Споделена история от Други

Как да преодолея страха си от ползването на обществени тоалетни?
Аз съм младо момиче. Понякога се притеснявам много. Притеснявам се да използвам обществените тоалетни. Като отида с приятелки на дискотека или на кафе и вляза в тоалетната немога да си свърша работата. Гадно е защото усещаш, че ти се ходи пък не можеш. Миналата седмица не можах да отида в тоалетната на дискотеката и се напиках, докато се прибирахме с една приятелка. Хвана ме голям срам. На сутринта отидох до аптеката и взех памперс гащи за възрастни. Вече няколко дни ги нося, когато излизам и ми помагат, но ако изляза с момче и после той ме заведе в апартамента си и ме види с памперс гащите ще ме хване срам. Може би всичко е на психологическа основа. Как да преодолея страха си от ползването на обществени тоалетни?

Коментари

1.   Защо по-точно се страхуваш? Да не би да си имала неприятно преживяване?

2.   С хумор. Засмей се, приеми го от смешната страна. Не е речено да сядаш.

3.   Състоянието се нарича парурезис, мисля че няма пълно разрешаване на проблема, и все пак търся, но практиката показва друго. Има автори на книги на английски, но как човек може да бъде сигурен, че това, което пишат(че са успели да се излекуват) е проработило? ! Как ще го докажат?
Някои хора не могат да излизат от тях си, други не могат на обществени места.

Проблемът е на психическа основа, а оттам той оказва физическо въздействие - съкращава се мускул, който пречи на уринирането. Страх да не те чуят или страх да не чуят, че не успяваш, от което почваш да губиш увереност и в мисълта ти е "Ами, ако сега не успея", става един порочен кръг. Човек, който не го е преживял(и по-добре да не го), няма как да разбере. Затова и хората няма да могат да ти дадат разрешение, трябва сама да търсиш кое работи за теб.

Причините най-често са психически от прочетеното за другите хора, при мен бяха физически и поради други причини станаха и психологически и оттам е порочен кръг. Донякъде можеш да го овладееш, но има граници, затова ти казвам, че може и да не може пълно излекуване, освен, ако не си загубиш паметта.

5.   Ако те е страх от хигиената, ще ги кажа че изследвания показват, че мивките са в пъти по-мръсни. Не сякаш естествено, просто приклякаш и пикаеш. Какво толкова?

6.   Просто си носи в джоба сгъваема химическа тоалетна-така ще я ползвате както с приятелките си, така и с твоето момче.

7.   Не знам, но и аз бях и съм така, ако по време на пътуване с кола ми се доходи. Успех и намери причината, поради която те е страх от обществените тоалетни!
One girl

9.   Ти май не си добре психически. Дай обяснение защо се притесняваш да използваш обществените тоалетни. А как използваш тоалетната във вашето жилище. Ами по същия начин използвай и обществените тоалетни. Психически си зле.

10.   Просто ги ползвай права... не сядай.

11.   До 3

От теб разбрах за парурезис. Ще потърся информация. Аз блокирам, ако има други хора в тоалетната на заведението и немога да си свърша работата. Пък ако някоя натисне дръжката на моята врата с цел да провери дали е заключено, отноново блокирам. Ако отида с приятелка е същото положение. Също и ако ме чакат да изляза.

12.   Един страх може да бъде преодолян само ако се изправиш срещу него, не може да караш цял живот така.

13.   До 11 от 3.
Да, просто блокираш и не става. Не трябва да се напъваш обаче, за да не си докараш херния.

Вероятно страхът се е отключил или в детските години, ако са нарушили спокойствието ти, докато си си вършела нуждите, или както някои момичета и жени си втълпяват, че е лошо, ако ги чуят, докато са в тоалетната и от това се е задълбочило.

12 е прав донякъде, но и не съвсем. Сега, примерно, ако някой с такова състояние трябва да пътува в друг град или държава, няма да може. Според това, доколко е задълбочено състоянието, човекът може да не успява и от тях си да излезе. По форумите за парурезис, при дълги самолетни пътувания някои си носят катетър, други пък стискат
с часове, ако са на лодка в морето, от което пък започва да боли, поради невъзможността да се облекчиш. В големите държава само, за ад стигнеш до работа може да минат часове...

Първото и най-разумно нещо е да видиш при какви условия и обстоятелства можеш. Сети се дали на всяко обществено място се получава тоя блокаж или само на определени места, помисли също дали става и когато си на гости у някого(а не на обществено място). Замисли се къде можеш и къде не.
Помисли и дали успяваш, ако няма хора на дадено обществено място, примерно, ако никой не влиза в тоалетната.

Когато те чакат, страхът е "ами, ако се забавя какво ще си помислят? ". И тук мисълта почва да боботи, а оттам идва и физически блокаж, а пък не успееш ли, придобиваш още по-голяма неувереност, а оттам страх и вече зависи до колко страхът ще се задълбочи. Живееш в главата си. Тоя страх не се отключва ей така, от нищото. Имало е причина.

Човек става като лудите, защото почва да се плаши от неща, които реално още не са станали, "ами, ако изляза и ми се доходи, и не успея, и съм на място далече от дома, какво ще правя? " и ако стане, че наистина не успееш, паниката идва, а оттам се започва един порочен кръг.

Погледнато реално, според мен, проблемът може да се разреши на едно 65-75%. Засега така го виждам.

Най-общо ще ти дам техники, което ще ти даде някакво разрешение, поне донякъде и насока да работиш:
1. Страхът е в главата и е свързан с другите хора, мисълта ти разиграва сцени, от които се плашиш. В случай, че понякога не успяваш и у вас(ако тоалетната е близо до място, на което често стоят хора, като кухня, всекидневна и пр. ), в мисълта става нещо от рода на: "ами, ако сега вляза, но се забавя, какво ще си кажат нашите", "ами, ако вляза и не се чуе, че ходя, тогава какво ще си помислят" и неща от тоя род.
-След всякакъв род експерименти, истината е, че на никой не му правят впечатление такива неща, защото всеки живее в неговата си глава и го интересуват неговите си мисли... "ще ми преведат ли аванс", "ще успея ли да взема Гошко от градината на време? Ами ако не успея? ! ", затова и 2 часа да седиш, ще видиш, че на никой не му пука особено, главата ти обаче не мисли така и трикът е да я излъжеш. Само че не става, не можеш да я излъжеш, че си спокоен. Ако се притесняваш - блокира. Трябва да си спокойна, напълно спокойна би била на място, в което никой никога не влиза. Ако си ученичка и вашите ги няма и са на работа, през целия ден ще си спокойна. Ако би могла да създадеш такова спокойствие във всяка една ситуация това би било разрешението. Реално обаче е много трудно.
-Когато си навън и те чакат най-често е "ами, ако се забавя, ще си помислят, че съм по голяма нужда", а понеже си момиче, не е най-доброто нещо, което да мислят за теб. От това е и страхът основно и се задълбочава. Обаче ти не знаеш реално какво мислят. Да, най-вероятно ще си помислят, което написах, а може и нищо да не мислят.
2. На претрупани обществени места няма да стане, не се занимавай, където постоянно има наплив и всеки напира да влиза.
-Ако си в Мол например, винаги влизай с идеята, че отиваш по голяма нужда, така ще успокоиш мисълта си и няма да си поставяш ограничения "Ако не изляза до 4 минути, какво ли ще си помислят".
Хората серат по 30 минути, ти... хахахах
3. Може да пускаш чешмата, ако има такава, но може и да не помогне, понеже в мисълта ти ще се върти страхът, че ако не излезеш до определено време, хората, които те чакат ще си помислят нещо.

Бе общо взето около това се върти всичко, в крайна сметка си блокира, ако чуеш хора в близост. Мъчи се да бъдеш спокойна и това е, виж кога можеш и кога не и си изваждай изводи.

14.   И аз мразя обществени тоалетни и предпочитам да не ги ползвам, не заради хигиена, или нещо друго, ами поради простата причина, че постоянно имам някакъв страх да не би някой да влезе. :D Винаги заключвам, ама пък после почва едно чудене: ами ако не се е заключило? Ако някой влезе? Ама да ти кажа почна да спря да ми пука.
Всичко е в главата. За такива глупости ли да се притеснявам...