Споделена история от Други

Относно кредитите
Здравейте! Искам да попитам някои неща относно кредитите от банките, хората, които имате опит с това. Знам, че трябва да разуча по банките и със сигурност ще го направя, но предпочитам да взема и нечий друг съвет.
С приятеля ми искаме да изтеглим ипотечен кредит, но това след около година, защото искаме да ни се събере малко трудов стаж, понеже аз имам 5 месеца от 2 различни места и сега съм на 3-то, а той 2 месеца. Въпроса е колко месеца трудов стаж трябва да имаме и дали само от едно място, че да можем да изтеглим кредит за жилище? Колко доход трябва да получаваме на месец, че да ни отпуснат кредит? Вие от коя банка сте теглили и доволни ли останахте? Изгодно ли е в момента да се тегли?

Коментари

1.   1. Трябва да си на постоянен труов договор. Обикновено първите 6 мес. са изпитателен срок. Преди това стажа не е важен, дори и да е в други фирми. Само си на постоянен договор.

2. Има еидн сайт моитепари.ком. Там можеш да си зададеш параметрите и ти дав всички оферти от всички банки, вкл. и на какви условия за дохода трябва да отговаряте, какви такси ще дължите и т.н.

3. Имай като теглиш, имай предвид, че има и нотариални такси, които трябва да ги предвидиш, за дф аизчислиш по-добре сумата, която ще ти трябва да изтеглиш. В нета има натариални калкулатори и можеш да си го сметнеш автоматично. Разбира се, и за ремонт и обзавеждане трябва да си направиш сметка.

4. Като сравняваш офертите не гледай лихвения процент, а ГПР. Това са общите разходи п кредите с таксите в това число. Защото има банки, коитодават ниска лихва, но иамт високи такси и в крайна сметка ти излиза по-скъпо от кредит с по-висока лихва, но по-ниски такси.

5. Гледай от какво се формира лихвения процент. На много банки е ЮРИБОР плюс надбавка. Което означва, че на всеки 3 мес. лихвата ти се актуализира автоматично, щом ЮРИБОР се промени. А ега ЮРИБОР е 0%, което означва, че е въпрос на време след няколко години да стане 5, дори може би и повече прожцента. Т.е. ако сега ти предлагат лихва 4%, след 5 г. примерно вече може да е станал 9 и вноската да ти скочи над 2 пъти.

Гледай лихвата да е обвързана със самия лихвен прцент на банката. Тогава дори и лихвите като цял да се вдигнат, при тази банка няма да е толкова драстично и рязко.

6. Имай предивд, също, че като ипотекираш жилището, ипотеката важи 10 г. Което означава, че на всеки 10 г. трябв да минаваш пак нотариус, за да учредиш нова ипотека, което е поне 500 -1000 лв, може и повече в зависимост от цената на жилището. Отделно всяка година банката може да ти изисква застраховка живот и застрахвка на имота, което си е пак пари и обиккновено не влизатв таксите на банката, но има и такива които си ги поемат самите те.

Затова ако сумата, която ви трябва не е голяма, по-добре изтеглете потребителски, защото нямате нотариални такси по ипотека няма да имате, застраховка на имота нямате, дори и застраховка живот може да нямате. Таксите също са много по-ниски. Отделно ако стане напечено, можете да прехвърлите имота си на друг (роднина) и да не ви го отнемат, например ако останете без работа. При ипотекиран имот, нямате такова право и ако не можете да плащате, не само ще ви го вземат, ами и ще дължите всички такси по рзходите на ЧСИ, които може да се окажат, колкото самия заем. Т.е. ще останете без имот, хем ще дължите още много пари.

Ако има нещо, питай.