Споделена история от Други

Сериозна дилема
Здравейте. На близо 23 години съм. Жена. От много време насам, страдам от ужасно мъчителни психически проблеми. Понякога имам чувството, че в мен е събран целият коктейл от тревожни разстройства и фобии. Страх ме е от почти всичко. Постоянно треперя, постоянно съм със сърцебиене, световъртеж, много слаба концентрация и памет. Отделно, не спирам да си самовнушавам- един път, че съм болна от нещо сериозно, друг пък, че ще умра на момента или ще откача, трети, че ще спра да се движа или да чувам... и т. н и т. н. Ако мога да обобщя- имам от хипохондрия и социална фобия, до агорафобия и паническо разстройство. Или казано направо- генерализирано тревожно разстройство. Опитах с билки, опитах с леки успокоителни хапчета, опитах с положителна мисъл- нищо не помогна. За жалост, се страхувам пък и от "тежката артилерия"-антидепресантите. Не ми се иска да ги пия, защото знам, че има доста странични ефекти от тях. А и да си призная, приемът на нещо такова, доста би ме ударил в и без това малкото останало ми самочувствие. И така към днешна дата, просто не мога да живея нормално. От години не знам какво означава щастие и радост. Изгубила съм надежда, че някога ще се оправя. Но не най-много ми тежи това, а една мисъл, която от скоро се промъква в главата ми. А именно, дали трябва да имам деца. Тъй като при тревожните разстройства, един от главните фактори е наследствеността, просто не мога да си представя, да причиня всичко това и то съвсем съзнателно на собственото си поколение. Шансът е 50/50. Възможно е детето ми да не унаследи моя тип нервна система, но пък вероятността да се прояви напред в поколенията е огромна.
От друга страна пък е грях, отново съзнателно, да не дам възможност на някого, да види големия и шарен свят, при положение, че съм годна за това. Имам приятел, който знае за състоянието ми, но някак си не го взима насериозно. И като, че ли не осъзнава рисковете от създаване на поколение, с как да го кажа- психически нестабилна жена. Но аз не искам да се самозалъгвам, както и да заблуждавам него, тъй като той започна да прави сериозни планове, за съвместното ни бъдеще. Това е най-голямата дилема в живота ми до момента, а и нямам много време за размисъл. Времето си тече, събитията също. Моля ви, напишете вашите мнения или опит-напълно искрено. Ще се радвам на всякаква помощ. Благодаря предварително, за отделеното време. Бъдете живи и здрави!

Коментари

1.   А майка ми от няколко години е на хапчета и от 2 години има гадже и той и говори за дете и тя мисли точно като тебе, но повече заради самите хапчета и страничните ефекти да не му стане нещо. Ти като не пиеш хапчета, едва ли ще стане нещо на бебето. А ако искаш започни да ходиш на психолог или психотерапевт за определено време докато се оправиш и тогава мисли за деца. Имаш много време. Че по-вредното за детето няма да е нещо наследствено, а това как ще го отглеждаш с твойте проблеми. Не мисли, че то като се роди ти ще се оправиш веднага.

2.   Имал съм две тежки кризи, предизвикани точно от тревожно разстройство, през първата бях на прага на самоубийството.
Абсолютно погрешно е да отказваш антидепресантите - едновремешните може да са имали доста странични ефекти, но модерните са страхотни. Оправих се с тях и се чувствам нов човек. Моят беше Есциталопрам, в БГ познат кат Есцитил, една месечна опаковка струва под 6 лева.
Не се измъчвай повече, а вземи мерки, така само агонизираш без да е нужно.

3.   Предлагам да оправиш диетата си. Повече месо, яйца и заквасени млечни продукти. Тези тревожности обикновено са причинени от липсата на необходими хранителни вещества.

4.   Роди дете, то трябва да види свят! Щастието от него даже може да подобри състоянието ти!
One girl

5.   Здравей. Искам да ти кажа, че и аз бях в подобно положение, като твоето. Имах страх, от превозни средства, много хора и от големи магазини. Също и вечна депресия. Ако влезех в някой магазин, ми причерняваше и получавах сърцебиене. В автобус или друго превозно средство- също и т. н. Това ми пречеше, да водя нормален живот. Лекарства и билки не съм пила.

Но забременях. След, като родих, още в първите дни, се тръгна по болници с бебето ми. Изживях голям стрес, аз също имах някакви здравословни проблеми. За щастие, сега сме добре, но тогава толкова се бях вглъбила в детето си, че напълно бях забравила, за себе си. Изведнъж осъзнах, че съм се оправила. Пазарях си спокойно сама, излизах с количката по разходки, нямах никакви страхове...

Все още разсъждавам какво точно се е случило и как се изпариха проблемите ми. Вече живея за детето си, такава любов не съм изпитвала никога! Ще направя всичко възожно, да расте щастлива и да съм опората в живота и!