Споделена история от Други

Ограничените хора, с които контактуваме
Какво правите, когато осъзнаете, че поддържате дългогодишни приятелски (понякога и роднински, за жалост) отношения с хора, които са спрели да се развиват в даден момент? Когато видите, че сте страшно различни и на тях не им достига човечност/интелигентност и са много дребни, много малки хора? Или когато са страшно тесногръди и не виждат по-далеч от носа си? Опитвате се да ги промените ли, или прекратявате всякакъв контакт с тях? Да са приятели - окей, но семейството? Него какво да го правите?

Коментари

1.   Ако мога да прекратя контакт с тях- правя го.
Но ако са от семейството или близки приятели, просто им ''наливам по едно''и изказвам своята гледна точка на възприятие за света.
В крайна сметка всеки е с различно мнение, разбирания за света и не можем да го накараме да бъде широкоскроен, но рано или късно той сам разбира ''проблема'' си.
Ако не искат да чуят моето мнение или ми казват, че живея в заблуда, аз просто спирам, иначе има риск от това да ги сбия. :D
Към автора: Пази се от негативни хора!

2.   Откакто пораснах и започнах да мисля сама, а не да следвам налаганите норми за поведение и т. н., осъзнах, че няма значение приятел ли е, познат ли е, случаен тип на улицата, гадже, семейство, чичо, леля, баба, стринка - ако не ти е приятен поради някаква причина - право, куме, в очи и два варианта: или с говорене стигате до консенсус и се изяснявате кое-какво, или прекратяваш отношения с този човек.

В случая със семейството, когато има събирания и празници, които не си струва да пропускаш заради 1-2 души, просто ги игнорираш. В повечето случаи се обиждат жестоко и правят сцени, но нека се излагат. Ти вече си им казал/а какво не ти е наред и няма нужда да се насилваш и лицемерничиш. Натоварващо е за теб, а и лъжеш другата страна. Няма смисъл. Поради тази причина съм скарана с повечето си роднини и семейни приятели на родителите си (пък и не съм си ги избирала аз в крайна сметка). Не съм умряла от мъка и самота, има много други качествени хора, в които си струва да инвестираш времето си. В този смисъл не толерирам лошо отношение и към хората, които ценя. Обиждат ли тях, обиждат мен.

Отделно намирам това да се мазниш пред роднините си, но зад гърба им да съскаш като змия, за изключително жалко и безгръбначно поведение. Имам такъв патологичен случай с една братовчедка, която е изключително злобно и коварно същество - винаги гледа да изтърси нещо гадно и обидно дори без повод. Да кажеш остроумна забележка или бъзик - тц, чиста тъпащина. Естествено никой не може да я търпи, но я канят на всички празници и събирания, защото е "родата", видиш ли... Ама, когато не е там, я правят на 5 стотинки. На живо никой не смее. ;)

Още по-близък пример е родната ми майка - безкрайно добро и благородно същество, което стига до глупост. Под "глупост" имам предвид да търпи побоища от родния си брат преди много години и да продължава да го защитата, защото ѝ е брат или най-близките ѝ приятелки да я използват, защото е добра и услужлива. Хиляда пъти съм ѝ казвала, че ѝ се качват на главата така, ама то заради старото време, заради роднинските връзки не знам какво още. Еми, троши си главата тогава, ама спри да се оплакваш, когато се почувстваш използвана.

Та това, което искам да кажа, е да се отпуснеш и да си цениш спокойствието и психичното здраве. Можеш само да спечелиш, разкарвайки противните хора от живота си, който и без това не е чак толкова дълъг, че да се притесняваш коя стрина там ще се нацупи. Лично на мен ми прави голямо удоволствие да съм искрена - прочиства ми съзнанието и душата. Съсредоточи се върху качествените хора, инвестирай времето си в тях. За съжаление понятието "семейство" рядко отговаря на идеализираната ни представа за него.

3.   Поддържам по-ограничен контакт. Много рядко се опитвам да ги променям, защото 1) не ми е поискано и 2) най-вероятно няма да стане, но има и 3) не е гаранция, че ако станат "широкоскроени" ще са по-щастливи и ще им е по-добре като цяло. Даже напротив.

4.   Това е проблем. Имам такива роднини. Имах най-доброто желание да поддържаме връзка, но не става. Ниска хигиена, мирише. Вечно без пари, но дори и когато доходите драстично им се увеличиха, парите пак не снигаха и мръсотията е същата. Като надигнаха глава малко финансово, станаха супер важни. Простотия страшна. Не можеш да си избягаш от манталитета. Преди се опитвах са им помагам с всичко, чистене дори... но след време, като не поддържат пак е същото. Не става. Всичко е старо, сиво в къщата им, разхвърляно. Могат да си купуват всевъзможни боклуци, но няма да купят латекс да си боядисат стените или да изчистят и проветрят.

5.   Ко ся от селу утиди у Софията и не саа бараш а хахах... Семейството няма какво да го правиш търпиш си го поне по празници, а за приятелите си преценяваш сам.

6.   С приятелите и гаджетата се отдалечаваме с времето. Със семейството се свиква, приемаш, че има и различни хора, но лично аз се изнесох за по-голямо улеснение.

7.   Нищо не можеш да направиш на тези години, просто ги оставяш да се носят по течението и им гледай сеира.

8.   Много интересен казус. Ако е семейство.. Предполагам, че зависи от теб самия, от нивото ти на търпимост и от това колко точно сте различни и по какъв начин, дали пречи различието на отношенията ви и още толкова много въпроси.
Ако е в някакъв по-смекчен вариант, се опитваш да приемеш това, че не всички са като теб и да ги обичаш такива, каквито са, въпреки различията. Но, ако говорим за цели пропасти между вас, може би ще е най- безболезнено да ограничиш контактите.
Може би ще е най-добре да дадеш пример, за да можем по- лесно да ти дадем съвет.

9.   Приятели или роднини, ако някой те прави нещастен и ти е неприятно да комуникираш с него и не става с разговори, ограничаваш или приключваш отношенията си. На никого не си длъжен освен на себе си. Прочети Вашите слаби места на Уейн Дайър и ще откриеш много отговори.

10.   Точно така 9, няма значение какъв е човека, прости прератяваш комуникация и се чуства определено обечкение.
Това са токсични хора, и като не става зарязваш и това е. Майната им, живота е хубав, и прекалено кратък за да си гудиме времето да превъзпитаваме, или да печели, и доказвае на хора които не го заслужават, било то роднини, майната им!