Споделена история от Други

Един робот
Здрасти. Аз съм един робот. Цялата история започва от едно много бедно семейство. Даже не е никакво семейство, защото баща ми ни е оставил двамата с майка, още докато съм бил бебе и никога повече не се е интересувал от нас. Иначе е била една голяма истинска любов между студенти... и ето грешка, родил съм се аз. Една огромна грешка съм аз. Да си бяха учили, нали? Както и да е. Цялото детство ми беше мизерия. Никога не съм гладувал или поне не си спомням. Но помня как гледах останалите какви дрехи имат, какви играчки имат, колко са щастливи... попитах майка ми, защо не съм като тях, защо нямам нещата, които те имат, а тя ми каза "бъди добър и ще имаш всичко". Бях добър и се стараех да стана по-добър, но въпреки това нищо не се променяше. Учих много, защото друго нямаше какво да правя. Скоро другите започнаха да ми се подиграват, да ме бият. Бях отритнат. Имаха си какви ли не занимания, а аз само стоях отстрани и гледах и мечтаех. Мечтаех да бъда момче като тях...
И така толкова много години се стараех и мечтаех един ден да бъда щастлив, но нещата просто не се случваха. Не можех да се сприятеля с никой. Да си хвана гадже ли? Какво трябваше да направя? Да я отвлека? НЕ не дори това не можех, защото трябваше да бъда добър. Но си повтарях, че един ден ще си намеря работа, ще се променя, ще срещна добра жена и ще дам всичко от себе си, за семейството си, така че никога да не бъдат нещастни. Наивно нали? Е този ден така и не дойде, а минаха доста години... и едно голямо нищо. Веднъж се влюбих в една колежка, защото освен на работа никъде другаде не рещах жени, но само станах за смях. Вече изобщо не разбирах останалите. И си седя сам и това е...
Минаха много години. Сега всичко което правя е да ям, да спа и да работя. Аз съм една машина, просто един робот, който ще работи докато може и след това ще бъде изхвърлен на боклука.
Всичко това го пиша, защото искам помощ. Но дори не знам каква помощ ми е необходима. Толкова съм отчаян. Моля те човеко, смели се над мен и се опитай да ми помогнеш, защото аз не мога. Искам и аз да бъда човек. Не искам да бъда робот.

Коментари

1.   Първо да започна с причината за състоянието ти, ти я търсиш в материалните липси, аз я намирам в липсата на правилно възпитание. Не казвам че си невъзпитан, а че имаш липси, защото едно възпитание включва както да си добър, уважителен и отличник, така и да не завиждаш на чуждо имущество, да си намираш начини да се занимаваш с нещо, да си си достатъчен /нямаш играчка издялкай си от дърво, поправи намерена играчка/, умението да се защитаваш от нападки на съученици също е вид възпитание, социалното умение ти липсва, умението как да се отнасяш с жените, умението да бъдеш лидер и т. н.
Разбира се всички родители правят пропуски и не бива да им се сърдим, защото реално е невъзможно да научиш детето си на всичко, а и на повечето родители толкова им е капацитета, тоест дали са всичко от себе си и са направили от нас колкото могат толкова, затова сме това което сме.
Как да си помогнеш първото което ти препоръчвам е да развиеш социалните си умения, прочети психологически книги на тази тема, започни с "Как да Печелим Приятели и да Влияем на Другите" - Дейл Карнеги има я в нета безплатно.
За по нататък ако не можеш сам питай пак ще помагам. Аз имах подобен проблем в детска възраст с разликата, че имах умението да не завиждам, всичко друго бе като при теб, но преди 25 години ми попадна тази книга, после и много други, сега имам перфектно семейство 18г син и най важното научих се какво е щастие.
Желая ти късмет!

2.   Сподели на колко години си, какво е образованието ти, в голям град ли живееш... Дай малко инфо и може да получиш смислен съвет.

3.   Човеко, хубаво е, че осъзнаваш нуждата от помощ - това е първата и най-важна стъпка, за да можеш да промениш нещо в живота си.

Станал си асоциален. Пропуснал си годините, в които човек се учи да общува със себеподобните си.

Потърси добър психолог, който да се заеме с теб, или да те препрати към психо-/хипно-терапевт.

Процесът няма да е бърз, нито ще е лесен, но ако вложиш достатъчно старание, можеш да постигнеш мечтите си.

4.   Потърси психотерапевт. На мен ми помогна.

5.   Здравей, моята история е подобна, колкото и странно да звучи. Само че аз съм момиче. И съм с двама родители, въпрос на манталитет е. И сега ме отбягват (колегите), защото съм ужасно скучен човек и никога нямам какво да разкажа (и аз живея като робот). Ти не казваш повече подробности за себе си - на колко години си, какво работиш, в голям град или в малко населено място живееш, как те приемат хората сега и ако е лошо - защо според теб...
Бих искала да ти помогна, защото моят живот и мечти са подобни...

6.   За да продължиш напред трябва първо да превъзмогнеш миналото. Знам че е трудно, но аз също съм била аутсайдер, просто не е голяма работа. Тогава е било така, но сега можеш да изживееш всичко, което си пропуснал. Имаш доходи, значи можеш да си позволиш хубави дрехи, избери си собствен стил, достатъчно модерен и стилен, но в същото време да подчертава индивидуалността ти. Отдели време на себе си и все ще откриеш едно две занимания, които са ти по вкуса, превърни ги в свое хоби и се усъвършенствай в тях, например можеш да посетиш курс по готварство, рисуване, танци, фитнес салон и тн. Излишно е да казвам че там можеш да срещнеш приятели, ако не стане пробвай в Фейсбук или друг подобен, усмихвай се повече, заговаряй хората с усмивка дори и за кратък разговор първоначално, например можеш да направиш комплимент на продавачката в магазина или просто да я заговориш съвсем не ангажиращо. Направи си програма за седмицата и включи в нея всички тези неща и подобни. които ти хрумнат, колкото и да е трудно я спазвай, така малко по малко ще промениш себе си и тогава света ще се промени за теб.

7.   Номер 1, аз съм чела тази книга на Д. Карнеги, но не ми помогна.