Споделена история от Други

Побърках се. Нов или втора употреба
Здравейте. Предварително искам да се извиня, че задавам подобен въпрос, който чувствам, че не е за този сайт, но изборът, който се очаква да направя направо ме побърка. На практика заради един нагледно прост избор се видях в голям зор. Последната седмица, сигурно прекарах над 30 часа в четене на форуми и мнения. Става въпрос за лаптоп. Бюджета ми е 600-700 лв. До сега никога не съм имал. Винаги съм ползвал настолен компютър, а в последствие и смартфон и таблет и напрактика нищо не разбирам. Изпращат ме на командировка в чужбина и реших, че е крайно време да си взема, че не си се представям само с таблет. Ще го ползвам за интернет и филми, а ако става и за игри от типа на World of Tanks, още по-добре. Вече почти бях си купил нов с i3 и 4gb рам, за около 700, но за зла беда попаднах, на някакви сайтове, в които пишеше на дълго и широко, колко по-добре било да се вземе лаптоп втора употреба, от високите бизнес серии на Dell, HP или Lenovo. Поради интерес проучих нещата и наистина се убедих, че за 500-600 лв има лаптопи с i7, отделна видео карта и 8 гб рам. Високите характеристики наистина ме впечатлиха, а и все пак това са лаптопи, които преди 5-6 години са стрували 2500 лв. До колкото разбрах, внасяли ги от Англия, Швейцария и тн., в големи количества и предполагам са били служебни, които нон стоп са работили... Чудя се дали наистина един 5 годишен лаптоп от висок клас, все още е по-надежден от чисто нов най-нисък клас. Знам, че батерията, ще им е скапана, но и без това не мисля да го разнасям. Спецификациите не са ми преоритет, а по-скоро надежността и гладката работа. Отново се извинявам, за въпроса ми от това естество. Да вярвам ли на тези писаници от страна на магазините, колко по-разумен избор е старият алуминиев бизнес лаптоп, през новият пластмасов "боклук"?

Коментари

1.   Аз си взех втора ръка HP , вярно батерията издържаше около 1час и 40 минути , ама така или иначе го ползвам само вкъщи , сега е около 1 час / около 2 години ползване почти непрекъснато / Към 300 лв ми струваше , пък мощен е , 6 гб рам . Аз го ползвам за гледане на тв , спорт директно , филми , няма проблеми
Вярно , при десктоповете охлаждането е много по стабилно , ама като се поддържа / профилактики , почистване и т.н / се удължава живота . Така ,ч е не е страшно да вземеш и втора и употреба , според мен разбира се

2.   Според мен по-добре си вземи нов.Сега сигурно много ще кажат, че старите били супер, ама според мен новото си е ново.Аз имах един сони вайо който ми издържа 6 години без да ми създава никакви проблеми.Е да ама лека полека всичко започва да се чупи.Първо се счупи дисплея смених го, след това започна да се скапва хард диска.Е реших,че ок може да сложа нов, ама след това нещо друго ще тръгне и накрая ще дам пари колкото за нов.А каквото и да говорим новото си е ново, естествено че и то може да се развали, ама е по-малко вероятно.Сега тези старите на който са наистина висок клас, може да са ги постегнали ама и те не са вечни и ще започнат да се скапват.Например брат ми имаше такъв за 3000 лв, ами какво да ти кажа и той се скапа след няколко години при условие, че брат ми го поддържа и разбира от компютри.А ти щом ще ползваш лаптопа за филми и интернет, значи не ти трябва нещо кой знае колко мощно.Виж вече ако ще играеш игри или някакви тежки програми ти трябва доста по-стабилен лаптоп.Но това е моето мнение,че новото е винаги по-добро от старото, независимо колко е чистено и поддържано.

3.   Моя приятел си взе HP за 1200лева с i3. Хубав е но видеокартата му е слаба. Geforce 820. Осмица рам. Аз съм с Acer за 700 лева и съм доволна 4рам 1000гб хард пентиум процесор и видео карта geforce 920m

4.   Основен лаптоп само нов. Единственият вариант втора ръка е ако е купен преди месец-два да речем и сега да го продават (преди време си намерих един таблет така). Такива на 4-5-6 години въобще не ти трябват. Единствено ако ще е за ползване отвреме-навреме може и такъв, ако си сигурен че сериозно скофтената батерия няма да ти е проблем.

Ако си търсиш основен лаптоп (за всекидневно ползване вкъщи или по работа) според мен отдели малко повече пари.

5.   Ето моят съвет.
Търси си, i5 от висок клас, или i7. От Разликата между 4,5,6,7 поколение в производителността не е толкава драматична. Да, по-новите са икономични, но ще са и по-скъпи.
8GB RAM памет. Ще ти улесни живота.
Записвачка, не ти трябва, но някак си, продължават да я слагат.
Ако има нещо с SSD, взимай го. Разликата в осезаема.
За видео картите - голяма част, от видео картите в лаптопите са пълни боклуци и често, не са особено по-добри от т.нар. "вградена видео карта". Карта, която е под x60 (примерно 860m 960m) само вдига цената и тежи повече. Те ще ти "позволят", да играеш някой игри, но не очаквай красиви графики, добър и стабилен фреймрейт и много пиксели. Това е за nVidea. Нямам си и на идея, какво се случва с AMD.

Ами това е. Дано намериш, каквото търсиш.
5 годишен лаптоп, може да не е много по-добър от тазгодишен боклук, но 3 годишен лаптоп, с от висок клас, със сигурност е.

6.   Благодаря за съветите ви. Имам още малко време и ще помисля. Струва ми се, че целият този пазар е един огромен балон. Преди 2-3 месеца гледах един лаптоп от 900 на 700, днес вече е 1000 и направо си е една .......