Споделена история от Други

Постоянен адрес, когато си под наем?
Здравейте,

не съм от столицата, но живея под наем в София от над 10 години. Искам да сменя постоянния си адрес да е този, на който живея в момента. Разбрах, че трябва да се отиде в общината с хазяйката и нотариалния акт на апартамента. Дотук добре. Въпросът е: тъй като съм под наем и договорът ми с хазяйката не е заверен нотариално, освен това най-вероятно тя не се води в НАП като наемодател (не съм я питал, но доколкото знам доста малко наемодатели се регистрират в НАП по принцип), може ли когато подадем документите да видят, че не се води в НАП и да я глобят? Някой друг правил ли е подобна промяна на постоянен адрес, има ли някакви особености?

Благодаря!

Коментари

1.   Няма как, не си ти собственика и това не е твоя собственост дори да плащаш наем.

2.   В този сайт, е добре обяснено какво и как.
https://pravatami.bg/952

Говори с наемодателя си. За регистрацията в НАП - Тя е длъжна да се регистрира, щом взима пари от теб за дадена услуга.
Освен това, трябва да имате и някакъв договор, в който са описани права и задължения на теб и наемодателя. Повярвай ми, по-добре и за двете страни.

3.   от автора:

до 1: по закон имаш право. Познавам хора, които са се регистрирали на адреса, където живеят под наем, но при тях това е станало преди няколко години, когато можеше да се регистрираш без да е нужно хазяйна да идва... Тогава имаше и много злоупотреби с това (например 100 човека на 1 адрес), затова вкараха това изискване за собственика.

до 2: да, знам го този линк. Имаме договор, но не е заверен нотариално (това обаче не означава, че няма стойност в съда например). Както и да е, явно ще трябва да разпитам и на други места.

4.   Искам да ти кажа няколко неща, първо общините все още не ровят в нап дали хазаина плаща данък. Второ винаги можете да си направите един договор за пред общината за 10лв наем на стая на месец, чиито данък годишно ще е 12лв. Ти можеш да даваш на твоят хазаин тези 12лв годишно, хем той ще е чист пред нап хем ти ще имаш регистрацията която желаеш. Важно е само да се разбираш с хазаина си, а щом вече 10 години си при него би трябвало да си имате доверие. А ако се прави на голяма работа винаги можеш да го изпееш че плащаш наем а той не си обявява дохода от наем.

5.   Направете нов договор за наем със сегашна дата. Така наемодателя няма да "го яде" със задна дата тъй като съм сигурен че никъде не отчита приходите от наем.
Нали знаеш че трябва да си смениш и личните документи.

6.   от автора:

Благодаря на всички, които се включиха! Ще споделя как се развиха нещата, в случай, че други се интересуват.

Отива се с хазяйката, която носи нотариалния акт на апартамента и негово копие, в съответната община. Хазяйката показва нотариалния акт и копието му на служителката там (не разбрах точно кое гише беше, но важното е, че нямаше никаква опашка). След като служителката потвърди, че копието съвпада с оригинала, взема копието и го задрасква и се подписва. Хазяйката попълва една декларация с няколко полета, че е съгласна аз да живея на дадения адрес. От тук-насетне тя е свободна да си ходи. Нейната работа беше за 3-4 минути общо. След това аз попълних 2 декларации - за временен и за постоянен адрес. Не ми искаха договор за наем, нито акт за раждане. Искат само личната карта. В едната декларация имаше за попълване по каква линия обитавам дадения адрес, имаше опции "под наем до 1 година", "под наем от 1 до 6 години" и подобни. Служителката ми каза, че това се попълвало по желание и било само за статистиката. Не го попълних все пак ;) Струва 5 лева цялата процедура, отнема към 10 минути. Накрая дават 2 уведомления, с едното от които(това за постоянния адрес) се ходи до паспортния отдел на РПУ-то на квартала за пускане на заявление за нова лична карта. Това отнема време, защото имаше доста голяма опашка... a шофьорската книжка трябва да се сменя в КАТ. Ами това е.