Споделена история от Други

Въпрос относно преиздаване на лична карта
Този декември минават 10-те години от както си изкарах за последно лична карта. Трябва да я сменям. Знам какви документи трябва да приготвя и какви такси трябва да платя, но кога е най-добре да отида да ми я сменят? Може ли да стане примерно още другия месец (октомври) или трябва задължително да чакам до декември. Мисля да използвам бързата поръчка (до 3 работни дни) - тя ми е най-удобна. Иначе има нормална, която отнема близо месец а има и експресна (до 8 работни часа), но тя пък е доста скъпа - към 100лв.

Мога ли да я сменя по-рано от срока изписан на картата?

Коментари

1.   Виж в твоя град къде ги правят, но имай в предвид, че бърза поръчка вече не е в РДВРетата. Не е нужно да чакаш изтичането на старата. Аз те съветвам да не се занимаваш с бърза поръчка - има и опашки често, а просто отиди в РДВР, където последно си си изкарал картата, поддай заявление. Струва мисля 7-10 лв. и с номерчето отиди след няколко седмици да си я вземеш - не губят никога личните карти и така за мен е най-практично и най-лесно. Наложи ми се да си издам лятото във Варна лична карта по бързата поръчка и беше някакъв ужас - циганите от чужбина дошли, направили огромни опашки, не могат да си подпълнят заявленията - ужас.
Не трябва нищо да носиш, но на място ще ти направят снимка, така че бъди спретнат. Правят безброй опити докато се харесаш ако няма много хора. От собствен опит специално за големите градове мога да те посъветвам да пуснеш обикновена поръчка, защото примерно във Варна само в 1 място издават бързи поръчки и е някаква лудница, а обикновените във всяко РДВР по местоживеене

2.   Моята я поднових преди 4 години. Бях се навила за обикновена поръчка, но ме изненадаха че била отпаднала за тези които подават заявления в областният, а не в общинският град според адреса по лична карта в момента. За пример ще ти дам следният град за да ме разбереш правилно - Ахтопол- община Царево, обл. Бургас. За обикновена поръчка ти трябва да отидеш да подадеш в Царево, ако подадеш в Бургас можеш да избираш между бърза и експресна. Иначе моята изтичаше през август, но отидох през юли като си правих планове за обикновена поръчка, която е за месец. Но след като ме изненадаха и трябваше да избирам -бърза или експресна ми казаха че няма значение кога изтича картата в този случай, но примерно ако бях дошла да подам заявление август са щели да ме глобят - 20 лв била глобата. Та избрах бързата поръчка от 3 до 5 дни, отивам с номерчето което ми дадоха, взеха старата макар и не изтекла и ми дадоха новата валидна 10 години до датата и месеца в който съм пуснала заявлението т. е. юли месец 2023 г.

4.   Извинявам се, но бихте ли ми казали какви точно документи ще ми трябват за подновяването на личната ми карта, защото моята изтича през ноември. Ще съм благодарна за всички отговори.

5.   4, нищо не ти трябва освен старата ЛК. Отиваш и на място те снимат, попълваш една бланка, плащаш си таксата с дебитна карта (имат пост устройство) и след няколко дни само отиваш да си я вземеш и върнеш старата.

6.   http://www.bgmedia.at/лични-документи-срокове-за-подмяна/

Аз миналата есен си подменях личната карта и го направих точно в последните дни на този 30 дневен срок.