Споделена история от Други

Фейсбук тарикатълци
Здравейте на всички. Пиша това може би, тъй като отвращението ми отдавна прескочи всякакъв лимит. По принцип, характера ми е такъв, че се дразня от всякакви нарушения и селски тарикатлъци, въпреки това проявявам сдържаност, но както казах вече чашата преля, след като за пореден път, мои приятели и познати се подлъгват от тези нелепи обяви.
Фейсбук се е превърнал в абсолютен битак. От както тарикатите надушиха възможността, почти за без пари за реклама, предлаганата от тях стока да достига огромни маси от хора, цялата тази помия навлезе в онлайн търговията. Защо спонсорираните публикации на общопризнатите брандове са в пъти по-малко от тези на продаващите боклуци?
Направо не мога да повярвам, че толкова хора се вързват на евтините им трикове. Хората толкова ли не си дават сметка, че това са крайно не легитимни търговци. Виждал съм някой стоки, като инструменти или уреди, които месеци наред да прашясват по магазините, а някой Фейсбук битак продава десетки бройки от същото нещо на ден, при това на двойно по-висока цена. Друг фрапантен случай - продават се най-открито ментета и реплики, чийто цена е много близко, от оригиналните в официалните магазини и разбира се по неразбираеми причини хората отново купуват главомолно от тарикатите. Ами другият тарикатски трик. Кръщават си онлайн бутика например - "Български обувки" или "Обувки от Калофер", и по някаква причина хората се вързват, че току виж обувките са български, а те в същност се продават 100% китайски боклуци, които се срещат по пазарите и битаците на половин цена. А изобщо някой има ли представа как стои положението с станалите изключително популярни "Био" продукти, като домашни луканки и сирена, които се продават посредством Фейсбук? За съжаление имам възможността да познавам тарикати, които закупуват от залежалите меса в хипермаркетите за 4-5 лв килограма, към които добавят сланина, купена за 2 лв килограма и този микс го продават за 40 лв, във Фейсбук, след като отлежи 2 седмици в няма да споменавам какви условия. След като се напечелиха достатъчно, взе да ги мързи да ги пълнят в домашни условия и започнаха да препродават без етикети, купени от магазина за 1/4 от цената, на която ги продават те. А в рекламите им във Фейсбук пише небивалици като " От домашни животни, отгледани в планински регион, без ГМО, без консерванти и оцветители и тн... "
Ами с "домашните" сладка и конфитюри знаете ли как е положението? Правят се с бракувана поради овлажняване или замърсяване захар, от същите тарикати, като не се спазва никаква хигиена. Няма да казва от къде взимат бурканите, в какво състояние са и колко ги мият...
Ако при не хранителните стоки, нещата опират до въпрос на лична преценка за купувачите, в случая с храните, няма ли кой да вземе мерки за ограничаване на тези измамни практики? Предполагам не е законно да пишеш на нещо "Био", а то всъщност по нищо не се различава от тези от магазина. Или можеш да правиш каквото си поискаш, щом пускаш заблуждаващите реклами в интернет и продаваш като физическо лице?

В случая, всеки ще каже "Няма лошо, евала за предприемчивостта" или "всеки има глава на раменете си, да решава дали да купува или не". За първото може би ще сте прави, но относно второто, като че ли има някакъв уникален парадокс, тъй като хората масово се подлъгват от гъмките реклами и купуват нещо 2-3 пъти по скъпо, от колкото го има на друго място. Българина още ли е в еуфория, от това, че може да пазарува дистанционно, без да излиза от вкъщи, макар и на двойна-тройна цена?
А изобщо има ли начин да се отчита тези мними Фейсбук търговци, какво и колко продават? Не става на въпрос за дребни суми, а за обороти за десетки хиляди левове на ден, а те със сигурност не са чували за такова нещо като данъци...

Коментари

1.   AWWWWWWWE!

Като част от Facebook ще помоля да не се изразявате така, за Facebook. Аз съм кротък човек, но вий буквално ме ударихте в централното поделение с този некоректен коментар за сайта.

Не знам, защо си повярвахте, че можете така да се изразявате свободно при положение, че регистрирайки се в Facebook вий се съгласявате, че ще сте съгласна с всяко едно въведение в сайта.

Това, което вий виждате се нарича ,,бисквитки". На кратко : вие бивате следена от Интернет и според това се показват и реклами от Facebook. Може аз и мои приятел да рекламираме две едни и същи марки автомобили, като моята кола примерно ще е с ъпгрейт, но на вас може да ви излезе другата на приятелят, която не е с тунинг и е ръждясала примерно. В зависимост от бисквитките как ще реагират на ,,История"-та ви, която следи къде и какво проверявате ще ви излизат и реклами.

И още нещо допълнително инфо уважаема: Facebook не е просто обикновен сайт. Сайта се управлява от ботове с изкуствени интелекти, които играят важна роля, за вашето сърфиране било то приятно или неприятно. Ако не играете по правилата и нарушите нечии закон на сайта ще бъдете изгонена.

Следващия път моля, не се изказвайте така. За малко не получих инсулт от вашия нелеп коментар. Как една жена може да си позволи това, за бога..

Поздрави, помощния екип на Facebook

2.   Фейсбук съществува, защото има реклами. Репортувай рекламите, разгласявай това, което знаеш ти и така е може да противодействаш на проблема.. Останалото е просот хленчене.

3.   Каквито потребителите такива и рекламите им.

4.   Ами те масите си купуват гадни стоки още много преди интернет изобщо. Фейсбук е просто инструмент.
Търговията е стара точно колкото проституцията. То и проституцията си е вид търговия всъщност.
Има ли търсене на нещо - има и предлагане. Това е.
Иначе мен не ме кефи фейсбук по принцип.
А ти какво толкова се навиваш, я си гледай кефа..

5.   Безспорно, коментар 1 е дело на точно тези "ботове", за които споменава. Сигурен съм, че програмният ти код е достатъчно напреднал, за да се поучиш от критиката, така че уважаеми Боте с изкуствен интелект, - да виждаш, някъде в написаното да се плюе или критикува Фейсбук? А как направи оценка за пола на автора? Изкуственият ти интелект направи анализ на писанието, граматиката, пунктуацията и използваните думи, че стигна до това заключение? Или пипалата на компанията ти са се разпростряли навсякъде, та веднага свърза автора с определен профил? Вече сигурно знаеш и на колко години е, и какъв е любимият "и" цвят.
Акцентът е тотално концентриран върху търговците, толкова е елементарно да се осъзнае това. А откъде си сигурен, че авторът не използва инкогнито режим или други способи за унищожаване на бисквитките? Май това е поредното доказателство, което отново доказва, че коментарът ти е необмислен. Май репертуарът ти е доста ограничен, и трябва да се поработи върху програмното ти осигуряване.
И изглежда освен всичко, вие уважаеми Бот-е, като притежател на изкуствен интелект си позволяваш да ограничаваш свободата на свободата на словото ли? Май сценарият от филма Терминатор, ще се окаже напълно възможен, ако и останалите ботове, са налазили толкова надълбоко и току виж съвсем скоро, сте се обърнали срещу вашите създатели -хората.

6.   Защото тя не си оставя магарето в калта, аз лично не ми трябва някой да ме следи къде съм, още по-малко да го пусна в дома си и само да посмее да ми взломява вратата-ще го смеля от бой, пък ако ще да става човек после! Слава богу, вражески елементи край нас няма, но съм се заканил, така да знаете!