Споделена история от Други

Защо нападат по-слабия
Моят въпрос е простичък: защо хората, виждайки някой по-слаб от тях, се чувстват длъжни да го нападнат и се чувстват добре, принизявайки го? Защо? И ако човек не постъпва така, какви са причините? Моля, обяснете ми. Благодаря.

Коментари

1.   Нарича се борба за оцеляване. Този който има най-ниски възможности за оцеляване един вид "пилее" ресурси, и сам той може да е само ресурс за някой друг. Това е заложено във всяко животно включително и човека. Неща като моралът всъщност са изкуствено налагани и възпитавани хилядолетия, за да се създадат условия за съвместен цивилизован живот. Но те не са част от човешката природа, както в модерното ни време установяваме, след като решихме, че сме надраснали нормите на поведение, и всеки е "свободен" да прави каквото си иска...

2.   Това е законът на джунглата. Хората понякога сме по зли от зверове. Това е. Не бъди слаб, това е главният закон...
А човек, който е изпитал на гръб слабост, знае какво е да си слаб...

Въпросът опира до основния въпрос: вярно/грешно, добро/зло, истина/лъжа.

За съжаление или за щастие винаги има добро и зло, силни и слаби. Важното е да знаеш, че винаги има по-силни и по-слаби от теб. Ключът е да не дадеш това, което иска насилникът. И се противи на неправдата съгласно силите си. Понякога убий простака с мълчание... Рано или късно ще ги настигне онова което са посяли и идва момент, когато ще са слаби пред по-силен.

3.   Защото някой друг ги е захапал тях, когато са били по-слаби и те за да не останат по назад хапят, за да се почувстват от другата страна. Само, че не разбират, че по този начин стават едни нещастници. Да защита Повечето го правят за да избиват някакви комплекси, а най-често тези, които се подиграват на другите и си мислят, че те са перфектни са просто едни идиоти, които се самозаблуждават. Подигравките с по-слабите е тяхната защита, правят го може би от страх, да не би някои друг да се подигра на тях, понеже има две позиции- Човек на който се подиграват и човек, който се подиграва. Само, че има и трета позиция, която най-често хората не осъзнават. И тя се нарича - щастлив човек. Щастливите хора са далеч от тези филми.

4.   №2 е точен, човека е най големият звяр и е подвластен на закона на джунглата, по силният напада по слабият. Няма ги вече човешките ценности, животинското в човека надделя. Щом и момичетата в училище се бият като маймуните в гората, за каква човещина се надявате? Настанаха вълчи времена, нечовешки!

5.   Защото не са достатъчно силни. Само над по-слаби от тях могат да демонстрират превъзходство и да се почувстват по-добре, като за момента забравят колко жалки и страхливи се чувстват самите те.

6.   Напълно съм съгласен и с номер 2 и 3, но има още няколко причини... В Бг и особено на Балканите сякаш ни е заложено да се държим като " кретени " мога да бъда и по циничен :) Друга причина е че в днещните филми (ако не са документални ) се ползва мн. често идеята за силния и слабия както казаха и по - горе, насилника и жертвата и това е на вс в киното. И в един момент хората прйемат тази иначе тъпа измислица за истина и това се налага като модел на поведенйе... За жалост. Извод! Не бъди такъв какъвто не искаш да бъдат с теб... , ама си пази приятелите и хралупата от противника :))) Не знам на колко е Авторът, но предполагам че с годините се преодолява и вече не обръщаш вниманйе :))))) Весели Празници

7.   Нарича се комплексарщина. Свиквай, пълно е с боклук.

8.   Може би само ще потвърдя казаното в 1 и 2 коментар.
Преди бях от слабите и се чудих защо ме тормозят, дори питах. Казаха ми: Дразниш ни. Как ви дразня? Ми не знам просто ни дразниш.
Години по късно, станах от силните. И слабостта започна да ме дразни не по - малко от агресивността. Не мога да го обясня но просто ме дразни. Някакво желание да унищожа тази слабост. Изпитвам яд дори към себе си, когато съм слаб.
Като силен се различавам от преди с:
Силно желание да опозная другите, желание за власт и доминация. Агресивност към други агресори.
Към слабите индивиди изпитвам яд. Но се опитвам да не го по казвам.

9.   Донякъде съм съгласна с горните коментари, но като цяло според мен един истински силен и самоуверен човек не би тъпкал никой, който не му пречи по някакъв начин. За мен да нападаш човек неспособен да отвърне на удара е избиване на комплекси върху сигурна мишена. Не трябва да позволяваш да си този човек за никой и бързо да го сложиш на място.

10.   Избиване на комплекси. Просто е. Когато някой те дразни по някаква случайност досущ прилича на теб по нещо, и познавайки себе си и съдейки по себе си - пренасяш негативните изблици върху другия, които си спестявал винаги към самия себе си.

11.   Така им взимат енергия. И стават по-силни. Както са писали тук -борба за оцеляване. Има и благородни хора, които помагат на по-слабите. Въпрос на личен избор. На това да се помага на слабите учат и доста религии.

12.   Както най-слабите вълци се прогонват от една глутница, така и хората в обществото. " Неща като моралът всъщност са изкуствено налагани и възпитавани хилядолетия, за да се създадат условия за съвместен цивилизован живот. " Това е много точно казано. Лицемерно е да се дават негативни оценки на номер 1.

13.   Защото са страхливци! Дори в животинските стада и прайдове по малките и слабите се защитават от своя вид. Хората сме от един вид, а нарочно ни озлобяват помежду ни заради раса, вяра и т. н. което е адски тъпо. Не можеш да оцеляваш на гърба на другите като ги мачкаш, а да трепериш и да се кланяш на силните, това е долно поведение и вредно за обществото!
М22

14.   Не съм съгласна с номер1. Много елементарен отговор ти е дал/а.

Често нападат слабия, защото е най - лесно да се напада някой слаб. Тези, които нападат обикновено имат емоционална нужда да нападат - най - често прината е, че самите те не се чувстват достатъчно силно и специални, колкото биха искали. И разбира за да излязат победители се насочват към съвсем слаб - напълно неуверен в себе си човек, защото така победата им е сигурна. Срещу равен или някой над тях победата им не е сигурна.
Наистина силните много рядко нападат, и то никога слаби, защото не изпитват такава нужда, а и им е под нивото ;-)

Ако ти си слаб/а значи трябва да се настроиш психически, че и най -силния човек има слабости и е силен благодарение на това, че има увереност в себе си и самочувствие, които можеш и ти да добиеш, ако започнеш да обичаш, цениш и вярваш в себе си.
Не трябва да се оставяш да те мачкат психически за нищо на света - както се казва: 'да не им се връзваш на приказките', нека си дрънкат за теб каквото искат, тамън и личното си време хабят така, ама ще го осъзнаят със забавяне;)
Хайде, горе главата!

А, да, ако става дума за някакво нападане тип сбиване важи същото, което ти обясних, но ще трябва и да се запишеш на някакъв боен спорт, че да ти покажат някоя и друга хватка, а и да позаякнеш ;)

Жена.

15.   Защото хората не са духовно развити.

16.   Според мен, това се дължи на стаден инстинкт: едно стадо е толкова силно, колкото е най-слабият индивид.
Друг е въпросът, че като хора с разум сме напълно способни, а често дори е наложително да преодоляваме нашите инстинкти.

17.   Когато някой дълго време е бил в слаба позиция, се озлобява.
Ако успее да преодолее себе си - става благ, въпреки, че знае, че животът е несправедлив.
Когато нещо не може да бъде променено - трябва да бъде прието, за да се живее мирно.
Мъдрост е това.

18.   обикновено си избиват комплексите по този начин

19.   За жалост това е вродено в хората(при мен също). На мен също ми се е случвало да принизявам/нападам някой по-слаб от мен. Според мен това е въпрос на избор. Сам да се въздържиш, да преглътнеш законът на джунглата и да помогнеш на видимо по-слабия от теб. Но нека не се лъжем това е рядкост...
Особено при Бай Ганьовщината в която основа е точно:"не е важно на мен да е добре, важно е на Вуте да му е зле"

20.   Браво на номер 9 и номер 16, те сигурно са жени и сякаш виждат нещата, по-ясно и чисто, и без да се бият :Д Евалата и на номер 1 и 2, според мен и те много точно описват нещата. Та явно света е устроен винаги, да има по-силни и по слаби. Но при хората, нйе сме 7 млрд, ако всички почнат да носят ножове, мачетета и калашници ше бъде доста кофти, и дано да не става така. Преди и аз бях слаб, мн добро момче, не че сега не съм. Приятелю живей спокойно, трупай опит и се пази от глупости И МОЖЕБИ НАЙ-ВАЖНОТО СЪЗДАЙ СИ САМОЧУСТВЙЕ това е трудно. В нашата държава, се случват доста лоши неща, и затова е хубаво да стойш на страна от тъпотий. Преди две, три вечери ходих на един клуб, в нашия град, с приятели. Бях си взел бокса (пълна глупос, за да се направя на мъж ако трябва ). Е един тип от съседна компания беше пиян като тапа, два на два, и бутна няколко пъти мен и приятеля. Взех си бокса, и аз го бутнах, и до там. На др. ден брат ми ми каза, недей че този, не го слуша главата ама воубще (не беше мутра ). Не е хубаво нещо агресията.

21.   Накратко: щото ако нападна силен, ще ми потънат гемиите, пич. А па я съм мъжкар и ич не аресвам потъването на гемиите. Затова нападам слаби. А слабият е лесен съперник и предварително съм спечелил боя, даже бой нема. Капиш?

22.   21 Голяма работа си, ама някой ден, ще нападнеш, не когото трябва и ще си закопан в 30 саната гроб ...

23.   Щото са животни. Хората уж трябва да сме интелигентен вид, разумен, да преценяваме, да вземаме разумни решения. Повечето хора обаче са животни, ходещи парчета месо с минимално осъзнаване за нещата. Уж имат мозък, но го ползват на 1%, колкото да отидат до магазина.

24.   Повечето от писалите тук, трябва да говорят с някого за проблемите си, а не да защитават побойниците.

25.   Изключително просто- комплекси. Познавам много такива хора, това са жалки опити да се докажат и да изпъкнат и понеже няма с какво друго да го направят прибягват до това.

26.   Аз бях физически по-слабо дете, защото боледувах. И ме тормозиха, което не беше честно. Но баща ми много помогна.
Сега имам обещаваща кариера, приятелка и апартамент, достатъчно стока от компанията си, да се пенсионирам на 39 години и съм на път да стана богат. Обмислям съвсем сериозно покупката на Tesla Model S. А какво имат Иван и Теодор? Къде са те сега? Смачкани подути, които за нищо не стават. Единия бапкаше в Макдоналдс и всеки ден си взимай по нещо от него (ни го хвърлях, щото знам ли го извода какви ще направи), и мунвиках -"Тошка бате, вземи миноарипките за закуска!
Хак да им е!