Споделена история от Други

Турците-добри или лоши
Здравейте. Защо някои хора не харесват турския етнос и дори го мразят? Някой замислял ли се е върху нещата, който предизвикват тази ненавист. Аз съм българка, но въпреки това харесвам турците. Чувала съм какви ли не неща за тях, но най-вече им се възхищавам на пословичният им морал и чест, на стремежа им да отстояват ценностите си, да водят честен живот.

Ценя тези качества и ги разбирам. Живея в такъв край, където няма нито един турчин, но въпреки това в училище връстниците ми са зле настроени към тях, на улицата хората също реагират с неохота. Аз пък харесвам турските сериали-поучителни, смислени, слушам турски песни, харесвам и турския език дори нямам нищо против и да имам приятел турчин. Човек винаги трябва да взима хубавото от всеки, без да страда от разни предразсъдъци. Нямам пряко наблюдение върху турския етнос, но съм чула и някой други неща. Знам, че повечето от турците не позволяват на децата си да се женят за българи. Като се замисля донякъде имат право-някои българи са загубили всякакви добродетели, а на голяма част от българките им се носи славата на порочни и невъзпитани момичета. Голяма пречка се оказва и религията, но смятам, че любовта и хармонията между хората е любов и хармония и между религиите, и между нациите. Пък и някой замислял ли се е каква е разликата между християнството и исляма. Пророк в религията означава лице, което говори от името на Бога и предвестява бъдещи събития. Мохамед е бил пророк на Аллах.

Малко хора знаят, че Исус Христос в Корана се поставя на много високо място в редицата от пророци, а пък в Библията пише, че Исус е казвал неща, които му е говорел Отца (първосъздателя на света, неговия баща) и е бил изпратен от него да спаси хората(миряните). Отца не се изобразява почти никъде, всемогъщ е, създател на всичко също като Аллах. Ами тогава те не са ли един и същ образ? Разликата обаче е може би в това, че в Библията Отца казва,че душите на миряните могат да се спасят не като вярват в него, а единствено чрез вярата им в неговия син Спасителя Исус Христос. Въпреки това, когато ние християните се молим винаги казваме “В името на ОТЦА, Сина и Светия дух(тройцата). Така, че има много неща, които не се знаят, а са причина за раздори между хората. Ако не съм права със нещо по отношение на турците, моля, поправете ме, защото пак казвам нямам пряко наблюдение върху тях и може и да греша.

Коментари

151-197 от 197

162.   " Няма богата страна в света с необразовано население."
Тука си права, ама имало един виц от времето на соца.
Говорят си български и турски студент. Българинът казал, че разликата между България и Турция бил, че тука има 3 % неграмотни, докато там 3 % грамотни.
Турчинът се съгласил, ама добавил, че и в двете държави управляват малцинствата. Нямам идея какво е положението с грамотността в Турция в момента, ама тука продължават да си ни управляват неграмотните.

163.   Чудесна история, 137, напомни ми притчата за добрия самарянин! Адмирации и за коментара, дано те разберат!

164.   148, като толкова много се гордееш, че си българин, научи се да пишеш поносимо на майчиния си език!

165.   та като сме били 500 години под турско робство мислите ли че сме чисти българи?

166.   Много интересно - авторката живее на място, където няма турци, обаче е възхитена от тях! Аз пък живея на място, където има компактно турско население. Работила съм 12 години в училище със 100 процента деца от турски произход. Накрая преди години изхвърчах от работа, за да сложат на моето място учителка, която си беше туркиня. Съдих директора и го осъдих, ама нервите ми тогава си бяха потрошени. Сега, в това училище има само 5-6 учители, които са българи, останалите са турци. Че в тоя ред на мисли мога да кажа, че и между турците си има боклук, както и сред българите, но като цяло отношенията са много прикрити - на повърхността е едно, а отдолу - съвсем друго. На турчин вяра да нямаш- това е! И който твърди нещо друго е много заблуден и не наясно с тяхната психология.

167.   Някак си това което си написала те прави българка по лична карта но не и българка по душа и сърце, да загърбиш всичко което са сторили на дядовците и бабите ти говори за това колко си българка, аз не съм расист нито мразя турците но съм българин по душа и сърце - почитам, уважавам българската история и се уча от нея , турски сериали, турски песни... ти е си българка, не е късно да смениш религията и името си, щото такива като теб не са нужни на България, не те обиждам не те подстракавам но това е моето мнение, никога не бих искал да те познавам или да познава човек с като твоето мислене... даже не исках да пиша щото не заслужаваш моя труд, но все пак да кажа какво мисля за това което си написала

168.   Толкова се изписа и всичко се завърта около нашето минало, нашата история! Имало едно време някой си Сулейман Великолепни, който решил да завоюва цяла Европа, .. е. и.??? Човекът е бил доста алчен, нанесъл е страшен погром на България, Унгария, Гърция, Украйна, Полша, Сърбия и къде ли още не... Всичко се тай в първобита на човечеството, ... кръвта се е проливала с цел по-голяма слава, ..!!! И завоюване на повече земи, под това се е разбирало думата слава! ...
... Аз лично имам също неприазън към това, което се е случило на прадедите ни, .. но не мога да кажа, че мразя или ненавиждам турския народ, .. не мога да сложа под един знаменател всички. Един е бил султана, и е от ясно по-ясно, че неговия народ ще го слуша и него и така наречения шерият!
Нямам заключение по въпроса. Сблъсквала съм се с доста турци, но не съм имала никога неприятни изживявания. Честно казано, всичко опира до ЧОВЕКА, без значение какъв е той, българин, турчин, германец и т. н. т.
... но едно е ясно... насилието поражда насилие... и това е един омагьосан кръг от човешката злоба, ненавист, та дори и завист.... Защото ако си зададем въпроса иначе, ако бяхме ние на тяхното място, ако ние бяхме разбили цяла европа, дали щяхме да сме горди от стореното от нас или щяхме да се срамуваме или щяхме да отдаваме отговорноста на миналото и на властващите тогава крале

169.   В България в 40% от семействата има домашно насилие и ще се покачват. Това е много сериозен проблем, уча за педагог и в университета от хора, който се занимават с това го знам със сигурност... тъй че българи, турци, цигани.. зависи от човека

170.   169, така е, ама друго си е башибозук да те ступа!!!

171.   Българина не може да търпи и сянката си. Освен това 170, ти също не знаеш какво е, тъй като не си живял по това време. Българите си търсим само врагове, но понякога има шанс да си намерим опасни такива. Аз бих се замислил над коментар 160, но за жалост никой не знае и на кой са тия думи..

172.   Тия фесове още ли ги рекламирате? Спирайте темите и започвайте с делата. Депортация ще ги оправи - точно както навремето. Този път с циганите да ги махнат - да видим България, колко зле ще е тогава? Кой ще ми взима помощи, кой ще ми трепе и изнасилва, кой ще разрушава икономиката и морала на страната?
Никой.

173.   така е момиче права си религите трябва да се обединят защото БОГ Е ЕДИН А ИМА МНОГО СИНОВЕ!!!! но не смятам че това трябва да се обсъжда точно тук без да се обиждаш просто мнение

175.   Като изключим Истанбул турците са черни като цигани и не се различават особено от арабите. Страната им не е цъфнала и вързала и всеки си гледа работата и занаята за да може да оцелява и не се занимава с неща които не го засягат пряко. Затова и са работливи. Може би обикновения индивидуален турчин не мрази България и гледа на нея като на сеседка, но в Турция има и среди които смятат че Турция трябва да си върне "изгубените територии" което включва половин България. Турция е или неутрална или враг на България но никога приятел запомнете го. Обичаите им забраняват смесени бракове с християни освен ако християнина не приеме тяхната вяра. А колкото до религията им първо тя е завоевателна, второ текстове от корана се ползват за направа на черна магия. Сами разбирате колко им е "светла" религията.

177.   Здравейте, искам да кажа младежи, макар, че не знам дали аудиторията е чисто младежка... :) Само съдя по авторката на въпроса и по отговорите на останалите...
Интересно ми е, ако написаното на тази старница се включи в някакъв вид изследване и/или анализ за настроението, духа, мислите и знанията на българина, какво картинка ще се получи... :) Не много ласкава, предполагам. Първо, най-големите "родолюбци" тук, са сякаш, с най-малко познания по правопис на българския език. После, знанията поистория на България и света много сериозно куцат, ама много сериозно. Общата култура е под всяка критика.... и т. н. В крайна сметка, се получава това, което е горе... Нихилизъм, омраза, отрицание и липса на всякакъв здрав разум.... Моля, изключенията да ме извинят. Те се знаят кои са...
Мило момиче, пише ти "туркиня от България", която понастоящем живее в Турция. Имаш бистра мисъл и будна съвест, с които качества много бързо ще намериш отговори на въпросите си. Достатъчно е да си все така позитивно настроена и с широко отворени очи и душа към новото и непознатото. Верният отговор е това, което ти подсказва съвестта, след опознаването на съответните хора, било то "български" турци, "турски" турци или българи. Между хората няма разлика, има разлика в количеството и качеството на интелекта, мозъка и образованието, но не което са получили, а това, което им е помогнало да развият първите два компонента...
Поздрави! .... :)

178.   Може би ние сме едни от най-изстрадалите народи в исторически план. Началото е когато османските нашественици, които ни поробват 500 години, нашето развитие спира. Даже нещо повече. Те са ни върнали в нашето развитие. Това трудно ще бъде преглътнато, някой от нас българите. Това е част от нашата история. Те са ни клали, имало е Кръвен данък (това е най-лошото), опустошавали са земите ни. Историята е учителка на народите.

179.   А аз бих казал че българите страдат от някакви комплекси за малоценост. Аз не я разбирам тази омраза между етносите!!!! Извода е че на БЪЛГАРИНА все някой друг трябва да му е крив а кой окраде на хората парите и си направи хотели по морето а??? !!! Кво ми ги хвалите българите не мога да разбера българи от българи крадат и пак ходете и им гласувайте...

183.   Aвторката дрънка глупости, не се въздържам от коментар: "пословичният им морал и чест, на стремежа им да отстояват ценностите си, да водят честен живот."
Те нямат нито морал, нито чест нито пък водят честен живот!!! От личен опит твърдя, че се чудят как да омаят рускини, българки и изобщо коя да е жена, за да си задоволяват сексуалните фантазии, жените им не ги задоволяват, и не им дават от многото"благини" в леглото! И се чудят как да си намерят секс извън вкъщи, после се прибират при жените си ни лук яли, ни мирисали!!! Това ли е почтеност и чест??? И си седнала да ми четеш Библията, както дявола евангелието! Вземи чети повече и влез в различни сайтове за запознанства и виж "почтените и честни" турци какво търсят там!!! Всички до един са семейни. Освен секс в главите им няма нищо друго, дори корана не могат да го прочетат щото е на арабски, а сляпо се кланят като фанатици !!! За тях жената освен за удоволствие няма друго значение. Да им роди деца и да им слугува, а очите им са все навън от семейството.
Историята назад в миналото изобщо няма значение ,нека там си остане , говорим за турските мъже в 21 век ,че това им е народопсихология на 80% най-малко от тях!!!

184.   Номер 25:Ти си турчин нали? ! Щом ги защитаваш! Днешното поколение турци пак се опитват да вземат България! Имам една земя, която исках да продавам, но един бизнесмен ми каза, че когато българите продават земя най-често турци я купуват и че ако продължава така накрая цялата българска земя ще бъде собственост на турците!

185.   Всъщност от всичките ни съседи само в Турция не можеш да чуеш лоша дума за българите. Така че е хубаво да поддържаме тези близки отношения.

186.   Само хора, които не са ходили в Турция, могат да кажат " Няма за какво да им завиждаме " и могат да ги мразят толкова силно. Те са добре настроени към нас, учтиви са, и не те гледат лошо, когато им кажеш, че си от България.

188.   Определено не съм съгласна с теб! Горда българка съм.
Не слагам всички под един знаменател, НО турците са трън в очите на българите. Патила съм от турци, на мен лично не са ми симпатични. Имаш грешен начин на мислене. А това за брак между двете религии-и дума да не става. Неможе да има брак между мюсюлманка и българин както и обратното. Ако всичко живо в България сключва брак с турци, то от България нищо няма да остане. ТВЪРДО против.

189.   №167 подкрепям те напълно.
И ще ми пишат можело ли да мразим някого само заради някаква си история? !
Днешните българи не са въобще запознати с истинските страни на историята, мислят си, че на техните прадеди им е било много лесно. Колко много българи са избягали от земите, останали в Сърбия, Гърция и най - вече Турция, оставили са земи, имоти, всичко, само и само за да се спасят като българи. Или пък колко много от нашия етнос са си останали по родните места, но са избрали да бъдат претопени и с чуждо самосъзнание? ! Колко ли български деца са останали и от бежанците и са възпитани като гърци и турци, на колко български семейства се е забранявало да говорят езика си и да се самоопределят като българи и са търпяли мъчения. Знаете ли вие, уважаеми българи, които се правите на толерантни за всичко това? !
А знаете ли, че след Балканската война бежанците от българските покрайнини, взети от тези държави са били толкова много, че формалните граници на България не са можели да ги съберат и да осигурят за всички жилища. Замисляли ли сте се, че само в Турция и Гърция е имало колко българска отнета територия, населявана само от българи. Защо вече там никой няма, който да се определя от българския етнос? ! Нима са се изпарили? !
По - добре вместо да защитавате турците, поговорете и поразпитайте по - възрастните си роднини, останали или каквото са слушали от техните баби и дядовци. Ще останете сигурно шокирани и едва ли тогава ще ми се изказвате, че сме мразели турците ей така, заради някаква си история. Добре, че не съм заблудена и непросветена като повечето от вас!

190.   И вместо да се гордеете, че сте българи и да се сплотите както са правели в миналото, вие се срамувате от произхода си. Скоро ще кажете, че турците са по по от нас или залитате само по запада. Просто вие насадено това мислене, че те повече могат и т. н. Всичко е с умисъл. Жалко, че са останали само глупавите българи... Замислете се над това...

191.   А кой от тук писалите знае, че южната част на България и Родопите са освободени цялостно чак след 1912г. и че по онова време българите още са бягали от турците, притеснявали са се в собствените си земи. Колко още подробности не знаете, как българите останали в границите на Турция са били тероризирани и избивани, прогонвани и претапяни. И не говорим за векове назад както някаква непросветена беше написала, говорим за има - няма 100 год. назад. Добре, че прадедите ви не са били всички като вас за да се постигне някакъв успех за запазване на етноса ни, защото ако бяха такива лековерни и плиткоумни като изказалите се женички тук, какво ли щеше да стане. И вие толкова повърхностно разсъждавате и продавате земите си, а те идват разни да ги превземат.
Надявам се да има повече хора, просветени и осъзнати, иначе сме загубени...

192.   От своите дългогодишни лични наблюдения върху турци от Турция мога да направя няколко извода. Като цяло когато са много се държат арогантно и подигравателно към всеки, който не е турчин, ако ще да е мюсюлманин, а когато са сам по сам са по-ниски от тревата. Също са уникални расисти. А като видят жена полудяват, но са страхливи и заговарят само сами момичета или изцяло женска компания или пък те самите трябва да са много голяма група. Много хитри и лукави са, но пък в повечето случаи простовати - от типа селски тарикат. Един или двама-трима могат да са ти приятели, уважават те, зачитат те, биха ти помогнали за нещо(аз лично имах добър приятел турчин, но пътищата ни се разделиха), но в голяма група няма да те допуснат. Също са много завистливи, основно заради жени. В почти 100% от случаите са коч-компания. А до това дали имат морал и ценности... Може би тези, които са си в Турция ги имат, но са готови при първата възможност да го нарушат. Тези в чужбина нямат морал. Дори познавам момичета туркини, които са като волни пеперуди. Масово турски студенти в чужбина и в България също не успяват да завършат, но стоят в страната няколко години като лъжат родителите си, които им изпращат пари. Ето това им е моралът и уважението към по-старите. Но въпреки това си пазят кръвта и се женят само по между си. Туркиня никога няма да се омъжи за чужденец, а турчин ще се омъжи за чужденка или ако семейството му е много бедно или ако са твърде либерални. Те считат европейките и най-вече лесните жени като българките и украинките за проститутки. Тъй като са доста хитри, през ум не им минава да се женят за такава. Ако ще го правят - по-горе съм посочил какви ще са. Като цяло кофти хора са. В цяла Европа никой не ги обича, арабите също не ги обичат макар и мюсюлмани. Просперитетът им се дължи на това, че са единни. Сами не могат да се оправят с абсолютно нищо, само с някой тарикатлък като да ти продадат нещо. За българските турци не мога да говоря, защото не познавам такива.

193.   Не прочегох всички коментари, но от това което прочетох, останах с впечатлението, че се води спор, за това, кои са по по най, турците от Турция, или българите от България!? Както в Турция културата е съсредоточена в по големите градове из европейската й част/а из Анадола е тъмна скръб/, така и в България, градивна култура има в по големите градове. Не познавам живота на хората от Диар-бекира, но от документални филми съм виждал, че там живеят много първично, почти първобитно, докато тук, във всяко село има читалище, в което се развива самобитна култура. Гастролиращи театри са давали представления, изнасяни са концерти и т. н.. У нас селяните са природно културни и вежливи. И в най забутаного село, когато те срещне местен/макар и неграмотен/, те поздравява без да те познава/а това "културните-грамотни" в градовете не го правят/. Най лошата черта на българите е, че не сме сплотени в ежедневието си/каквито сме сега на политическата кцена/, а се сплотяваме малко късно, когато проблемите ни натегнат. Такива сме били и в миналото. Тогава България е била нацепена на три царства, и когато първото/Търновското/ е падало под турско, останалите две не са помогнали. Това разделение става и сега. Всичко се съсредоточава в столицата, а провинцията е оголена за пришълци. Както по горе се споменава в коментарите, земята се изкупува, къщите също, и един ден ще стане ясно, че половината българска територия е изкупена/както бе изкупено и морското ни крайбрежие/. За това ще сме си виновни само ние, защото ние си избираме продажни управляващи.

165. та като сме били 500 години под турско робство мислите ли че сме чисти българи? - 165, нима с турската войска, по тези земи са дошли и анадолски кадъни? Кой е родил толкова много турчеещи се българи? Ясно кой, ПОТУРЧЕНИ БЪЛГАРКИ. Споменава се и за кръвен данък/воската е била попълвана от български деца-еничари/. От потурчена българка, и ог потурчен българин, турчин ли ще се роди? У нас повечето турчеещи са такива. Тук не става въпрос за кръвната чистота на нацията, а за чистотата на съзнанието/което е по важно/. Няма по света чистокръвна нация/дори това е вредно, получава се израждане/. Нима американците в САЩ са чистокръвни, но който и да попиташ там, казва, че е американец/а там живеят всякакви етноси, но всички държат за родината си, докато нашите турчеещи се, подриват България, и хвалят Турция, като че тя им е родина / а там ги наричат "гяури"/. Затова българите са резервирани към тези наши турчеещи се, защото те не милеят за родината си България, а стават зомбирани туркофили, въпреки, че в Турция не ги зачитат, а само ги използват за подривна дейност, т. е., вършат подмолната дейност на Турция.
177. Между хората няма разлика, има разлика в количеството и качеството на интелекта, мозъка и образованието, но не което са получили, а това, което им е помогнало да развият първите два компонента... : - Напълно съм съгласен, става въпрос за интелекта. Защо тогава турчеещите се се оставят да бъдат манипулирани и зомбирани от разни ходжи? Чрез религията, те се зомбират още от малки? ! Нима турчеещите се не са интелигентни?
178. Може би ние сме едни от най-изстрадалите народи в исторически план. Началото е когато османските нашественици, които ни поробват 500 години, нашето развитие спира. : - 178, за нашето положение не са виновни турците. Българите са били много разединени/както сега/, и затова сме паднали под турско. Ако са били сплотени в миналото, нямало е да ги сполети такава беда. Както навремето турците са използвали момента на разделените българи, така и сега ДПС прави същото, използва настоящото разделение и си плете политическата кошница/подтиквано от Турция.
179. А аз бих казал че българите страдат от някакви комплекси за малоценост. Аз не я разбирам тази омраза между етносите!!!! Извода е че на БЪЛГАРИНА все някой друг трябва да му е крив а кой окраде на хората парите и си направи хотели по морето а??? !!! Кво ми ги хвалите българите не мога да разбера българи от българи крадат и пак ходете и им гласувайте... : - Всяко стадо има и мърши, в миналото е имало продажни чорбаджии, сега има продажни политици и олигарси-чорбаджии. Не е виновен който яде зелника, а който му го дава!? Народа заслужава избранниците си. Какъвто народа-такива и управляващите!
183. За тях жената освен за удоволствие няма друго значение. Да им роди деца и да им слугува, а очите им са все навън от семейството. : - Това важи за всички мъже-мъжът е ловец, жената цел, това Господ го е решил. Мъжът търси ниви за засяване, какво да се прави-природа!?
190. И вместо да се гордеете, че сте българи и да се сплотите както са правели в миналото, : - За съжаление и в миналото не сме били сплотени, затова такъв ни е хала. Но най лошото е, че не се поучаваме от историята, а който я забравя, е склонен да е повтори. Ако не се вземем в ръце, може и да се повтори. " Толерантност в условията на зверилник, е чисто САМОУБИЙСТВО"-Н. Хайтов! Преди да се погрижим за чуждото, трябва да подредим нашето.

194.   Турците са хора като всички други хора, със съответните им и и типични плюсове и минуси в манталитета, но са мюсюлмани а това ги прави лоши. Исляма освен че е религия на насилието, е и фалшива религия, в която Христос е вярно че заема важно място, но най-важният момент е че се отрича неговото възкръсване, което е ключовият момент в християнството доказващ че Бог е бил сред хората и е оставил автентичното си послание. В крайна сметка само Бог е по-силен от смъртта и може да я победи. А и смятам че има достатъчно доказателства за това. Исляма е фокусиран върху Аллах който е никой. А чрез Корана турците правят черна магия. Поинтересувайте се повече за демоните от специалисти и ще разберете че фалшивите религии са един от многото начини с които демоните имат достъп до човек. В Християнството не случайно първата Божия заповед гласи"Аз съм твой Бог ревнив. Да нямаш други богове освен мене не им се кланяй и не им служи". Ето с това послание трябва да е ясно че християните не трябва да са толерантни към другите религии. Говора за истинските християни.

196.   Религията им е гадна и ги ЗОМБИРА. Ето доказателство от пресата: - "Тя е смела жена: мюсюлманка, отказала да сключи принудителен брак, а след това приела християнството. Сабатина Джеймс не се страхува да критикува открито исляма, което прави със свои съмишленици конвертити.

Дори и да заплати с живота си, тя ще продължи да изобличава исляма, уверява младата жена, използваща псевдонима Сабатина Джеймс. Родом е от Пакистан и е обявила война на религиозните и патриархални догми, характерни за мюсюлманските общества. Бързо тя намира съмишленици - заедно с други бивши мюсюлмани, Сабатина открито говори срещу крайностите на исляма в критичната интернет-телевизия "Ал Хайят ТВ Нет". Оттогава срещу нея се сипят смъртни заплахи, включително в семейството и от роднини, заради което е поставена под полицейска охрана.

Read more: http://asia.actualno.com/Opasnostta-da-vystanesh-sreshtu-isljama-news_59450.html#ixzz3IeKUic6M"

197.   Ислямът е войнствена и агресивна религия. Турците са носители на тази религия. Османските турци са си създали "славата" на "озверели копои" на Сатаната. Това прозвище им излиза заслужено след втория им опит да завладеят Виена. След себе си са оставяли единствено изпражнения, гибел и реки от кръв. Прочетете европейски източници за тези събития.
Да не говорим какво са причинили на българския етнос. Пет вековен геноцид, плюс геноцида периодично осъществяван от 1908 до 1923г. Разбира се най-кръвопролитен и варварски през лятото и есента на 1913г. Когато беззащитно българско население в Тракия е оставено на варварска турска армия и башибозук. Прочетете Любомир Милетич за тези събития.

200.   Вижте това в училищата дето се говори на турски език. Хипер не поносимо. Аз съм турчин , но и на мен да ми говорят на френски и, аз може би си помидлех ,че говорят за мен. И бих се обидил или мие любопитно и исках да разбере какво си говорят ....

203.   Странно... "Турците" са наши братя и сестри. Те са наша кръв. Във вените им тече българска кръв. Много ми хареса израза "безродник с " турско" самосъзнание". Колко истина събрана в няколко думи... Браво! Единственият начин да помогнем на нашите братя и сестри "турци" е да ги уважаваме, обичаме и приемаме като българи. Омразата ни само ги отдалечава от нас. Отвръщат със същото, защото "каквото повикало, такова обадило". Христяни сме. Добре е да прощаваме. Да не забравяме, че предците на " турците" не са избягали в Османската империя, защото са били добри хора. Хора, които не са се страхували да останат в България, защото е нямало от какво да се страхуват...

204.   Стига с тая кръв...Турците са хора с турско самосъзнание, милеят повече за Турция, биха умрели за Турция и винаги за тях Турция ще е над България. Колкото си искате можете да си обяснявате "каква кръв текала във вените им", но това няма да промени реалността, че са турци.

И като стана въпрос за кръвта....доста често този довод се дава и от самите турци "че какви българи сме били, при положението 500 години дядовците им са такавали бабите ни...". Турците в България не са българи !

205.   204, само си пропуснал да кажеш турчин ли си?

206.   И аз съм също българин уважаващ турците, повечето ми приятели в живота и колегите ми които са на работата ми всичките ми колеги са турци и в моя край където аз живея e почти изцяло само с турци, и също така много сме си си помагали поне на мене турците са ми помагали дори и аз като българин и аз също съм им помагал.

207.   В България турци НЯМА! Едно, че при навлизане по тези земи, никога с войската не е имало жени от Анадола. Това значи, че корена им е български. Чрез кръвният данък, войската е създадена само от български деца(еничари), които са истинските деди на днешните турчеещи се българи. След освобождението е имало 3-4 вълни от изселвания към Турция, така че, който се е чувствал турчин си е заминал още в миналото. Най голямото доказателство, че тези които живеят в България не са турци, е като отидите в Турция ще чуете, че тези нашите турчееще се не са турци, а потурнаци, т. е., българи с промити мозъци. В Турция им викат гяури, т. е., българи, но ги приемат, защото са приели исляма, но по кръв са си българи. Жалко за тях, отхвърлят цивилизацията и се връщат в средновековието. Щом така искат, нека си живеят така, но така никога нама да станат съвременни хора, докато исляма ги мачка.

216.   Не знам, дали са добри или лоши, обаче когато баща ми купи къща от, едно турско семейство, го излъгаха за дворно място и водеше много дълги години дело...

219.   Турците с помоща на дргите араби, пет века са клали и ограбвали не само българите, но и другите християнски народи на балканите.

223.   На България и беше наложено да разреши да има предавания на турски език по глaвните телевизионни и радиоканали.
ЗАЩО?
Просто казано, културата и езика са тези които в кря на каищата дефинират и обединяват една нация. Ако ти можеш да контролираш тези два критически елемента чрез законодателни акции и социален натиск, ти можеш да отслабиш основите на всяка държава. Въведи, и евентуално със сила наложи приемането на мулти-културното понятие и откажи дa приемеш общия език като ОФИЦИАЛЕН ЕЗИК. На кратко, предотврати културната асимилация и подкупай всяко чувство за национализъм. Насърчавай и оркестрирай едно мозаично общество, вместо асимилиране и обединяване и това евентуално, СМЪРТОНОСНО ще нарани структурата на държавата.
Ето точно това става в момента в България.
Та какво мога да си мисля за турците? ! ...

225.   Италиаският професор Санте Грачоти каза;
"Една от историческите заслуги на българите е тази, че задържаха успешно няколко века турците далече от сърцето на Европа. Те платиха прескъпо с кръвта си, с вярата си и упадъка на брилянтната им култура по онова време"

226.   Смешни са ми доводите и на българите и на турците, които водят до взаимно непризнаване - че нямало турци или пък безумието с изнасилванията... Турци в България има, аз също ги уважавам, те не са безотговорни като циганите, съобразяват се със законите, децата ходят на училище. Известно време имах връзка с турчин. Той беше напълно светски човек, със стремежи като на повечето българи, но не и разбирания. Въпреки че живеехме заедно в София той се подчиняваше на семейството си от село за всичко. Когато отказах да им играя по свирката те го изнудиха да скъсаме. Е, може да ги уважавам турците, но как да ги харесвам? Те са си силни, дори и в България и като такива по единици се опитват да ни асимилират. Аз просто отказах и бях отхвърлена.

235.   Защо живеете в миналото? Всички други са продължили напред, а ние тук в България все сме със задно мислене. Какви са тези простотии, от човек на човек има разлика, не може всеки да се слага под един знаменател. Всеки човек е различен, индивидуален. Какви са тези глупости, че от малки ги учат на това онова...
Какво значение имат расата, етносът, религията? Важното е какви действия извършва и как се държи човекът. Ето защо хората напускат България. Как да живееш в страна с такива граждани?

237.   Бългaрите-добри или лоши?
Испaнците-добри или лоши?
Гермaнците-добри или лоши?
И тaкa до безкрaй! Бaси тъпия въпрос! Мършa имa във всякa нaция и рaсa, кaкто имa и добър "мaтериaл".
Но все пaк,нaпрaви срaвнение Турция-Бългaрия и може дa спреш дa зaдaвaш тъпи въпроси или поне дa перифрaзирaш!

241.   Единствените на Балканския полуостров от които не сме видяли нищо лошо това са турците. България и Турция имат общо бъдеще.

242.   Здравейте аз съм турчин и атеист (защо атеист, че какво ни интересува? ) отговаря! защото ще съм неутрален в коментара си.
За мен има два вида хора, добри и лоши. Всички сме хора ако проследим еволюцията ще разберем че нямаме различия като хора изобщо, цвят, език, вяра това са за расисти. Аз съм на принципа ако двама са един за друг да се вземат. Имал съм много гаджета българки и съм ги обичал истински (доста сълзи съм изплакал) никога не съм ги използвал за да се задоволявам с тях, преди всичко имам морал. Да, доста мразени сме особено където е минала "Османската армия" и ви разбирам. Но причината не е в самият етнос а в религията ИСЛЯМА (тогавашната идеология и цели), а тази религия заповядва войната срещу неверниците и докато не остане само една религия ИСЛЯМА. Това е причината за всичко което са направили моите сънародници, никога не съм се гордял с тях нито пък с "великата империя" която са създали, защото доста човешки животи са угаснали и страдали заради арабската империализъм. Ние сме доста патриотичен народ, не се плашим от нищо и никои умираме на момента за родината си без капка страх но нека ги оставим тези неща. Всяка нация има своите добри и лоши страни като манталитет и разбирания поради куп причини. Познавам отвратителни турци и отвратителни българи, всичко е до характер най вече, аз като атеист съм неутрален но ако бях вярващ може би щях да ви напсувам (може би), ето в това е проблема на исляма че е доста нападателна религия. Доста ме обиждат с думите "ей резак" "мангал" "фес" "марш в Турция" "Анадолко куче" и прочие. Разбирам омразата ви към нас и сте прави, но не сте прави само за едно нещо, че ни нападате в 21-ви век, в различна, модерна, образована, технологична епоха и с друга идеология, а не како е било със саби и лъкове да се избиваме като варвари(тогава е било така). Монголците примерно, ами Хуните, ами Франция, Англия и така нататък... Евреите и те са доста мразени в Българи и в света но аз ги обичам защото са изстрадал народ точно като вас, както казах има добри и лоши хора (идеологии, разбирания, причини, вяра и т. н). Заради Тодор Живков не мога да намразя цяла нация, нашите турци не хранят лоши чувства към вас уверявам ви, забрави ли са го това време (не им пука), тогава през комунизма е било така с тази болна идеология, народът не е виновен, виновни са тези горе управляващите една шепа хора дето се вика. А тези които ни мразят и обиждат, искам да им кажа само едно СПРЕТЕ ДА ЖИВЕЕТЕ В СРЕДНОВЕКОВИЕТО ние сме с различно мислене особено тези които сме родени в България и Европа, така че спрете да ни гоните в Турция, смешно е.

244.   Баща ми е турчин, а майка ми е българка. В нашето семейство никога не сме имали порове относно религия, етнос и подобни. Родителите ми са образовани, със съвременни разбирания, роднините ни винаги са били в добри отношения помежду си и с други хора. Нито роднините ми българи обиждат турците, нито роднините ми турци обиждат българите. Уважават се един друг, разбиранията си, празниците си, каквото се сетите. А дори да има конфликт, то той е на битова основа.
В същото време познавам българи, които мразят турците и обратното. То, , гяур" не беше, , , поробител" не беше. Ние никога не сме одобрявали това. Признак на ниска интелигентност са обидите на расова или етническа основа. Не понасям хора от двата етноса да се държат неуважително, нетолерантно и грубо един към друг, без основателна причина. Живеем в 21-ви век. Времената са други. Хората трябва да проумеят, че докато сами не решат да се държат цивилизовано, като съвременни хора, нищо и никой не може да ги промени. Лоши хора има навсякъде, добри също. Ето ромите например. Много пъти сме си патили от тях, но какво? Трябва да обиждаме и да мразим всички, защото сме се натъкнали на лоши хора от определена група? Не. Има и свестни роми, тези, които учат, работят и не водят паразитен начин на живот. Има ли причина да сме лоши с тях и да ги мразим, при положение, че те не са неинтегрирани престъпници като други?
Казвам тези неща като човек, който вижда и двете страни. Не знам вие с какви хора сте се сблъскали, но не бързайте да си правите грешни изводи, без да сте видели всичко.

245.   В допълнение на номер 56
Баща ми например винаги е имал приятели българи. По същият начин и майка ми. Имало е хора, ама такива боклуци, дето не знам какви са ни изкарвали. И знаете ли какво? Родителите ми, пък и е само, винаги са били над нещата. Помагали са на всеки, било то турчин, българин или ром. Да, някой пак ще каже 500 години робство. Знаем, и ние се чувстваме зле. Това е било изключително тежко време, и дано в историята занапред да не се повтори. Но какво сме виновни ние? Винаги сме били добри хора. Баща ми работи, дал е работа на 4 5 други човека. Ако смятате, че не могат да гояорят български, защото и такива хора има(което аз не одобрявам) е да, могат. И то по-добре от много българи без елементарни знание по български. И релегия и обичаи на никого не са наложили. Обичат България, колкото и всички други, тук са родени, тук са живели, и за разлика от много ,,българи-патриоти" са останали тук и правят нещо полезно за държавата.
Майка ми също помага на татко, винаги го е подкрепяла. Никога не е имала предразсъдъци, преди да е опознала човек. Тя ми казва ,например, че не харесва Ана. Но не харесва и приятелката Джейлян. Не заради етнос или религия, а заради отношение и поведение. По същия начин харесва Христина и Мелис. И ние сме попадали на добри и на лоши от всеки етнос. Затова опознай човек, преди да го съдиш .
Как може ние да живеем така, а други хора да се кълват един друг постоянно? Запитайте се. Нито омразата на едните до някъде води, нито на другите.

246.   Номер 245, така е има добри и лоши от всеки етнос, просто много се поддават на пропагандата на обединени патриоти и други фашисти които искат едно - разделена България. Абсолютно нямам предрасъдъци към турци и се опитвам да нямам и спрямо цигани, но последното е една, две идеи по-трудно, въпреки че имам не малко приятели от този етнос.

151-197 от 197