Споделена история от Други

Бездомникът
Живея в София и от много време минавам на път за работа през един подлез на голям булевард. На едно място в подлеза винаги стои един мръсен, неугледен човек. На видима възраст може би, бих казал в тридесетте си години, макар че е трудно да установя заради брадясалото му лице и дълга коса. Стои от ранна утрин, когато хората отиват на работа и стои до късна вечер, след като се прибират. Най-често държи пластмасова бутилка бира, но никога не ми е изглеждал неконтролируемо пиян. Не ми се вижда да е луд, защото понякога съм го забелязвал да разговаря с добре облечени минувачи. Не просто да му дават някакво ресто, а да си говорят. На мен ми е искал пари, но аз никога не съм му давал. Той май ме разбра, че не давам и един път се изплю пред мен като минавах. Замахнах към него във въздуха, за да го заплаша, а той изръмжа и започна да обижда нещо. Значи не е луд. Известно време след това минавах от друго място, защото ме беше страх, че може да е отмъстителен и да ме наплюе или залее с нещо. Но какво прави там, само от просия ли се издържа? Забелязвал съм, че носи различни дрехи и обувки, но едва ли ги намира по кофите, защото реално стои в подлеза през цялото време. Някак странен и противоречив ми се струва, обаче не искам да го заговарям. Вие какво бихте помислили за такъв човек.

Коментари

1.   Познавам жена, бездомна е, не и се работи. Но като я видиш не изглежда такава, намира си дрехи, чат пат у някоя позната спи.

2.   За някои от тях това е доходна професия. Един добър просяк на добро място може да изкара над 100 лева на ден, повечето от нас не работят и за половината от тия пари...

3.   Тези хора, са по - богати от нас. Повярвай ми, знам го, от сигурен източник. Не ги мисли такива.

4.   Познавам един "бездомник", който получава рента от земя и една друга "бездомница", която има апартамент на доста хубаво място в София, но обикаля улиците... А, де! ... Вярно, има нуждаещи се, но по един признак няма как да съдим.
ж

5.   Това е един на България и Гоце Делчев в София! Постоянно пие и за мен изглежда луд.

6.   това да не оня на подлезат на бул. Българиа.

7.   мисля, че става дума за бул. България и Гоце Делчев, нали?

8.   Да, става дума за онзи на бул. България. Радвам се, че имам толкова съседи в темата ми. :) И какво мислите?

9.   Оооо това е този на бул. България. И аз минавам покрай него всеки ден минум по двапът, а понякога като съм с кучето и повече. Вечер къв 11-12 се събират няколко и пият. Понеже съм симпатична и със самочувствие са ми подсвирквали и подвиквали, но слава Богу само до там. Мен лично ме е страх да минавам от там и гледам да заобикалям. Много ми се иска да се обърна към някоя институция, но нямам идея към коя. Ако някой може да каже и аз ще съм благодарна, защо изживяването не е приятно и си ме е страх, а съм жена...

10.   В България просията е забранена със закон. Има просяци по улиците, защото над тях има мутри, които им обират оборота и отделно плащат на полицията да не им прави проблеми. Все пак това е доходоносна работа. На оживен подлез, където минават над 3000 човека на ден, ако 10 човека дадат по 1 лев - 10лв, 50 човека - 50лв. 100 човека по 50 ст - 50лв, 200 човека по 50ст - 100лв. Евала. Това е, защото в България хора като дядо Добри се имат за светци. Клошари и просяци - хора, на които българите се възхищават.

12.   10, ако слагаш дядо Добри в един кюп с просяците, значи или изобщо не си запознат с неговата дейност, или просто не различавш елементарни понятия като милостиня, дарение и просия, което говори за нисък интелект.