Споделена история от Други

Завист
Не знам дали това е най-подходящото заглавие, но де факто това е чувството, което изпитвам. Мисля, че става въпрос за патологично състояние при мен. Завиждам дори за неща, за които никой друг не би завиждал. Да започна от по-нормалните неща. Като дете, ученичка и студентка завиждах на връстниците си за по-доброто материално положение. Просто съм била все в такава среда, от голям град съм. Когато обаче родителите ми са ми казвали като малка, че има деца, които имат много по-малко от мен, аз започвах да завиждам на тях - точно така, започвах да се чувствам виновна и за това, което имам и исках да съм като тях, за да не изпитвам чувство за вина или и аз не знам защо. За да ме съжаляват и мен може би. Сега ще дам и друг пример за завист. Когато станах на 11 години, баба ми започна да се държи лошо с мен, донякъде и леля ми (карах летата с тях, на село). Е, не беше без причина. Едно от нещата, които ми казваха, беше, че съм "поболяла" или съм щяла да поболея всички - тях, родителите си, дори и братовчед ми (с когото се карахме често). Беше ме яд, че не мога аз да се разболея, на мен да ми стане нещо. Аз обаче имам много силен организъм, в живота си съм боледувала единствено от настинки/грипове, но и те ми минават лесно, дори от години не съм пила лекарства, оправям се от самосебе си.
Преди години разбрах, че напълно отговарям на описанието на така наречените деца-индиго. Когато аз бях дете и ученичка обаче, изобщо не се говореше и не се знаеха такива неща и аз мислех, че всичко е до воля и характер. Това имаше пагубни последствия за самочувствието ми и оттам върху целия ми живот. Сега изпитвам завист когато чета / слушам нещо на тази тема, когато виждам, че неща, за които някога съм изпитвала ужасно чувство за вина, пиляла съм огромно количество енергия да променям в себе си, сега са хвалени, смята се, че имат физическа природа, на такива деца се осигуряват и безплатни частни уроци и какво ли още не. Не ме разбирайте погрешно, радвам се, че е така, тук не е точно завист, а натрапчива мисъл как ли щеше да се развие животът ми, ако нещата бяха такива и когато аз бях дете/ученичка. Затова и разказвам неща, които са били толкова отдавна - защото имат силни и преки последствия върху животът ми и това, което съм днес. И защото не съм се отървала от това чувство, тази така наречена завист или там каквото е.
Моля ви, само не ми обяснявайте колко е лоша или пагубна завистта, защото го знам повече от добре. Точно затова искам да се отърва от това чувство, но просто в някои ситуации ме връхлита като ураган и нищо не мога да направя. Просто в такива моменти смятам, че съм права, че е с основание. Споделям всичко това с надеждата, че това би ми помогнало да го победя.

Коментари

1.   Ти си АНТИ-индиго ако ме разбираш. Всичко друго си, но не и индиго.

2.   Ами не знам колко си индиго, но мисля, че ти разбрах проблема - яд те е, че хората около теб винаги са получавали повече съчувствие, повече внимание и по - мило отношение.
Спри да ги търсиш тези неща от тези хора, а също така не им ги давай. Е недей и да търсиш някакво отмъщение де, да си злобна или нещо такова, просто се дръж с безразличие към тях. Също си угаждай, купувай си хубави неща, ходи на екскурзии. Всеки му е гадно за нещо, не се притеснявай, не си най - прецакана от всички - няма какво да завиждаш. Също и не си виновна за нищо. Мисли си положителни неща за себе си. Не се занимавай с роднини и други хора, които ти създават емоционален дискомфорт.

3.   И от всичко това кое те кара да смяташ, че си индиго? (за мен индигото е пълна глупост, но все пак питам)

4.   Авторката съм
За индигото - мисля, че съм заради съвсем други неща, които тук не съм описвала. Тук го написах само като пример за нещо, което ме кара да изпитвам такива чувства. Ами имала съм и имам повечето проблеми, които имат тези деца/хора. Например като дете съм била хиперактивна. Вечно "дивеех", все правех нередни неща, пречех в часовете в училище, клатех си крака или човърках нещо, можех да си задържа вниманието само до някъде на часа/урока - е, тогава всички смятаха, че всички тези неща ги правя "на инат" или защото не полагам достатъчно усилия да се променя. А всъщност аз всеки ден полагах ОГРОМНИ усилия, ужасно много исках да съм като всички останали, но не се получаваше, защото проблемът бил физиологичен. И по доста други неща приличам на индиго, но не мисля, че има смисъл да разказвам и за тях, а и темата не е "индиго ли съм, или не".

5.   Благодаря за коментара на номер 2.
Авторката