Споделена история от Други

Да обичаш страната,но да ти се иска да се махнеш
Здравейте, искам просто да си излея душата. На 20г съм, момиче, живея си в България и никога не съм ходила в чужбина. Та преди няколко дена излязох да се разходя и просто надеждата за добро в хората угасна. Като малка са ме учили примерно, когато видя различен човек от мен да не му се подигравам, защото за всяко нещо си има причина. Един мъж чакаше автобус и лицето му беше странно, явно изгорено, едър мъж, но добър човек. И какво ме накара да съжалявам, че съм в България... Минава едно малко момче и започва да го гледа, подмина го и пак се обърна да го гледа, направо му се подиграваше. Стана ми много жал за човека, какви хора сме, сякаш не може да се случи на всеки.. За това мразя хората, видят ли такъв човек и започват да му се подиграват. А всъщност на кое се подиграват? На това, че му се е случил инцидент ли? Мразя хората, мразя характерите им, понякога ми се иска да не живея в тази държава, но за съжаление я обичам и ме е страх да отида на чуждо място. Ако един ден се изнеса от страната, то ще бъде заради тези хора. И да продължа.. След няколко метра малки роми целят с камъни преминаващи хора. Дори не искам да коментирам, сами си правете изводите, какво ще ни се случи, ако им направим забележка. Като за финал видях обесена котка. Искам да живея в България, искам да работя тук, но такива хора не съм виждала никъде. Просто исках да споделя, надявам се някой да ми даде надежда.. Не искам да напусна родителите си и приятелите си тук, заради чуждите хора.

Коментари

1.   Mислиш ли, че там където искаш да отидеш няма такива хора?

2.   Не се махай от България, а просто се премести в голям град в някой хубав квартал.

3.   Да кажеш, че мразиш хората (предполагам, че имаш предвид българите), само защото някакъв малък пикльо се е подигравал на човек в автобуса, е изключително жалко от твоя страна.
Във всеки народ има лоши хора. Ако си мислиш, че ако емигрираш в някоя друга държава ще бъде нещо по-различно, жестоко се лъжеш.
Не знам каква надежда искаш да ти дадем. Надеждата човек я намира сам в себе си като знае, че щастието му не зависи от това в коя държава живее, а от самия него.

4.   Риторичен въпрос: Кое те кара да вярваш, че извън България хората са бели и пухкави ангели? Все същите са - кой по-рус и синеок, кой по-черен и космат, но са същите „лоши” като навсякъде.

6.   Изроди има на всякъде във всяка една държава, то това нащо тук не е държава, но това е друга дълга тема.
Единственото спасение е ,ако не можеш да помогнеш или не зависи от тебе, да игнорираш.
Светът е такъв злото е в повече, ако не беше така, доброто,нямаше, да се цени.
И на мен ми е писнало, да гледам и чета по новините, само за убийства и неправди, накрая просто спираш, да се вълнужаш, защото, душата ти изгражда някаква защитна реакция срещу помията изливаща се над главите ни.
Така, че гледай да обръщаш повече внимание на добрите неща, не на лошите. :)

7.   Аз всеки ден виждам по някой абсурд. Запушена канавка онзи ден и в резултат улицата езеро. Банкомата пак не работеше, за енти пореден път, не знам що се разваля постоянно. В сайта на ЦГМ разписанието неоправено. Паднал знак, който никой не си прави труда да оправи или поне някой гражданин да го премести от средата на тротоара и да го подпре някъде. Пред блока пак боклуци. Таблата на транспорта пак не работят, в магазина все нещо липсва, в входа като всеки ден смрад на манджа и на пържено, етажните площадки пак отрупани все едно са склад. Уелкъм ту Булгаристан Републикасъ.

8.   И аз искам да остана тук. Надявам се, че диваците ще се избият взаимно и накрая ще останат предимно свестни хора като нас с теб. Подигравчиите също са в риск - ще се подиграват, докато ядосат някой опасен и така. Това ти остава - няма да се изпарят, а и на голяма част от тях им е добре да превръщат всичко тук в кочина.

9.   Прав си. Държавата е завладяна от простащина и аморално хора.

10.   Ем много хора искат да се наложат, а какво налагат и те не знаят...

Всяка промяна е дълга и отнема постоянство, няма да стане за два дена.

11.   Първоначално казваш, че не си ходила никъде в чужбина, а после казваш "такива хора не съм виждала никъде".... Това как става?
Както и да е. Не можеш да кажеш, че мразиш цяла една държава заради една шепа хора, които се подвизават по улиците. Който се прави на интересен - него живота ще си го оправи.

12.   Автор: Аз казах, че не искам да се махам и не съм била в чужбина, но там поне има закони, които се спазват. Искам да остана тук, но всеки път когато излезна се прибирам шокирана. Много ясно, че навсякъде има такива хора, не разбирате какво искам да кажа.

13.   90% от българите са боклуци, казвам си го. Не мога заради една природа да стоя тук. И на другите места има изроди, но има и закони. Няма да търпя тази анархия!

14.   Номер2 съм и мисля, че те разбирам какво искаш да кажеш авторке. И не само аз - например виж на 100левката ни не случайно е Алеко с неговия Бай Ганьо :)

ж30

15.   Хайде сега обичала си страната. Кажи си, че нямаш смелостта да се махнеш. Чужбина не е за всеки.

16.   Лошото на България е, че огромна част от провинцията се обезлюди. Областните градове се свиха с поне 30%, като основната част от хората, които избягаха, бяха млади, кадърни и предприемчиви. Живея точно в такъв град и останах с идеята, че нещата ще си дойдат на мястото. Честно казано, нямам право да се оплаквам, понеже Господ ми предостави прекрасни възможности за работа и развитие, за каквито дори не си бях мечтал, когато реших да остана. Проблемът е, че нямам приятели. Всичките заминаха и то отдавна. Почти няма нормални заведения, няма нормална болница, няма нормални магазини, няма и хора по улиците. И въпреки всичко това, има и много по-зле. В България остана една София, което е ужасна за живеене, но все пак е жива и донякъде Пловдив и Варна. Всичко останало е на доизживяване.

17.   Авторке, в Амерка е по-лесно да си купиш автомат отколкото книга и всеки ден има стрелби и убийства, дори в училища - деца убиват деца, а ти ми ревеш заради някакъв малък пикльо в автобуса. Вземи се стегни.

18.   До номер 15, да обичам я, защото съм си свикнала и колкото и да пропада има неща, които тук са по-добре от чужбина. Като например майчинството тук е 2 години, а в Америка 3 месеца, което не е нормално. Както и да е, аз ще си остана тук, но докога зависи само от по-високостоящите. Ще видим до къде може да стигнат своеволията. Щом ромите са защитени, а аз не, ще започна и аз да си правя каквото искам, но за мен ще има глоби, закони и тн.

19.   Ти си един млад и достоен човек с ясна мисъл и правилна визия. Жал ми е да го кажа, но живота в България не е за теб. Аз живея в Европа от 4 години. Ззамини някъде. Тък в Холандия например или друга държава, но бягай от Германия, там е цигания. Рамери си работа, в началото ще е нискоквалифицирана. Има фирми, които ще те изпратят да работиш в някой цех. Провери в интернет, но внимавай 80 процента лъжат. Не е нужно да мислиш за пари. На повечето места квартирата ще ти е подсигурена и ще ти я удържат от заплата. ще ти трябват около 600 лева за билет и храна първия месец, и около 150-200 лева за комисионна, може и без. Посъбери няколко заплати и си намери работи сама. Европейците са достойни хора, повече са от нас. Мразят и дискриминират ако те видят, че си муха без глава, но ако си човек с цели, дискриминация няма. Или ако има е от дребнави хора, но каквто ти пука. България загива. Може би в София и няколко други града може да се спасиш, но няма да се чувстваш добре, както ако напуснеш. И преди да ме обвинят, аз правя планове да се върна, но имам план и цел как да имам достоен живот и там.

20.   Авторке, аз също останах тук заради родителите си, приятелите и като цяло заради това, че страната ни ми харесва. Ако си мислиш обаче, че ще се оправим и ще отлепим от дъното - няма да стане. От 1989г. минаха почти 30 години и напредъкът е почти незабележим. Имам предвид като качество на образование, здравеопазване, инфраструктура и т. н. Улиците ни са все така окаяни и мръсни. Ремонтите, които се правят са все по-некачествени. Всичко за няма и година буквално се разпада. Здравеопазването и образованието също вървят надолу. Общо-взето всичко се прави с цел да се източват средства и то в колосални размери. Огромна част от амбициозните и кадърни хора напуснаха страната и продължават да го правят. Аз живея в областен град и отдавна нямам почти никакви познати. Всички се изнесоха още след като завършихме гимназия и повече не се върнаха. Това е положението за съжаление.