Споделена история от Други

Следят ли ни или да ?!
Здравейте, карам направо. Мисля че всички знаете, че социалните мрежи и интернет знаят всичко за нас. Това обаче от скоро, изключително много влияе на психическото ми състояние. Както си вися във фейсбук и изведнъж въпросната социална мрежа ми предлага за приятел човек, с когото сме комуникирали в скайп и сме имали някакви кратковременни отношения, но никога не сме си разменяли фейсбук профилите, нито пък имаме общи приятели.. Хора, с които съм прекратил отношенията си преди години и не съм се сещал за тях от векове, изведнъж ми изкачат във фейсбук. Когато си помисля, че искам да отида някъде, започват да валят реклами, за точно този тип място, където съм си помислил, че искам да отида. Това адски много ми влияе на психиката. Изтрих си фейсбук профила за 7 дни, тъй като социалната мрежа не ми позволи да го деактивирам за по-дълго време. Имам чувството, че дори ме гледат през камерата на телефона ми, дайте ми съвет как да намаля всички тези ситуации, които доказват, че интернет и социалните мрежи знаят всичко за нас...

Коментари

1.   Следят ни. Пробвай да се изтриеш окончателно отвсякъде, нищо, че инфото се пази- къде си отварял, какво си харесвал и т.н. Знаеш ли колко много хора нямат социални мрежи? И по-добре!

2.   Тези мрежи са за това - да се следи. Аз нямам профили и ми е много добре.

3.   Всичко е свързано, това не го прави обаче човек, прави го компютър. Когато искаш да отидеш някъде например ти търсиш хотели и екскурзии до това място в гугъл, системата вижда какво най много търсиш и ти предлага само това защото знае, че се интересуваш и има по голям шанс да го купиш.

4.   Следят те дотолкова, доколкото да ти пускат разни реклами и такива хора, с които си общувал на други места. Не те следят да ти знаят личния живот или кога се къпеш и тн. Няма как огромна корпорации като фейсбук и гугъл да работят иначе. Трябва да рекламират неща, иначе откъде ще имат пари да си захранват сървърите и да плащат на служителите си?

5.   Скайп май го бяха купили от фейсбук по едно време, по електронната поща разпознават че си ти и ти предлагат триятелите от там, същото е и с инстаграм защото е техен. Гугъл следи кои сайтове посещаваш и какви думи търсиш след това ти предлага подобни реклами с цел ти да кликнеш и да си купиш нещо вместо да ти показва тотално различни от твоите интереси. Информацията за това какви реклами да ти се показват се пази във вид на файлове наречени бисквитки в твоя компютър, ако всеки път използваш инкогнито режима на твоя браузър няма да се съхраняват бисквитки в компютъра ти. И не те следи конкретен човек, следи те изкуствен интелект който се опитва да предвиди какво би било интересно за теб, от една страна това е хубаво защото така не ни излизат неща които не ни трябват, от друга страна не е хубаво, защото един вид ние се заключваме изцяло в един наш си информационен балон и може би по трудно бихме могли да откриваме нови интереси. Също така това може би ще ни превърне в едни мързеливи и отегчени същества защото технологиите като с лъжица все ще ни поднасят това от което са разбрали че ние имаме нужда. Тези технологии са едва началото на нещо наистина голямо, големи промени ще се случат съвсем скоро, този тип технологии ще навлезнат с големи темпове в целия ни живот, хладилника, пералнята, колата, къщата дори, всичко ще изпраща статистически данни за употребата им от което ще се прави анализ от какво и кога имаш нужда. Ще живеем много по удобно но в същото време като под стъклен похлупак. От друга страна след като изкуствения интелект с всяка изминала година се развива и все по добре опознава характера навиците и желанията ти, ще има силата да те манипулира, както каруцаря манипулира магарето с морков вързан пред челото му. Ние всички искаме да вкусим от благинките на света но ще трябва да продадем свободата си и правото на личния си избор, сега все още е лесно изтриваш си акаунта и готово, но какво става когато държавите въведат електронни документи, когато автономните коли станат господари на пътя, когато ти не можеш да получиш заплатата си ако не си част от системата. Има два варианта единия е да идеш в гората и да ядеш корени и диви растения докато все още има гора, другия вариант е да се обединим такива хора които все пак искат да живеят модерно но в същото време свободно и да си създадем наш град държава в който да осигурим свободата си, нещо такова мисля напоследък да реализирам, още е една мисъл непокълнала и не израсла, но лека полека натам се ориентирам.

6.   "Когато си помисля, че искам да отида някъде започват да вадят реклами, за точно този тип място, където съм си помислил, че искам да отида" - Телефона да не би да започна да чете и мисли?
Разбира се, няма как информация, която споделяме там да не може да бъде намерена, но да следят всеки един от нас... малко ще е трудно, не мислиш ли?

7.   Ако беше чел правилата, сега нямаше да питаш подобни въпроси. Потърси "правила и условия"...

Отделен е въпроса, че някои опции наистина са дразнещи. Тази, за която говориш също е, но таймера, който показва от колко време си на линия и дали си онлайн е още по-ужасен. Аз обмислям да пусна жалба или да събера подписка, да разкарат тази опция.

Този таймер показва кога си на линия, дори да не си приятел с даден човек, което мен лично ме притеснява.

8.   Амии да, следят ни, и то доста. Имаше едно момче с което се сблъсках в един магазин. Той ме чакаше отвън да ми се прави на тежък и да ми каже "повече да не се случва", аз му отвърнах добре и не се стигна до нищо. Няколко седмици след това той същия ми излезе дали искам да го добавя като приятел във фейсбук и приятелят му който беше с него тогава.
Друг случай, бях на бързите закуски до нас и на телефона от Гугъл мапс ме попитаха дали искам да оценя заведението от 1 до 5.
Друг случай, когато гледах снимките на едно момиче в Инстаграм(сталквам хората, така е) и след това и тя ми излезе като предположение във фейсбук да я добавя като приятел.

9.   Възможно е въпросният човек да е потърсил профила ти, на теб няма да ти се покаже това, но може въз основа на това Фейсбук да ти предлага този човек за приятел.

10.   Алгоритни, алгоритми. Ако мейла на скайпа ти и на фейсбука са еднакви, ако по някакви друфи линии машината е сметнала че трябва да ти се покаже този човек.. За рекламите е ясбо - така наречените бисквитки, които до 30дена след влизането в сайт следят поведението ти - кои неща си разглеждал и след това ако са си напраили таква реклама - те следва в други сайтове в които ходиш. Ако имаш отворен джимейл на твлвфона може да свърже дадени самолетни билети с gps и местоположение и да ри направи римайндер. Като цяло не те следят лично - следят поведението на маси хора. така доразвиват продукта, алгоритмите, маркетинг. Дали може даа се използва информацията с лоши цели- може, но като цяло ако не си нялпй сенатор или кнадидат президент - никой не го е грижа за твоята личност. Те атентатори и престъпници не ги хващат навреме.. Просто технологиите създават много информация, но трябва да има и някаква конкретна цел че нялой да тръгне да те следи или подслушва/наблюдава

11.   Следят. Не всички, но който трябва. Корпорации те се шпипнират. Банките. Държавата. Пеевски. Политиците. И понякога обикновенните хора!

12.   Следят, за съжаление. Информацията какво става с телефона ми автоматично се изпраща на друг телефон