Споделена история от Други

Продажба на апартамент
Здравейте на всички :) моля, който е компетентен и знае да помага!
От заглавието става ясно.. искам да продам един апартамент, който е ново строителство, като сестра ми беше първия собственик от преди осем години, а аз го купих от нея преди четири.. г.
Адвокат ми даде координатите на брокер към агенция, като едни от основните неща, които го питах ми каза, че брокера взимал комисионната при финализиране на сделката, като се уговорихме, преди да подписвам пред.. договор, ще взема негово копие да го види, като също ме посъветва, да не изповядвам сделката без да ми е преведена цялата сума и ако не е ангажирана щяла да дойде в нотариуса и тя.
Не ми стана ясно, в договора с посредника, какво трябва да пише, че да става ясно кога ще му дам комисионна и какъв документ ще ми издаде на мен.
Другото нещо в предварителния договор, каква клауза трябва да им, че да стане ясно, освен крайната дата на изповядваше и че ще получа парите преди проповядването!
Тук в бета чета, че в някои случаи я изповядваше и после се ходи до банката и се връщаме в нотариуса с платежните, чак тога той го вписва в агенцията по вписвания.
Не бих изповядал гледката, ако не съм получил парите.
Може би трябва да има разни клаузи

Коментари

1.   Имам пресни впечатления от една покупка на апартамент и от една приятелка, която е адвокат и редовно прави такива сделки:
- ако смяташ, че непременно е необходим брокер и не можеш да си продадеш апартамента сам това си е твой избор, аз лично не виждам необходимост от брокери в този случай.
- комисионната на брокера може да варира, виж колко е
- любим трик на брокерите е да имат клауза в договора с тях, че ще си получат комисионната дори да си продадеш апартамента сам, т. н. ексклузивност. Трябва да си малоумен да подпишеш такова нещо.
- ангажирането на собствен, лично избран адвокат който е специализиран по имотни сделки е абсолютно необходимо за да не стане човек жертва на някаква врътка/ клауза в някакъв договор. Адвокатът струва много по-малко от брокера и върши много по-добра работа, защитавайки интересите ти.