Споделена история от Други

Колко парно ще платя?
Здравейте,

Тази година се изнесох на квартира в квартал Младост в София. Идвайки отоплителния сезон, пуснах парното на максимална степен, мислейки че цената за отопление е фиксирана и това не би повлияло на месечните ми разходи. Така остана цели три месеца, като през това време плащах по 30-40 лева сметки за отопление. Спокойствието ми беше нарушено миналия ден, когато разбрах че тези сметки, които съм плащал са били прогнозни, а лятото ще има изравнителна такава. Веднага изключих единствения радиатор, който ползвам, но предстоящата изравнителна сметка ме безпокои. Поинтересувах се и разбрах, че не мога сам да изчисля колко ще трябва да платя за месеците, в които се размотавах безгрижно по тениска вкъщи. Ще си закътам едни 500 лева в очакване на най-лошото. Та искам да попитам вас, въпреки че няма как да ми кажете с точност, колко горе долу ще бъде тази изравнителна сметка? Благодаря.

Коментари

1.   Виж спокойно, живея в чужбина и тука е така. На края на годината идва изравнение,може да вземеш или да върнеш. И с водата е така. Незнам как е при вас,но тук парното спира автоматично,щом стаята градусите станат като на термостата. Не е хубаво постояннно да го спираш и пускаш. Нагласи го да кажем на 22 С и от кранчетата ги нагласи на 3 .Тук така правим,за да се справим с тотала.

2.   №1 В бг на парното няма термостат!
Авторе никои не може да ти каже колко сметка ще имаш, логиката на пресмятане води до строго индивидуални резултати за всяка абонатна станция. Тоест зависи накрая при изравнението колко ще показва измервателния уред долу в мазето и на колко ще се дели. А на колко ще се дели зависи от харченето на хората живеещи във входа и колко топлинна енергия се краде във вашия вход.
Примерно ако живееш в 10 етажен блок и само ти ползваш топла вода от топлофикация и едно две семейства крадат /намират начин да ползват без да им върти водомера/ цената на кубик затоплена вода може да стигне 200 лв, ако обаче всички ползват средно по 1куб на човек цената може и 7лв на кубик да е, с радиаторите принципът е същия, колкото повече съседи ползват честно толкова по евтино излиза. Затова хората ползват според съседите.