Споделена история от Други

Как се взима лиценз за оръжие в България?
Въпроса се подразбира от заглавието, лесно ли е, на каква възраст трябва да си, къде трябва да отида и с кого да говоря за да си взема документ/разрешително за оръжие. Има ли различни документи за различни видове оръжия и какви?

Коментари

1.   Ами даваш едни пари на който трябва и си готов.

2.   Писва ми от деца, които ги мързи да ровят в нета и сами да търсят информация. Баси готованците сте, честно. Шанса ти да изкараш лиценз е 20% защото първо трябва да отидеш при началника на РПУ-то, в чийто град се намираш. После комисията от началници и полицаи те пита защо пък ти трябва огнестрелно оръжие и ти трябва да им обясниш причините и те трябва да са наистина сериозни и без да се опитваш да си селски тарикат да им кажеш истината. Ако ти разрешат, ти дават лиценза и ти отиваш на психотест и стрелково учение, за да се научиш как да боравиш с оръжието. И споко, не си мисли, че ще имаш право да го носиш в теб. Ще седи в сейф, заключено и със набор от 2-3 пълнителя с бойни патрони. След като минеш тия неща, имаш право да притежаваш огнестрелно оръжие. Ако съм пропуснал нещо, нека следващите, които ще коментират да добавят останалите неща. :)

3.   Да продават ги в Лидл, тази седмица са на промоция даже....

4.   Абе стани един ловец и си вземи една пушка, пък дори и можеш да се запалиш и по лова, знае ли се.

5.   Значи трябва да имаш 18 години не трябва да си съден трябва да минеш курс по безопасно боравене с оръжието и каса за съхранението му има разлика между разрешителното за носене и притежание първо като си го изкараш за притежанието после трябва да си и изкараш и за носенето му не забравяй това са две отделни разрешителни иначе под 25 години бъди сигурен че няма да получиш ако е за самозащита по добре си вземи един по хубав co2 пистолет с сачми върши много добра работа иначе ако е за кеф по лесно е да си извадиш за спортна карабина демек пушка там само се изисква да участваш в спортен клуб по стрелба каса и 18 години и че не си съден пожелавам ти успех.

6.   Полиция, психо за бойно за газово не знам

7.   Ха, от поста ти разбирам, че искаш просто ей така да се ерпапееш. Еми няма да стане, избий си го от главата. Едно време средата на 90-те, когато за първи път се появиха в България магистралните обири, беше достатъчно само да имаш фирма за да ти издадат разрешително за бойно оръжие. След това започнаха много убийствата в бг и разни луди да стрелят за щяло и нещяло и нещата много се затегнаха. Казваш, , Лиценз, , предполагам питаш за бойно оръжие. Има два вида лиценз за бойно оръжие, за притежание и за ползване. За притежание по принцип се ползва от колекционери, и в такъв случей оръжието имаш право само да го притежаваш в специялно предназначена за целта каса. Без да го изкарваш от сградата в която се намира касата! Нито да стреляш с него! Но трябва да докажеш, че си колекционер бла бла бла не става тука така. Второто е за ползване, тогава имаш право да го носиш, но си задължен да минеш курс по стрелба, който трае около няколко месеца теория, практика, след това отиваш на нещо като психолог, дефакто който е най-голямото препятсвтие и той издава разрешителните, трябва да го убедиш, че наистина ти е необходимо да го притежаваш. Значи с цел, , самоотбрана, , ще те отсвири на 100% според сегашните закони това не е основателна причина за притежание на бойно оръжие в България. Мисля, че ако си частен лицензиран охраниел има вероятност да получиш разрешително от този психолог, но само ако си на 30 и над 30 годишна възраст, Ако си по малък те го считат, че още си неузрял за ползването му, и макър в закона границата да е 18 годишен/на и на горе, на 100% ще те отсвирят. На този психолог трябва да представиш и документи, че не се водиш на отчет никъде по психиятриите. И ако той прецени, че ти е нужно, издава ти разрешително и то до определен калибър, и с не го отиваш в полицията те го вкарват в компа и след това може да отидеш да си закупиш оръжието и трябва да го занесеш веднага след това в полицията за да го заведат на отчет. Горе долу така седят нещата с бойните оръжия. За газовите само свидетство за съдимост ти трябва и 18 години възраст.