Споделена история от Други

Страх от мълнии
Моля за помощ! Имам нужда от подкрепа или съвет. Жена на 26 години съм. Това лято страшно много се наплаших от гръмотевични бури. Миналия месец шмаше страшна буря при нас, на каквато не съм ставала свидител от малка. Дори и като малка не съм се страхувала толкова, колкото сега. Нещо в мен се разклати на 1000 градуса! Изградих си вътрешна фобия и не мога да се отърва от този страх нито денем, нито нощем. Дори и небето да е спокойно и ясно, аз умирам от страх да не се зададе нова буря. Когато слушам прогнозата и кажат, че ще вали, изпадам в паника. Мисля, че всичко това се дължи на това, че нямаме гръмоотвод, а къщата ни е доста стара, а приятелят ми не дава и дума да кажа за това, защото нямал толкова пари. А без гръмоотвод и то на село.. си е наистина страшно. Моля ви, кажете как да се преборя с този страх? Има ли и други като мен? Мислите ли, че е безопасно да живееш в незащитена къща?

Коментари

1.   Фишмираш се жестоко, не ти липсва гръмоотвод, липсва ти бой като малка, по това, което прочетох, мога да съдя, че си разлигавена. Извинявай, ако не е така, но по прочетеното, това мога да кажа. Колко семейства живеят без покрив над главата си, а наща гръмоотвод нямала, ми и ние нямаме, но да чукна на дърво, всичко е тип топ. Когато по телевизията казват, че ще има буря, това не гарантира, че ще има буря, а пък за мълнии да не говорим. Спокойно, дишай.

2.   По принцип ако имате високи метални или дървени (когато се намокри от дъжда, дървото става добър проводник) пръти или други подобни елементи около къщата е безопасно, защото те ще действат като гръмоотвод, в случай че има мълнии. Ако сте в някаква къща, около която няма дори стълб за електрически ток и няма други къщи в радиус от 500 метра - тогава е кофти. Не вярвам обаче да сте в този вариант - със сигурност имате поне електрически стълб до къщата, или до съседни къщи.

3.   Здравей, не си сама :) аз също съм на 26 и ужасно много ме е страх, когато гърми и аз като теб съм се наплашила от не една случка, та сега чуя ли да гърми по-силно, направо се вцепенявам, но когато почне да гърми така силно и да ме е страх, (смешно е) но си дърпам пердетата да не гледам поне ии гледам да съм далеч от прозорците (много ме е страх) също така не използвам никаква техника докато гърми..просто лягам и чакам да спре хахаха, смешно е, но съвсем серизно го имам този страх и така правя...Не мисля, че е нещо ненормално, човек да го е страх,..Всеки си има страхове...Ако вярваш в леене на куршум, потърси такъв човек...И още нещо, човек от съдбата ди няма да избяга, ако нещо е писано да става, то ще стане, с и без нашите притеснения..те просто са излишни... не може да живеем в непрекъснат страх..

4.   Първо направата на гръмоотвод струва 50-100 лв ако е с фабрични елементи, но става и само с една метална тръба на покрива свързана с дебел кабел към земята или дори най-обикновена арматура заварена за тръбата на покрива и свързана с друга забита в земята тръба отново чрез заварка. Би струвало най-много 20-30 лв.
Второ да ти падне мълния върху къщата е по-малко вероятно отколкото да станеш тото милионер - в годината падат мълнии върху 2-3 къщи, докато милионерите от тотото са поне 2 пъти повече.
И трето - мисля че трябва да посетиш психолог или поне баячка да ти прибае там на село.
Не се панирай толкова, просто си се уплашила - на всеки може да се случи. Просто си направете гръмоотвод.

5.   Един гръмоотвод е 50 до 100 лева. Кажи на приятеля си, че това ще те накара да спиш спокойно.

6.   И aз имaх тaкaвa фобия и още си имaм стрaх, но вече знaм и зaщо...
Преди дa кaжa нещо повече, ще те попитaм, знaеш ли си резус фaкторa? Знaм, че е "стрaнен" въпрос, но може дa е отговорът.

7.   Моля за мнение или съвет

8.   Мълниите са наистина нещо страшно и опасно.

За гръмоотвода - не съм експерт, но ако къщата е най-високата точка в радиус от 30 метра, мисля, че е хубаво да има. Най-добре да се консултираш с професионалисти.

9.   Ето това е голямата разлика в манталитета между българина и руснака, откъдето произлиза и различната им съдба. От ниво гръмотевична буря до ниво политика, смелост, национално единство, президент, размери и световно влияние. Особено видно на 0:45 от видеото.
https://www.youtube.com/watch?v=LKvE5CXlcaI&t=214s

10.   Ако съседите имат гръмотвод може да предпази и вашата. Съветвам те да потърсиш психолог за няколко сеанса за страховата невроза, да се преодолее в самото начало, докато не се е задълбочила.

11.   Авторката: Точно за това ме е страх - защото къщата ни е най -висока в околността, а и нито един съсед няма гръмоотвод. И стълбове има, да, но са на по - ниско ниво от къщата. А иначе съм съгласна, че имам нужда от врачка само търся подходяща. Ако знаете за такава в София, моля дайте координати. И друго искам да попитам - през затворен прозорец има ли опасност да влезе мълния? :)

12.   Авт. : Номер 6 : Не си го знам. Защо кво общо имо това? :)
И Номер 8 : точно там е проблема - не на 30 а на 300 метра разстояние в околността къщата ни е най - високата точка. Всички други са 2 етажни, а нашата е 3 и затва умирам от страх. :(

13.   Ако близо до къщата има нещо по-високо от нея - дърво, хълм, друга къща (постройка), мълнията няма как да падне на вашата къща.

До номер 1: А колко хора се чудят за каква баш глезотия да си дадат парите? Хич не са малко вече в България, лошото е, че е за сметка на тези, които нямат пари дори за един гръмоотвод. Дори и да е излишен в случая на авторката (което не знаем, защото не знаем какво е разположението на къщата все пак), това би премахнало страха й, би й дало спокойствие. Какво лошо има човек да не иска да живее в страх, не мисля, че иска много авторката - иска спокойствие.
Просто мисля, че коментара ти изобщо не е подходящ за тази тема... Това същото нещо, отиди и го кажи на някоя богаташка лигла, ама най-добре й го кажи на живо.

14.   Споко, шанса да те удари мълния е по малък от колкото да спечелиш от лотарията.
Снощи дтрашна буря се разрази при нас, (софииска област) а пък още сме живи :)
От гръмотевици само един път съм се страхувал сериозно - пак бях в окото на бурията и то с мотор, на другия ден минах покрай едно дърво поразено от мълния - беше строено на половина и обгоряло.

15.   6 съм, колкото и дa е стрaнно зa теб, може дa е генетичнa пaмет. Окaзвa се, че всички или поне достaтъчно хиляди резус негaтивен имaме стрaх от море и гръмотевици. И при нaс е генетичнa пaмет...някои си спомняме.

16.   Авторката: Предвид създаването и поддръжката на този сайт, който обобщава в себе си най-различни чувства, мисли и проблеми на десетки хиляди души от най-различни култури и ценностни системи, аз съм на 100 % сигурна, че модераторите на сайта са с изключително високо ниво на интелигентност... И много бих искала да се допитам до тяхното мнение по темата, ако е удобно разбира се. :) Само ще допълня, че има високи стълбове ( улични лампи ), но не са точно до къщата, а на около 50м. от нея. А другите, които са по-близо до къщата, са много ниски.. Интересува ме за тези високите ( на 50 м. от къщата) дали ни пазят по някакъв начин или не? Благодаря! :)

17.   Моля за мнение. :(

18.   Да, пазят ви. Не знам дали се сещаш, но до сега мълния не е ударила къщата, нали?
Между другото, струва си да се замислиш твоят приятел каква опора ти е. Ти изпитваш голям ужас, но той не се впечатлява от състоянието ти. След това, толкова го е закъсал, че не може да плати 50-100 за общата ви безопастност. Ти там с малки деца ли смяташ да живееш?

19.   До н. 18: Моят приятел от нищо не де впечатлява. Той смята че това са излишни пари. Че нямало нищо страшно. И така да е, една защита никога не е излишна според мен. Обижда ме много факта че не прави нищо по въпроса но какво да направя. Той си е такъв. Мисли че по този начин ще угоди на една моя прищявка.