Споделена история от Други

Какво наказание следва при шофиране под въздействие на алкохол?
Здравейте,
глупавия ми приятел го хванаха с адски много алкохол в кравта, докато шофира(2. 90)...
Сега е задържан за 24 часа. Не е правил ПТП, просто проверка.
Знаете ли какви са наказанията за толкова много? В закона успях да видя до 1, 2 промила, а след това, какви с наказанията?
Благодаря Ви предварително!!

Коментари

1.   1000 лв и 12 месеца без книжка, но с толкова висока концентрация могат и да го съдят за повече, знам ли. Нека си намери адвокат.
Ти се надявам да не си се возила в колата на този човек!!! Радвам се, че са го хванали и това може би му е спасило живота. Ако кара без книжка като му я вземат обаче може и в затвора да отиде! Просто нямам думи с какви боклуци се събира човек. Съжалявам, но това не е глупост - приятелят ти е потенциален убиец.

2.   Глупавия ти приятел заслужава година затвор и доживот без книжка. Тя безотговорността не се лекува, освен с травма. В неговия случай това означава да убие някой в нетрезво състояние, вероятно и самия себе си.

3.   Н 1, aз пък НЕ се рaдвaм, че сa спaсили може би неговият живот, но се рaдвaм, че вероятно сa спaсили невинни други от потенциaлниятубиец!
Точно минaлaтa седмицa докaто пушех нa терaсaтa зaбелязaх много пиян мъж дa отключвa колaтa си. Мислех, че сaмо ще вземе нещо и ще си ходи пеш, но не. Зaпaли боклукa мръсен, потегли и блъснa едно скутерче пред него, дaде нaзaд и блъснa колaтa пaркирaнa зaд неговaтa, нaкрaя се измъкнa и потегли с мръснa гaз. Веднaгa звъннaх нa полиция, дaдох описaние нa колaтa и шофьюрa до колкото успях дa го видя в тъмното. Докaто говорех с полицaят, този взе, че се върнa, нaпрaвил е гръгче около блокa явно и пaркирa нa лентaтa зa aвтобус. Тогaвa успях дa видя и номерa нa колaтa и по-добре сaмото пиянде.
Мaлко по-късно дойдохa полицaи, зaдържaхa го, дaдох си покaзaнието нa място. Колaтa я вдигнaхa, той ще остaне със сигурност без книжкa, a вероятно о в зaтвор.
Но товa в Испaния! Нaдявaм се и в Бългaрия дa нямa прошкa зa подобни, толерaнтност към подобни-0!

4.   От автор :
Очевидно можем да го съдим много морално. Все пак целта ми беше да разбера по правен път какво е максималното наказание, което може да изтърпи, при все че досега не е бил съден, нито е имал пререкания с полицията.

5.   Преди години мой бивш приятел го бяха хванали с 2. 5 промила и без книжка каквато няма по принцип. Осъдиха го на пробация 2 години и някакви часове безвъзмезден труд и глоба и поемане на разноските по делото. Задължително хванете адвокат, тези както ги наричат служебни защитници няма да се постараят. Уф голям късмет че не е убил някой и той е жив. Дано да си вземе поука от този жест от живота и неправи такива простотии вече. Всеки греши. Късмет

6.   Тази концентрация е на базата на дрегера или на кръвна проба? Защото ми се струва прекалено много алкохол, хората с толкова алкохол В КРЪВТА имат явни трудности с координацията. При концентрация над 0. 2% (т. е. 2 промила) може да се стигне до епизоди със загуба на съзнание и невъзможност да се създават спомени.

Ако концентрацията е измерена от дрегера, трябва да знаете, че той мери алкохола в "дъха", който най-често не отговаря точно на концентрацията на алкохол в кръвта, а е приближение.

Ако е концентрация, измерена в кръвта, това е страшно много алкохол и е абсолютно безотговорно човек да шофира след употреба на толкова много алкохол. Най-вероятно ще му вземат книжката за дълъг период от време (година или повече) и ще има голяма глоба.

7.   Има ли книжка? Доколкото разбирам има книжка, но е карал с високо съдържание на алкохол в кръвта. По нашите закони най-вероятно нищо няма да му се случи. Със сигурност ще има глоба, ще му вземат книжката за вероятно година и толкова. По едно време се говореше за вкарване в затвора за подобно провинение, но изобщо не вярвам на правната ни система, така че не се притеснявай. Да си наеме адвокат, и на него като на всички ще му се размине леко. Дано се вразуми и да използва градския транспорт след употреба на алкохол. Колкото до теб, пази се, ако е пил се прибери пеша.

8.   Ако зависеше от мен - ефективна присъда, конфискация на колата, доживотна забрана за шофиране и вкарване в някакви черни списъци
За съжаление не зависи от мен, така че предполагам, ще му лепнат някаква глоба от няколко хилядарки, може и книжката да му вземат и до там

9.   най-лекото с което може да се размине са 1000 лв и взимане на книжката за 1 година, както и прекратяване на регистрацията на МПС-то за 6 месеца или 1 година, а най-тежкото е лишаване от свобода от 1 до 3 години (малко вероятно, но все пак възможно) и глоба от 200 до 1000 лв.

10.   Бий му шута на това келеме!!! 3 промила!!!