Споделена история от Други

Защо в изоставените болници, къщи, хотели и други обекти, които отдавна не функционират, всичко си стои така, както е оставено?
Всеки, който напише в Гугъл "abandoned hospital" (изоставени болници) и кликне на "Изображения"за негово най-голямо учудване ще види множество снимки, на които се вижда, че целия инвентар, който е там, си стои и не съществува някакъв риск той да бъде изнесен и да бъде предаден за скрап! Инвентара включва: легла, колички, инструменти, стерилизатори, всякаква медицинска апаратура, генератор, ел табла, ел инсталация! Защото ако тези болници ако бяха у нас, всичко това отдавна не само да е претопено, но вече да е превърнато в други неща! Интересува ме как може в нашата мила родина да влязат у вас посред бял ден докато ти и семейството ти си обядвате, почивате или вършите някаква работа, през отворения прозорец в другата стая да се промъкне крадец и да вземе най-ценните ви неща! Или докато спите през нощта, крадецът да влезе като у дома си и да изчезне със заплатата ви, а недай си боже с вашите дебитни и кредитни карти и също така да си отиде, без някой да е в състояние да го спре? Хем в жилището има хора и пак не е гаранция, че няма да ви оберат! А какво остава за една изоставена болница, къща и т. н. на отдалечено място в САЩ, например, където и куче няма да видиш? И въпреки това, всичко да стои все още там! Просто не ми е ясно!

Коментари

1.   Сам го каза - ценни вещи. Усепх, с кражбата и продажбата на болнични легла...

2.   Често изоставените работи се изоставят заради някакви аварии или епидемии, в месното население дебне страх от мястото където преди години се е случило нещо лошо. Да речем от Чернобил едва ли някой иска легло с радиация. Друга причина може да е и разстоянието, ако да речем е било някакво военно изоставено поделение с болница към него извън населено място и наоколо само пустош, едва ли някой ще бие 100 километра за да си вземе старо болнично легло или апарати от преди 70г, в България ние сме много по нагъсто такива сгради са ни под носа и всеки без голямо усилие може да си грабне нещо. също така в някои държави хората са по богати, нямат нужда да крадат легла от изоставени болници на които са умирали хора, дори да си представим че има някой много беден човечец то той ще си вземе от нещата които изхвърлят неговите богати съседи, в богатите общества богатите изхвърлят съвсем работещи неща, просто защото е излезнал нов модел. Има и още една причина, някои от тези изоставени места не са напълно изоставени а си имат охрана, в България си нямаме охрана, и просто фотографите искат разрешение от охраната да правят снимки и ги пускат. Иначе честно казано мен най ме впечатляват моргите за самолети, огромни площи наредени самолет до самолет, много е ефектно, направо ми се иска да ида там и да си сглобявам самолетчета

3.   Е, то и тук се намират такива места.

4.   Ами в САЩ знаят, че ще ги застрелят и не влизат. Тук също избягват конфронтацията. Те отиват само при проверени домове. Не друж ценни неща и няма да те пипат.

5.   Доста неясно залиташ между темите, авторе. От изоставени болници стигаш до обществената сигурност. Аз примерно искам да питам как в САЩ може някой да влезе с оръжие в училище и да избие десетки ученици ей така?

Иначе, конкретно по темата в заглавието: в България знам за изоставено селско училище, където също почти нищо не е пипано. И то въпреки, че в селото живеят доста цигани. Просто определени неща са по-лесни за продажба и/или преработка.

6.   Щото не си работил в чужбина затова не ти е ясно.

Там има примерно 100 кг желязо или 1000 кг. Или има много жиза и прочее. Има и тухли... тъй. Отиваш, режеш, товариш, носиш с кола тва са още пари. За шест часа ей ти едни 100 лв нали?
Тъй... сега си представи да носиш вестници или някаква друга най тъпа работа за незнаещ английски човек в ук лондон. 100 лв също се взимат.
Ако имаш документи и прочее взимаш 150. Ако си професионалист 300 лв. Ако си с добра професия 400 лв на ден.
И тва изключва рязане, мъкнене, предаване. Полиция (много са любопитни) и други усложнения.
Казва го човек копал кабел с търнокоп в планината и взимал 500 лв за един ден.

7.   Щото не си работил в чужбина затова не ти е ясно.

Там има примерно 100 кг желязо или 1000 кг. Или има много жиза и прочее. Има и тухли... тъй. Отиваш, режеш, товариш, носиш с кола тва са още пари. За шест часа ей ти едни 100 лв нали?
Тъй... сега си представи да носиш вестници или някаква друга най тъпа работа за незнаещ английски човек в ук лондон. 100 лв също се взимат.
Ако имаш документи и прочее взимаш 150. Ако си професионалист 300 лв. Ако си с добра професия 400 лв на ден.
И тва изключва рязане, мъкнене, предаване. Полиция (много са любопитни) и други усложнения.
Казва го човек копал кабел с търнокоп в планината и взимал 500 лв за един ден.

8.   Излез от филма.
Обири стават навсякъде по света. Аз съм във Франция, Тук по статистика на всеки 8 минути става обир, а е една от най-предпочитаните държави за живеене. Не си мисли, че нагли крадци съществуват само в България. Лошото е, че в България, ако ги хванат, може нищо да не им направят, а да ги пуснат.
И между другото, ако ще те обират, по-добре кредитната ти карта да вземат (освен ако не е безконтактна), отколкото кеша.

9.   защото ние сами сме си виновни а не се опита ме да променим нещо

10.   Аз съм автора! Просто направих съпоставка, но ме интересуваше просто защо у нас, дори и къщата да е обитаема, тя бива атакувана най-безмилостно от циганските тумби и отмъкват добитък, всичко що е метал, а в САЩ всичко да си стои! Охрана едва ли има, но просто ми прави впечатление, че няма кой да събере всичко метално за скрап! В началото на март Дряново пропищя от кражби в домовете! Хората просто не знаят на кой свят са! Влиза им се в къщите посреднощ, отмъква се я някоя скъпа техника или глава добитък, полицията нищо не прави, събират подписка! Представете си, крадците влизат в хорските къщи като у дома си, напълно необезпокоявани, макар да знаят, че в къщите живеят хора, вземат каквото им хареса и дим да ги няма! И забележете-къщите са обитаеми постоянно и пак се краде, а какво остава за една изоставена болница в отдалечен район в САЩ, където няма кой да безпокои крадците на метален скрап!

11.   Аз съм в чужбина, тук стават много повече кражби от колкото бг. Последният номер за който чух бе: Отиваш до машина за закупуване на билет за влака с карта, вкарваш картата и чуваш зад себе си звън на монети падащи на пода, обръщаш се да видиш, някой клекнал си събира монетите, в следващия момент виждаш че картата ти я няма. Апаратите за билет за влака не я "лапат" цялата, като банкоматите и секунда невнимание ти коства липса на картата. Тук има много повече крадци.

12.   Я покажи някоя снимка от България, защото всички изоставени места отдавна са опоскани до кокал, даже тухлите и арматурата са взети.

Тия снимки в нета са на някакви наистина отдалечени места дето не е рентабилно да ходиш да крадеш - не може да се стигне с кон и каруца, а камиона не може да натовари материал за толкова пари че да си плати горивото.
Или пък просто техните събирачи на метали не са толкова упорити :)