Споделена история от Други

Помощ при избор на DSLR
Здравейте, още от малка фотографията ме влече, но никога не съм се занимавала по-сериозно. Та, решила съм да си взема DSLR, ама съм напълно начинаеща. Приятели са ми казвали, че камерата не е чак толкова важна, а обективът е това, което е от значение. Ама на мен това ми звучи малко странно. Спряла съм се на Canon Eos 1300D, защото цената е добра, а и камерката ми допада доста. Но като цяло не знам какво да гледам в един фотоапарт, за да си направя извода дали е качествен или не. Ако може някой малко да ми разясни как стоят нещата. :) Благодаря!

Коментари

1.   Здравей, аз се занимавам около две години непрофесионално с фотография и мога да ти дам няколко съвета, които разбрах в последствие

1) Камерата наистина не е от толкова важна и Канона който си избрала е ок щом ти харесва и е в бюджета
2) Според мен е важно камерата да е компактна и лека за теб, иначе ще си седи вкъщи, а фотография се учи със снимане (много снимане) и ще изпуснеш някой хубав кадър
3) Добре е камерата да има чупещ се дисплей, ще ти спести много клякания.
4) Отдели малко пари за аксесоари, които ще ти направят живота по-лесен, например удобен ремък, който няма да ти жули врата, хубав статив, допълнителни батерии, голяма карта за памет, джобни за пътуване до интересно място за снимки... тоест не хвърляай целия бюджет за камера с която да снимаш мебелите вкъщи
5) Ако имаш пари за оригинален Lightroom или Photoshop ги вземи, ако не има безплатни програми (RAW Therapy, GIMP), както и други начини... Но добрата обработка е изключително важна и ще те научи какви са лимитите на камерата и ще ти помогне да създадеш свой стил. Photoshop е невероятно мощна програма и е отделна тема. Трябва само да знаеш, че има техники с който можеш да компенсираш за кофти камера и обектив.
6) Хубав и голям монитор за обработка също е от полза
7) Не се хвърляй веднага на обективи, щракай всичко и виж какъв тип фотография ти харесва и допада, едва тогава мисли за обективи
8) Огледай за камера и обективи втора ръка или от приятели

Не се заравяй в параметрите на камерата, за различни типове фотография ти трябват различни параметри, бързина: ако ще снимаш спорт или птици, качество: ако ще снимаш пейзажи на статив и т. н. Когато решиш какво ти харесва да снимаш, ще знаеш какви параметри ти трябват. Сега взимай камера и щракай. Дано съм ти помогнал, приятно снимане!

2.   Аз съм минал по твоя път. Ако съм на твое място взимам 1100д Канон с китов обектив 250-350 лв втора ръка, обектив yangnuo 50 mm 1. 8 обектив за фотосесии за 130 лв нов и ще соестя другите пари или ще ги инвестирам в курсове. Не наливай много пари, не знаеш какъв акъл ще ти дойде.