Споделена история от Други

Турците-добри или лоши
Здравейте. Защо някои хора не харесват турския етнос и дори го мразят? Някой замислял ли се е върху нещата, който предизвикват тази ненавист. Аз съм българка, но въпреки това харесвам турците. Чувала съм какви ли не неща за тях, но най-вече им се възхищавам на пословичният им морал и чест, на стремежа им да отстояват ценностите си, да водят честен живот.

Ценя тези качества и ги разбирам. Живея в такъв край, където няма нито един турчин, но въпреки това в училище връстниците ми са зле настроени към тях, на улицата хората също реагират с неохота. Аз пък харесвам турските сериали-поучителни, смислени, слушам турски песни, харесвам и турския език дори нямам нищо против и да имам приятел турчин. Човек винаги трябва да взима хубавото от всеки, без да страда от разни предразсъдъци. Нямам пряко наблюдение върху турския етнос, но съм чула и някой други неща. Знам, че повечето от турците не позволяват на децата си да се женят за българи. Като се замисля донякъде имат право-някои българи са загубили всякакви добродетели, а на голяма част от българките им се носи славата на порочни и невъзпитани момичета. Голяма пречка се оказва и религията, но смятам, че любовта и хармонията между хората е любов и хармония и между религиите, и между нациите. Пък и някой замислял ли се е каква е разликата между християнството и исляма. Пророк в религията означава лице, което говори от името на Бога и предвестява бъдещи събития. Мохамед е бил пророк на Аллах.

Малко хора знаят, че Исус Христос в Корана се поставя на много високо място в редицата от пророци, а пък в Библията пише, че Исус е казвал неща, които му е говорел Отца (първосъздателя на света, неговия баща) и е бил изпратен от него да спаси хората(миряните). Отца не се изобразява почти никъде, всемогъщ е, създател на всичко също като Аллах. Ами тогава те не са ли един и същ образ? Разликата обаче е може би в това, че в Библията Отца казва,че душите на миряните могат да се спасят не като вярват в него, а единствено чрез вярата им в неговия син Спасителя Исус Христос. Въпреки това, когато ние християните се молим винаги казваме “В името на ОТЦА, Сина и Светия дух(тройцата). Така, че има много неща, които не се знаят, а са причина за раздори между хората. Ако не съм права със нещо по отношение на турците, моля, поправете ме, защото пак казвам нямам пряко наблюдение върху тях и може и да греша.

Коментари

51-100 от 197

57.   На тези, който защитават турците, ще кажа че въобще не са си патили от тях. Казвате било е преди много години, ако тръгнем да мислим 100 години, горе долу са един човешки живот, според вас колко отдавна е това? Да не е било преди векове, че да казвате преди много години. А колко са ни тъпкали турците, и вие след колко години отричате това и ги защитавате? Историята ни го казва, ние си решаваме как да се държиме с тях! Нагли са, безкруполни и в собствената ни държава се опитват да ни мачкат, да разпространяват турския език, в много села около Кърджали и към морето говорят на турски и обиждат българското население. Опитват се да изтрият българското, а вие искате да ги обичаме или поне да ги приемаме за равни. Как да стане това ми кажете? За мен вие не сте никакви българи, щом ги защитавате. Защото ако си истински българин, ще имаш достойнство и ще защитаваш народа си, а не като вас изменници, който приемат всички хора за "равни", пък отгоре на всичко, че и намират за нередно да мразиме турците.

58.   57, не можа ли да измислиш нещо по-оригинално, това сме го чели 626 пъти в 113-те подобни теми в сайта.

59.   Това с историята сме го чули хиляди пъти, но дайте ми примери сега от живота за поведението на турците. Какви са обичайте им, нравите, традициите. После ще решим дали са добри или лоши. Моля дайте примери.

60.   Аз ще дам примери от живота за поведението им :) Често пътувам до Истанбул за уикенда, защото ми е наблизичко и защото там се зареждам с положителни емоции. При последното си пътуване реших да се повозя с ферибот по Босфора. При купуването на жетоните, обаче, нещо се бях заблудила, не знам защо си мислих, че цената ще е като на обикновено пътуване с фери и се пробвах да мина с обикновен жетон, обаче не стана. Едно младо момиче, туркиня с ефирна къса лятна рокличка (неслучайно го подчертавам, защото някои тук си мислят, че такова чудо не съществува), усети какво става и ми плати билета с нейния акбил (карта), за да мога да мина. Когато поисках да й дам парите (5лири=5лева) само се изсмя и не поиска да ги вземе, толкова й беше весело, сякаш аз съм платила на нея, а не тя на мен :) Такаа.. после няма нужда да обяснявам колко готино беше пътуването с ферито, чайките кръжаха около него, а "гадните" турци им подмятаха геврек и се радваха като малки деца. Толкова естествено щастливи хора отдавна не бях виждала. След това станах свидетел на следната гледка: Имаше семейство с малко момченце, на около 2 годинки и една двойка до мен не спряха да се закачат с него, момчето извади нещо сладичко и му го даде, а след това ходи да му бърше устата с кърпичка, щото то се омаза до ушите. Избърса устичката на съвсем непознато дете, а в очите му имаше толкова щастие и доброта! Напълни ми се душичката, честно ви казвам. А, вие си злобейте, аз ще ходя да се зареждам с емоции и после ще ви разказвам ;)

61.   Поздравявам номер 20, евала, отдавна не бях чела нещо толкова интелигентно. Турците са си същите като нас, има и добри и лоши, но тези в България определено са различни от самите турци в Турция. Да не говорим, че тези от западна Турция нямат нищо общо с тези от източна. Според мен турците в България са си българи, с изкривено самосъзнание. Аз имах приятел турчин за 1 година - толкова много научих от него, колкото не бях през целия си живот преди това. Дори без той да разбере. Не бях виждала човек без никакъв егоизъм и лоши качества. Винаги смирен, никога не го видях да се ядосва, а аз нервачката, когато му виках и се ядосвах за глупости, той ме изчакваше мъдро да ми мине. Не знам дали беше от религията - той ходеше на джамия само по празници, и когато съм го питала дали мога да отида с него, той беше съгласен, въпреки, че е забранено за жени. Аз така и не отидох. Говорили сме за деца, сватба, религия - винаги е бил на страната на любовта и разбирателството. Имаше много приятели, и докато бяхме заедно създаде и още повече. Хората просто го обичаха. Беше завършил първи в университет в Турция, невероятно красив и умен. Беше от източна Турция. В края на краищата се разделихме защото много "умни" българи не спряха да ми говорят. Мога спокойно да кажа, че не го заслужавах.

62.   Благодаря ти за примерите. Мисля, че действителността сега хич не е като преди. Много казват турците лоши и какви ли не, но и от други, ходили до Истанбул съм чула добри неща за турския етнос. Разказвайте още разни истории за контакти, срещи с турци и т. н. Нека да гледаме света сега, а не в миналото, защото никои не знае кой, кога и с какво ще ни помогне.

63.   Кажете някакви примери за турците в България как живеят, какви са обичайте им. Бях чел някъде, че има разлика между турците в Турция и тези в България. Така ли е наистина? Дайте примери!

64.   61 съм. Моят пример е от преди няколко години, но човекът си беше от Турция. За турците в България нямам наблюдения, но както казах те са българи с изкривено самосъзнание. Тях никой не ги иска, нито тук, нито там и сигурно не им е лесно, и те не знаят какви са.

65.   Действително има разлика между турците в Турция и тези в България. Аз съм разговаряла с много турци (от Турция) по този въпрос, защото ми е интересно. Всички те ми казаха, че харесват българите, но българските турци- не. Малко кофти ми стана, защото ако знаят пък ние, българите, колко ги харесваме тях.. но както и да е. Няма как да не са различни, средата оказва голямо влияние върху личността. Българските турци са родени и отраснали в държава, в която са различни, малцинство са и са недолюбвани, да не кажа мразени от мнозина.

66.   Ако сте имали връзка с турци от България споделете впечатленията си или разкажете някакви случки от действителността. Браво на номер 60, 61, 65 за разказаното.

67.   25

само ще добавя, че дори и в момента България има повече БВП на глава от Турция. А сравнението с Холандия и Турция е смешно, защото втората е много назад.

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bu.html

ето ти 2 пъти се натиска

бил съм по турция и с изключение на 3 града не са по-напред. Даже на някои места положението е отчайващо. На балканите сме от групата на най-развитите. Само Гърция е пред тази група

68.   67, абе, иска ти се да е така, но Турция е на 52-ро място, а България на 77-мо.
Ето ти още малко материал за четене:
http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Turkey
Прочети и аналогичната статия за Economy of Bulgaria, открий десете разлики и ела пак да пишеш.

69.   Съгласна съм с 68 много по назад сме от Турция и по назад ще отиваме

70.   Мисля, че темата беше за характера и културата на турците.
Иначе, който смята, че страната им е по-добре икономически, културно, като начин на живот, е свободен да ходи да живее там. Никой няма да ви спре на границата.

71.   Ние наистина сме мнооого по назад от Турция, но моля ви кажете ми нещо за характера и културата на турците от България. Какви са те? Подкрепете мнението си с факти от живота, разни случки. Хайде разкажете нещо.

72.   70, аз за много страни смятам, че са по-добре икономически, културно и като начин на живот. То си е самата истина. Това означава ли, че трябва да ходя да живея и там? Ми то един живот няма да ми стигне, къде по-напред да ида.

73.   72, нека бъдем мобилни, или спрем да се оплакваме. Имаме щастието да сме съседи с такива световни икономически сили като най-старата страна на планетата БЮРМ, мирна Сърбия, проспериращата Гърция, и разбира се - свръхсилата, първата икономика и люлката на съвременната цивилизация - Турция!!!

Турция е известна с
1. Правата на жените там, там живеят най-еманципираните, образованите и красивите жени
2. С религиозната си толерантност
3. С културната си толерантност. Там кюрдите си говорят и учат на своя собствен език, имат новини на кюрдски, арменски и т.н. по националния канал
4. Известна е Турция с това, че не хвърля в затвора интелектуалците си, защото са обидили държавата
Не съществува закон, забраняващ говоренето срещу турция
5. Там няма военна служба, при която те карат да тормозиш малцинства
6. Гърците не правят окопи, защото желаят да са близки с теб
7. Не тарашат всички турски контейнери на Европейските пристанища в търсене на фалшифицирани маратонки, дънки и стоки. Турция е известна с хай-тек индустрията си, с информационните си технологии. Там се намира Силиконовата долина, от която е родом Али Хасан Бил Гейтсан
8. Турските стоки са известни с високото си качество, с марката си, с иновативността си
9. Турската валута е най-стабилната, там няма 20% инфлация, а до скоро е нямало над 10 000% инфлация, китайците трупат резерви в тази световна валута.
10. Турция едвам събира западно-европейските и други емигранти, които живеят на социални помощи там. Българските граждани пътуват масово с платени от Ердоган автобуси, за да фалшифицират вота в развитата икономика Турция. Те се тълпят на опашки за турски паспорти, нямат търпение да получат право да пребивават на територията на Турция.
11. Турските мъже са известни с толерантността си, с доброто си отношение към жената
12. Анкара е чист, подреден и супер град, град-метрополен, град - мечта
13. Истамбул е построен от тази велика нация, взеха го само пасища и направиха най-големия град в света
14. Турция е основателка на ЕС, ООН и изобщо се бори за права на хората по цял свят и за тяхното спазване, не малтретира свои затворници - пример за света!

....ох, чета много научна фантастика ....

74.   71, като цяло като манталитет на мен лично не ми допадат, но не искам и да обобщавам, защото познавам и няколко страхотни човека. Едно момиче, което с чисто сърце мога да кажа, че е най-добрият човек, когото познавам и едно момче, което дори турски не говори, в смисъл не знае, отгледан е като българин, единствената разлика между нас и него е, че името му е турско. Сигурна съм, че има много като тях в България.

75.   74, хората, които имат турски имена и не знаят турския диалект на българските турци, не са турци, а са етнически българи - т. н. помаци. Действително много добри хора.
Има и други - гагаузи. Етнически българи (казват поне), които са християни, но говорят на турски език (или диалект). Имат български имена.
Какво имат общо дори нашите турци с турците в Турция?
Толкова, колкото ние с българите във Воложка България, ако не и по-малко.

76.   Ох, 73, нали осъзнаваш, че мога да ти съчиня същата научна фантастика и за България. Повярвай ми, ще бъде още по-смешна от твоята. Присмял се хърбел на щърбел. Смешна работа. Да живее България, основателката на ЕС :))) Ох, не, много е смешно наистина. Кой знае колко държави са роптали против нашето приемане в ЕС, обаче гордейте се българи, лошо няма, с гордост и завист, ако можехме да постигаме каквото и да е, щяхме да сме първенци.

77.   75, нека да знам по-добре от теб въпросното момче дали е помак или не. А коментарът ми под номер 74 беше в отговор на 71, малко по-нагоре можеш да видиш, че сме обсъждали има ли разлика или не.

78.   Ок, браво тогава на момчето, но за мен той си е бългрин, а иначе може да се самоопределя както си ще. Джадай може да се пише.

За България много обичаме да пишем негативно и грозно, възможно е научна фантастика да се напише за всяка държава в света, включително за четирите най-развити, но тук не става дума за тях?
Нищо против турците и Турция, но не смятам, че държавата и културата им, както и начинът им на живот трябва да са ни за пример. Редно е да се стремим към по-успели модели. 500 години имаха шанс да ни превърнат в световна сила. Резултатът е налице.
Не виждам да са ни оставили и някакво особено културно наследство, един мост не са постройли. За негативите си го знаем.
Оставили са ни турците, няма лошо. Нашите поне са добри - работят си хората според възможностите, живеят си мирно и спокойно (с малки изключения). Общо взето са ОК. Интегрирали са се и не живеят от социални помощи, ако изключим субсидийте за тютюна, не ми е известно някакво специално отношение. Но и тях им крадат най-редовно от ДПС, така че - най-обикновени български граждани с техните проблеми и тегоби.
Не виждам какво има общо един български турчин, на комуто само името е турско, с тях. Ама това е друга тема.
Мир, нека всеки си каже мнението, лошо няма

79.   Какво значи помак ако може някои да ми обясни. това са си прави българи едни християни други мюсюлмани. такова нещо като помак нема. че и повечето турци в България са толкова турци. толкова сме омесени че сами не знаем какви сме. да турците в България не са като тези в Турция и няма как да са. и от едните и от другите има свясни хора както и българи има свясни и изроди. всяка нация е такава. Турция наистина беше много зле икономически години наред но сега е нас светлинни години напред.

80.   Е, има хора, които си се самоопределят като помаци или българо-мохомедани. Няма как да им се отнеме това право, те не винаги така се самоопределят, зависи и от контекста. В повечето случаи се самоопределят като българи.
Турците обичат да се самоопределят като турци и след 100 поколения, което им е голяма пречка, но нашите си турци, действително имат малко общо с другите. Особената разлика е, че са образовани и работливи и успяват - успяват и в Турция, успяват и на Запад сред уж сънародниците си, от които доста и странят. За мен си успяват и у нас - строят си домове, гледат си до две деца, живеят си мирно и спокойно, интегрирали са се, знаят езика перфектно, много от тях и учат висше, развиват се. Дори момичетата са по-упорити, защото са научени от малки да се борят за всяка дреболия.
Туркините от Турция иначе също много ми харесват и носят това качество - упорити са, поне еманципираните туркини, защото са се борили за всичко в тази култура. Мъжете (от самата Турция) не ми харесват, възпитани са, че всичко може да им бъде простено, че жената е по-малко от тях. Нашите турци, особено по-младите, едва ли са така.
Ето, има действително вече много смесени бракове, нещата се променят. Това е начинът, не да идваш като колонизарор за изборите и да избираш като овца едни крадци, защото били турци. Смях.
Никой българин не избира друг, защото е бил българин. Напротив - избрахме царя, защото не бил. Тресат ни много големи комплекси, а няма защо, докато турците ги тресе голям национализъм без покритие.
И какво им е развитото в икономиката не разбирам? Както и да е, дано се развиват, лошо няма. Имаме интерес да е така, но за жалост не е така.

81.   Помак 79 е наследник на българин приел мюсюлманска религия по време на "османското присъствие", т. е. българин мюсюлманин

82.   казват за Истанбул че е перлата на ориента поне и ние да имахме нещо подобно като босфора та да се отличавахме снещо пред туристите
Хектор

83.   26 знаеш ли що им се исправят косите щото Гърците са мн големи националисти и мразят и ненавиждат всичко що не вика калимера не само Турците те мразят и нас Българите повярваи ми
Хектор

84.   81 въпрос и англичаните дето са мюсюлмани са помаци. това което имах предвид е че няма такова нещо като помак а българин мюсюлманин това е правилното

85.   Не познавам стабилен турчин.

86.   84 отговор от 81 англичаните дето са мюсюлмани не са го приели мюсюлманството насила по време на робство, разлика има + това помаци има и в гърция те не са българоезични има и в всички околни държави и ако ти не знаеш думата помак, доста хора се определят сами като такива на всички бълкански езици я има на гръцки: ???????, на турски: Pomaklar, в България живеят около 130 000 помаци главно в смолянско, родопите и бургаската част на Стара планина.

87.   Вярно ли е че по голямата част от турците в България са възпитани на морал т.е. деца имат чак когато се оженят, не живеят на семейни начела, а само с брак и държат да не се изневерява?

88.   Вярно ли е че по голямата част от турците в България са възпитани на морал т.е. деца имат чак когато се оженят, не живеят на семейни начела, а само с брак и държат да не се изневерява?

89.   ? !? Значи свободно мога да имам интимна връзка с "туркиня", само в мечтите си... Действителноста е различна: Турски мангали-чукат и малтретират наши момичета, а ние нищо не можем да сторим: ДПС-ченгетата заемат пасивна позиция, дознатели фалшифицират показания... и от потърпевш ТЕ превръщат в извършител на собствената си жалба!

Време е да се върнем назад. Око за око, зъб за зъб!??? Как може, при наличен видео запис от 2 камери--следствието да се оправдае в липса на доказателства:-очетливо лицево изображение:-очетливи регистрационни номера:-единственна по външноста си-ОПЕЛ ВЕКТРА!

Така, че турците са си турци със свои етнос и възпитание-както и ние със своите традиции, но МАНГАЛИТЕ са троскота, който да се изкорени! ... ТУРЦИТЕ или БЪЛГАРИТЕ с нищо не се отличаваме едни от други, преди всичко бъди-ЧОВЕК!

90.   №20. Аз съм българин на 45 г. и какво НИ различава един от друг:Дишаме един въздух, боли НИ еднакво, блъскаме се да постигнем своята мечта. имаме един БОГ. но с различни имена:МОХАМЕД или ХРИСТОС? !? Каква е разликата, живота е прекалено кратък, за нас простосмъртните. Не се извинявай, за нещо, в което нямаш ВИНА. Всичко е политика а ние с ТЕБ сме само пешки от, които се изисква БЕЗГРАНИЧНО ТЪРПЕНИЕ.. за да успеем да запазим нашата добродетел и човечност и я предадем някъде там в-БЪДЕЩЕТО!

91.   Като толкова обичате Турция, ходете да живеете там ;) Няма как да харесвам хора, заради които сме били 5 века под робство, сега напират да ни управляват и на всичкото отгоре заради такива като вас денонощно ни заливат с турски бозливи сериали..
Мразя ги и няма да променя мнението си.. Хора като Левски, Ботев, Раковски и милиони други са жертвали живота си, а сега всичко това малко по-малко се забравя... Пфф, срамувам се от такива безпаметни хора.

92.   91, типичното мислене на един промит мозък. Кажи си направо, че имаш предразсъдъци това е. Отдавна не сме под турско робство, 21в. сме, ако не си забелязал. Историята не бива да се забравя и не мисля, че някой я забравя, но да гледаш постоянно назад е повече от глупаво.

93.   92 точно хора като теб го забравят,не са изминали толкова много години едва 135 години и все пак забравяте ,а те 500 години не са забравили,не това не са предразсъдъци,това е национално чувство което трябва да го има във всеки от нас,а не да забравяме какво е станало и да приемем турците като хора,като българите защото не са и никога няма да са като нас !

94.   93 Кажи с какво си повече от сегашните турци, едно време си е за едно време, ако се върнем назад арабите трябва да ни мразят заради войската на хан Тервел, Сърби и какви ли не други трябва да ни мразят заради Симеон Велики. Да не говорим за Италианците колко сме се били с тяхната Римска империя. Или тези който са били завземани от нас не трябва да ни мразят а ние трябва да мразим турците заради Османската империя. Такъв е бил животът тогава, такъв е бил начинът на политика, сега политиката е различна и нас "пешките" не би трябвало да ни засяга чак толкова. Лошо няма човек да знае историята на народа си но "чак да мразиш пра внуците на комшията, защото той едно време казал нещо лошо на пра дядо ти е най-малкото глупаво"

95.   92 съм, 93 и на мен ми е много интересно да чуя с какво по-точно си повече от един турчин, който е дал нещо за България и ако ми кажеш, че такива няма веднага ще ти дам примери.

96.   22-годишен жител на циганската махала във Варна е бил задържан за насаждане на етническа омраза, съобщиха от пресцентъра на полицията в града.
Около 13 часа вчера в Трето РПУ е получен сигнал от анонимен гражданин, че от червено “БМВ” с варненска регистрация чрез високоговорител отправят послания, проповядващи етническа вражда. От оплакването на жителите на „Максуда” станало ясно, че млад мъж, който е видимо от цигански произход, крещи по улиците „Българите под ножа! ”.

Хората обаче били стъписани, тъй като същият ревял и: „Циганите на сапун”. Моментално след сигнала полицейски автопатрул отишъл в махалата, като ченгетата засекли бавареца в района на улиците “Н. Корчев” и “Доброволци”.

Униформени веднага закопчали шофьора. Това е 22-годишният варненец Кр. Д. Справка в масивите на МВР показала, че той е осъждан и безработен. Впоследствие се оказало, че мъжът сее омраза срещу цифани и българи, защото се припознавал като турчин, уточниха от варненската полиция.

Той е задържан за 24 часа в Трето РПУ. Извършен е оглед, при който в колата са открити и иззети мегафон и трубка. Материалите са докладвани на прокурор. Образувано е досъдебно производство.

ПОВЕЧЕ СЪМ ОТ ГОРНИЯ ИНДИВИД.
Питай, който и да е в Западна Европа, които не са обременени с Турско робство и история - никой не харесва турците... съвременните такива - никой, ама абсолютно НИКОЙ

97.   94, 95, въпросът е, че турците не се побългаряват. Много от тях не искат и да учат български. Всеки има право да живее тук, но ако спазва българските закони и норми на поведение. Не може да живееш в една страна и да казваш, че искаш това да беше Турция. Ами тогава се връщай в нея... Много често съм чувала как някои места пак щели да станат турски. Това си е чиста провокация и ми е много интересно с какво по-точно допринасят тези хора за България, при положение, че искат точно обратното и открито го заявяват.
Що се отнася до българските турци, които си живеят нормално, нищо лошо не може да се каже и честно казано аз самата не съм ставала свидетел на дискриминация спрямо турците, които си говорят български и са на равно с нас....
Дори в начално училище и камбоджанче имахме, една дума не се е казала. Стига с това изкуствено представяне на българите като расисти(неправилна дума). Ако си в България не може да говориш как тя трябва да е турска, а след това да виеш с/у "расизъм".

98.   Хаха, 96, тази история доста ме разсмя. От Варна съм и предвид събитията от последната седмица смятам, че човекът е прав. Хайде, вникни маалко по-дълбоко в действията му и после го осъждай. Защо разсъждавате толкова елементарно и повърхностно не мога да разбера.

99.   Ако изпишат българи, живеещи в турция (ако има такива изобщо) такива обиди за турците, които вие пишете за нас по фейсбук и др. сайтове, то те биха били моментално арестувани там за обида на турската нация. Който има такъв закон, значи има за какво да бъде обиждан като нация!
....и 98, такива като господина в друга държава завършват в затвора с дебела присъда! НЕ Е СМЕШНО!

100.   97, какво ми обясняваш глупости, кратко и ясно въпросът беше към 93 с какво е повече той от един турчин, след като така смело ги слага всички под един знаменател.
99, напротив- смешно е! Първо, въпросният човек е в собствената си, а не в чужда държава. Второ, никак не е случайно, че това се случва след като цяла седмица група олигофренчета се събират и скандират "Циганите на сапун, турците под ножа" и си въобразяват, че по този начин протестират, при това си позволяват да нападат някакви хора, които едва ли изобщо са виновни за нещо.
96, няма нужда да питам Западна Европа каквото и да е, защото знам от колко МИЛИОНА туристи се посещава Турция годишно и от кои държави са тези туристи. Сигурно никак не харесват турците, ама ги изтрайват някак за през ваканцията си. Хаха!!

101.   Е 99 до какъв извод стигна сам, до това, че не турците/циганите са ни виновни а нашите управляващи и нашата съдебна система. Тях ние си ги избираме и ние сме си виновни не те.

96 Питаме с какво си повече от турците? Не какво си повече от циганин който се "припознавал като турчин", нито какво си повече от престъпник на закона.

103.   Всички знаем, защо туристите отиват в Турция - защото цените са безбожно ниски и климатът е добър. Защо са ниски цените - ами правителството взима кредити и субсидира с 30% от цената услугата. Това един ден ще изиграе лоша шега на турците, ама хайде.
Туристите ходят там, за да се пекат на плажа, не защото им са симпатични турците или на културен туризъм - е Истамбул прави изключение, но ходят там, за да видят останалото от едва велика култура - византийската.
Турците в Турция никому не пречат, проблемът е, че са се пръснали из Европа, бягайки от мизерията у тях и НЕ СЕ ИНТЕГРИРАТ, раждат по 5 деца и живеят на социални.
Нашите турци не са такива, но на Запад са точно такива - и езика не говорят, абсолютно - ужас!
Българските турци не са толкова изпаднали, дори за мен не за изпаднали като изключим религията им, защото са просто останали нормални хора с имущество след Осбобождението - щом са останали, значи са били мирни хора и не са колили и бесили - нали българите щяха такива да ги изгонят най-малкото.

В Западна Европа са се населили най-пропадналите турци от Турция. Това и за българите понякога важи, но ние отиваме и да учим там, докато турците рядко изобщо учат. Дори най-изпадналите български емигранти след едно поколение са се интегрирали, знаят език и имат 1-2 деца.
... Има цели гетизирани турски квартали, циганското Столипеново ще ни се види хубаво. Според мен, религията им пречи просто да заживеят като хора от 21 век, да се изучат като хората, да пратят и жените на училище.
Никой не ги уважава като нация, особено заради шувенизма им, знамената, които са развели от всеки балкон... съжалявам, но изобщо - твоето семейство живее минимум толкова дълго в тази държава, как можеш да се смяташ за турчин изобщо? Нима не са градили в последните 140 г. заедно тази страна? На мен честно казано етносът не ми е проблем, а религията, която ще запали света.

104.   100, аз обяснявам глупости ли? Ами за глупака може да изглеждат такива. Глупост ли е, че Родопите се турцизират? Глупост ли е, че турците не искат да говорят български? Глупост ли е, че не искат да живеят по българските правила и закони?
Аз пък питам теб как може човек, който не иска да е българин и не иска тази земя да е българска да направи каквото и да е за България? Напротив, те вредят. Казах, че не всички са така, но повечето са. Това ли били глупости, я виж ти....
Защо не отидеш в един смесен район да видиш какво турците правят за българщината?
Точно и ясно ти казвам защо тези хора вредят на България, глупости съм говорила.
Защо ли изобщо се занимавам с прости хора....

105.   103, съгласна съм за ниските цени и климата, и културния туризъм, но както знаем и при нас ги има тези фактори, но в туристическата сфера сме кръгла нула, доказахме го и тази година. При тях нивото на обслужване е много високо, което не е резултат от субсидирането на правителството, а от манталитета им, просто им е в кръвта. Ние ако се смятаме за гостоприемни, те са в пъти по-гостоприемни от нас, това се проповядва и от религията им. Туристите ходят, защото се чувстват добре там. Това е истината, видяла съм го с очите си. И не смятам, че няколкото милиона мързеливи турци, които са се пръснали по света, за да живеят на нечий гръб, защото в собствената си страна не могат да го правят, са представителна извадка за целия им народ. Трябва да си сляп да не виждаш, че държавата им върви напред и се развива, което нямаше да се случва, ако бяха такива, каквито ги описвате.

106.   105, с какво сме доказали, че сме пълна 0 в туризма?
С това, че без всякаква протекция и помощ от държавата, ПРОТИВОРЕЧАЩА НА ПАЗАРНИТЕ ПРАВИЛА И НА ПРИНЦИПИТЕ НА ЕС, ние увеличихме туристите си с над 6%.
Да, имаше неуредици, една компания фалира, на мен пък ми се е случвало словашка авиокомпания да фалира и също съм стояла по летищата, но това не ме кара да мразя словаците.
Да не говорим пък за случките в Турция - 15 натровени деца с фалшив алкохол, засмукани по басейните всяка година деца (у нас един път се случи и масово закриване на нелегални басейни, у тях - няма такова нещо -за бакшиш са готови всичко да отворят) - БЪЛГАРСКИ ТУРИСТИ ИЗРИТАНИ НА УЛИЦАТА БЕЗ ВОДА И ХЛЯБ. Голямо гостоприемство, няма що!

Който не е ходил в турция на почивка да брои хлебарките в хотела и да го разкарват с раздрусан автобус по фабриките да си купувал дънки, той не знае, що е „гостоприемство“.
Просто са необразовани хора и само с туризъм и нискоквалифицирана работа се издържат, как няма да са учтиви? Не ми трябва такава фалшива гостоприемност, която с устата казва „добре дошъл“, а с ръката ми измъква парите от джоба.
В България сядаш - всичко ти е евтинко, знаеш кое колко струва - там като чужденец плащаш двойно и тройно. Повечето затова си стоят на ол инклузива и това е - най-бедните туристи са там. И това няма да се промени.
Ние имаме южно черноморие, защото е близко до турция и фул с турци, за бедните - и северно за богатичките. Това е положението. Били сме 0 в туризма - нека, аз не искам да живеем от туризъм, стига ми НР да е с централа в София, да имам европейски университети и образовано население, което да не трябва да се кланя до земята 5 пъти на ден, после да целува ръцете на западняците за всяко евро

107.   104, нарекох ги "глупости", защото това, което ти обясняваш няма нищо общо с въпроса към 93 с какво се чувства повече от един турчин, например такъв, който дава хляб на много семейства. За всичко, което казваш си има причина и следствие, нещата не са само черни и бели. Хората, които вредят много повече на България са други и ти много добре го знаеш.

106, съжалявам, но за мен сме си кръгла нула. Живея в туристически град, имам достатъчно наблюдения как се обслужват туристите, аз самата съм работила в тази сфера. Това, че няма помощ и протекция от държавата какво говори? Това, че съсипаха някои прекрасни курорти (включително зимни) и ги превърнаха в бетонени джунгли не е ли достатъчно?

Еми, нормално е при 1 милион туриста при нас, примерно, да има пет инцидента, а при 50 милиона туриста при тях, инцидентите да са 50 пъти повече. За алкохолния туризъм при нас да не говорим. При тях има културен, при нас алкохолен.

А това, че сте броили хлебарки в хотелите и са ви разкарвали с автобус си е ваш проблем, вие сте си избрали фирмата, да е евтинко, какви условия сте очаквали? Аз организирано не ходя никъде и смятам, че са гостоприемни, да. Усетила съм го и съм го видяла. И при нас също го има това "с устата казва „добре дошъл“, а с ръката ми измъква парите от джоба". Вярно е, че голяма част са необразовани и работят нисковалифициран труд, но това прави ли ги лоши или по-долно качество хора?

Не съм човек, който си обижда родината или не я обича, но смятам, че ако се правим, че не виждаме истината и само се тупаме в гърдите, че сме нещо повече, няма как да вървим напред и да се развиваме.

51-100 от 197