Споделена история от Други

Прокуратура
Преди известно време председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов изрази мнение, че прокуратурата трябва да бъде извадена от съдебната власт, за да бъде тя независима и да работи пълноценно. Въпросът ми е дали някой има информация и е запознат с държавното обвинение в други държави, къде прокуратурата е извадена от съдебната власт, как това се отразява на нейната работа и т. н. Подкрепяте ли такава промяна и тя способна ли е да гарантира независимостта на прокуратурата?

Коментари

1.   Прокуратурата до колкото знам навсякъде е част от съдебната власт, а съдебната власт сама по себе си е независима. Има три власти - СЪДЕБНА, ИЗПЪЛНИТЕЛНА, ЗАКОНОДАТЕЛНА. Разделението на властите е доктрина, според която трите функции на държавното управление – законодателна, изпълнителна и съдебна – трябва да бъдат разделени и изпълнявани от различни органи, определени от конституцията. Изпълнителната, законодателната и съдебната власт се осъществяват от независими институции, но в своите отговорности те взаимно се контролират. Тези клонове на държавното управление са автономни, но все пак са взаимообвързани, без да са подчинени един на друг. Разделението на правомощията е такова, че не може единият клон на властта да упражнява власт, която влиза в отговорностите на друг клон. Съдебната власт не е зависима от политическо влияние при осъществяване на функциите си и е с осигурена мандатност.
У нас проблемът е с отделни личности и с корупцията при назначаването на съдии и прокурори. Също бившата ДС още контролира специално съдебната власт и дори на Марс да я сложим нашата прокуратура, ако не се изчистят тези компроментирани личности, положението ще е същото

2.   За съжаление в България законодателната,изпълнителната и съдебната власт са вкопчени една в друга въпреки че според Конституцията са независими и взаимно се контролират. Всъщност какво се получава - Герб си имат правителство,имат и мнозинство в парламента,главния прокурор е човек на Борисов..... Всичко е толкова отвратително,толкова гнусно.....
Главният прокурор трябва да носи отговорност пред Народното събрание и да може да бъде разследван за престъпления. Като цяло трябва да има реформа в прокуратурата.

3.   Интересна тема. Идеята на Лозан Панов е глупост, те са си независими според конституцията. Честно казано ми омръзна да се появява периодично Румяна Арнаудова и да разправя какви доказателства имат и накрая оправдателни присъди, разбира се, че политическият елит се е слял със съдебната система. Общо взето си подават топката и това е. Надявам се да доживея да видя осъден политик.