Споделена история от Други

Странстване по света
Такаа да споделя нещо, което не съм казвал на никой :).

Скоро ставам на 25г и нормално да се замислям за някои неща, но въпреки всичко не ми се задомява все още, защото това което искам да направя няма как да стане с жена и дете в момента поне това е моето разсъждаване.. именно странстването по света.. Да точно така без да мисля за последиците, без да мисля за работата тук, приятели защото въпреки всичко аз живея моят си живот и не искам като стана на стари години да кажа'' ей тва тряяше да го направиш, но не ти стискаше''. Като бях малък си казах че ше рискувам всичко един ден и няма да ме бъде страх от последтвията като пораснах видях матрицата и това как хората са обработвани да живеят един монотонен живот, който им се втълпява че е единственият и възможен вариянт за тях именно- да си плащат данъците на първо място, да изплащат дом, кола, семейство, деца, .. всичко добре но това за мен е нищо повече от едно потребление което ме прави роб на системата, а за да не съм част от системата трябва да се откъсна от нея, поне доколкото е възможно. Онзи ден в автобуса една интересна случка се разигра пред мен - майка и малко момиченце, момиченцето се опитваше да достигне една от люлеещите се дрържки но понеже беше стъпила на седалката и не и достигаше няколко сантиметра да се хване за дръжката и трябваше да скочи, но майка и с строг тон и напомняше че ще и се смее целият автобус като падне и да не го прави.. замислих се над тази ситуация.. майчински инстинкт нормално, но не приемам за нормално майката да учи детето си да не прави това което иска дори да е малко още, а да я учи че НЕ ТРЯБВА да го прави защото автобуса щял да и се смее като се ПРОВАЛИ.. ами тя я учи да живее за хората, дори тази елементарна случка ми говори това на мен.. аз съм на мнение че колкото пъти да се проваляш трябва да опитваш отново и отново и отново и отново! Защото няма какво да губим реално погледнато.. нито искам да съм милионер, нито най-добрият работник и кариерно развитие.. просто да си живея колкото се може по свободно.. знам звучи невъзможно, но предпочитам да опитам отколкото да не правя нищо! В нашата страна природата еа невероятна, но за съжаление плана на ''господарите на света'' за страни като нашата не е добър според мен и нищо добро не чака нашият народ, но това е друга тема няма да се заплесвам по нея. Насочвам се към Нова Зеландия, Австралия и остроите там проучих че опцията working holiday виза за Австралия е разрешена за страни но БГ я няма в списъка ТА не мога да кандидаствам.. за незнаещите това е тип виза която ти дава право легално да работиш 1, 2, 3 год да пътуваш и разглеждаш Австралия и да работиш легално.. е това няма да ме спре естествено.. за Нов Зеландия е същото с малката разлика че дори за нас българите имаме право на 90 дена престой в страната им дори без да имаме туристическа виза, просто паспорт, както може да отидеш в Турция примерно само с паспорт. Няма да имам право на работа легално, но пък мене не ми пречи да работя срещу храна и подслон от место на место и не ми се вярва че хората са варвари и ще се обадят на емиграционните да ме депортират! Имам едни 10 хиляди долара в банковата сметка, нито смятам да ги харча за щяло и нещяло най-елементарни неща някаква храна спане в единична стая с няколко човека и т. н. най-добрият ми шанс според мен ако евентуално успея да си уредя документите дали чрез брак или просто някаква работна оферта и да ми помогнат, но дори да не стане и да си остана нелегален не ме бърка.. важното е да съм опитал, видял и живял това което искам.. изобщо не ме интеерсува че хората ще ме гледат като мияча на чинии или тоя дето работи физически труд за да си изкара хляба! Живи Здрави всичко е преходно моето пътешествие започва скоро имам някои неща за дооправяне тук, и след това неплатената отпуска в работата месец два ако се върна върна.. Ами това е ако се сетя нещо ще допиша нещичко :)

Коментари

1.   От такова странстване се връщам. Сега съм на 27. Със същата нагласа като твоята 2014 заминах да обикалям Гърция, живях в Атина, от там заминах в Чехия, прага, бърно. От Чехия заминах за Лондон, после северна Англия. От Англия заминах за Китай, обикалях доста ходих в разни манастири, видях какво ли не. Прав си, че повечето хора живеят монотонен и скучен живот, преди и аз твърдях същото, но понякога им завиждам. Не случайно хората са казали "Камъка си тежи на мястото". Видях какво ли не, бях къде ли не, и какво от това.. Когато се върнах, хората които си тежаха на мястото си живееха същия монотонен живот и бяха щастливи от него, а аз който бях видял толкова много не. Докато се жениха и правеха деца, аз обикалях там някъде, сам из света. Аз съм същия като теб, все още имам жажда да обикалям, искам да отида в Перу в амазонската джунгла. Да разговарям с шамани. Да обиколя америка. Да се гмуркам в океаните и да изкача много върхове. И т. н но вече започнах да се измарям и искам да се задържа на едно място. В един момент ти писва. Поне на мен. Ако си решил все пак си намери компания, добра компания иначе няма да ти е интересно.

2.   1, затова мъдрите хора са казали, че трябва да има баланс. Прекалено монотонен живот не е добре, но и само да обикаляш света, пък да не градиш нищо пак не е добре. ОК, хубаво е, обогатяващо е, но трябва и да се работи, гради, създава семейство и т. н. че да има баланс. Пък ти катои скаш пак си ходи от време на време. Хем ще ти е по-сладко, щото и постоянното обикаляне омръзва в един момент.

3.   1, на това му викат rolling stone. няма лошо човек да го пробва на младини, но както си забелязал, не става да си прекараш така живота. прав е 2, че трябва баланс във всичко.
за мен най-добре е човек да си има дом, да може да каже: ей това тук е моето място, аз го съградих и направих. а нищо не пречи да се пътува и разглежда, светът е толкова голям, че няколко живота няма да стигнат да се види всичко

4.   Всеки си знае, номер2..... е, това за работата е Задължително, разбира се. Освен, ако човек не е богат наследник ;)
Но за всичко друго, всеки си знае.

Авторе, като четях това за момиченцето и майката се сетих за едно мноооого добро (според мен поне) видео, ето тук се намира: https://www.ted.com/playlists/541/goals - четвъртото клипче (човека с очила и кафява риза) Larry Smith Why you will fail to have a great career

И аз мисля като теб, особено за страха от провала, а и за страха изобщо.. . Обаче за България конкретно смятам, че я чакат хубави дни.

Успех с пътуването, а и по принцип, и приятно изкарване!

ж30

5.   Автора мерси за отговорите, но съм на мнение пак казвам вярно/грешно добро зло всичко е отностително.. така че аз няма как да сбъркам просто си живея живота..

Ще се забия в Нова Зеландия или Австралия ще видя как ще ми дойде и двете страни са с строги емигрантски изисквания още повече някой останал нелегално като мен, но пък мен това не ме притеснява. Няма да ме изядат аборигените :) *надявам се * хе хе