Споделена история от Други

Апартамент
Здравейте. Пише ви мъж на 26г. Не съм тук да се оплаквам, не съм такъв тип човек. Просто искам да споделя каква е ситуацията и който желае да ми даде някаква идея или съвет. Живея в малък град разположен съвсем близо до София. Работя в столицата и пътувам всеки ден. Така вече почти 3 години. От това дойде проблемът, че за тези години на практика загубих почти всичките си приятели - както тези от мот град, така и софийските. В моя град почти не останаха хора от моето поколение. Или са в София или в чужбина. Понякога като се прибера към 17 - 18 ч от работа почивам малко и пак към София за да се видя с някой, после обратно към нас и като съм на работа на другия ден умората и ранното ставане ми идват в повече. Наистина не е далече, но все пак си е път, през деня ме хващат задръствания, минават часове в колата. Който пътува, знае за какво става на въпрос. Завърших софийска гимназия. От 8 клас всеки ден пътувах с автобус, но тогава бяха други времена. На обяд свършвах, мотаех се със съученици, друг път пък като се прибера към 2-2 и нещо хем имах предостатъчно време за домашните, хем си излизах с местните приятели. Като студент си взех общежитие в Студентски град. Понякога си и пътувах, друг път там оставах. Това нещо сега го преживявам гадно , защото като цяло съм общителен, обичам да съм сред хора. Безкрайно обичам работата си, работя с хора, доставя ми удоволствие. Определено е доста тежка и като прибавя пътуването, буквално след това съм негоден да изляза навън, а и в моя град няма с кого. За времето от както работя, излизах с шест момичета и всичките връзките се провалиха за твърде кратко време, не за друго, а заради моето пътуване и вечната ми умора. В началото щях да излизам на квартира с мои приятели, но се разубедих, реших, че като съм с колата, ще ми е доста лесно. В последствие се оказа, че вече няма с кого да бъда, нито познати, нито колеги, защото няма свободни места. Преди време мой колега - добро момче търсеше съквартирант, но пак лош късмет, просто не ми е приятен, хигиенните му навици не са много на ниво. Аз изкарвам към 1200 лв на месец. Ако съм сам на квартира доста голяма част от заплатата ми ще замине. Заради това пътуване и честно казано липсата на големи разходи съм спестил не малко пари. Говорих с родителите си. Обсъъдих с тях варианта, да купим апартамент в София. Тук идва и друг парадокс. Те, както и бабите и дядовците от двете страни разполагат с не малко пари. Може би съм от семейство с възможности малко над тези на средностатистическия българин. За баща ми това е най-голямата глупост. По-хубаво нещо от това, да отивам на работа в лудницата в София и привечер да се прибирам на спокойствие в малкия град нямало. Да, така е, но ако съм създал семейство. А аз дори и приятелка нямам. Още съм млад, но времето минава. Майка ми живее с мисълта, че ще придобия опит и ще се върна в нашия град. А как да се върна, като няма какво да работя там? Бабите ми изпитват панически ужас, че няма да живея в родното градче и че може жена ми да не бъде от него или околните села. Единствено дядовците ми мислят трезво, но като никой друг не е съгласен те как да ми помогнат. Наистина много съм мислил. Не взимам голяма заплата, както казах към 1200 лв. Единственият хубав вариант е да съм с други хора на квартира, така няма да са големи разходите. Ако съм сам на квартира, ще ми заминат всичките пари, няма да спестя стотинка, а някога може да ми потрябват. Мислил съм сам да купя апартамент. Имам спестени пари, които например ще ми стигнат за 1/3 от него. Да изтегля кредит. Но ще трябва десетки години да го изплащам и пак в ежедневието си да нямам пари и да не мога на една почивка да отида. Сякаш ще се превърна в един роб на материалното. Казах това пред нашите и категорично ми отказаха каквато и да било помощ. Всячески се опитват да ме разубедят, че няма смисъл , да се купува каквото и да било. А от нашия град огромна част от хората имат в София апартаменти и определено им вършат добра работа. Някои там живеят, други пък наеми взимат. Има го и вариантът, да замина в чужбина. Моята специалност е търсена, пък и аз обичам новите неща, обичам и да пътувам. Пък и в България загубих и приятели и компании и контакти. Нищо не ми пречи, да замина и да започна от начало. Може пък и да продължа да живея по този начин още 10 - тина години, да събера пари и леко с отминала младост да започна от нулата. Това, което искам е някой да ми даде идея или съвет. Ще сгреша ли и заслужава ли си още сега, с настоящото ми финансово състояние да се опитам да купя апартамент?

Коментари

1.   Всичко е така, ама тия (брокерите) по София не познават парите. Цените на имотите са силно завишени. За някакъв апартамент от среден тип трябва да се бръкнеш поне със 150 хиляди, като за прехвърляне и освежаване трябва да си заделиш поне още 20.
Ако има как да ги събереш (върнеш) - скачай.

2.   Не, защото освен купуване, иска и обзавеждане, а не знам дали и сега сам си плащаш режийните-ток, вода, парно, разходи на входа, данъци. По принцип, много хора и сега, и преди теглят кредит, който изплащат 30 години. Но твоите доходи не са достатъчни, За София това е малка заплата. Даже, не знам, като се сдобиеш с гадже как ще си плащате забавленията. Не знам каква ти е професията, но търси по-висока заплата, а не как да купонясваш по-лесно в София.
По принцип, искам да ти кажа, че работещи хора не излизат всяка вечер да купонясват, защото това са средства, а ако си позволяваш и да пиеш, и да си лягаш късно, хептен няма да стане. Така, че е нормално при този стил на живот да се уморяваш.

3.   Прекалено си млад да купуваш сега апартамент в София. На 26г е време в което да трупаш опит и да развиваш кариера, ако трябва иди пробвай в чужбина.

4.   Я кажи на вашите, че заминаваш за чужбина и си оправяш документите и виж реакциите им. Едва ли ще им стане приятно, след като не искат и в София да бъдеш. Така, че за тях ще е по- добре да си по близо до тях! Успех!

5.   Купи си апартамент в София. Дори да е малък ще си е твой, ще може да си почиваш, да си водиш там приятелка. Ще се установиш. Това вечно пътуване сам виждаш колко неблагоприятно е за теб. Не слушай баби, дядовци и роднини. След няколко години тях няма да ги има, а ти ще си стар ерген. Да, ще ти е по-трудно като купиш, но поне знаеш, че правиш инвестиция в бъдещето си, а не си даваш парите за бензин.

6.   Аз мисля, че можеш да си вземеш, може да намериш съквартирант, за да избиваш малко пари. Ако го изплатиш за 10 години е добре. Обмисли го добре или поизчакай да събереш още малко.

7.   Рискувай, вземи си дори и малко жилище и се отдели съвсем. Животът си е твой.Трудно ще е да, но имаш шанс и също така да намериш човека до себе си. Млад си, ще изплащаш, но може би в един момент твоите родители ще ти помогнат, когато видят, че имаш семейство. Живей заради себе си и направи всичко възможно за да се чувстваш добре. С времето и рисковете нещата се получават.Късмет!
Ана

8.   Щом може да пътуваш до вкъщи от София и самото пътуване не те натоварва, защо ти е да се мъчиш с апартаменти и съквартиранти във София. Наемите и цените на имотите в София са много завишени. А София е град без добра инфраструктура и обстановка. Пръснати разни квартали насам-натам... С приятелите 1-2 пъти седмично, през уикендите. Щом работиш, си е необходимо и време за почивка.
Чужбина винаги е възможност, но в чужбина също може да се почустваш много самотен. Друга култура, други хора... Градовете и разстоянията често са големи.

9.   За цял апартамент в нормален квартал заплатата ти е ниска, но защо не си наемеш стая в някой апартамент в приличен квартал? Има прилични тристайни за по 800лв, това прави по 270лв. наем на човек. Във фейсбук има страници за хора, които си търсят съквратиранти.

10.   Ами, принципно всеки си знае най-добре, но ще ти кажа как аз ги виждам нещата на базата на моят опит. Малко по-голям съм от теб, въпреки това не е далеч времето, когато бях на 26. Общо-взето ситуацията и тогава, и сега е една и съща. Съветвам те да не бързаш с покупката, защото в момента не ти е нужна. Да инвестираш в имот не е лошо, но при положение, че имаш парите. До колкото разбирам, искаш да живееш в София основно заради приятелите. Принципно няма лошо, но ако са ти истински приятели, винаги ще намерят време за теб, особено през почивните дни. Ако не, значи са от т. нар. "приятели за маса и кафета". Точно такива "истински" приятели имах и аз в продължение на години. И когато в един момент ме изоставиха, защото нямаха полза и интерес, останах като в необрано лозе. Естествено, случи се, когато най-много имах нужда от тях, но пък така научих ценен урок. Сега ти е времето да се развиваш професионално, не го изпускай, защото после става трудно. При мен точно от 25-26 години нещата тръгнаха нагоре и с Божията помощ се издигнах много бързо в професията си, натрупвайки солидни знания и опит. Така, че направи това, което ти искаш, следвай своя си план. На твое място бих предпочел да живея, където си в момента, а не в лудницата в София. Въпреки, че и на мен дълго време всичките ми планове бяха свързани с купуване на апартамент. Винаги съм си мечтал обаче да живея в къща сред природата, но гледах на подобно нещо повече като на обикновена мечта, отколкото на нещо постижимо. Така беше до преди няколко години, когато осъзнах, че е глупаво да се затварям в 2-3 кутийки, повечето от които нямат и нормална тераса, да не говорим за парко-място, мазе, таван и т. н. Освен това все повече хора покрай мен започнаха да си купуват селски имоти и да се местят в тях. Така и аз реших да осъществя мечтата си и си купих вила в близко до града село. Мястото е прекрасно, с идеална гледка и голям двор, и съм на 15 мин. от града. Чисто финансово също излиза доста по-евтино. Общо-взето за парите, които ще ми излезе, заедно с обзавеждането, с много голям късмет мога да купя прилично голям апартамент, нуждаещ от основен ремонт и без гараж.

11.   Благодаря ви за коментарите. И аз лично мисля, че е най-удачно да не избързвам с такава покупка. Първо, че заплатата ми е малка, второ че не знам в каква посока ще ме отведе живота. На 26 съм. Поколението преди нас на 22 -23 са създавали семейства. Но да кажем, че времената са се променили. Някой е писал, че съм искал да купонясвам, че може би и пия и т. н. Не съм такъв тип човек. Общителен съм, достатъчно ми е да изляза за 1-2 часа привечер да се разтоваря. Работата ми е тежка и е необходимо да съм в максимална кондиция. Не мога да си позволя, да ходя неадекватен. Сайтът е анонимен и не исках толкова подробно, да се представям, но добре. Лекар съм. Сега специализирам. Колкото и странно да ви звучи заплата, която взимам дори е висока за млад лекар. Всъщност е от 2 работни места.... Но това е тема на друг разговор. На всички са ни известни уникалните неуредици на здравната ни система, спъващи и лекари и пациенти. На всички е известно настроението на българското общество спрямо лекарите. Именно заради тези неуредици и тоталния хаус обмислям варианта след придобиване на специалност, да напусна страната. Без това ще ми се наложи да ходя в чужбина за допълнителна квалификация и курсове. Цял живот уча английски. Завърших 1-ва АЕГ. Е, ако не стане пък ще се върна. Важното е, да сме живи и здрави, пък каквото дойде :)