Споделена история от Други

Четете ли?
Здрастите! Честито Рождество!
Пише един човек, който се надява да стане писател в бъдеще. Сигурен съм че имам някакъв потенциал в тази сфера, разбира се, още надоразвит, понеже още съм млад, дори нямам 18...
Любовта ми към литературата съм я показал още малък и е така и до днес. Пиша предимно в епоса, но имам и много поеми..
Да се върна на въпроса си - обичате ли да четете? Изобщо намирате ли четенето за нещо, което ви е необходимо и полезно? Всички сме чували изказвания от типа "четенето е скучно", "мразя да чета", "не искам да чувам за книги" "чела съм ама не помня какво" и тн... Няма човек, който да не ги е чувал...
Има толкова много оправдания от типа "Аз имам социален живот - нямам време", "да не съм някакъв зубър, че да чета", " това не е моето призвание... "
Вие одобрявате ли представените мнения, споделяте ли ги?

Коментари

1.   В интерес на истината и аз също имам афинитет към книгите и четенето от много мъничка. Донасят ми някакво неописуемо удоволствие и удовлетворение, развиват ми въображението, обогатяват ми лексиката и най-важното - чувствам се опиянена след ката завърша някоя много добра книга / поредица и съм някак си по-щастлива, че съм била част от нещо подобно, например "Властелинът на Пръстените" или "Песен за Огън и Лед". И в същото време имам социален живот, имам си достатъчно приятели, сериозно гадже и съм на мнение, че успявам да поддържам баланса. Изобщо не одобрявам подобни коментари от типа "Нямам време" (винаги има време, просто понякога няма желание), "Книгите са скучни" (има по нещо за всеки, повярвайте) и "Само зубърите четат" (за това дори нямам коментар) и т.н. Но за щастие мога да кажа, че рядко чувам подобни изкази в своето обркъжение.

2.   Обожавам да чета! Обожавам!
Хората просто не са осъзнали какво им дава една книга и какво им взима медийте.
Факт е, че днес книгата е позабравена и изместена от интернет, но смея да твърдя, че постепенно хората ще се върнат към нея в стремежа си да намерят нещо живо и истинско.
Развивай се! Желая ти вдъхновение :)

3.   Мисля, че всеки би казал: Да. Тук обаче всеки може да си каже всичко, защото сайта ти предоставя възможност да бъдеш напълно анонимен. Четенето е интересно занимание. Обичам да чета през свободното си време или когато чакам за нещо. Не бих се определил от най-начетените хора. Чета през три дена (средно). Обаче ми направи впечатление, не... По-скоро ти ми припомни, че голяма част от хората не знаят значението на думата "зубър", но я използват много често. Зубър е човек, който научава всичко "наизуст" за определен период от време и след това го забравя. Умните хора научават, не запомнят. Социалният живот не ти пречи да четеш, защото това означава, че ако аз сега взема да прочета някоя книга ставам човек без никакви социални занимания. За хората които казват "това не е моето призвание" - шегувате ли се с мен?! Четенето не е никакво призвание. Няма значение от какво ще четеш, от онлайн библиотека, книга, някоя статия или стихотворение - не ти трябва дарба. Трябва да можеш да четеш... Съвременните технологии трудно ще изместят книгите. Това е невъзможно. Колкото и да се забавляваш, колкото и да си зает да си вдигнеш нивото на някоя игра - омръзва ти след време и ще искаш разнообразие. Нищо си няма окончателен край. Да не говорим, че модерните технологии не са особено надеждни. Представете си, че е краят на света. Взе ли сте си оръжия, вода и храна. Допълнително за забавление си имате смартфон и ваш роднина е взел книги и настолни игри по случайност (или нарочно, няма значение). Играете си на телефоните и изведнъж - тока спира. Човечеството се "парализира". Нямата вече батерия, единствената ви светлина е една свещ. Ток - забравили сте какво е това. Тогава не само ще излезете от вашето еднообразно ежедневие, но и ще се запознаете с нови литературни произведения. Разбира се, ако сте избрали да прочетете книгите де... След това ще поиграете малко монополи, армията идва и ви спасява, а в най-лошият случай - умирате, но това са подробности... И все пак човек всеки ден чете - независимо дали иска или не.

4.   Обичам да чета, но съм от нетърпеливите читатели, които докато не сеърша книгата нещо друго не мога да правя. Затова в по-интензивните периоди на живота не започвах умишлено. И после намирам период и изгълтам 2-3-4 книги за седмица, поуспокоявам се и продължавам с битовите и работни задължения.

5.   Аз също обожавам да чета, а относно любимият ми жанр.........
Ще ме помислите за луд, но чета само и единствено техническа и научна литература. В момента съм студент 5 курс, а съм изчел учебниците за други 5 специалности сигурно. Просто много неща ме влекат и искам да ги науча. Художествената литература никак не ми е интересна, но и филми не гледам като цяло.

6.   От автора :
Благодаря, че от говорихте на зададените въпроси и благодаря на номер 2 за пожеланието.

7.   Макар много от децата днес да не четат, аз съм научена от много малка да обичам книгите. Родителите ми са амбициозни и изключително начетени. Баща ми например е учил право, икономика, бил е учител по география и тогавашното трудово. Като такива хора, родителите ми имат големи планове за мен. Не съм ходила на ясла, ами се обучавах вкъщи - наеха на работа една изключително мъдра и хладнокръвна жена, която беше строга с мен... Разбрах какво е направила за мен чак след години и съм ѝ благодарна, че не ме глезеше, а упорито ме учеше да чета, пиша, броя, а и на обща култура. Тя ме възпита на любов към книгите. Сега любимият ми предмет е литературата, чета много и през свободното си време пиша стихотворения и проза... Психоложката в училище ме беше питала кой е любимият ми предмет и, щом ѝ отговорих, тя ми каза, че всъщност най - добрият приятел на човека е книгата. Не гледам автор или жанр, най - много ме влекат сюжетът и героите. С една дума - четете! Проучване у нас показва, че за година 50% от подрастващите не прочитат и една книга. В училище ми казаха веднъж, че съм ненормална, щом обичам да чета и да си уча уроците. Не ме интересува, те не биха разбрали защо чета. Все още обаче има хора, които четат и те биха ме разбрали. Това е, което ме интересува.