Споделена история от Други

За децата на '00. Пораснахме и ние! ;')
Е, драги читатели. Дойде и времето на нас - децата родени 2000 година да навършат след 1-2 години пълнолетие. Нека споделим всичко, което помним. На мен най-любимото време ми беше през лятото. Събирахме се с братовчедка ми и правехме 1001 лудории и бели. Списъкът включва:
-водни бомбички, мятане по кучета, котки, хора, коли от балкона
-поливане на чаршафите на съседите отдолу под баба ми и дядо ми със соев сос
-слагане на оцет/олио, сол в обувките на съседите под баба ми и дядо ми (ХД доста ги мразехме тези съседи, не знам защо)
-скачане от катерушки/пейки върху листа
-ходене чисто голи вкъщи
-мазане на дюшеците с най-различни 'магически' отвари, състоящи се от веро, алкохол, шампоан, балсам, олио, шарена сол
-мислихме си, че сме русалки и когато стане пълнолуние ще имаме опашки
-карти Winx и Winx като цяло
-Totaly Spice, H2O, други стари филмчета по Disney

От ранното ми детство си спомням следното:
-огромен телевизор(10кг. +)
-огромната тревна площ пред блока на баба ми и дядо ми, където отпред имаше макс пет пейки, беше толкова хубаво, без многото блокове, паркове, магазини. Всичко беше простичко, но идеално.
-с баба ми връщахме дискети от видеотеката (Маугли *Книга за джунглата* ми беше любимо)
-касетки, които пускахме по радиото и често се чуваше онзи превъртащ звук, пукащ звук
-плочи за грамофон с най-различни приказки и стари български песни, ABBA, какви ли не групи от 60-те и 70-те

СПОДЕЛЕТЕ какво си спомняте и вие? Ако се сетя нещо друго, ще допълня в коментарите.
А мен? ! Е, ако някой можеше да ме върне през 80-те години, то тогава всичко би имало смисъл. Най-хубавото време на метъла и рока. За жалост никога няма да се повтори отново! :')

Коментари

1.   Аз също съм 00 , момче , най - хубавите ми спомени от детството ми са картите Yi-Gi-Oh, покемон , играенето на футбол на улицата с приятели , пръскането с вода , криеницата, ех като си спомням всички тези неща каква носталгия ме обзема.. а скоро ще правя 18..

2.   Децата родени 2000 година са същите, като родените през 2005-2017 година, така че не ми се хвали, едва ли си преживял златното детство на "децата" от 80, 90-те години!

Вие не знаете, как да се забавлявате. Само технологиите ви задържат, иначе и до ден днешен с половинката ми играем игри (не пред компютър, а навън), катерим се на катерушки, люлеем се и т. н
Макар и над 20 годишни, все още сме си деца, докато при вас, не е така.
Не ме разубеждавай, защото виждам с очите си, а те не лъжат.

3.   В друго време живеете. Аз преди ви хулех (понеже съм 93 набор) и както всеки на твоята възраст и ти би казал къв е тоя... само 7 години е по-голям от нас, а се прави на интересен... не е така. И 2-3 години разлика си дават отражения и си носят своя заряд във времето.

Ранното ти детство, в което си правел разни неща е реално 2007-2008-2009г. Аз тогава вече правех секс и ми правеха фелацио мацките на моята възраст. Ранното ми детство на мен беше през 2000-2001 до 2005 :) и нямаше такава престъпност. Да, имаше си оттенъците от 90-те на прехода, но годините бяха без криминални за средния и нормален човек. Нямаше толкова убииства над деца и тн. Сега всяко дете в 6-7 вечерта се прибира или от даскало директно вкъщи. И то говорим за деца на 12-13г възраст. Ние на 7-8 годинки обикаляхме града с колелетата. А аз съм от голям град.

След това както казах през 2008 започнаха тиин годините. Гоненето с мацките, лудориите по цяло лято, пиенето на бири и какво ли не. Големите компании...

Твоето детство започна горе-долу, когато България започна да се изпразва все повече. През 2000 някак си имаше много повече хора в страната. България демографски беше много по-добре. Сега вече, в квартала, в който съм израснал просто няма хора. Преди пред всеки блок имаше по 15-20 деца, които си играят. Махалите бяха пълни с хора и деца, блоковете всяка вечер светеха почти всичките прозорци. Сега просто няма хора. Около 2. 5 милиона души напуснаха страната трайно и няма да се върнат. А и не се раждат толкова деца...

Не си пораснал, има още доста да видиш.

5.   Все едно ми описа моето детство. Помня как излизахме д играем долу пред блока и нямаше телефони и оставях бележки залепени където ми попадне, за да знаят родителите ми, че излизам. Или как стояхме вън до много късно без да се притесняваме, че е опасно. Също, когато играехме и някой си ожулеше коляното как се прибираше за лепенка и после с какво достойнство се връщаше при нас, като голям герой. Или игрите от сорта "стражари и апаши" или "гама" - винаги ще са в сърцето ми. И като се събирахме момичетата да играем на "ластик" и как момчетата идваха и го дърпаха. Спомени..

6.   От авторката:

Хаха, клавиатурата какви простотии е поправила Totally Spies**** е филмчето ХД
-също така се сетих и за Lazy town със Спортакус, Hannah Montana
-за стария Cartoon Network, където пускаха Powerpuff Girls (с трите момиченца), сещам се как го гледах всяка вечер с родителите ми
-Покемон карти и филмчето също бяха доста заинтригуващи
-имаше и една компютърна игра - Super Mario, която не спирах да я играя на огромния компютър на баба ми и дядо ми
С две думи - животът беше по-хубав без телефоните, компютрите, таблетите..

7.   До номер 2
Да не забравяме и че вие от миналия век много обичате да критикувате другите поколения, а само не се виждате какви сте. ;)

8.   Ей, номер2, недей така да говориш. Реално, ние, родените през 80-90 имаме по - сходно детство с тези 00 набори, отколкото тези родени през 70те и 60те примерно (все пак те са били под социалистическия строй). И е много тъпо така да се заяждаш с глупости от сорта на: че технологиите ги задържали и че не били деца и тем подобни злобливи глупости... най - малкото, защото така звучиш като някой назлобен чичка 68 набор...

А и си лицемерен - не сме ли израстанли и ние с технологии (аз съм 87 набор) - видеоигрите, тетриса.. аз на 13 получих компютър и ми се прекара интернет, като компа беше само за мен, защото родителите ми и идея си нямаха как да го използват (следователно не съм имала никакъв контрол върху това какво правя в интернет, а днес тенденцията е да не е така вече), година по - късно получих телефон (който днес се води като антикварен ;–)) И глупости сме правили доста сериозни... даже наборите с нулите ми се струват доста по - добри, ученолюбиви и кротки деца в сравнение с нас (80те-90те), но днес покрай по - добре развитата медийна активност се показват магариите на единици от тях и това разбира се създава усещането, че са по - пропаднали или нещо такова. Ама не е така.
Ако не беше твоя коментар хич нямаше и да пиша тук, защото реално темата си е за тях и това сега е малко като спам, но хич не се кефя като видя, че някои се напъва за пореден път да изкара по - малките от него като по - еди какви си негативи там.
А и къде тръгна да сравняваш чак децата родени 17та - ми те са още пеленачета бе :–)

9.   Горките, и те на това викат детство. Какъв блок, кви пет лева.... ние се мятахме по колелетата по цял ден обикаляхме селата, горите, язовирите. Връщахме се вечер само. Телефони нямаше. По тв само синьо лято.

10.   Като чета и ви съжалявам, не заради лудориите, а защото всичките ви спомени са свързани с дома на баби и дядовци. Вие сте за съжаление защото нямате спомени с нещо свързано с родителите си. Разбира се всички хора имат спомени с баби и дядовци, но вие нямате спомени с родителите, вие не сте разбрали какво е да имаш родители нямате спомени с тях. Поколение отгледано от баби не е на добро.

11.   Аз съм дете на 90 - те и мога да кажа, че това са наистина последните хубави години, и не защото съм родена тогава... Сега не е добре, и по - зле ще става. Може би много малко деца наистина знаят какво е детство, но дори и те са повлияни.
Болно е, но това е истината... страшно е даже!
Няма как да ме убедиш в обратното, просто аргументите са доста.

12.   2 - "Моето поколение е по-добро от твоето поколение! " - Спор, стар колкото самото човечество.

13.   Доста груби игри сте си имали... доста показателно за поколението ви. В това да правиш мръсно на непознати хора няма нищо забавно

14.   Номер 11, какво толкова им беше хубавото на 90-те, пък и на 80-те. Аз също отраснах през 90-те и имам страхотни спомени, но сега като се върна назад от гледна точка на голям човек, си давам сметка, че това е било едно ужасно време - мутри, мизерия, глад и т.н. Като малки играехме насред улицата, просто защото нямаше къде. Нямаше игрища, нямаше детски площадки, нищо нямаше. Ако някъде все пак имаше игрище, то представляваше парче гол и страшно груб асфалт. Футболните врати и баскетболните кошове отдавна бяха окрадени и разрушени. Сега под път и над път има поддържани детски площадки и модерни игрища. Колкото до другият мит, че децата висели само пред компютъра и таблета - това просто не е вярно. Често минавам покрай игрища и площадки, и всички са пълни. И сега, когато времето е топло децата си играят навън. Друг въпрос е, че и преди имаше деца, на които не се разрешаваше да излизат навън особено. Това продължава да битува и сега. Доста хора се имат за нещо повече от останалите ( в повечето случаи без каквото и да било покритие ) и съответно децата им не могат да дружат с кой бъде. Тези деца наистина стоят по цял ден вкъщи пред компютъра или таблета. Те просто няма какво друго да правят.

15.   Аз съм от 90те и мога да кажа, че днешните деца са ужас. Ние играехме цели дни и нощи навън, не са ни интересували никакви телефони. Живеехме истински. И това че бабите са ни гледали през ваканциите, е само в наш плюс! Ядох истинска храна, прясно откъсната от градината, играех си с животинчетата, учех се на труд. Всички деца бяхме заедно, не е имало лицемерие. Бяхме здрави, защото дишахме чист въздух на село всяка ваканция. Какви спомени само! А днешните деца, какво? От детската градина са вече с телефоните и таблетите, само това ги интересува. Всичко деградира. Тези електронни устройства само вредят и карат човечеството да затъпява. Аз лично усещам как ми вредят.

16.   Темичката е стара, но пък ще коментирам, че я търсих няколко дена.
И аз съм '00, и бих могла да кажа, че имах хубаво детство. Като почнем от детската, последните години, и от където все още имам приятели, с които сме си прекарвали прекрасни дни. 2008/12 бяха най-хубавите години за мен. С още две момчета играехме навън по цял ден, ако времето не позволяваше се редувахме у кого да ходим (в един блок, на един етаж живеехме). Зад блока имаше едно сливово дърво, където се качвахме и си стояхме на сянка лятото, а като имаше сливи си хапвахме. Изобщо в целия квартал си имахме местенца, където да ходим. Имаше един хълм, който го разкопаха, и го използвахме като стена за катерене, прибирахме се целите в листа и прах. Честно да си кажа много ми липсват тези времена, защото всичко беше спокойно. След училище пък се прибирахме заедно и се състезавахме кой ще си влезе първи, като живеехме в двата края на коридора. След домашните, късния следобед у тях играеме различни игри, гледахме анимации, правихме си пуканки. Като се събирахме тримата вечерта сядахме на стълбите и пак играехме с топка, на не се сърди човече и какво ли още не. Ако някой от нас беше болен си правихме подаръци - торбички със сладки неща, бонбони и т. н
Точно 2008/9 започнаха да навлизат смартфоните в ежедневието, но тогава не беше масово. На една приятелка от горния етаж и взеха още 2008, и то не бяха снимки, видеа, "филми" снимахме. Аз се скъсах да моля майка да ми вземе такъв, накрая си избрах Самсунг с капаче. Купиха й и лаптоп, и там бяха едни разговори по Скайп с часове, ако някой помни Fireboy & Watergirl - това играехме.
Така че въобще не мога да се оплача. Радвам се, че детството ми мина навън, по дърветата, а не с телефони и компютри. Впрочем, когато купихме новия компютър 2006/7, не сме се занимавали с интернет, а майка ми купуваше дискове - "Пипи Дългото Чорапче", "Ну пагади", "Грижовните мечета" и още много други, които пазя до днес. До нас имаше интернет-клуб на Мегалан, където се плащаше 5лв. за час, и можеше да ползваш компютър, ако вкъщи нямаше интернет. Между другото и ние гледахме Тотали Спайс, когато го даваха по БНТ още, даже се преструвахме на шпионки, въобще голяма игра.
Изобщо хубави години.
Kitty