Споделена история от Други

Как да направя гласа ми по хубав?
Здравейте, искам да попитам хората които разбират от пеене и чисто физически как мога да поддържам гласа си в добра форма. Въпреки че вече съм от големите много искам да отключа потенциала му. Моите въпроси са:
* Усещам напрежение в носната кухина докато пея и някъде навътре сякаш има нещо блокиращо най-много се усеща на високите тонове и тогава вместо да се чуе както трябва влиза във фалсето. Как мога един вид да го отпуша?
* Искам да знам за всякакви рецепти и така нататък за да направя гласа ми по-фин и нежен.
Основният проблем при мен, който усещам е че дори когато говоря гласът ми е от онези ниските като на дете. Понякога има проблясъци на онази мекота която търся, но някак усещам най-вече блокаж от към носа ми. Звучи смешно но винаги съм си мислела че като имаш големи ноздри и дишаш по-добре. Май не излиза така.
Искам да го накарам да избухва и да се чува- да го подсиля на максимум, а не да го гълтам! Моля за съвет! ПОМОЩ!
~~~ Учителката ми каза че това си е просто така. Моля за друго мнение и като цяло съвети относно подсилване на гласа и гореспоменатото.

Коментари

1.   "Основният проблем при мен, който усещам е че дори когато говоря гласът ми е от онези ниските като на дете. "

Мисля, че бъркаш нисък и висок глас. Децата винаги имат по-високи гласове, от възрастните. Дори преди само 200 години е имало ужасяваща варварска практика, момчета с хубав глас, да бъдат кастрирани на 5-6 години, за си запазят гласа. Казвам ти това, за да знаеш, че ако се присъединиш, куъм някой певчевски хора, дори и днес има хора, на които хич няма да им мигне окото, да те сложат да пееш нещо, което не ти е в регистъра, и да ти унижат гласа.

Има различни типове глас, които определят вокалния ти диапазон. Наричаме ги регисртър.
При жените, това са (от висо към към нисък) - Сопран, Мецосопран и Алт, както и няколко междинни.

Истината е, че щом си в един регистър, то трябва да се научиш да пееш в него, а не да вървиш против заложеното в теб. Всякакви опити, изкувствено да пееш по-високо водят до лошо пеене и необратими последствия за гласа ти.

"Понякога има проблясъци на онази мекота която търся, но някак усещам най-вече блокаж от към носа ми. " - Повярвай ми, ще става само по-лошо.

Отиди на уроци по пеене. Ако те е срам да пееш пред учител, то не знам, защо изобщо искаш да пееш.

2.   Не знам каква е учителката ти и как се обучаваш по пеене, но тя би трябвало да те научи на правилно дишане.
Посети УНГ лекар, може да имаш някакво изкривяване на носните прегради, което, евентуално, да може да коригира.
Състоянието на белите дробове има значение към гласа и техниката ти.
Не пуши, пий алкохол и газирано, пази си гърлото от настинки, след усилено пеене, дори може да не се напъваш да разговаряш, за да се възстановяват гласните струни.