Споделена история от Други

Перипетиите на един философ
Хаха :D Никога не съм предполагал, че ще достигна до тук, но просто се чувствам не точно отчаян, но в нещо като дупка... Чувствам се самотен... Сред хора съм, забавлявам се, в повечето случаи съм душата на компанията. Приятно е, но не е това което искам.

Почти година от както завърших и съм на ново място, и за цялото това време случаите през които е било това, което ми трябва се броят на пръсти. Няма ги възвишените разговори за смисъла на живота или края на света. Хората не са такива каквито аз търся. Не говоря за любов или приятелство. Говоря за хора, които имат малко по-философски разсъждения, с които може да се говори на теми, различни от актуалните. На това ново място имам контакти със средно интелигентни хора, но имам чувството, че са като коне с капаци - не виждат нищо различно от това, което ги вълнува. Влезли са в университета, но нямат изградена представа за това какво искат от живота и бъдещето. Когато аз кажа какво искам да стане (и се надявам де), избухват в смях, понеже според тях това е невъзможно за мен... Но кои са те да казват какво мога и какво не, познават ме едва от няколко месеца. Както и да е, може да изглежда малко досадна моята история, но просто исках да напиша какво чувствам в момента :) Пък ако някой го прочете - добре.

Коментари

1.   Здравей, разбирам те напълно! Написал си го точно както аз бих го формулирал! Ако имаш желание, остави някакви координати и бихме могли да разговаряме понякога. Проблема е там, че повечето хора не харесват " философите " - досадно им е и не разбират такъв тип хора. Всеки се е затворил в неговият си вътрешен свят, а това да излезе от там е свързано с доста интелектуален ресурс и усилия - нещо което се възпитава в човек отрано, развитото аналитично и перспективно мислене. Такова отношение към света около теб, кара хората да те имат за странен дори, а никой не харесва тези които се отличават от мнозинството. Някои са ми споделяли, че съм надут и се имам за голямата работа, само защото подхващам някоя тема, която е нетипична за тематиката на ежедневието. Други пък са ми са се присмивали " прочел две книжки и.... ", глупаво е наистина, мнозинството да е толкова тесногръдо и да няма никакви по различни влечение, от най - първичните си нужди. Радвам се, че поне имам няколко приятеля, с които това не е така. Да не говорим и колко беден речник имат голяма част от хората. Понякога толкова купнея да чуя богата, културна и цивилизована реч, че вечер си пускам радио, където е поканен интересен гост, най - често от сферата на изкуството. Често темата ми е чужда и не толкова увлекателна, но ме увлича мисленето и езика на събеседника. Бих искал и в ''простичкият'' живот да срещам такива хора, с които да общувам пълноценно! :)

2.   Здравейте, и аз съм философ, а за повечето дори дървен такъв. Интересите са ми многостранни, поназнайвам и езици и ми е трудно да намеря хора, с които да обсъждам вълненията и размишленията си.
например почнах книгата на Taleb "THE BLACK SWAN„ и няма с кого да поговори човек. Обожавам книгите и търся често отговори там. Книгата я има между другото тук http://thepiratebay. org/torrent/4939512/Taleb_-_The_Black_Swan_-_The_Impact_of_the_Highly_Improbable_%5Bpr

Талеб е много интересна птица - философ, икономист и всезнайко, християнски палестинец от някакво древно племе, историк... философоикономист....

и аз живея далеч от близките си, но те и без това ми се подиграваха на интересите, а повечето хора само ме гледат и не могат да дискутират на равни начала. Мъжете ги е страх от мен сякаш, защото може и да ги превъзхождам по разни теми и така съм сама с книгите си. Много бих се радвала да си направим нещо като клуб на философите... дори да сме дървени, поне си задаваме въпроси за света и за зависимостите в него, не живеем за единият пълен хладилник и чалгата по ТВ-то
луна

3.   Първо, не си философ, просто разсъждаваш различно и не ти се нрави фактът че няма с кого да споделиш възгледите си. Честно казано мен изобщо не ме вълнува смисъла на живота нито пък онази произволна година. Но съм компетентен в много други сфери на разсъждение.
Ако си философ ще откиеш самосъхранението и околноста по никакъв начин няма да влияе на психическото ти състояние.
Капиш?

4.   еми те като мислат само за глупости и са все още в лейбъла мама и тати рекърдс.... Живеят си живота, ама мама и тати са до едно време. Не се замислят какво искат от тоя живот и какво искат да работят, мислят си че само мама и тати ще ги издържат и то цел живот, ама не става. Като ги интересуват дискотеките и пиенето (май са такива нали? ) какво очакваш от тях, какъв свестен разговор? Спокойно има и такива като теб и като мен, които си падат малко философи :) а другите дето не са такива са пропадлъци. Земи ги остави, те са глупави, щом ти се смеят, но който се смее последен се смее най-добре, знаеш :)

5.   Е-е, пуснете някой фитил от интересните работи с които се занимавате и за които размишлявате, та да можем и ние - обикновените хора, да усетим тези красоти? Иначе става малко като в другите теми - е, не чак толкова безхаберно и първосигнално може би, ама пак - да се оплачем от нещо, колко не ни разбират, колко били глупави и ограничени другите и т. н.
Нали знаете - напредналите хора обсъждат концепции, а посредствените обсъждат другите хора. Та дайте нещо смислено като за начало на клуба :)

6.   Ще говоря конкретно за какво става въпрос - 1ви курс в техническия съм. По-голямата част от хората не ги вълнува нищо по-различно от компютрите. Ако ги вълнуваха дискотеките и пиенето щеше да е добре - поне ако ги няма смислените разговори, забавлението щеше да е на макс. В повечето случаи темите разговор разговорите са сведени до ежедневните неща и най-вече програмиране... Както и съквартирантите ми в общежитието - има смях около половин-един час и после 3-4 часа като забият пред лаптопите и става кофти...
Може разсъжденията ми да са грешни, може да не ви харесва, но просто споделям какво мисля :)

7.   Ще говоря конкретно за какво става въпрос - 1ви курс в техническия съм. По-голямата част от хората не ги вълнува нищо по-различно от компютрите. Ако ги вълнуваха дискотеките и пиенето щеше да е добре - поне ако ги няма смислените разговори, забавлението щеше да е на макс. В повечето случаи темите разговор разговорите са сведени до ежедневните неща и най-вече програмиране... Както и съквартирантите ми в общежитието - има смях около половин-един час и после 3-4 часа като забият пред лаптопите и става кофти...
Може разсъжденията ми да са грешни, може да не ви харесва, но просто споделям какво мисля :)

9.   Еха, кратко и ясно! Не знам дали има смисъл да пиша, защото вероятно вече си получил коментарите, които би искал да видиш. Но ще ти кажа едно: преди известно време толкова много говорих по тези проблеми, че дори на мен самата сега ми се струват банални и знаеш ли защо? Защото постоянно повтарям и преповтарям теми, които никой не слуша, никого не се интересува от тях и никога за никого няма да бъдат важни. Какво очакваш? Българският народ, в по-голямата си част живее ден за ден, той не се интересува от фундаменталната истина или въобще от истината, интересува се от себе си. И вероятно така е редно. Сега съм на 21, преди година и аз се интересувах от смисъла на човешкото съществуване. Задавах въпроси, на които нямаше как да намеря отговорите и се побърквах заради това. Никой от моите познати не мислеше за това и съответно не желаеше да говори по такива въпроси. Така започнах и аз да ги игнорирам от съзнанието си. Всъщност всичко стана в първи курс, когато защитих курсовата си работа по философия с единствения отличен от целия курс. От тогава моите състуденти започнаха да ме игнорират и разбрах, че за тях са важни единствено 'житейските ситуации' от рода на кой къде се напил и с кого се нае*ал. Промених се и станах като тях (или само привидно). Сега не съм по-щастлива от факта, че се правя на някой, който не съм, но се вписвам в 'колектива', осъзнаваки, че без обществото си нищо, колкото и болно да е то!

10.   Ами, хайде тогава - да си поговорим за края на света! И без друго не остава много време до 2012! :)) Сериозно, тук спокойно може да се създаде разговор за някоя подобна тема и само който иска ще се включва. Пък и май не съм виждала подобен разговор като тема в сайта.

ПС: Между другото, винаги съм си мислела, че много от хората се интересуват по един или друг начин от мистериозни неща като споменатите.

11.   Няма край на света и на живота, има край на една епоха и начало на друга. Това е последната битка на земята, за която говори Нострадамус, и много други. След което ще преминем в друг етап на развитие. За дати и години никой не знае и няма как да знае, много се спекулира с това, пишат се какви ли не неща с комерсиална цел.
Сега е време на п р е х о д, когато старата епоха още не си е отишла, новата още не е дошла... едно е ясно обаче, всичко това ще се промени и се променя, стария живот и старите отношения ще рухнат, а който се е вкопчил за старото и държи на него на всяка цена, ще бъде пометен.
Не е важно кога и как във времето ще се случват нещата... факт е, че все повече хора работят за своето осъзнаване и развитие КАТО ХОРА... да, много сме, и ставаме все повече.
:) :)

12.   Скъпи хора, опитайте с www. indigota. com

13.   Да, в "индигота" има много материали за прехода, също sebepoznanie. com, но там не се обсъжда тази тема.

14.   Номер 9, заинтригуван съм от личността ти.