Споделена история от Други

Една българка,България,парите,чужбина и една авторка на 12 години
Една българка за мен е със сърце, по-голямо от самата нея. Висока, едра, но не дебела жена. За мен българката е олицетворение на българското и на майките на децата, които принадлежат на България, блгодарение на тях. За мен българката е българка. С черни като маслини очи и тъмна, кестенява като кафе коса. Бяло лице. Нежна. Женствена и изправена, с излъчване на уважение, величие, благородие. Да, без силикон е, да няма кой знае, какви дрехи освен носиите си, които е плела ръчно, но е красива. Закичена с китка и измита единствено с вода. Без грим. Без токчета-с цървули. И да играе хора, докато дъхът ѝ вече спре. Тя е щастлива и няма завист и подлост у нея. Без руси коси, без смесици(не че имам нещо против тях, но просто натуралната българка не е скандинавка, все пак-със сини очи и руса коса). Пък и да е, какво толкова? Тя може да даде живот. И вепе българката не е само това. Тя е повече. Просто ние не го виждаме. Съжалявам, но сме слепи. Гледаме, но нищо не виждаме. Не можем да видим хубавото. Такива сме ние, сегашните българи. И знаете ли, какво? Никога не бих свързала, , Една българка" с това, за което ВИЕ си мислите, че е българката. И съжалявам, тя не е изкуствена, не мисли по цял ден за битовизми и, как да ѝ пораснат повече гърдите и да си чопли в носа, ходейки в мола, като се фука на останалите си приятелки. Това е изкривено мислене. Свикнала съм да гледам етичното и естетическото у хората. У нас-Българите. И знаете ли, защо държавата ни е такава? Защото НИЕ позволяваме да бъде такава. С мисълта за онази българка, не настръхвате ли? Като се сетите за думите на Райна Княгиня, Хаджи Димитър и Стефан Караджа? Паисий Хилендарски и Софроний Врачански? Нима забравихме, откъде сме тръгнали? Войните на цар Симеон и тежката конска опашка, развята като първо наше знаме? Не, нали? И това го пише едно момиче на 12 години. Съжалявам, но това е мисленето ми. Моят идеал за днешната българка е този-Жена, раздаваща всико на хората, която не мисли само за себе си и дава, не взима. Бори се. Защото ние не трябва да чакаме на ефдна надежда, която ще падне от небето, а С ОБЩИ усилия да се преборим и да осъществим това, което искаме. И да, знаете ли какво??? Аз съм тази, която публикува всички истории за създаване. Нито съм на 17, Нито на 16. Излъгах. Но вече не се търпи и ще изкажа мнението си, няма да мълча! Писна ми от тъпеенето в една точка и мълчанието! Човек трябва да се надигне и да покаже, на какво е способен, не да стои и да се примирява. Чувствам се българка. И знаете ли, какво? Не ме е страх. Знам, че ще успея. Сигурна съм. Защото само простаците се плашат от неизвестното и така нареченето за тях -недостижимо. НЕ СЕ СТРАХУВАМ! ЩЕ ОПИТАМ! И знам, че някои дребни душици ще се противопоставят. Защо съм толкова сигурна? Да, ще успея. Сега съм първа по български във Варненската област по български и втора по история. Пети клас съм. И материалът е елементарен. Но, колкото и труден да става, аз ще се боря. Ще работя. Ще уча. Ще мисля за себе си, защото човек трябва да помогне първо на себе си и после на другите. Ей, това съм решила-Никога няма да ползвам връзки. България се нуждае от честни хора. Не ми се лъже и краде. Даже, мисля, че аз съм приела Бог в себе си. Ще постигна всичко с труд. Ще попадна с цигани, ще работя черна работа, ще чистя задници. НО ЩЕ УСПЕЯ, по дяволите! Ще го направя! Ще дерзая! Няма да се оредам! Щв продължавам! Защото знам, за какво! И ще отида в Германия. Ето, живота, който планирам! :Ще се скъсам от учене по математика и по български и ще влезна в Първа Езикова. Ще науча немски. На отлично ниво. Както и английски. Ще отида в МУ Варна, като преди това ще имам информация за създаването на лекарства. Ще завърша и ще взема шофьорска книжка, тъй като аз сега се упражнявам на терен. ХОРА, АЗ МОГА! Мога да дам толкова много на света! Стига, животът ми да е потребен! Ще си кажете:Имаш голямо самочувствие без покритие. Аз, пък вярвам, че когато човек знае, какво иска, ще го направи. Няма значение, за кое. Щом го знае на теория, ще го реализира. И честно казано, на човек не трябва да му пука, какво ще кажат хората. Той трябва да върви напред. Защото винаги има завистници. Защото, когато се осмелиш да правиш нещо, винаги трябва да си платиш някаква цена. Човек трябва да понесе всички подигравки и всичко. Защото хората ги е страх от това, че ти ще успееш. Че ти ще станеш нещо повече. И това, че изкарвам шестици и, че имам някакви постижения не означва нищо. Животът не е само това. Моят живот е посветен да бъда създател. Не ме интересува ни заплата, нито нищо. Всички, от всички страни:IT специалист, та IT. ЩЕ ПРАВЯ ТОВА, В КОВТО НАМИРАМ СМИСЪЛ! ЖИВОТЪТ Е МОЙ! Парите не ме интересуват. Няма да бъда създател за пари. Защото това е призвание. Защото създател е дадеш, създаденото от теб. Тези хора не са користни. Човек е малък, колкото прашинка, но възможностите му са неограничени е безкрайни. Да можеш да живееш под вода, да си във въздуха и да пътуваш в Космоса-няма ограничения. Създателите окриляват хората. Те дават СВОЯ ЖИВОТ ЗА ВАС! И това е най-голямото им щастие. Язък за творето съществуване, като съществуваш за себе си, като един ден ще умреш. Ще умреш за нищото. Светът не е гаден. Хората, които го гледат по този начин са гадни. И ще треопна едно хоро в Германия, и ще заявя гордо, че съм българка, да ме смятат, за каквато искат. Аз съм българка! Защото хората не се определят по това, къде са родени, а как ще направят животът си потребен. Щом има труд, има и материална част. Дотам ли стигнахме? Да живеем, за ядем? Животът на един човек не загражда само с пари и битовизъм. Той се разпростира чрез много повече неща. Един ден хората ще го осъзнаят. Но, докато го направят, Земята ни ще загине. Защото да живея в лукс не ме прави щастлива. Аз ще бъда щастлива, когато стана създател. Всички изобретатели, учени са така скромни. Без кич, без нищо. Те не го правят, за да имат това, а за да пробудят земята от сън. Но Вие не го осъзнавате. Защото те не се оплакват. Вие сте алчни. Алчни за пари. Както религията те прави подчинен, така и работата те прави длъжен да работиш. Чрез науката ние се приближааме към Бог, защото хората преди са си обяснявали всичко с божествена сила чрез незнание. Искам да съм полезна, не вредна. Човек чът е човек, не е животно. Парите ще ти дадат материя, а духовността, творчеството? Щом няма да използвам парите си за образование и да покриваш минималните си нужди, то те за теб са хвърлени на боклука. Защото и да си родител е да си като създател. Детето е най-великото изобретение на човека. Човек да бъде повече, от това което е бил преди-целта на всички създатели. Да имат възможмост да могат. ОСВЕН ЗНАЕЩИ, ДА МОГАТ ДА ПРИЛОЖАТ ТЕЗИ ЗНАНИЯ В МОЖЕНЕ! Всички имаме нужда от храна, вода, топлина, образование. Но идеята е да бъдем ПОВЕЧЕ от това. Защото ние сме най-великото Божие творение. Ние сме хора. Мислете за пари, хайде. Продължавайте. Но стъпвате на земята на създателите. И ще отида в чужбина, защото условия тук няма. Но никой няма да ми попречи да стана това, което искам и да бъда себе си. И ще облека северняшка носия по време на лекциите си и ще заиграя едно хора с всички българи, които са емигрирали. И няма да направя това за заплати и други простотии. А, защото трябва да изпълня мисията в живота си. Защото с мен или без мен, светът пак се върти, но това не ознсчава, че трябва да бъда консуматор. Развитието е лъч. Той има начало, но няма край. Няма край, заради тези хора. Защото познавайки и уважавайки миналото, мислейки за настоящето ние градим бъдеще и земя, а не да си чоплим в носа. Ето, затова ще го постигна. Защото си струва. Защото имам мотив и идеал. Защото не искам да не правя нищо, а да направя нещо, което ще помогне на ОБЩЕСТВОТО. А не на това, какъв грим носиш. Достатъчно е да си с приличен външен вид, но това, кой да го разбере!? Благодаря за вниманието! Българи сме!

Коментари

1.   Много добре казано и ще се радвам да разбера развитието ти до къде е стигнало след 20 години. Живей в хармония с природата и духа си и ще бъдеш наистина щастлива

2.   Хубаво говориш, но да си на 12 години.......не знам. Добре, изучи се, постигни целите които си си поставила. Но когато станеш на около 30 години върни се в България, създай нова политическа партия с име "Българска Народна Партия" и ако спечелите изборите извади България от Брюкселската диктатура. Виж, в Австрия 31 годишен младеж стана канцлер и вече се противопоставя на Брюксел. Същото правят и политиците на Полша, Унгария и Словакия. България има нужда от политици които мислят за доброто на държавата, а не марионетки на Брюксел и чуждопоклонници на която е да е сила.

3.   Знаеш ли, мила, в теб виждам себе си... преди 20 и няколко години! И аз вярвах, че мога да променя света, просто защото бях отличничката на класа, любимката на учителите, пример за всички останали и т. н. Обаче времето минава и в един момент осъзнаваш, че нещата не са точно такива каквито изглеждат! Да, хубаво е да вярваш в себе си, ама да знаеш няма да промениш света, нито дори България.
А колкото до образа на българката, доста се посмях. Мила, и през 18 век и през 19 и по-рано е имало всякакви хора и герои и мижитурки. Да, в учебниците по история пише за героите, но това не значи, че всички са били такива. Не искам да те разочаровам, но и тогава е имало доволно много българки, които доброволно са ставали наложници в харема на някой богат турчин само и само за да си уредят живота. 1 към 1 с днешните плеймейтки и кифли, не мислиш ли? Разликата е, че тогава е нямало телевизия и интернет и за това не са били толкова известни, само в родното им село или градче са знаели за постъпките им. А и както казах никога няма да прочетеш нещо такова в официалните книги по история. Повярвай ми, професионален историк съм и много добре знам за какво говоря.
Ще ти дам един пример. II Световна война, обсадата на Сталинград, велики битки, атомни бомби... това е официалната история, нали? А сега да видим как изглеждат нещата от гледна точка на обикновенните хора. За щастие дневникът на Ане Франк е оцелял и можем да видим как изглежда всичко през очите на едно момиче малко по-голямо от теб. Как недоумява в началото защо не може да ходи на училище, защо не може да излиза с приятели, защо трябва да се крие и да пази тишина и т. н. Нея не я интересува каква битка се води в момента, нито с колко самолета разполага Хитлер, нея я интересува само кога тази лудост ще свърши за да може тя да се върне към нормалния си живот. Та същото е било и с нашите прадеди. Те са се интересували от далеч по-прозаични неща отклокто ние си представяме днес. Дали реколтата ще е добра, дали кравата ще се отели, дали да дадат дъщеря си за жена на Петко от съседното село, който е много работлив, но беден или да я дадат на Георги, които е син на чорбаджия....
А за физическия образ на българката... хмммм... достатъчно книжки си чела и знаеш, че през тези земи са минали всякакви племена и народи, така че населението тук е много смесено, така че да твърдиш, че всички българки са били високи и тъмнокоси е леко странно. Имало е и има и руски и по-нисички и високи и тъмнокоси и с монголоидни черти и със сини очи и с черни очи и каквито се сетиш. Добре де, негърки сигурно е нямало, но от там нататък... просто една е имала наследство от някой кръстоносец, друга пък е приличала повече на някой прабългарин, трета пък е имала повече славянски черти, четвърта пък е била далечна потомка на някой римски легионер... и т. н и т. н.
За това, милички, не бъди толкова категоричкна, защото картината е много по-пъстра от това, което ни представя официалната история. Нали знаеш, историята се пише от силните, от владетелите и от техните приближени, а не от селяните и слугите. Просто наш дълг като историци е, да погледнем извън официалната история и да видим образа на малкия човек и на нещата, които са го вълнували него. Защото всеки може да прочете за Райна Княгиня и за Аспарух и за Софроний Врачански, но те не са редови българи! Те са герои, владетели или будители. По-интересна е обаче историята на Петко или Мара от някое балканско село, но за съжаление за тях вече не се знае нищо. А е наистина интересно да надникнеш в тяхния живот. Да видиш те какви са били, какво ги е радвало, на какво са се надявали, от какво са се страхували...
Предполагам разбра за какво говоря.
Нещата не са само бели или само черни има и много сиво. И няма как да кажеш едно време българките са били добри, а днес са лоши. Не, не са. Нито тогава всички са били добри, нито сега всички са били лоши. Просто от как свят светува е имало всякакви и смели и страхливи и умни и глупави и мързеливи и работливи и герои и страхливци и т. н. Няма да забравя професор Бакалов по история на Византия как ни четеше откъс от труда на някакъв известен везантиец, извинявай в момента не му помня името, в който той се оплакваше от студентите си и как те предпочитали виното и жените вместо да учат. И как професор Бакалов спря четенето, подсмихна се и само попита "Някой да се познава, колеги? " Извод и преди над 1000 години студентите са били точно каквито бяхме ние преди 15. Никаква разлика! За това мила, чети, чети, продължавай да четеш и да се развиваш и тогава ще видиш ако не цялата картина, то поне по-голяма част от нея.

4.   Невероятна история. Но ти казваш, че ще се бориш, че това е заложено в природата на българката. И в един момент казваш, че ще емигрираш. Е, добре, момиче... Нали уж си БЪЛГАРКА, родолюбка, остани ТУК да се бориш, на родната земя... или искаш да повториш опитите на Ботев за подготовка на въстание зад граница? Всъщност идеята ти не е лоша... Разхвърля мислите си, но да. В момента имаме свобода, а е една псевдосвобода. Хем си свободен, това е идеята на демокрацията, а не се чувстваш съвсем свободен...
И още нещо. Ако толкова ти се учи в Първа с немски, влез в класа на Светла Пенчева, Немски химия. Там най-добре ще научиш немски в подготве. При другите - не толкова. Успех! И аз вярвам, че ЩЕ УСПЕЕШ!

5.   Авторке, за мен ти ще бъдеш един наистина успешен човек, независимо от това дали ще избереш да емигрираш или да останеш в България. Аз съм на 18г. и също като теб имам огромни амбиции за живота, също като теб възнамерявах да емигрирам. Уча в езикова гимназия с немски език, също така знам на добро ниво английски и руски език, така че езиците не са ми проблем за емиграцията. Имаше период от време, в който проучвах къде да емигрирам. Проучвал съм страни от цяла Европа, Северна Америка, страни от Азия като Сингапур, дори страни от Океания като Австралия и Нова Зеландия. Но в крайна сметка реших да остана в България, не защото България е по-добра от тези места в момента, а защото искам един ден България да бъде добра колкото тях или дори по-добра. Не е вярно, че в България няма условия. Във всяка европейска държава има условия за развитие стига да имаш волята и желанието. Не живеем в Сирия, където се води война или в някоя африканска държава, където дори няма вода за пиене.
Трябва също така да разбереш, че Германия е това, което е в момента, заради миналите поколения, които са решили да възтановят родината си след терора на Хитлер. Мислиш ли, че щеше да искаш да емигрираш в Германия ако миналите поколения от германци бяха напуснали родината си, защото е била разрушена и е нямало условия? Може би не си учила за това, но Германия е била тотално разрушена след Втората световна. Мислиш ли, че в България днес има по-малко условия отколкото в Германия след края на Втората световна война? Мислиш ли, че ако младите амбицирани българи решим да напуснем България, родината ни един ще стане по-добро място за живеене?

Надявам се да бъдеш от групата на младите българи като мен, които са решили да останат в България, въпреки трудностите и изкушението от емиграцията в чужбина, за да може родината ни да просперира и за да могат децати ни също да искат да останат в България.

6.   Всеки има интуиция. Дано си я опазиш.

9.   Благодаря на всички коментари!