Споделена история от Други

Прекалено много ли бягам от реалността?
Здравейте, аз съм момиче на 17 години и имам проблеми с въображението. Прекалено много фантазирам. Отдавна съм забелязала, че предпочитам да съм повече във въображаемия си свят от колкото в реалния, но едва сега реших да пиша. Чела съм много истории в форума по тази тема. В тях авторите пишат как си говорят сами (или с въображаеми приятели), представят си как са известни личности и т. н. Тези неща и аз също ги правя, но аз играя цели сцени.
В смисъл, изграждам си даден сценарий в главата, героите, които ще присъстват в него, мястото, пейзажа и обстановката. Избирам си образ, в който да се превъплътя и влизам в роля (много рядко играя себе си в тези мои постановки). Това го правя вкъщи, когато съм сама в стаята. Умея да се контролирам, не правя такива неща в училище или на други обществени места. На пръв поглед изглеждам нормална, но след като се се прибера от училище веднага влизам в образ и започвам да играя. А най-странното е, че си слагам слушалките докато го правя и пускам песни, които да подхождат на сценария, който съм избрала. Ако играя тъжна сцена пускам бавни песни, ако сцената е с бои пускам метал или рок. Даже си тегля мелодии от филми и сериали за тази цел. Плашещото е, че това го правя всеки ден и ми харесва. Дори се изнервям, когато имам да свърша дадена задача или трябва да ходя някъде, защото така времето за моите пиеси намалява. Страх ме е, че това може да повлияе на социалния ми живот след време, но не мога да се спра, опитвала съм. Някак си това се дължи на факта, че се чувствам самотна (поне аз така мисля). Ежедневието ми минава изцяло в училище и у дома. Падам си малко интроверт. Не обичам новите запознанства. Некомфортно ми е да говоря с непознати. Предпочитам да си стоя вкъщи. Излизам навън само с приятелките ми (те са само две), никога сама. Лятото излизаме всеки ден, но не и през учебната година, тъй като с едната сме в различни училища и тя е на смени, а другата е в чужбина. Чудя се, дали това след време ще отмине? Има ли други като мен със същия проблем? Имам ли нужда от консултация с психолог? Моля Ви за съвет, защото ме е срам да споделя с близки. Ще ме помислят за луда и сигурно ще ми кажат, че съм за психиатрията.

Коментари

1.   Странно, аз не съм чела нито една тема с такива откровения. Което не значи, че хората не си фантазират. За детството е характерно да искаш да станеш нещо, която изобщо няма как да стане. Но да си обсебен да разиграваш сцени, прилича на обсесия в психиатричния смисъл на думата. Мисля, че можеш да излезеш от тази схема и сама, но стига да искаш. Просто времето за тези сценки го заместваш с нещо друго, но трябва да е приятно. Въпрос на навик. Мисля, че като цяло трябва да бъдеш по отворена към външния свят, защото скоро това ще започне да ти тежи. И вече за самотни млади хора без любов, секс и приятелства има много теми.

2.   Еми стани драматург/ кино сценарист/ писател...

3.   Има само една причина - скучен живот и че не си удовлетворена от него и/или от себе си. Мозъка винаги ще си търси емоции, застоят е нещо противоестествено.

4.   И аз преди го правех, шибаното е, че реалността е шибана.

5.   Предлагам ти да разгледаш приложението "Episode". Това е американска игра, създадена за хора с талант в писането, които искат да го споделят някъде. Можеш да слагаш фонове, мелодии, да създаваш образи, да слагаш ефекти. Става като анимационен филм. Доколкото знам, дори се заплаща, ако събереш достатъчно четения. Единствената подробност е, че се пише само на английски.

6.   От части те разбирам. Аз имам чувството, че се храня с истории. От съвсем малка съм такава. Чета много книги, гледам филми и сериали, за капак и чета подобни сайтове и форуми. Преди концентрирах цялото си въображение в прости действия. Изкуство. Писах истории, правих клипове, обработвах снимки, рисувах. Никога не съм пяла, но това е защото не искам околните да страдат. Бях много по-уравновесена и щастлива, защото мозъкът ми винаги беше активен. С годините свободното ми време намаля. Въображението ми също, което ме направи сприхава и недоволна. Сега отново имам някакви часове почивка и в главата ми се превъртат всякакви сценарии. Баба ми твърди, че това е вид дарба. Понякога съм повече в главата си, отколкото в реалността. Стига да разграничаваш истината от представата, нямаш сериозен проблем. Можеш да отидеш на психолог/психиатър за лично успокоение, но и той ще ти каже, че имаш развито въображение и нищо по-сериозно от това. Съветвам те да записваш някъде всички сценарии. Може пък наистина да е дарба, може би с това трябва да се занимаваш.

7.   И аз го правя, мислех че е нормално. Вредно ли е?

8.   Как ми се прииска да бъда част от екипа на продукцията! Да ти се намира свободно място за оператор, гримьор или нещо друго? Наистина, това е идея за интересно прекарване на времето. И като всичко хубаво в тоя живот не ти помага да забогатееш, ама карай!

П. С. До онези с обсесията: може просто да има голямо въображение и да е творческа натура! Хайде стига сте виждали луди и психични отклонения навсякъде!

9.   Не си единствена, ако това ще те успокои. Аз съм същата, но с времето се научих да се откъсвам от този свят, когато е необходимо. Иначе, много ми помага, когато рисувам.

Black Sabbath