Споделена история от Други

Дрехи или екскурзия?
Привет на всички читатели. От мъжки пол съм. От известен период време ме мъчи един въпрос, както виждате заглавието. Чудя се дали да си давам парите, които са спестени за дрехи или за екскурзия, почивка, както искате го наречете. Нямам чак кой знае колко крещяща нужда от дрехи, но пък не са и кой знае колко (вършат ми работа)... Но винаги, когато ми се наложи да избирам, не съм сигурен кое да избера и защо точно него да избера... Та ако на вас ви се наложи примерно да избирате между дрехи и екскурзия (почивка) Кое бихте избрали и Защо бихте го избрали?
От време на време решенията ми избиват уж на екскурзия (почивка), че това е правилното решение и подобни причини, но не намирам достатъчно сравнения Защо пък точно екскурзията (почивка) да си заслужава наистина повече от дрехите.
Много ще се радвам, ако можете да ми помогнете като отговорите Кое вие бихте избрали и Защо бихте го избрали? Ако искате добавете и нещо друго, което смятате, че би помогнало да взимам окончателно решение като трябва да избирам конкретно между тези 2 неща.

Коментари

1.   Ами, честно казано зависи- зависи от това дали имаш нужда от дрехи или не, дали наистина искаш да посетиш мястото където искаш на ескурзия, кое повече ще ти достави удоволствие според теб, но аз лично бих избрала почивка/ескурзия, защото ще видя нови места, ще прекарам хубаво, ще снимам и така, а дрехите какво? Ще ги облека един път и толкова. Според мен избери почивка.

2.   Екскурзията и преживяванията от нея остават за цял живот, а дрехите - сезон, година или две, после няма и да помниш какво си носил.

Аз лично бих избрал екскурзията.

3.   Аз бих избрала екскурзия. Много спомени, моменти ах.

4.   Екскурзия разбира се, дрехи винаги има начин да си елегантен с малко пари стига да имаш усет за това и не робуваш на разни марки.

5.   Екскурзията е нещо, което ще помниш цял живот. Емоции, преживявания, нови запознанства, откъсване от ежедневието, разтоварване, нови идеи и т.н.

Дрехите са преходни и ако не ти е гол гърба, допълнителните са излишен лукс и само ще заемат място в гардероба.

Освен това защо ще купуваш скъпи дрехи, след като можеш да си вземеш нови дрехи за много по-малко пари, отколкото би струвала една екскурзия?

6.   Екскурзия и почивка , разбира се. Първо, защото ще си починеш. Второ, защото впечатленията от нови места обогатяват културата на човек.

7.   Бих използвaлa пaрите зa екскурзии, щом не ти е нaлежaщо другото. Пък дори и вторa употребa можеш дa си купиш кaчестени, мaркови дрехи. Обожaвaм дa пътувaм (обиколилa съм почти цялa Европa) и тези спомени, преживявaния, хорaтa с които се зaпознaх всичко което видях и нaучих, не бих го зaмениля зa никaкви дрехи или други мaтериaлни принaдлежности.
Примерно aвгуст месец предстоят големите нaмaления в центрокомерсиaлите по цялa Европa. Aко можеш дa отидеш дори в другa държaвa, ей тaкa нa рaзходкa, ще можеш и дa си нaкупиш дрехи зa смешни цени. Същите тези дрехи после ги препродaвaт отaтъците в Бългaрия нa "промоция" 3 пъти по-скъпи :)
Дори и в Бългaрия дa се зaрходиш, имa чудесни, мaгически местенцa и със сигурност преживявaнето ще си струвa повече от новa дрехa.

8.   Аз бих избрала екскурзия. И сега ще ти кажа защо :)
В живота си най-вероятно ще имам възможност да посетя някоя държава малко пъти, а да отида до магазина за дрехи... много пъти. :) Ако излезеш на улицата и вървиш 10 метра ще минеш по най-малко 5 магазина за дрехи, но ако извървиш същите 10 метра ще стигнеш ли до някоя дестинация? Не! Според мен трябва да избереш екскурзията. В пътуването има доста енергия, а да посетиш едно по-различно място, един нов мироглед към света е неещоо прееекраасно! А и кой е казал, че няма дрехи в друга държава? Хахах. Защо пък не отидеш на екскурзия и хем ще си вземеш някоя дрешка. Ето ти един страхотен вариянт. :) Отиваш, правиш една екскурзиийка, че и нова дрешка в гардероба, която и някой спомен може да ти поднесе. Ето и един съвет за взимането на решения - "Винаги обмисляй добре и виж от кое наистина ще имаш полза"! Успех, момче!

9.   Аз обичам да пътувам, за дрехите не е нужно да са някакви скъпи, може да съчетаеш и двете неща...

10.   Много странен въпрос, но все пак ще отговоря. Преживяванията са винаги за предпочитане пред подобни дребни материални придобивки.

11.   Почивката, миналата година направих избора с дрехите и съжалявах. Създай си спомен, не си купувай материалното.

13.   Екскурзия много ясно!
Ж

14.   Всичко много зависи на коя част от постиженията в живота си си стигнал. И дали успяваш добре да прецениш количеството дрехи които притежаваш. Но е добре да погледнеш пирамидата на Маслоу
Както и да го гледаш дрехите са неща от първа необходимост и са в най ниския ред на пирамидата "физиологични нужди", а екскурзиите принадлежат на 4 ред "увереност". Ако ти не си си задоволил физиологичните нужди не е логично да пренасочваш средства за развиване на увереност.
Точно както няма логика да си купиш букет цветя за себе си ако нямаш храна за довечера. Точно както няма логика да живееш на квартира в не обзаведено жилище и да си купиш нова кола. Затова и доста хора се смеят на факта, че в бг пред панелните блокове доста често са паркирани нови джипове на цени над 100 хил лв. Да живееш в панелка и да си купиш автомобил който е доста по скъп от дома ти е доста тъпо.

15.   Риторичен въпрос и повече никога не си го задавай.
Животът е толкова кратък, че еди ден, когато си близо до смъртта ще се сетиш за този момент.
Ти реши какви да са спомените ти тогава..

16.   Екскурия/пътуване - винаги. Веднага ти отговарям защо. Дрехата е един парцал, който след 4/5 години ползване ще се износи, ще се размъкне и ще го хвърлиш. Пътуванията (не говоря за безсмислено киснене по разни плажове, а да опознаеш места, които наистина има с какво да те обогатят), особено с добра компания, освен преживяването, ти оставят и спомен в сърцето, който пазиш за цял живот. Опитът и соомените никой не може да ти ги отнеме и те ще ти топлят душичката на старини, не парцалите в гардероба или колата в гаража.
* Изключвам ситуациите, в които примерно навън е -10/15 градуса, а ти нямаш подходящо яке или обувки за времето. Тогава е необходимост.

17.   Трябва да се научиш сам да решаваш за какво да си харчиш парите. Че един ден жена ти ще е касиерка на заплатата ти. Иначе, ако печелиш добре, а и да не чак, доста мързеланки със склонност за контролиране ще ти се налепят, ако си такъв нерешителен както сега. Особено пък за какво да се харчат парите ти.

Ако аз съм на твое място ще избера това, което ми се иска вътрешно.

Жена съм.

18.   Екскурзия бих избрала аз. Но всъщност опитай се да взимаш сам решения за това какво би те удовлетворило теб. Все пак парите са твои. От дрехите няма спомени, освен ако не излизаш постоянно с млади хора и искаш да те забележат. Докато от екскурзия биха ти останали доста спомени.
Ж 26

19.   Екскурзия бих избрала аз. Но всъщност опитай се да взимаш сам решения за това какво би те удовлетворило теб. Все пак парите са твои. От дрехите няма спомени, освен ако не излизаш постоянно с млади хора и искаш да те забележат. Докато от екскурзия биха ти останали доста спомени.
Ж 26

20.   16 - 4-5 години! Ти си рекордьор!

21.   20, зависи какви дрехи си купуваш. Ако материята е качествена и изработката е на ниво, 4/5 си е съвсем нормално да издържат.
Ти ако носиш парцали, които след 1/2 сезона са за изхвърляне, си е твой проблем - но да ти кажа, с евтините дрехи се вкарваш в повече разходи, защото вместо да си купиш нещо, което ще ти издържи няколко години, всяка година трябва са си взимаш ново, което след 20 пранета се размъква и не прилича на нищо.
Просто съм се научила да различавам качественото и пак си купувам нови неща честичко (навици), но доста по-рядко се налага да изхвърлям.

22.   Екскурзията, разбира се!!! Дрехите ще ги носиш няколко месеца, ще ги скъсаш или ще станат демоде и ще ги изхвърлиш. Докато ако си видял нещо спомените ще ти останат за цял живот! Нима можеш да сравниш факта, че си видял Колизеума, Айфеловата кула или Биг Бен с една риза или един панталон? Пък ако ще и да са най-модерните дрехи, да пътуваш и да трупаш спомени е безценно. Момиче съм, но за мен няма и грам колебание. Никоя дреха не си заслужава заради нея да пропусна да видя света!

24.   От автора: Благодаря Ви много на всички, които коментирахте. Определено доста ми помагате и улеснявате. Най-вече специални благодарности на номера 7, 8, 15, 16 и 22, не че останалите изобщо не сте ми помогнали - напротив, много се радвам, че има толкова изказвания, за да улеснят избора ми. Отговарям чак сега, защото просто изчаквах да се насъбере материал, който да коментирам, но очевидно, както казвате - да залагам на екскурзия. Наистина много ви благодаря от сърце.
Ако все пак някой още иска коментира, да се изрази по различен начин - нека го направим, не спирам никого. Нищо че има много отговори, радвам се и то много и много го оценявам, защото вие сте си отделили времето да прочетете написаното от мен и да отговорите. :)

25.   Венеция е единственното място в света, което си заслужва да отидеш и видиш на живо, защото това е наистина магическо преживяване. Ходил съм в Париж, видях Айфеловата кула и не почувствах нищо по-различно от това като я гледам на снимка. Ходил съм и на няколо други места по света и съм видял и тяхните "забележителности" - същото чувство - нищо! Сега ме е яд че съм си пръскал парите толкова лекомислено. Гледай снимките в интернета и все едно че си бил там. По-добре си спести парите или си купи нещо, което ще ти достави истинско удоволствие, от колкото - гъз път да види. ;)

26.   Няма смисъл от екскурзия. Ама никакъв. Какво - ще отидеш в някоя чужда държава, и защо-основно за да гледаш интересните места в нея. Всичко което се продава там може да го купиш от България по-евтино, а ако го няма тук - от интернет. Откакто направиха "street view" на "Google map" можеш да обикаляш безплатно из улиците на която си поискаш интересна и забележителна държава, да ходиш и да гледаш на всеки метър където си поискаш там, даже и да влизаш в някои магазини и сгради, при това без да се мориш да вървиш. Нямаш и екскурзовод който да ти казва накъде да ходиш и на къде не-това решаваш само ти, при това не можеш да се загубиш. Единствената разлика е, че ще гледаш през екрана на монитора, но какво пък. Като ходиш да гледаш риба през стъклото на аквариум да не е по-различно, ако я гледаш и през стъклото на монитора. Иначе ако мислиш да ходиш на море, е още по-зле от екскурзия. В него се изливат отходните канализации на околните държави, а по пясъкът на плажа в който се въргаляш са стъпвали тълпи от хора с обувките. На Балкана пък какво ще правиш в гората? Най-много да срещнеш баба меца или пепелянка мързеланка в тревата. Освен, че ще скучаеш там ще трябва да си носиш и лютив спрей и да се потиш в дебели панталони, ако искаш да си спокоен. Купи си зимни дрехи сега че са по-евтини лятото и не се занимавай с глупости.

28.   От автора: Благодаря ви много, че продължавате да обръщате внимание и да отговаряте. Ако някой реши да коментира още чакам с нетърпение. :).

29.   Естествено, че има смисъл от екскурзия.. това е даже е най-смисленото нещо в този живот, но в крайна сметка пътуването не е евтино хоби. Аз цял живот пътувам и съм направил така, че пътуванията ми да ми излизат без пари, тоест работя известно време в държавата в която пътувам.. да кажем 2-3 месеца, така хем си избивам парите за билет, хем събирам и за следващата дестинация. То това си е готино, но честно казано си е и болест малко, заразиш ли се няма край :D

30.   Аз пък на твое място бих си купила дрехи, защото екскурзията е за няколко дни, и колкото и да е прекрасно изживяването - почивката бързо свършва. А пък дрехите ще можеш да си ги носиш дълго време, и ще можеш да си купиш и повече, ако не отидеш в някакъв скъп магазин.