няма да издържат в съда подобни доказателства с довода, че лесно се манипулират чрез графични програми.

15.   Ок 3 неща ще ти кажа.
Признаваш, че си извършил престъпление, но търсиш съвет, как се измъкнеш от отговорност. Адвокатите имат за цел да защитят правата и интересите ти в съда, но най-голямата им отговорност е да следят за справедливото спазване на закона. Ти желаеш, да те научат, как да излъжеш в съда, че да излезеш невинен. Т. е. искаш да избягаш от отговорност.

Да, хора сме, но ако използваш тази "защита", че е човешко да си изпускаш нервите, без да имаш сериозна причина за това, ще се закопаеш много стабилно пред съда.

И последно - да, има убийци на свобода, защото не са успели да разкирят, кои са те. Нима това прави твоите престъпления маловажни? Или желаеш да има специална клауза, която позволява на теб, да нарушиш някой закони, защото не ги считаш за приемливи?

И не, това не е "хейт", това е истината. Извършил си нещо, което си знаел, че не е трябвало да правиш. Поеми отговорност, поне веднъж в живота си, като поемеш последствията от действията си.

16.   Ама като си ги писал нали ти се е виждало името. Хората знаят ли кой си или мислиш, че защото може да има и други хора с твоето име и фамилия няма да те намерят. Ама то вече може да са ти видяли от профила от кой град си, ако си си написал.

17.   абе ти на колко години си? !

19.   Бързо си трий логовете влизали в профила ти.... дано си ползвал платен vpn.... влизаш в секюрити и триеш от кои устройства си влизал ако случайно ти хакнат профила от там ще видят... също така вероятно ще имат хора из пощите ( ако се стигне ) и ще ти разбият акаунта и от там ще видят :)

20.   Ще ти кажа това, което хората много обичат да ми го казват - "Сам си си виновен! "
Кратко, ясно и изчерпателно...

21.   А мен ме интересува дали може човека на който пиша във Facebook да ми вижда IP?

22.   До 21, не може! Вижда се само от администраторите на Фейсбук!

23.   Бързо си трий профила или поне коментарите.