Споделена история от Други

За Приятелството
Класическото схващане е, че "Приятел в нужда се познава", че тези, които били до теб в моменти на нещастие, те са ти истински приятели. Но, аз преди малко повече от година се натъкнах на противоположно схващане. Прочетох мнението на един византийски интелектуалец от 10 в. по тоя въпрос: той казваше, че когато сме нещастни, приятелите ни са на драго сърце около нас, защото като гледат нашите нещастия, те се утешават за своите собствени. Същите тези хора обаче, просто не могат да ни гледат, допълваше той, ако изведнъж съдбата ни се преобърне и ни се усмихне щастието. Откакто прочетох разсъжденията на този човек (съжалявам, че не мога да цитирам дословно, текстът не ми е достъпен сега), много често мисля по този въпрос. Вие какво мислите? Ще се радвам на всякакви мнения и на споделен опит:) Благодаря предварително!

Коментари

1.   ами...да :-)

2.   За жалост, когато имах пари и раздавах комуто колкото се нуждаеше, имаше мноооого хора до мен... Сега, когато нямам и една стотинка в джоба си, няма ги и хората...
Освен това с времето хората се променят... мисленето им също.

3.   А пък при мен се случи това - бях приятелка с две момичета от 9-ти клас в училище. И трите не бяхме от най - отворените и бяхме сами, т. е. без момчета до нас. В 11-ти клас едната, да я наречем X си намери приятел, много се обичат, още са заедно. Скоро след това, другата - Y, изведнъж започна много да ? се дразни, караха се без видима причина, сърдеше се и накрая окончателно заряза X и се сприятели по - тясно с мен (преди те двете бяха по - близки). Завършихме, изминаха 3 години почти оттогава. Аз и Y бяхме много близки. Миналото лято и аз срещнах моя човек и оттогава сме непрекъснато заедно. През есента Y заряза и мен. Точно както беше постъпила с X преди години. А тя още е сама. Все "не ? върви с мъжете", макар да е богата и хубава. Защо ли? Може би, защото е егоистка?

4.   Мисля, че е точно така. Наскоро ми се случи нещо много хубаво, но вместо да усетя някаква радост от страна на приятелките ми, че съм успяла, почувствах завист. Беше ужасно... Та наистина, много си е прав този византийски интелектуалец.

5.   И аз мисля, че този древен мислител е абсолютно прав. Освен, че се убеждаваме, че нашият живот все пак не е толкова лош, издигаме се и в собствените си очи, затова, че" помагаме в нещастие" . Обаче ако на приятеля ни се случи нещо хубаво, много е трудно да сезарадваме искрено, без да си помислим" защо се случва не на мен, а на него" . Има и друго много известно твърдение - Няма вечни приятели, има вечни интереси.

6.   Няма приятелсво в живота "инереса клати феса". Ако се замислиш имаме приятели за да имаме с кого да излизаме с кого да споделяме кого да помолим за помощ е това не е ли вид използване. Чисто използване си е и те по същата причина са ни приятели. И ако дойде ден и не сте вече приятели каквото сте споделили може да се използва срещу вас.

7.   аз имах но вече не чувствам се ужасно сега защото ми забиха нож в гърба и ме оставиха тогава когато ми е най трудно!а сега ми е още по трудно,ми так е ако някой иска да пише да ми пише на скайп:....

модератор - не публикуваме контактни данни по принцип.

8.   Аз почти останах без приятели, поради простата причина, че в един момент съдбата бе благосклонна към мен и ми поднесе неща за които винаги съм мечтала. Оказа се в този момент, че няма кой да се зарадва за мен и с мен. Нямате си на идея каква злоба и завист се уви около мен. Наистина приятел е този който и в хубавите моменти е с теб, защото в лошите всички помагат.

9.   Напълно подкрепям номер 6 браво, за жалост това е истината. Има само ПРЕДАТЕЛИ. "ЛУДКАРКАТА"

10.   Най-добрият приятел на един човек, това е самият СЕБЕСИ! "ЛУДКАРКАТА"

11.   Темата е много интересна. Мисля, че си зависи от приятелите. Според мен човек може да има много малко истински приятели. Според 6, всякаква връзка е използване, но не съм съвсем съгласна. Като цяло ние сме социални животни и имаме нужда от контакти заради себе си. Въпросът е какво става след това. Може да заобичаш приятеля си като човек и да гледаш да му помагаш в живота. Да, естествено е да не ти е приятно да гледаш успеха на другите, докато ти самият си нещастен, но въпреки това си зависи от приятеля по какъв начин ще го приеме. Може за други неща да се радва или да страда заедно с приятеля си. Не мисля, че нещата са толкова категорични.

12.   Човек докато не си испати от такива предатели ,наречени приятели няма как да разбере че ЛЮБОВ и ПРИЯТЕЛСТВО НЯМА! Наистина темата е супур. "ЛУДКАРКАТА"