Споделена история от Други

Вярвате ли в астрологията и зодиите?
Доста често тук, в други сайтове, медии, живота, където и да било чувам хората сериозно да говорят за зодиите си, да ги използват като описание и/или оправдание, а после да вметнат - "Абе не вярвам много, но... ". Интересно ми е наистина ли вярвате в тези измишльотини? За някой може да е вярно, но за друг не е. И само защото за един човек са верни описанията, това не значи, че за всички са. По тази логика и фалшивите ясновидци могат да познаят за един човек, но за друг не. Това не ги прави истински. Същото е и със зодиите. В много неща има малко логика, но е абсурден самият факт, че звездите и планетите могат да влияят на нашето личностно развитие. Но пак чувам хората да казват - "нали съм Рак, затова съм толкова чувствителен" или "избухлив съм, защото съм Овен".
Аз например съм Рак (жена). Би трябвало да съм майчински и семейно настроена, но мразя деца по принцип, дразнят ме и не се виждам в семейство, ценя си свободата. Описват ме като домошар и интроверт - цял живот съм прекарала навън, имам адски приключенски дух. Много чувствителна - абсурд, даже на моменти съм малко безчувствена, тип социопат. Даже не мога да се влюбя като човек. Доста рядко плача. Живея за момента и съм изключила връзката с бъдещето и така. Отговарям на описанието на Водолей май. Сега веднага някой ще каже, че цялата натална карта има значение. Е почти всичките ми планети са в Рак, моята зодия, плюс асцендент Везни. Но и като Везни не съм. Не угаждам на хората и не обичам да ме харесват, саможивна съм. Някой ще ми каже, погледни аспектите, дето аз даже не ги разбирам. И в крайна сметка какво - астрологията е една наука от рода на "тука има, тука нема", може да познае нещо, може и нищо. Но масово хората вярват. Сега се сетих и, че уж трябвало да си съвпадам с водни зодии и земни чат-пат, ама досега не съм имала приятели от тези зодии. Гаджето ми е Овен, ама и той не си отговаря на описанията. По-нежен е като характер, не като мен дивак. И в леглото не е груб, каквито ги описват. А има и Марс в Овен (планетата на секса и страстите). Значи всичко за мен е една лъжа.

Коментари

1.   Това са пълни глупости. На планетата има 7 милиарда човека и 12 зодии. Всеки човек си има собствен характер, който изобщо не зависи от зодиите. Аз никога не питам хората коя зодия са. Това какъв е човека зависи от възпитанието и от приятелите.

2.   Всеки си вярва общо взето в каквото си иска и го успокоява. Някои вярват в свръхестествени неща, други в зодии, трети в религии разни, измислени приятели и т.н.
Специално глупостта със зодиите е именно като номера на тия "гадатели" дето ти познавали проблемите и бъдещето. Общо взето налучкват на сляпо докато не уцелят нещо за което да се хванат. Ако не са "основните характеристики" на зодията, ще е асцендент и подобни глупости.
В крайна сметка всеки е такъв какъвто иска да бъде по характер и всичко останало. Дали съзнателно или не - няма особено значение. Но със сигурност няма нищо общо със зодии и глупости от сорта. Нали да не говорим за наличието на поне 3-4 различни зодиаци и това че слънцето минава през 13 съзвездия, а не 12 и принципно зодиите трябва да са 13.
В крайна сметка всеки е свободен да вярва в каквото си иска все още.

3.   Зодиите са просто 12 сектора, измислени за УЛЕСНЕНИЕ :) Това, което реално има значение са звездите. Хората преди хиляди години са наблюдавали, че ако например човек се ражда докато изгрява звездата Регулус, това са някакви хора с по-изтънчени маниери, малко царски, приповдиганти, може би даже надути. И това им е заприличало на Лъв - царят на животните. И затова казали че няколко градуса около Регулус е "лъвски знак", т.е. царски. Всъщност зодиите са 12 защото така най-лесно се броят предвид това колко пъти Луната обикаля около Земята в рамките на една година. Няма реално 12 сектора на небето. Няма и реално 12 съзвездия - това пак е човешка измислица. Но има звезди, има Луна, има Слънце, има планети.

Целият живот на планетата Земя възниква в този си вид поради баланса на тези космически сили. Промени орбитата на Сатурн с 10% и целият живот или ще изчезне или ще се промени радикално. Защото като бутнеш Сатурн, ще бутнеш и Юпитер, а той е голям и ще измести центъра на Слънчевата система (всъщност дори в момента центърът на нашата Слънчева система не е точно центъра на Слънцето, а е отместен към периферията му, заради огромната маса на Юпитер, който често е наричан "нереализирана звезда"), съответно Луната ще промени орбитата си, месеците ще станат например по 33 дни, океанът ще има друг цикъл на приливи и отливи. Ще се промени дистрибуцията на микроелементи, циклите на размножаване и тн. Възможно е ако бутнеш орбитата на Сатурн даже Луната просто да изчезне от гравитационното поле на Земята или да се разбие в нас.

Ти самата се определяш с Водолей, защото реално не си Рак, а имаш скупчване(стелиум) в Близнаци (кръстено е Близнаци заради двете най-големи звезди Кастор и Полукс в рамките на това съзвездие които изглеждат като двама 'близнаци' хванати за ръце, но е интересно да проследиш и митологията зад това).

Това, което на Запад и у нас му викат "зодии" е базирано на зодиака на Птолемей отпреди 2000 години. Този зодиак е проникнал в Европа след множество преводи в ранното Средновековие, но никой не си е направил труда да провери колко е верен За 2000 години прецесията на Земята е ОТМЕСТИЛА с над 23 градуса знаците. Реално като се ражда човек например със Слънце съвпад Кастор и Полукс в тропическата астрология ще кажат "Рак", а в сидералната (звездна) астрология ще кажат "Близнаци". Ами много ясно, че е Близнаци, след като Слънцето му е до звездите-близнаци.

Астрологията е абсолютно истинска НАУКА, но човек трябва да знае най-първо, че тропическата астрология не става за нищо.

Но никога не пренебрегвай и влиянието на ДНК-то ни. Едно куче родено по време на твоето раждане няма да има твоята съдба, нито бактериите в дебелото черво, също появили се на бял свят заедно с теб, ще имат същата съдба. Понякога обаче съм наблюдавал изключителни съвпадения с некръвно свързани хора родени на една дата в рамките на няколко минути. Ако ти е интересно да прочетеш за такива хора, потърси за предаването "Finding My Twin Stranger".

И съзнанието, да, съзнанието е много важно. Еднояйчни близнаци могат да имат много различни животи, ако СЪЗНАТЕЛНО вземат решение за това. Еднояйчните близнаци имат хем еднакво ДНК, хем еднакви хороскопи, но преживяването им може да е напълно различно. По-интересното е, че може да е напълно еднакво ако пък живеят несъзнателно. Добър пример за това са близнаците, разделени малко след раждане и осиновени в различни семейства, например прочет за известните еднояйчни близнаци Джеймс, които не са се виждали един друг от раждането си до 39-тата си година (има и на български, на английски са James Arthur Springer и James Edward Lewis).

4.   Мисля, че има нещо вярно в астрология, но почти никой на света не може да я разгадае правилно, а само отделни проблясъци.

7.   Всеки е свободен да вярва в каквото иска и да живее така, както му харесва, стига да не вреди на околните и да не натрапва собственото си мнение. Лично аз не вярвам в зодиите. За мен астрологията е псевдонаука, създадена за печалба на пари. Наистина има зодиакални съзвездия, но не вярвам те, както и планетите да оказват влияние върху характера и съдбата на човека. Освен това, № 2 и 3 са прави, че зодиакалните съзвездия не са 12, а 13, но астрологията не признава 13-то съзвездие (Змиеносец) поради това, че е по-удобно да работи с 12 съзвездия (http://astrollusion. free. bg/). Изобщо не гледам човек коя зодия е, какъв му е асцендента и т. н. От всяка една зодия има и добри, и лоши хора. За характера на човек водещо значение имат преди всичко гените, възпитанието и семейната среда. Съдбата до голяма степен е такава, каквато всеки си я избере (разбира се, че е възможно понякога някои неща да се развият по друг начин, а не така както искаме, но това не смятам, че се определя от звездите и планетите). Това си е лично мое мнение, без да ангажирам никого с него.

8.   Аз също съм рак - нещата, които съм чел за зодията напълно ме описват. Което ме кара и до степен да вярвам в тях.

9.   Ето на кратко как работи астрологията:
-Кажи 5 общочовешки качества
-Познаваш поне 2, защото това са просто общочовешки качества
-Въх баси якото, астрологията е истина.
Ако си карък и не уцелиш нищо:
-Асцикосмоса ти е изкривен и нещо си там с нещо си криво, звездата ти и тя не е наред
-Изброй още 5 общочовешки качества
-Познаваш поне 2, защото това са просто общочовешки качества
-Въх баси якото, астрологията е истина.

Аз съм зодия тюлен и затова съм толкова гениален.

10.   3 - не особено лекция. Само трябва да си понаучиш някои основни понятия преди да пишеш подобни. ИМА 12 съзвездия, даже са 13. Но понеже фазите на луната са 12 в годината, едната зодия е махната да са близки. Не че виждам особена връзка с това в кое съзвездие ще се проектира слънцето погледнато от Земята когато се раждаш с това какъв човек ще си, но както и да е. Все пак Бог едно време е бил Слънцето, нормално е всичко да зависи от него според хората преди хиляди години. Това че и сега има много които го вярват само говори за менталния прогрес на човечеството. А не е много хубаво технологичния да изпреварва толкова менталния/духовния, но този проблем си е неизбежен към момента.
А това че самите зодии не отговарят на това като което се презентират - положението на слънцето гледано от Земята в споменатите периоди, на тези които вярват в тях не им прави грам впечатление. Колкото прави впечатление на заблудените религиозни фанатици това че "милостивите" им богове са отговорни за най-много кръвопролития и убийства, въпреки че най-основното уж в религията е "не убивай".

11.   Само като прочетох описанието, което си направи за това, че си безчувствена и на моменти социопат си казах, че си с асцедент везни и каква изненада, по-надолу пишеш, че си. (Аз съм везни)
Сега по темата: според мен зодията е малък аспект от цялостната картина. Важен е характерът, гените, възпитанието, семейството, средата, където си израснала. Затова различията са съвсем естествени. Не казвам, че вярвам напълно на зодиите, но не мога да ги окачествя като глупост, защото често нещата се напасват със 100 %, ако човек си постави за цел да опознае истински въпросния човек. Но не бих игнорирала ново приятелство само заради несъвместима зодия. Както казах има и други неща освен нея.

12.   Срещам сходства при хора от една и съща зодия. Шефовете ми бяха зодия Овен, предадоха щафетата на един млад мъж и се оказа и той Овен. За Овен съм чел, че са родени да командват. За други зодии съм чувал и виждал примери, така е. Това си е наука. тези неща се пишат, четеш ги и се убеждаваш в написаното. Пише се, че има и велика и голяма невидима сила, създател на вселената, но никой не се е убедил.

13.   до 10: И как така "има 12 съзвездия, даже 13" като съзвездията са човешко творение? Няма съзвездия на небето. Ние сме измислили съзвездията, хората ги чертаята във въображението си. А и тези наш'те съзвездия, от нашата култура, не отговарят на съзвездията на ескимосите например (там имат напълно различни съзвездия, по съвсем различен начин са свързали звездите).

Това което има наистина обаче е звезди. И впрочем - човешките съзвездия са много повече от 13 :) 12/13 са само тези, през които минава еклиптиката.

Добре ще е преди да оборвате астрологията вие самите да сте запознати. Защото Гоклен преди 50 години още се е опитвал да я оборва статистически, но някак случайно открил наличието на т. нар. "Марс ефект" и неговото мнение коренно се е променило.

Аз знам, че астрологията работи и го знам чрез директен опит. Не знам ТОЧНО как работи. Но все още не знаем и гравитацията КАК работи, но знаем, че работи. Виждаме го всеки ден чрез емпиричния си директен опит. Освен това никъде не казвам, че не трябва да напредваме технологично, научно и тн. - напротив, аз самият съм завършил техническа специалност, работя в тази сфера.

А това, че в миналото са смятали планетите, Слънцето и Луната за богове не е случайно. Във всички древни култури планетите са митологизирани. В Египет са митологизирали и звезди. 12-те апостола на небето са 12 заради 12-те знака. Празнуваме Коледа по време на зимното слънцестоене, защото тогваа започва да се увеличава деня - Слънцето се ражда наново.

14.   Аз вярвам в астрологията. И също съм рак с асц. везни или скорпион.
Та, значи, относно това, което сме ние - истинската същност на човек не е слънцето(зодията), а луната. Раждаш се с това познание (лунният ти знак) и цял живот представляваш лунният си знак, а не зодията или асцендента. Това е истинската ти същност, която може да бъде скрита само зад знакът на асцендента, а не зодията.
Зодията е нещо, което трябва да стигнем, да развием в този живот, да придобием качествата на слънчевият си знак и т. н.
Асцендента е как ни възприемат другите, особено при първоначален контакт и запознанство (оставяш впечатление на характеристиките, които притежава знака на асцендента). Ако чувстваш, че го играеш вечно усмихната и фалшива - сто процента си везни. Обаче, срещуположният знак на везни е овен, което означава, че си супер бойна натура, изискваща, смела, груба, само че това е скрито зад асцендента ти и не е видно, остава скрито. Видимо е единствено за хората, които са в приятелския ти кръг, близки, роднини, за теб самата. И като добавка имаш марс в овен, което те прави много смела и нападателна, също има значение и в кой дом е разположен, за да видиш къде ще я влагаш тая мощна енергия.

15.   Астрологията, зодиите и всякакви там ясновидци и гадатели са не само абсолютни глупости, но и са много вредни за човека. Единственото, което правят е да ти изкривят съзнанието, възприятията и поведението, водейки те до духовна и физическа гибел. Всичко това се онагледява с един най-прост пример. Да речем, че човек е дърводелец и е склонен, макар и малко да вярва в разни гадатели. Отива при такъв и оня му казва, че ще си отреже ръцете, докато работи на някоя от машините. Как мислите, дали след подобно изказване и при положение, че си настроен да вярваш на такива неща, вероятността уж "предсказаното" да се случи, няма да се увеличи многократно. Да, ще се увеличи, не защото някой е видял бъдещето, а просто защото човека ще стане изключително нервен в работата си и вероятността да обърка нещо ще е в пъти по-голяма. На един приятел майка му ходеше при разни измислени врачки и мога спокойно да кажа, че тя не живееше в реалността. Навсякъде виждаше "знаци", "знамения", "събития" и т. н. Излишно е да казвам, че нищо от това не се случваше. В Библията е написано съвсем ясно, че хората не бива да се занимават с подобни неща, а принципно всичко написано там не е просто "ей така".

16.   13 - Понеже явно не си чел в речника какво означава думата съзвездие - това е група от звезди. Как точно и кой ги групира си е отделен въпрос. Към момента във видимото ни небе са 88 - официално разграничени и групирани. Докато Земята обикаля около слънцето, то се проектира в 13 от тях. Това че някой е решил да махне едно и да раздели останалите 12 на равни части си е отделен проблем.
А споменатия "Марс ефект" е един от най-старите номера на всички набедени ясновидци и фокусници - измислят си някаква "закономерност" и я доказват тествайки резултатите от "случайно" избрана извадка. И естествено отричат като "фалшиви" всички нормални изследвания оборващи техните твърдения. Затова и закономерността на измисления "Марс ефект" е близо до 90% когато данните са дадени от "създателя" му, и изчезваща когато данните не са "случайно" избрани.
Иначе подобни "ефекти" има безброй. Примерно това че когато футболиста на Арсенал - Рамзи вкара гол, умира знаменитост. Дядо Ставри от Горно Надолнище като отиде до тоалетна и се заражда циклон из някой океан и от сорта.
Да, нищо в света не е черно и бяло или 50 на 50. ВИНАГИ има някаква зависимост, която е малко или много по-вероятна от друга, дори и при абсолютно еднакви странични фактори. Но това че такава зависимост съществува не значи че има закон на който отговаря.
Иначе не знам каква е тая мания на хората че трябва да имат обяснение за всичко и цялата вселена да се върти около тях. Всеки се мисли за нещо специално и че неговият "Бог" или хороскоп е "истинския". Простата истина е че никой не е специален. Единственото което различава хората са нещата които правят, не къде как и защо са родени. А вярата в измислени "приятели" принципно се води за психично разстройство, но в същото време вярата в "Бог"(която не се различава с нищо фактически) и това че всичко е предначертано едва ли не с някакви хороскопи още в деня на раждането, въпреки че уж сме имали и свободна воля в същото време - иди го разбери, все още се има за нещо нормално.

17.   Ами, номер 16, вярата в Бог е съвсем различно нещо, просто защото такава сложна система като вселената не може да се зароди ей така от само себе си! И най-простият жив организъм да вземеш, той е достатъчно сложен, че да не може никой да го възпроизведе в изкуствени условия. Вярата в Бог няма нищо общо със зодии, астрология, карма и още куп други глупости.

18.   до 16 от 13/3: Мисля, че въобще не разбираш какво искам да кажа. Явно трябва още доста да попрочетеш и да развиеш абстрактното си мислене.

Впрочем, прочети си пак поста и виж кой какво иска да наложи - ти не по-малко от мен искаш да се наложиш.

19.   3/13/18, преди да говориш дали някой те е разбрал, което явно ти е сложно да схванеш, първо си направи труд да разбереш какво именно ти казва. А то накратко е - зодиите са не повече реални от ламите, змейовете, леприконите и от сорта, включително религиите - която връзка толкова силно търси номер 17.
Слабо ме интересува ти в какво вярваш че да се опитвам да си налагам мнението. Просто излагам елементарни факти - които са липсата на каквото и да е доказателство за съществуването на нещо. В подобни ситуации не е нормално да вярваш в нещо докато не ти докажат че не съществува, а да се съмняваш в него. Същото каквото почти всеки вярващ в Бог, зодии и подобни измислени неща, прави относно други - Йети, извънземни, духове и т. н. Това че си е избрал да вярва на едните а да отрича другите не го прави абстрактно мислещ, а просто нелогично мислещ. Но както казах - това си е негов личен проблем. Мен изобщо не ме засяга. Може да си вярва и в спагетеното летящо чудовище и да е Пастафарианец като му е мерак. То така или иначе е не по-малко реално от който и да е Бог и която и да е зодия.

20.   Номер 19, както съм написал по-горе, вярата в Бог няма нищо общо със зодии, чудовища и други подобни глупости. Самият факт, че човек съществува, заедно с целият свят около него, който пък е подчинен на строги правила, сам по себе си е достатъчно доказателство за съществуването на Бог. Това е факт, към това сочи логиката. Нелогично е да се вярва, че вселената и животът са се самозародили от нищото и че човек е произлязъл от маймуна или нещо подобно. За тези неща факти няма!

21.   Аз съм зодия рак, но отговарям повече на лъв... Обожавам да съм център на внимание, не понасям да не съм, и за да го получа съм готова да правя всякакви шутовщини и глупости само и само всички да говорят за мен и да се занимават с мен, дори и да стана за смях не ми пука, а се радвам.... Зареждам се от чуждото внимание и не мога да живея без него. Просто не мога и за това съм готова на почти всичко!

22.   И аз искам да спра да вярвам и да се идентифицирам с такива простотии и бабини деветини! Как може някакви си звезди да ти определят характера и живота ти като цяло! Абсурд! Човек сам кове съдбата си! Освен това както споменаха и други, съзвездията са се изместили с 30 градуса през последните 20 века. Ако преди 2000 години например пролетното равноденствие се е намирало в Овен, то сега поради процесията на Земята се намира в Риби, т. е Слънцето е преминало в предходния знак. Така че всички тези дневни, месечни и дори годишни хороскопи са пълен фалш! Така, че и тропическата астрология, създадена от Птолемей преди 2000 години, и сидеричната ведическа, са пълни лъжи, защо и за двете е необичайно да има и 13-та зодия, а реално еклиптиката на Земята минава през 13, а не 12 съзвездия, и тези съзвездия плюс това нямат нищо общо с теб, те са там горе на небето! Това, че някой е решил да премахне 13-тата зодия, е защото се страхува от числото 13! Ще се пръсна от смях :')! Било фатално? Друг път! Число като число! Няма добри и лоши числа, хората им придават толкова важност! Аз съм на мнение, че всичко това е една илюзия и губене на време! Авторке, защо не гледаш себе си, а се тормозиш с такива тъпотии. Това не е от зодиакалния ти знак, а по-скоро от гените, от среда, в която си израснала! Приеми се такава, каквато си и ще видиш колко по-добре ще се чувстваш! Прави нещо, което ти харесва! Аз не искам да натрапвам мнението си, но искам и то да бъде признато!