Споделена история от Други

Съвременният живот
От известно време се замислям над доста неща от днешният ни живот и някои ми се виждат все по-безсмислени и абсурдни, а други са като наложен модел, от който не можеш да избягаш или поне по-голямата част не могат. Какво имам предвид относно безсмислиците. Наблюдава се едно все по-голямо превръщане на човека в агресивен консуматор. Втълпява му се, че задължително трябва да бъде в крак с модата и поради това през няколко години да сменя обзавеждане, автомобил, техника и каквото още се сетите. Съответно, за да постигне тези цели, човек се превръща в абсолютен материалист и започва да мисли само за пари, става нервен и агресивен, което разваля отношенията му с околните. Много често по този начин се развалят и отношенията в самото семейство. В крайна сметка животът неусетно се превръща в една сивота, от която трудно се излиза. Това го наблюдавам в много хора около мен. По-интересното е, че всички те имат приличен стандарт на живот и нищо не им липсва. Въпреки това не спират да мислят за още и още. Не мога да кажа, че аз съм напълно материален, но общо-взето гледам по-практично на нещата. Колата ми например е 17 годишна. Мога спокойно да си купя нова, но честно казано в момента не ми е нужна. В годината пътувам максимум 1-2 пъти на по-дълги разстояния. През останалото време я ползвам, за да ходя на работа. С останалите вещи също съм на този принцип. Гледам да ми е удобно. Това, че вече били минали 4, 5 или 10 години, откакто съм го купил, изобщо не ме интересува. Другото, което ми прави впечатление, е че напоследък сякаш жълтите новини все повече заливат медиите. Влизам в спортни сайтове и чета кой с кого бил преспал, каква къща си купил, в кой клуб ходил, с кого бил изневерил и т. н. Чудя се изобщо кой го интересува това. Спортът като цяло и особено футболът, който ми е любим също тотално се комерсиализира. Постоянно виждаме как се плащат баснословни суми за знайни и незнайни играчи, много от които са просто изкуствено напомпани от медиите. Голяма част от тях пък, още не видели и 5 минути слава, започват да се мислят за нещо повече и стават арогантни, подминават фенове, псуват и т. н. В крайна сметка, тяхната работа е просто да забавляват хората. Ако не са феновете, ще си ритат някъде за здраве. Нито отборите ще се разтурят след тях, нито пък хората ще се откажат от любимият си спорт. И като споменахме футбол, с всяка изминала година големите първенства и основните турнири стават все по-скучни. Въртят се няколко едни и същи отбора и всичко свършва до там. В началото бях споменал, че има някои неща, от които основната част от хората просто не могат да избягат. Не съм историк, но всички знаем, че в миналото масата хора са били крепостни селяни и са работели за местния феодал, който е прибирал основната част от изкараното и им е давал някакви трохички, колкото да преживяват. Какво е положението в момента. Май е почти същото, само дето някои неща са заменени с други. В наши дни, ако искаш да имаш недвижим имот, директно ставаш роб на банката до края на живота си или голяма част от доходите ти отиват за наем, което е същото. В крайна сметка и днес масата хора работят за покрив над главата си и храна. Само дето ролята на местен феодал го играе банката. И това е по-щастливата част от населението, защото знаем, че има много страни в Азия и Африка, където хората буквално измират от глад. Та, ще ми е интересно да чуя и други мнения по въпроса.

Коментари

1.   Разбирам много от нещата, които искаш да кажеш, но материализма, клюкарстването, позьорщината и простотитята не са от вчера, нито са от последните хиляда години. Винаги ги е имало и ще ги има. Буквално няма ера, в която да не са били на пиадестал, под една или друга форма.
"Банката" не е "феодал", защото банката е просто посредническият инструмен на истинските "властимащи".
Спокойно, ако поглднеш човешката история, ще установиш, че това всъщност е нормалното човешко поведение, и ние успяваме да прогресираме (въпреки, че не винаги излгежда така), на пук на жалките си проблеми.

2.   Всеки с приоритетите си.
Всеки отговаря за себе си.
И най - добре всеки да гледа себе си, а на другите.

3.   Номер 1, съгласен съм с теб, описаните неща винаги ги е имало. В днешни дни обаче и може би в последните десетина години сякаш нещата се влошават все повече и повече. Безсмисленото консуматорство е висша цел на много хора. Банката не е феодал, но де факто играе неговата роля. Заробва те до живот и изземва една голяма част от доходите ти. Единственият избор, който имаш е на кого ще си роб. И пак казвам, да си роб в случая е вид привилегия, защото една огромна част от хората по света нямат и това. Просто не е справедливо. Иначе, спор няма, прогресът е факт и като цяло е улеснил живота в голяма степен, но в крайна сметка, ако изгубиш човешката си същност, каква полза от това.

4.   Или не разбираш или се правиш че не разбираш.
Консуматорството
никой не го втълпява, а всеки производител иска да продаде собствената си стока за да му се развива бизнеса и за да може да плаща заплати да има печалба и т. н. Примерно ти работиш в производството на телевизори, а аз в производството на коли. Ако хората си купуват телевизори и коли на 20-30 години веднъж, ние от къде ще вземем заплати за храна? Ако хората си носеха дрехите по 10-15 години и кърпеха остарелите как ще се издържат милионите шивачки на този свят? Осъзнаваш ли колко семейства зависят от консуматорството? да всички, като почнеш от производителите на храна и стигнеш до... на всичко.
Жълтите новини
Те продават медиите, дори да са измислени новини ти ги четеш следователно виждаш и рекламите от там пък писателите на новини печелят, рекламодателя плаща на брои гледаемост на рекламата му.
Футбола
Грешиш, че работата на футболиста е да те забавлява, той не е актьор, работата му е да спомага печеленето на точки за отбора му. А комерсиализацията я правят точно феновете, те са тези които играят тото и еврофутбол, от тях идват парите за купуване на играчи. Иначе футболистите са просто едни спортисти нищо по различно от състезателите по гребане.
Крепостничество
Банките в България наистина са им много високи лихвите, обаче това не се ли дължи на факта че да даваш кредит на българи е доста рисково? Не виждам как е възможно да се опитваш да сравняваш крепостни селяни с днешния свободен човек? Днешният човек има избор и свободна воля може да ходи където желае по света и не е задължен да работи на никого насилствено. А желанието ти за собствен дом може да се осъществи и без банки, щом не искаш да си техен "роб". Можеш да си построиш дом собственоръчно, вярно няма да имаш удобството на готовия дом веднага но няма и да си роб на банка, всяка една месечна вноска за апартамент можеш да строиш собственоръчно половин стая, така за около 6-8 месеца ще си построиш двустаен дом с кухня, през следващите 6-8 месеца купуваш мазилки керемиди и др довършителни работи и имаш собствена къща с скромно обзавеждане за по малко от 2 години Ама за това се иска труд след работно време, трябва и от почивни дни да се лишиш и от удобства през тези две години и да се лишаваш от удоволствия е нужно е то много трудно стана иди в банката там е лесно и не се налага да се напъваш толкова.
Лично аз предпочетох банков кредит защото не можех да лиша детето си от удобства. Изплатих и обзаведох двустаен апартамент в центъра на голям град за 9 години, и през цялото време издържах семейството, жена ми е инвалид след раждането и не работи, не съм на мнение че на някой му е нужен цял живот за едно жилище. Да не кажеш че това е било отдавна, последната вноска беше 2016г. Е вярно не си губя времето с гледане на футбол, нито имам време да чета жълти медии, но пък всеки прави своя избор. Аз избрах да градя и да работя в свободното си време, ти изглежда си избрал забавленията.

5.   Хаха, номер 4, успя да ме развеселиш. Производителят може да иска да продаде много неща, въпросът е защо купувачът иска да ги купи. Има един много добър филм в тая насока, казва се "Семейство Джоунс". Колкото до самата икономика, нея си има и я е имало и без да се купуват телевизори на всеки 2 години, примерно. Жълтите новини също е ясно защо са измислени. Въпросът е защо хората им обръщат внимание. А ролята на футболиста е точно да забавлява мен и всички останали, които гледат футбол. Всичките точки и турнири са създадени за това. Защото, ако никой не ги гледа, със същият успех могат да си играят на тетрис вкъщи. Колкото до банките, каква е свободата на днешния човек? Да плаща на банка Х, на банка У или на бамка Z. Да, днес голяма част от населението на света е свободна да пътува, но какво променя това? Ако утре отидеш в Германия, дали пак няма да станеш клиент точно на същите банки? Относно самият риск, бих се съгласил, ако нямаше обезпечение. В случая със жилищните кредити, рискът е почти 100% обезпечен. Иначе, харесват ми сметките ти. Не знам какво разбираш под "месечна вноска", понеже тя е доста разтегливо понятие, но по това, което виждам около мен, хората плащат около 600 лева. Та, 2 години са 24 месеца или 14 400 лева. Аз ще ти дам още толкова, ако ми построиш двустайно жилище с кухня и го обзаведеш, па макар и скромно. Забрави обаче да включиш терена в сметките си. Нищо, при мен го има готов. Нали се сещаш, че самото ти твърдение звучи абсурдно! Не всеки е строител и може да строи сгради от кота 0. Не знам и защо реши, че ти и аз сме някаква представителна извадка. Това, че ти си изплатил 1, 2 или 5 жилища, не означава абсолютно нищо. По същата логика може да излезе Бил Гейтс и да каже, че вчера си е купил 2 небостъргача. Не знам и как реши какво съм избрал! Както казах, аз и ти изобщо не играем. Гледаме реалността, а тя е че половината от населението на Земята живее в пълна мизерия, глад и недоимък, а почти цялата останала половина робува на едни съвсем грубо казано 5%.