Споделена история от Други

Книгите за личностно развитие са глупост
Здравейте, аз съм от малкото хора, които мислят, че семинарите и книгите за личностно развитие за глупост. Тази вълна от няколко години на шайка мошеници, които се мислят за някакви учители и едвали не с един семинар или някаква книга, ще започне да променя живота ни малко ми идва в повече. Тези хора се опитват да убедят огромна маса от хора, че едвали не могат да постигнат всичките си мечти и тн. Това за мен са пълни глупости няма как всеки да успее и да бъде богат, това е невъзможно и жестоката истина. Винаги ще има и богати и бедни. Но напоследък гледам, че има такива мошеници и в България и правят семинари и се опитват да убедят бедния българин, че едвали не като прочетат една книжка и животът им потръгва по мед и масло. Това са чисто и просто едни печалбари преписали и научили всичко от западни такива "учители" и нищо повече. Не казвам, че човек трябва да се отказва от мечтите си и да не ги гони в която и държава да живее, но тия книги и семинари са малко преувелични. Човек в крайна сметка трябва да си знае възможностите и да прецени сам във какво е добър и да си го работи. Едвали не един човек се опитва да ви препрограмира съзнанието и изградените ценности и ви казва вие как трябвало да живеете и кое как трябва да правите. Това са пълни глупости!!! Човек сам трябва да избира съдбата си, да няма лошо да се четат подобни книги или да се ходи на семинари, казват се сигурно и много полезни неща. Но според мен човек сам трябва да си преценява кое е добре и кое не е добре за него. Благодаря, любопитно ми е дали имам съмишленици.

Коментари

2.   Ако бяха добри, щяха да го преподават в училище ..

3.   Говориш за Юли Тонкин, предполагам?
Съгласна съм с теб, но да не забравяме, че и богатите са тръгнали от някъде и със сигурност са наскачили възможностите си, но за жалост са малко тези хора. Аз обичам да чета такива книга, любопитни са ми

4.   Ами така е както си писал, но недей да се връзваш. Няма нищо незаконно в тази дейност - докато има търсене, има и предлагане. Пък ти си прави изводите. Колкото един народ е по-невеж, толкова е по-суеверен, толкова по-вярва в астрология, врачки, екстрасенси и всякакви други небивалици, включително, и че на човек може да му тръгне по мед, и масло след един семинар т.е. някак си магически. Не, че не може, но просто не става със семинари и книги, а с трудолюбие, желание за постигане на нещо, опити и много преодоляни несполуки.

5.   Само едно не разбрах - кой е казал, че един семинар или книга може да ви обърне живота? Животът ви се обръща, когато започнете да прилагате наученото от семинари и книги. И да го поддържате. Първо, да се сложат всички семинари и книги под един общ знаменател е глупост. Има много полезни неща, има и много глупости. Само с правилна нагласа не става, трябва трудолюбие и целеустременост. Но не става и без правилна нагласа.
А за въпроса дали има невъзможни неща - вижте Левски и Ботев. Кой е вярвал, че Османската империя може да бъде сразена? Оказа се, че можело.

6.   Това че ти не можеш да храносмелиш определена храна не означава, че тази храна е лоша и не струва, нали?
За всеки влак си има пътници.
Иначе същото можеш да кажеш и за училище - 2/3 от предметите, изучавани там, няма да ти потрябват никога в живота.

7.   Авторе, прав си, но докато има шарани, ще има и рибари. И на запад е така. В Канада съм виждал много подобни лайф коучис, консултанти и други измислени псевдоексперти. Какво по дяволите е life coach, някой да те учи как да живееш, глупости на търкалета. Но, за себе си, те наистина са постигнали мечтите си, защото просто пътуват от място на място, говорят малко врели-некипели за положителното мислене и законът на привличането, пробутват си книжките и мобилните приложения, вземат едни пари и продължават към следващото място за още балъци. Е, кажи ми сега, как да не вярват тези хора в положителното мислене и законът на привличането?! Та те го правят на практика, повтарят си всеки ден, дано да ми се хванат няколко балъка и днес и то наистина става така! От друга страна, навсякъде има хора с малко повече пари и свободно време, които си мислят, че е много престижно да се похвалиш, че си бил на един семинар върху личностното развитие, защото видиш ли, ти не си някакво тъпо парче, дето само виси в интернет, а работиш върху себе си! И те така рибата сама скача в мрежата на рибаря. :)
Но това не е нищо ново. От както свят светува балъци е имало, има и ще има и разбира се, заради това се появяват разни мошеници и пвсевдоексперти, врачки и какви ли не още шарлатани, които без много да се потят живеят охолно на гърба на наивниците. И това не могат да го променят никакви закони. Не можеш да спреш никой глупак да си дава парите за глупости.

8.   Съгласен съм, че тези книги не помагат. Но не помагат, не защото са безсмислени, а защото трябва да имаш определени умения и определено съзание, за да ги разбереш. Примерно Тонкин говори за бизнес, продажби и т.н., но не всички са родени за търговци.

Макар че той така го представя, че едва ли не всеки, който положи усилия и слуша семинарите му ще стане велик бизнесмен, но не е точно така. Не знам дали наистина го мисли или го казва, само за да се продава по-добре, но не е така.

Просто някои хора са развити в други области и колкото и да им говориш за търговия, никога няма да я разберат. Трябва по рождение да си го имаш в теб и едва тогава само да го доразвиваш с такива книги и семинари.

Същото важи и за светоусещането. Просто някои хора са по-черногледи и колкото и книги за позитивно мислене да четат, няма да станат по-щастливи. Да не говорим, че учените вече доказа, че щастието до голяма степен е и наследствено. Т.е. по рождение ни е заложено произвеждат повече или по-малко хормони на щастието, а хормоните са основния двигател на усещането за щастие. Разбира се, че има и други фактори, но този е един от най-определящите.

От семинарите можеш да го разбереш само интелектуално, но не и на съзнателно ниво. Това е като изкуството. Все едно един човек, който няма талант за художник да ходи на семинари за рисуване. Да, може и да има някакво минимално развитие и то с цената на много усилия, но никога няма да стане велик художник, колкото и усилия да влага, колкото и да учи, колкото и да тренира. Докато ако си го има таланта, тогава учителя само ще доразвие таланта и ще ускори развитието му и това ще става с лекота, защото си му идва отвътре, но на практика всичко си тръгва от съзнанието и дарбите на човека. Ако я няма основата, няма и какво толкова да се развива.

Имам позната, която е бизнесдама и е адски добра в продажбите, може би една от най-добрите в България. Тя ми каза, че още от пръв поглед разбира дали човека ще стане добър търговец. И с времето винаги познава. Просто ако си го няма от вътре човека, колкото и да го обучава и праща по семинари и колкото и опит да трупа, развитие почти няма.

И е безсмислено да инвестираме в нещо, в което ние нямаме развитие, само защото някой ни убеждава, че така видите ли ще сме успешни, щастливи и целия ни живот ще е мед и масло. По-скоро смятам, че трябва да намерим своето си призвание и така с минимални усилия можем да псотигнем много. И така сами интуитивно ще знаем как да се развиваме и къде да търсим информация, лекции, семинари. Просто ще ни идва отвътре. Дори и да ни коства много усилия, няма да ги приемаме като усилия, защото ще сме щастливи от самото естество на работа или начин на живот.

Разбира се, това не винаги е лесна задача - да намериш себе си. Повечето хора умират, без да са се открили и така пропиляват потенциала си.

9.   От абсолютно всеки източник човек може да се намери полезна информация. Вкл и от такива книги.
Имаше един афоризъм:
-В живота ще са ти полезни най-много 2 книги
-Кои са те?
-Трябва да прочетеш 2000, за да намериш тези 2.

10.   Знанието е достъпно, но не всеки може да го види. Четенето е много полезно на такъв тип литература и помага, но не става с едната книжка докато четеш в тоалетната. За такива, които са си повярвали и правят семинари. Без да съм специалист по една от темите, защо сме не работоспособни и ни се спи сутрин и как са сме по-бодри чух само в стил някоя баба на пазара, лягайте си по-рано. Достатъчно часове сън. Не се спомена за методите да се спи по-малко часове, но да си във форма. Дори не споменаха за сутрешният секс и как ободрява и имаш повече енергия.

11.   Бях чела една такава книга преди много години, и тя не беше някаква икономическа, а просто как да успееш във всичко, независимо какво е. Автор - Дейл Карнеги. Тогава бях тийнейджър и се намирах в ужасно затруднено за мен положение (не финансово). Имаше една глава "Как да накарате хората да мислят като вас". Бях се хванала за тази книга като удавник за сламка - и вярвах, че може да ми помогне, дори и след като я прочетох го вярвах. Е, това не се случи, бяха просто общи приказки, например да караме хората, с които спорим, да казват "да" като излагаме първо неща, с които и те са съгласни. Но това просто няма как да накара човека да си промени възгледа за конкретното нещо, за което се спори, някои хора дори отказват да ти следят мисълта. От тогава не съм добре настроена към тези книги, защото всеки човек се намира в уникална комбинация от фактори и съответно всяко решение е индивидуално, а не някакво универсално.

12.   Авторе, напълно те подкрепям. Много меко даже се изразяваш.

13.   'аз съм от малкото хора, които мислят, че семинарите и книгите за личностно развитие за глупост' - спокойно, повечето хора също са на това мнение.
Българина не се връзва на такива неща - това е една от положителните черти на нашенеца Ганьо :)

14.   13 - Тоя не се връзва на каквито и да е съвети ...

15.   Автора съм. Радвам се повече хора са на моето мнение и да не се хващат на глупостите на тези измамници :)

16.   Здравей Автора. Нещо май не си схванал идеята на "коучовете". Може и да има сред тях самозванци но целта на обученията им е Да ТИ ПОКАЖАТ ПЪТЯ КЪМ УСПЕХА, а дали ТИ ЩЕ ГО ИЗВЪРВИШ и ще го постигнеш, зависи от ТЕБ и ТВОИТЕ РЕШЕНИЯ!!!

17.   До т16Абе автора си е напълно прав
Аз като жена считаща се за успешна да не би книгите да ми дават тая насока
Пълни глупости- каквото и да четеш нямаш ли го потенциала в себе си , не разчитайки на чужди мнения и насоки. То ако ставаше така всеки от много четене и учене да беше богат и успял.