Споделена история от Други

Управление на МПС без книжка под 18г.
Лелеее, колко страшно звучи заглавието, а? :D

Здравейте,
някой може ли да ми каже какви са наказанията за управление на МПС без книжка под 18г. в НЕнаселени места?
Търсих в Закона за движение по пътищата преди да пиша тук, но си е доста големичък и трудно щях да намеря, каквото ми трябваше(все пак прелистих, но... ГРЕДА! ).

Благодаря Ви за отговорите предварително!

Коментари

1.   Ами наказанието е, че като убиеш някого после цял живот ще страдаш.... Това лято в Родопите момче като теб смаза група туристи и се самоуби.
Имаш право да караш кола без книжка и под 18 г. само на специални писти, плаци, които не са част от пътната мрежа- примерно в двора си, в двора на фабриката на баща си да кажем и така нататък, но нямаш право да шофираш дори на третокласни пътища без книжка и под 18 г.
Също наказание освен глобата е, че определено време след 18 г. нямаш право да правиш книжка. Мисля, че максимумът беше 2 г., но от 6 м до 2 г. ти няма да имаш книжка.
Също те съдят като престъпник ако многократно правиш такива неща и си осъден. ОК, защото е било преди 18 г. може би ще е засекретено, но ти и след 18 г. ще си караш без книжка като свикнеш така и тогава вече се лежи и в затвора - до 3 г. е наказанието като пак става дума за рецедивисти.
Но аз не бих карала по друга причина - колкото и да си самонадеен, ти можеш да направиш белята и после цял живот и родителите си почерняш, и родителите и близките на хората, които ще отрепеш заедно с теб.
Не си заслужава.
Карай колело или си купи мотопед.

2.   До коментар 1 :
Ебаси, ти ми нареди цялата история, бе! Нито съм момчето от родопите, нито имам намерение да убивам някого. И кой изобщо е казал, че имам намерение да карам? ;) Мяташ разни години, които нямат нищо общо с въпроса ми. Отговорът към него е : от 100 до 300 лева глоба. Вече разбрах.
Благодаря все пак за безсмисления коментар.

ОТ АВТОРА.

3.   Здрасти младеж аз съм момиче на 18 от 9 месеца имам книжка.. Започнах да карам от 15-16 години направих катастрофа и не бях аз виновна.. Уплахът едвам го преживях. Имах моменти, в които като се сетех за това ми причерняваше. Беше ме страх да се возя и посещавах психолог, страха го преодолях, н трудно.. Не рискувай!!!

4.   Всъщност №1 греши, говори само по предположения без доказателства, да сложи закона и чл който го пише това примерно. Гледала по тв и не доразбрала, на кого какво се случило. Да не говорим пък че според нея е позволено някой без книжка да кара в двора на фабриката на баща си. Ми нали там има работници и техника и т.н.
Така че младеж погледни закона от чл 171 до 177
Глобата за теб е от 100 до 300лв. За собственика който ти е предоставил колата от 100 до 500лв и отнемане на регистрационните табели на автомобила от 6 месеца до 1 година.
Без значение е дали си шофирал в населено или в ненаселено място. Ама е някак невъзможно да те хванат ако караш на черен път между нивите.

5.   Законът важи за движение по пътищата. Ако имате частна собственост, където е асфалтирани, може да си карал, да се силиш к с 300 ако искаш.

6.   Прав е номер 5 - Има състезатели, които нямат 18г, а шофират спортни автомобили и мотоциклети, на специални за това трасета /писти/!!! И все пак хубаво е човек да си вземе шофьорския изпит преди да започне да кара автомобил. Не че това е някаква гаранция, за това че няма да има произшествия за в бъдеще, но все пак е по-добрия вариант! :)

>>M.31г.<<

7.   Това за фабриката не е вярно, че там можело. По тая логика за мотокарите също искат съответната категория, макар че се карат само по фабрики и складове.

Колкото до състезанията там е друга бира. То и на 5 можеш да караш картинг на специална писта, но това не означава, че 5 годишните имат право да си карат мотокари по фабриките.

То и да се биеш нямаш право, но ако си боксьор и го правиш регламентирано на състезание имаш право. Дори не носиш отговорност, ако го убиеш по невнимание, защото всеки отива с ясната представа, че това крие рискове, отговорност за които си носиш единствено ти.

8.   Специално за теб глобата ще е до 300 лева, ако те хванат при рутинна проверка.
Ако направиш катастрофа - ГО не важи, така че всичко трябва да платиш от твоя джоб, ако са само материални щети е ок, но при постадал обезщетенията отиват на десетки хиляди.

Собственика на колата също подлежи на наказателна отговорност защото е предоставил притежаваното от него МПС на неправоспособен водач. Санкциите спрямо него пак зависят от това в колко голяма беля те хванат. Е, разбира се той винаги може да каже че ти си му откраднал колата и тогава влизат членове по НПК.

9.   4 Един приятел взе колата на баща си, после искаха да глобят и баща му, ама той ползва някакъв финес, демек, че колата е открадната от сина. Сега сина му има и досие, ама поне се разминаха да им свалят нлемра и прочие ...

10.   №9 Нашият автор не е споменал че ще кара на баща си колата. А и що за баща е съгласен сина му да има досие за да не плати той още 100лв глоба, това баща ли го наричате?

11.   №7 за мотокарите/багерите/вишките и тн стоителна техника е съвсем друго. Те не са по закона за движение по пътищата а по други разпоредби.
Ако някой без свидетелство за квалификация се качи на мотокар и направи беля, работодателя ще се види в чудо! Същото важи за електротехници, височинни работници, парнаджии, водопроводчици и специалисти от всякакъв тип, дето без съответната квалификация не се допускат до обекта или до определената машина.

12.   11, правоспособността за мотокарите си е баш по Закона за движение по пътищата. Има си съответната категория, която трябва да изкараш, точно както при леките коли. И това, че караш по складове, не те изважда от този закон.

А разпоредбите, за които говориш, те са по трудовото законодателство и са свързани с условията за безопасност. То си е отделно, но не изключва закона за движение по пътищата.

13.   А може ли да управлявам трактор на полето?

14.   до №12. С коя категория от свидетелството за правоуправление се кара Моторак? Коя буква, по точно е?

Защото, поне до колкото на мен ми е известно, се кара допълнителен курс. Дават ти документ за правоспособност за работа с Електро/Мотокар и до колко тона товароподемност. Но това си е допълнителна квалификация и не е отразена в свидетелството /книжката/ за управление, а си е отделен документ.

15.   14, Всъщност си прав, има си отделно свидетелство и не се вписва в книжката като някаква категория, но пак си е по Закона за движение по пътищата. И това го пише изрично в Наредбите.

НАРЕДБА № 1

за работа с електрокари и мотокари

Наредба за придобиване или признаване на правоспособност за работа с електрокари и мотокари в ПРЕДПРИЯТИЯТА

Чл. 2.
(2) За управление на електрокари и мотокари по пътищата в Република България се прилага изискването на чл.156 от ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА (ЗДвП).

16.   13, ако не те хванат, всичко може. Но ако те хванат или направиш беля - голям проблем.

17.   До №14 Мотокар/електрокар се кара с категория АМ която е вписана в шофьорската книжка!!!!
Шофьорът с категория АМ може да движи мотокар като превозно средство, един вид да го ползва като голф количка, а за да товари и разтоварва с него е вече онова споменато свидетелство по наредба 1.
Така че го има вписано в книжката ти.
Категория АМ включва както малки моторчета така и леки четириколесни превозни средства описани в категорията, разбирай мотокари, електрокари, АТV, двуместна електическа кола като Twizy или Eco-E и т.н. в зависимост от кг без батерия и киловатите.
В интерес на истината човек който няма шофьорска книжка и отива да изкара курс за мотокар, му издават книжка с категория АМ.

18.   до № 15 - сам си го написал:

Чл. 2.
(2) За управление на електрокари и мотокари по пътищата в Република България се прилага изискването на чл.156 от ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА (ЗДвП).

По ПЪТИЩАТА!!! ИМЕННО ПО ПЪТИЩАТА ОТВОРЕНИ ЗА ОБЩЕСТВЕНО ПОЛЗВАНЕ!!!

ЗДРВП не важи за частни имоти, освен ако собственика не го е упоменал изрично, както и за всички територии които не са опоменати като част от пътната мрежа. Като складове, предприятия и обекти където се използват мотокари или друга троителна или индустриална техника.

19.   18, не си прав, защото:

Чл. 1. (1) Този закон урежда правилата за движение по пътищата, отворени за обществено ползване...

Чл. 2. (1) Отворен за обществено ползване е всеки път, условията за използване на който са еднакви за всички участници в движението. Лицата, стопанисващи пътища, които не са отворени за обществено ползване, са длъжни да ги обозначат.

(2) Всеки има право да се движи по пътищата, отворени за обществено ползване, като спазва установените правила за движение.

Т.е. няма значение дали имота/пътя е частен, а дали е обществен. И този закон третира дори и частните имоти като пътища, осевн ако не е изрично обозначен като необществен. И всеки, който е на обществен път, бил той и частен е длъжен да спазва закона.

По тази логика и паркинга на Кауфланд е частен, но не можеш да не се съобразяваш със закона. Освен това по обществен макар и частен имот минават хора, а целта на този закон според чл. 1 (2) е "да се опазва животът и здравето на участниците в движението по пътищата"

Ако пътя е изрично обозначен като необществен, то само тогава не важи ЗДП, но докато има хора/работници/служители, пътя си е обществен и има необходимост от закон, който да опазва здравето и живота им.

Ти как си представяш някой да кара пиян на пътечката до склада и да застрашава твоя живот и живота на другите, но да не го съдят, защото било в частен имот?

20.   Като те прегази някое пишлеме без книжка, ще разбереш цената на тия геройства. То ще си плати 300 лева глоба, а ти може и без крака да останеш, че и по-лошо.