Споделена история от Други

Ние ли харчим много или живота е скъп?
Ние сме тричленно семейство и харчим минимум 1500 лв на месец, макар че купуваме само най-необходимото и то обикновено най-евтиното. Живеем в собствено жилище, нямаме кола, не пушим, не пием и много рядко излизаме на ресторант или нещо подобно. На почивка не сме ходили от 4-5 г.

Като се замисля уж живеем скромно, а 2 средни работни заплати за града ни едва ни стигат. Живеем в град, който е между среден и голям за България. Да, вярно не се лишаваме от нищо жизнено необходимо, но и не разполагаме свободно. Ако трябваше да плащаме наем, не знам.

Не мога да разбера заплатите ли са ниски, живота ли е скъп, ние ли харчим много. И вие колко горе-долу харчите на член от семейството (без наеми, заеми, почивки, поддръжка на коли)? Като се замисля 700-800 евро са нищо за тричленно семейство в сравнение с Европа, само техните заплати ако са 2-3000 евро, нашите са 400. Вярно, че тук е малко по-евтино, но все пак.

Коментари

1-50 от 59

1.   Просто заплатите и доходите като цяло са обидно ниски. Не е нормално да получаваш сметка за парно колкото една по-ниска пенсия, не смяташ ли? Така, че мисля, че вие харчите прекомерно, просто се опитвате да водите нормален живот без лукс, но и без да мизерствате.

2.   Всеки има право на избор - да не се лишава от нищо или да се лиши от всичко, спестявайки някакви хартийки, които утре ще се обезценят.

3.   Ами аз спестявам някой лев от заплатата. Иначе помислете дали не хвърляте храна, от там могат да се спестят пари. На почивка е хубаво да се отиде. Мисля че е нормално, има хора, които карат с по - малко.

4.   Най-евтиното обикновено излиза много скъпо...

5.   Аз в Германия живея сам с 1000 Евро на месец, от които:
350 Евро наем на едностайно жилище 30 кв. м.
100 Евро отопление, вода и. т. н.
70 Евро ток, телефон, интернет, разни такси.
Общо 520 Евро фиксирани разходи на месец.
Останалото отива предимно за храна, като почти всеки ден ям навън в обедната почивка и така отиват средно към 10-15 Евро на ден. Кола нямам, работата ми е на 10 минути пеша от вкъщи, така че не харча и за транспорт.
Това само за сравнение. Живял съм и в София без наем, там разходите са ми били към 700 лева при сравним стандарт. Извън София може и да се изкара с 500 лева на човек, но това си е вегетиране. Така че не се учудвай, за 3 души 1500 лева си е минимумът.
Изводите са два:
1) Като цяло в БГ е към 30% по-евтино, ако не смята наемът.
2) Заплата от 800 лева нетно е безкрайно ниска и недостатъчна, но за съжаление масова за българските семейства. Даже повечето са с по 600 лева и пак се оправят някак си.

6.   То че е скъпо, скъпо е, ама и много харчите. Освен ако не ви отиват пари по лекарите изедници, че тези са ненаситни лами. Ние сме също тричленно и точно 1500 лв. харчим, но си ходим на почивки два пъти в годината и си пийваме. Даже мъъъничко и спестяваме. Вкъщи обаче се готви много, а аз съм зиме-лете на колелото. Единственият истински проблем е, че зимата се ограничаваме с отоплението. Обаче не ми се мисли обаче какво ще стане ако някой от нас се разболее.

7.   Страшно поскъпна всичко. Под наем сме и на заеми, просто няма откъде и какво да измислим. Общо доходи вкъщи 750 лв, от които 400 за наем, иначе на улицата. Замисляме се за чужбина, но и за билет нямаме за натам.
Как тук ще е малко по-евтино? Това е най-голямата лъжа. Цените за хранителните продукти са най-голямата лъжа!

8.   Не е вярно, тук даже е по-скъпо - храна, гориво, винетки и т.н. С наем харча 700 лв, без него 400 и живея в облстен град. Не се ограничавам от нищо, пуша и ходя на фитнес, козметик, дори на ресторант и дискотека мога да си позволя да отида 1-2 пъти в месеца, също така почти всеки ден ходя по кафета. Нямам кола. Когато съм се ограничавала като вас, съм харчила по 200 лв. на месец (без наем и сметки).

9.   Като прочета за какво не харчите се оказва, че харчите по 1500лв месечно за сметки, храна и дрехи за трима човека, което си е много. Разбира се че няма как да е много, ако имахте големи заплати, но човек трябва да се простира според чергата си и не е нормално хора с 800лв заплата да имат сметка за ток над 100лв месечно и рокля или спортен екип на стойност над 50-70лв.
500лв са напълно достатъчно за храна за 3-ма, 200лв сметки и 200лв за дрехи и дребна покъщнина месечно, 50-80лв за транспорт и всеки месец би трябвало да можете да заделяте над 500лв за почивки ресторанти и удоволствия. Това разбира се ако живеете според възможностите си а не да се мъчите да приличате на висшето общество и да си купувате телефони за по 1000лв.
Ние живеем двама пушачи с 800-900лв, с другите си пари изплащаме жилището в България в голям град.

10.   Истината е някъде по-средата. Заплатите в България наистина са ниски в сравнение с другите държави, но смятам, че може да успеете да заделите някой лев и да си позволявате почивки със заплатите, които имате.
Наистина понякога има извънредни разходи- някой уред може да се развали или да има нужда от ремонт- такива разходи няма как да бъдат избегнати.
Според мен е възможно ако пазаруването за храна го правите веднъж в седмицата да купувате неща, които не се използват после, някои от тях се развалят? Или купувате повече дрехи/козметика които после не използвате, защото вече имате друго и ги предпочитате. Някакви такива разходи, които уж са малки, но се натрупват.
Например миналия месец си купих маска за коса, която уж е на намаление с доста от нормалната цена( по-висока от средната), но не ми допадна и пак ще си купя от тази, която използвам. -> Ако е купено на намаление би трябвало да е спестяване, но в случая при мен е разход, който е излишен- могла съм и без нея.

Пробвайте да сложите някакви лимити- например разходите на седмицата да са 100-150 за хранителни продукти на седмица- има рецепти с по-малко продукти за приготвяне според мен е възможно ако храната се приготвя вкъщи. И просто разходите навън да ги обмисляте повече.
Вярвам, че могат да се заделят по 150-200, лева на месец и да имате все пак за някоя почивка или понякога ресторант.

12.   Аз оправдавам към 1000 лева на месец. Приятеля ми по-малко от 600, но той не пуши и не пие, а също и не ходи по козметични процедури. Общо 1500 ни стигат, но това включва и бюджета на домашните ни любимци, което е към 100 лева на месец, както и разумно ходене по заведенията и на малки ваканции в страната, а също и сметките ни. Не плащаме наем. Нямаме автомобил, имам мотор, но го карам на високосна година, така че не е кой знае какво перо, буквално този месец веднъж заредих бензин.
Не е толкова скъпо, колкото заплатите са малки. Това е проблема за мен. Парите с които живеете трима души са малко за хора с дете, не ви съдя, системата е такава и е трудно. За София 2500-3000 трудно стигат на семейство.

13.   В огромна грешка си, приятел! Храната и стоките от първа необходимост в България, са едни от най-скъпите в Европа.

14.   Вие харчите много. Ние също сме тричленно семейство и мога ти кажа, че си живеем добре с 500лв. като 300лв. са за храна и 200 за сметки. Останалите ви 1000 лв не знам за какво отиват, честно. Историята ти е поредният опит да се обясни на нас българите, че нямало пари и трябва да ходим в чужбина.

15.   Съдейки по коментарите, явно харчим много. Въпроса за какво толкова харчим. Следващия месец ще си записвам всеки разход и в края на месеца ще обработя данните да видя къде отиват. Иначе на прима виста мисля, че се досещам горе-долу. Харчим за храна не повече от около 400 лв, за сметки 200, за разни препарати, безалкохолни и т. н. може би още около 200. Ако веднъж месечно излезем я на ресторант, я някъде отиват едни 50-100 лв. Отделно градината на малката, транспорт и тем подобни.

И всеки месец отиват сигурно към 500 лв за извънредни разходи. Абсолютно всеки месец има нещо извънредно. Я някакъв уред ще трябва да се смени, я дрехите на малката ще се омалели и трябва да сменя гардероба, я нечий телефон ще се е счупил и ще трябва нов и т. н.

Но това е бегла представа, трябва да си записвам, за да видя по-реално. Според синдикатите нормалните разходи за провинцията са 585 лв на човек без наеми, заеми, поддръжка на коли и почивки. Според тях излиза, че си харчим дори малко по-малко от нормалното.

Ще анализирам по-подробно другия месец и ще видя дали има нещо, от което може да се спести.

16.   Аз искам да кажа едно нещо само, а всеки сам ще си направи извода: значи преди няколко месеца си взех от една аптека от моя роден град, който е средно голям за България, един интимен гел /made in Germany, ако за някой има значение в случая/ и платих за него N лв. Наскоро взех абсолютно същия продукт от една аптека в София за 7 лева по - евтино.

17.   До 2 - Звучи все едно, те питаха, дали да си купят трета кола, за сафарита или да спестят, за да си купят нова вила на морето.

Умният човек винаги има някакви заделени пари, защото е по-добре, да пропуснеш едно-две забавления, отклкото да просиш за храна, ако се случи, да си загубиш дохода в началото на месеца. Не ти казвам, да се въргаляш в кинти, а в същто време, да носиш дрехи втора употреба.

18.   14, какви 500 лв? Прага на бедността в Бг го дават 330 на човек, демек 1000 за трима. Вие с 500 трябва едва да оцелявате. А разходите не са само ядене и сметки. Предполагам, че се къпите от време на време. Затова трябва сапун и шампоан. А и едва ли ходите голи. Дрехите също не са безплатни. Имаш транспорт, ремонти и смяна техника и др. неща и куп други.

19.   1500 лева на месец - това е моята заплата, с която разполагаме двама души. Живеем само с тези пари, защото доходите на мъжа ми отиват да погасява стари заеми, които е натрупал покрай бившата си съпруга. И двамата сме от София, работим тук, аз имам собствено жилище, т. е. наем не плащаме. Тези 1500 лв. ни стигат само колкото да поддържаме санитарния минимум на човешки станадрт. Извън битовите разходи - сметки, препарати за почистване, домакински дреболии, картите за градски транспорт и храната (винаги готвя, не купуваме полуфабрикати, нито поръчваме по телефона) си позволяваме веднъж месечно излизане на вечеря с приятели, веднъж на два месеца билети за театър или концерт, веднъж месечно - фризьор, рядко - дрехи (повечето ги купувам втора ръка, намират се напълно нови неща) и също така рядко - книги. Просто без тези дребни неща човек престава да бъде човек и се превръща в скот! Затова предпочитам сама да си боядисам косата вкъщи, но да си купя книгата, която искам да прочета. Съпругът ми извън дома си позволява само една бира след работа с колегите. Обяд си носи от нас, като лъже в работата, че е на специална диета, предписана му от лекар, и затова яде само домашна храна. С една дума: налага ни се да шикалкавим пред света, за да успеем да се задържив в социалния кръг, който предполагат нашите образования и професии. Така че отговарям на въпроса, зададен от автора на темата: не, не харчите много, просто парите са малко.

20.   Животът в обществото се превръща във все по-скъп, но най-вече от гледна точка на култура, съвест и духовно сближаване. Ограничението не е решение, а войната е още по-безсмислена. Но смирението и подчинение на тези, които искат и се борят с нокти, възгордяли се от алчност, лицемерие и порочен дух, изкривен дух в империализъм - не трябва да има. И тази борба, борба срещу тези сили, които ни превръщат в разхвълени гниди, консумиращи най-вредните храни, дишащи най-мръсния въздух, облъчвани от най-вредните лъчения, трябва да е безмилостно жестока. Защото съдбата на този материализъм е тотално унищожаване на природата и разумното съществуване на хора тук. Управление наложено със страх винаги има своя край. И за нещастие всичко е в ръцете на обикновенния човек. Защо? Ами капитала се слива с държавата. Политиката е на този капитал.

21.   Аз и приятелката ми харчим около 4000 лв на месец без да включваме подръжка на колата и наема ,които са около още 1800 лв.
Аз си поръчвам само от ресторанти и само храната ми е около 1300-1500 лв на месец.
Отделно пия почти всяка вечер по половин бутилка уиски и пуша по 2 кутии цигари ,което ми идва още около 800 лв на месец.
Като цяло нищо не си купувам ,нито маркови дрехи,парфюми и прочие.
Приятелката ми постоянно пазарува разни евтини дрехи и обувки и основно по външния и вид ,но и двамата ядем здравословно тренираме и ходим по 3-4 пъти в годината в чужбина почивки и всеки уикенд някъде другаде.
И двамата сме на по 24 и НЯМАМЕ мама и тати просто имаме бизнеси.

22.   След като гледате статистика и потребителска кошница погледнете какво има в нея и колко е определено от статистиката да харчите за храна, сметки и др.
Нека първо ви разясня, че потребителската кошница не означава, какво ще похарчите, а се базира на средно потребление, ако примерно държавата отчете, че има продадени 3 милиарда бири годишно веднага това се включва в потребителската кошница и се изчислява, че българинът има нужда от 35 бири на месец, без значение дали точно вие пиете бира. Така през 2010г и гражданският брак влезе в потребителската кошница. Макар че ние всички не се женим всеки месец ни се падат там в кошницата примерно по 70ст за сватба месечно, за да се съберат веднъж в живота достатъчно за 1/2 скромна сватба.
Така че в описаната сума от 585лв влиза както пари за вашата бира, така и за вашата сватба, за вашия фервекс ежемесечно се отделят стотинки макар да го пиете 1-2 пъти в годината, горива и ремонт за колата и цената на покупката й, без значение дали вие някога ще имате кола. За да усетите за какво говоря ще ви кажа, че в месечната потребителска кошница е включено по 0, 43лв пари за нов хладилник и по 2, 34лв за яйца.
А оцеляването за което говори авторката без алкохол без цигари, без автомобил, без наем, без заем, без почивки и т. н. по статистически данни възлиза на под 300лв на човек.
Ако искате по подробно месечната кошница за един човек.
7, 4 кг хляб
3, 8кг месо
5, 8кг зеленчуци
4кг плодове
2, 2 литра алкохол и т. н
Една шапка годишно, една връхна дреха на 3г веднъж и и и и.

23.   Мила авторке, въобще не харчите много, напротив стараете се да се не живеете като скотове. Просто в България заплатите са безкрайно ниски, а животът е много скъп съобразно доходите. Прочети темата в този сайт: "Колко харчите на месец за храна? Моля споделете, защото съм притеснен" и ще добиеш още впечатления. Това, че някои хора в България искат да живеят като скотове въобще не ги прави герои или пък обяснява "високия стандарт на живот в страната".

24.   Авторке, ще си позволя да ти дам малко по-различен поглед над ситуацията. Много ли харчите или животът е скъп?
Аз лично живея с 1200-1500 на месец, 300 от които отиват за наем. Тоест харча между 900 и 1200 само за себе си и се чувствам нормално. Тоест от моя гледна точка, животът е скъп и парите, които изкарвате са недостатъчни. Я питай обаче някоя баба с 300 лв. пенсия - ще се чуди къде ги давате тия пари. А познавам и хора с 5000 лв. доход, които се чудят къде им отиват парите.
Изкарването на пари и управлението на лични финанси са две различни умения. Ще ти дам два базови принципа:
- Първо пести, после харчи. Ако решим да пестим каквото остане, не остава нищо. Така работи човешкият мозък, винаги намираме какво да си купим. Може да почнеш с малко 10 или дори 5% от дохода ви. И гледате да се оправите с останалото. Аз в началото на месеца си правя бюджет, пиша си предстоящите разходи на файл и после, ако ми се прииска нещо извън бюджета смятам от какво мога да се лиша този месец, за да си купя, каквото искам. Избягвам да харча над предварително определеното.
- Записвай си всички разходи. Няколко месеца дори не се лишавай, просто записвай. След това виж къде отиват най-много пари. След това прецени кое от тези пера може да орежеш, без това значително да намали качеството на живота ти. Аз например установих, че давам много пари за хранене в заведения, а реално нищо не ми пречи да си готвя храна за 2-3 дена напред. И намалих харчовете, без да се лишавам особено.
- Повисиши финансовата си култура. Хората масово сме финансово неграмотни - и в България, и на Запад. Няколко книги, които ми помогнаха на мен - "Богат татко, беден татко" на Робърт Кийосаки, "Най-богатият човек във Вавилон" на Джордж Клейсън и "Парите или живота" на Вики Робинс и Джо Домингес.
Успех!

Откакто взех да правя горе изброените неща финансовият живот значително ми се подобри. Преди и на мен парите не ми стигаха за нищо.
Разбира се, добре е да се стремите да повишите дохода, но това не отменя нуждата от правилно управление на личните финанси.

25.   Страната на работещите бедни - в това, за съжаление, се превърна България. Няма друга държава в Европа /а и не само/ в която човек, работещ на пълен работен ден, да не може да си плати храната и сметките, а да не говорим да излезе да живее пода наем. Не случайно куцо и сакато избяга в чужбина.

26.   За това са виновни чалгата, алкохола и корупцията.

27.   Ей такива най ви мразя. Тука пишат само някакви прости, комплексирани, социопатични, селяни. Значи нямало пари, нямало работа в другите градове и села. Тц, тц, не вие просто не искате да работите физическа работа, а трябва да дойдете в София да се напивате, друсате, ебете и спите по цял ден, където вашите ги няма да ви наливат акъл. Не работите, а и да работите като плащате по 500лв. наем какви пари ще имате като всяка вечер сте на кръчма и дискотека да хвърлите по 50 лв. Това е адски нагло и глупаво. И очаквате, че ще станете милионери и мечтите ви се разбиват веднага затова почвате да обвинявате държавата. Първо ви е виновен малкия град или село, после идвате в София и тя е виновна след, което цяла България е лоша, след това се обожествяват западноевропейските страни. Отива мухльо в Германия, стои 3 месеца и се върне като пребит мъченик и започва да се жалва. Накрая се оказва, че Европа за нищо не става и се започва с боготворене на Америка. -
Синът ми механика отиде в Америка и след 1 месец си купи къща с басейн и кола. Точно така ще да е. Обаче след 8 години се връща гол като пушка с 20 000 психични проблеми. И синът му се разплаква от радост като стъпи на родна земя нищо, че е живял тук само първите си 5-6г.

28.   27, 'съжалявам' 'много' за сина ти, предполагам и другите участници в темата и те като мен, но моля те не си позволявай да дефинираш хора, които не познаваш.

Освен това темата не е за това, че няма работа, а че заплащането е ниско, а в същото време цените на продуктите от базова необходимост са доста надутички на доста места.

29.   ДО 14/27

Не разбрах срещу какво точно и кой точно коментиращ руптаеш, но гледайки каква омраза струи от коментара ти, е смешно да обвиняваш хората, че не обичали България.

Обърнала си се към "ей такива" (дето ги мразиш - които да са те), ама не разбрах кои са те. Не видях някой в коментарите да е боготворял Америка или да е споменал, че не работи, или да е тръгнал за София с надеждата да стане милионер.

Не знам кой точно е този човек, когото си описала, защото има всякакви хора - от успешни в чужбина до пълни неудачници в и извън България, така че коментара ти остава висящ във въздуха и меко казано нелеп и обобщаващ.

С две думи - безсмислен, но пък злобен, без да става ясно срещу кого точно е злобата.

Но както и да е - всеки си има мнение. Просто съм изкаран от зоната си на комфорт вследствие на недоумението какво и на кого искаш да кажеш. Ама странни хора всякакви. Вече нищо не може да ме изненада.

Хубав ден!
Автора

ПС: не съм авторка, а автор

30.   Авторе №14/27 по свой си начин е опитал да обясни, че му е омръзнало от хора, които величаят живота на чужденците и заради собствените си неудачи да плюят по България. Изглежда коментарите му са насочени към теб самия, защото ти в темата си сравняваш нетната българска минимална заплата 400лв с цифра от 2-3000 евро, която надхвърля средната БРУТНА европейска. Сравняваш нетна заплата на наша чистачка и брутната на немски инженер, завършил висше и имащ дългогодишен трудов стаж в Германия, очакваш те да живеят на един стандарт може би?
Да №14 е беден човек с ниски доходи, може би има ниско образование или изплаща жилище или наем, но успява да се справи човека, това обаче само доказва че ти авторе човекът с доброто образование, собствено жилище и завидната за простия българин заплата от 1500лв не можеш да се справиш.
Завиждаш на европейците за заплатите им, но питаш ли се как са ги постигнали? Не се справяш с 1500лв в България, а сметнал ли си колко ще ти струва стандарта на живот, който си позволяваш в Германия или Англия примерно и дали ще можеш да постигнеш заплата с която да си го позволиш? 200лв за препарати и безалкохолни ей това ме изуми, какви препарати ползвате и колко безалкохолни пиете, че да струват 200лв. 100лв за ресторант за 1 ходене без да пиете алкохол, какви ресторанти посещавате вие? Не знам, но аз си мисля, че една салата с 1 ястие и 1 безалкохолно излиза общо 10-12лв, пишеш че сте от среден български град така че и цените в ресторантите ви не биха били кой знае какви, ако ходите тримата да дадете 30-35лв, макар че дете което е на възраст да ходи на детска градина не би могло да изяде храна колкото за възрастен и логично мислещия родител не би му поръчал и салата и ястие с гарнитура. Съобщението ти за 400лв храна за месец и 100лв за 1 ресторант ме навежда на мисълта, че сте въз пълнички. 500лв за непредвидени разходи също са ужасно много, техника се купува средно на 15-20г веднъж, телефони средно на 3-5 години, дрехи да облечеш дете колко да е често и колко да е скъпо всички българи си обличаме децата, дори тези дето са с 400лв заплата децата им не ходят голи. В потребителска кошница са включени 0, 43ст за нов хладилник всеки месец, или 1, 72 лв от общия семеен бюджет, сметнали са специалисти, че на около 20-30 години е нормално българското семейство да си купува нов хладилник.

31.   30, братче, ти добре ли си? Само по разходите ми разбра, че сме дебели? Ти бъзикаш ли се? Бях тръгнал да ти отговарям, но като стигнах до тази глупост, реших, че няма смисъл да го правя с човек като теб. Ти дори не си разбрал защо съм дал пример с чужбина. Не приемай разходите ми буквално, просто дадох някакви насоки. Нито съм ги смятал, нито нищо. Не е казано, че тези разходи са точно за препарати, а просто за други стоки, различни от храна. Под ресторант имам предвид и излизания - кино, детски центрове и др.

32.   " Ние също сме тричленно семейство и мога ти кажа, че си живеем добре с 500лв. като 300лв. са за храна и 200 за сметки. "

Ок, да кажем, че с 3. 3 лева, може да ядеш храна, кяото да не те накара, да се станеш 200 кила, и все пак, да не те кара да галдуваш и да има пълния набор от нужните ти вещества, за да си здрав.

200 лева, за сметки? Ако са парно, ток, вода и интернет, супер!

Върпосът е, ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ РАЗХОДИ?

Транспорт? Препарати за почистване? Хигиена? Козметика? Дрехи и обувки? Образование? Хобита? Забавления? Карта за фитнес или някакъв спорт? И разбира се - Наем?
Или си имал късмета, да си единствено дете и родителите ти, да са ти връчели един апартамент, че сега, да не се плащат само такса смет и данъка на сградата?

Или под живот, разбираш само седене вкъщи и ядене на преоценени храни?

33.   Номер 9 и номер 30 са един и същи човек. По хаша се разбира. В номер 9 твърди, че двама харчели 900 лв, т. е. по 450 лв на човек и това е трябва да е много пестеливо харчене, обаче в номер 30 ме обвинява, че сме харчели много, след като харчим трима по 500 лв, т. е. 1500 лв.

На кратко - те харчат по 450 и са много пестеливи, а ние по 500 и сме разсипници.

Колко е тънка разликата между спестовник и разсипник. Оказа се, че е само 50 лв.

34.   До 33 браво откри америка, само че в твоя услуга пропусна, че ние двамата сме пушачи и си позволяваме алкохол, само за цигари по кутия на ден 5лв по 30 дни 150лв на човек по 2 човека 300 лв от обявените 900лв, като извадиш и по 1-2 бири става така че за да живеем като вас без цигари и алкохол на месец ще харчим по 270лв на човек.
Така че разликата между разсипник и нормален непушач става 130лв което за трима е 390лв.

35.   Опс 230 по 3 прави 690лв аз вадих от 400лв на човек а вие харчите по 500лв

36.   34,

Значи наричаш нормален живот живот с 270 лв на месец?! Само да ти кажа, че прага на бедността в България в момента е 330 лв. Т.е. за теб 18% под прага на бедостта е нормален живот. Добре.

Само да те светна, че ти си направил някакво епохално откритие, без да знаеш. Открил си начин да живееш нормално с парите за под прага на бедността.

Не, майтапа на страна, сериозно. Питам те как да харчим като вас и да живеем нормално. Ще съм ти адски благодарен да ми обясниш, защото ще ми спестиш цяло състояние и даже ще ти давам по 20% от спестените си пари всеки месец. Ама говорим за нормален живот, нали? А не да караме на цигари и бири, без да ядем или зимата да стоим под юргана, за да не плащаме отоплението, или да купуваме дрехи втора употреба и да не ги смъкваме от гъзовете си по 10 г.

Между другото много ми е интересно как зимата се отопляваш и ядеш с 270 лв на месец, че и ти остават за някои други луксове като вода, интернет, телефонни разговори и лекарства по време на зимните грипове и настинки.

Като стана въпрос за лекарства, малката се разболява през месец и едно разболяване ми струва до 300 лв. Отделно през месец и сменям гардероба изцяло барабар с обувките, защото расте като гъба. И отделно някоя глезотия като да и направя рожден ден примерно, който ми излиза минимум 200 лв, защото не мога да поканя половината и приятели, а другата да ги игнорирам, да не говорим, че каня и родителите на децата, защото се познаваме. Освен това не мога да я държа всеки божи ден вкъщи затворена, та веднъж месечно излизаме примерно на кино. Та билета са около 15-20 лв, защото не мога да я пусна сама. Отделно транспорт до там и обратно, отделно да и купя пуканки, кола и тем подобни. Ако това не мога да и купя веднъж месечно и я затварям само вкъщи или си играе само на площадката всеки божи ден, то за каквъ нормален живот говорим?

Май ти в твоя услуга пропусна, че говорим за нормален живот, а не оцеляване на ръба. Аз бих могъл и със 100 лв да изкарвам месеца ако става въпрос. Ако ходя пеша на работа, ям само препечени филийки с маргарин за левче и бера си билки да се лекувам зимата и дърва от гората да се отоплявам или направо не се отоплявам, сигурно ще се вместя в 100 лв.

37.   Прага на бедността включва ли, че изплащам жилище с другата част от дохода си или щом на теб майка ти ти е дала жилище, ти покупката на жилище не го смяташ като разход? Когато човек иска да си купи нещо голямо е нормално да влезе в сума която да му позволи да си го купи. Когато човек има цели може да се научи да си прави сметката така че да ги постига. Забравих да ти кажа че с тези 900лв на месец и кола имаме и винетка сме платили, вие и автомобил не поддържате, който го може го може. Ти си решил че ваканцията не ти е толкова важна за да си струва да пестиш и предпочиташ да даваш 200лв за препарати, решението е твое за мен в момента покупката на жилище ми е по важна.
Изглежда просто сте по млади и не помните гладните години около 2000г, не знам кой го изчислява този праг на бедност, но през 2000г средната мъжка заплата беше 250 лв сметките не бяха кой знае колко различни, ако си отопляваш добре стаята беше нормално да имаш 100лв сметка за ток, цените на олио-2лв, захар-1,50лв, месо 5лв/кг и т.н. храната не беше кой знае колко по евтина и трудно но оцеляхме, днес обаче някой твърди че прага на бедност бил 330лв и ти повтаряш като папагал, а нито знаеш как е сметнато, нито имаш представа какво е бедност. Е през 2000г стояхме под юрганите за да има за храна.

"Между другото много ми е интересно как зимата се отопляваш и ядеш с 270 лв на месец, че и ти остават за някои други луксове като вода, интернет, телефонни разговори и лекарства по време на зимните грипове и настинки."

Днес ли ами не се отоплявам, жилището ми е южно изложение с българска дървена дограма от 700лв кв/м и много добре санирано външните стени са тип "вафла", когато навън е 1 градус у дома е 22 градуса без отопление, лятото без охлаждане само спускам денем, докато ме няма, щорите. Телефона ми по договор е 16лв на месец с неограничени безплатни минути към всички и 8000 интернет, а човека с който живея е на боб- без такса, колкото изговори по 10ст на минута, само ми прозвънява, когато има да ми каже нещо, с роднините си говори вечер от моя тел, а с други хора прави по около 20-30 минути на месец, което ще рече 2-3лв, домашния нет и телевизия деля със съседа от години по 10 лв имаме телевизори и доста добра скорост на нета той ползва само Wi-fi рутера е при мен. Лекарства ли, ами здрав съм за щастие, тая зима купих три пакетчета тайлол хот, но това се дължи освен на господ и на храната с която се храним, а може би и на настроението ни, щастливи сме.
Не знам как на теб излекуването на настинките на детето ти струва по 300лв, то ако струваше толкова децата на хората с минимална заплата или на бедните да са измрели. Дали е добре да го тъпчеш с толкова лекарства, сам си преценяш, но детето ви има голям проблем щом годишният му разход за лекарства е 1800 лв, а ако изпива всичко това в бъдеще здравето на черен дроб, бъбреци и др вътрешни органи ме плашат, горкото дете. Племенника ми е на 7 години лекува се в 90% от случаите с домашни неща, които му изписва семейния лекар, който е отделно и билкар. Примерно против повръщане чай от джоджен, против кашлица топла кока кола в която е сварена една ябълка и 5 локума, против ангина лимонов сок с мед и хлебна сода и големите така се лекуваме нашия лекар продава мед, който сам е произвел, при молба прави бурканчета с мед и билки вътре. Помня когато малкия беше бебе и се подсичаше, лекаря каза да изпържат листа от живовляк и цветове от невен в чиста свинска мас, прецежда се и мастта се ползва вместо крем, перфектно е за ожулена и раздразнена кожа и лекува по бързо от "бочко". А и на всички в семейството лекаря е забранил безалкохолното с изключение на лекарството против кашлица :).
Не знам дали е добре да заведете детето на кино да пие кола, вие си знаете, то през другото време от месеца не гледа ли достатъчно екрани на телевизори и телефони, че още да му натоварвате очите и съзнанието с чужди фантазии? Не е ли то във възраст в която да развивате неговата собствена фантазия? Ние ходим в гората или за риба на палатка е да слагаме за 15лв гориво, но си прекарваме уикенда сред природата, наливаме си вода от истински извор, купуваме си зеленчуци и други нещица от село от една роднина и съседките й, хем по евтини хем по чисти, хем на тях помагаме с паричките, хем такава храна ни прави по здрави. Дават ни лелките яйца по 20ст броя от свободно отглеждани кокошки на паша, по добри от био-то в магазина.
Подправки като магданоз, джоджен, розмарин, босилек, лучена трева и др си отглеждаме на балкона вместо цветя, имаме целогодишно.
Доста послъгваш че шест пъти годишно сменяш гардероба и обувките на детето си, мислиш че ние деца не сме виждали ама хайде простено да ти е, и все пак изборът е твои, ако искаш и всяка седмица му сменяй гардероба, да е модерно детето.

38.   "Прага на бедността включва ли, че изплащам жилище с другата част от дохода си "

Сам каза - с ДРУГАТА част. Демек отделно си имаш други доходи, с които изплащаш заема. Прага на бедността не включва заеми, наеми и тем подобни, както и ти не си ги включил в тези 900 лв. Не виждам проблем в случая.

"на теб майка ти ти е дала жилище, ти покупката на жилище не го смяташ като разход"

Жилието съм си го купил сам лично АЗ на кредит. НО в тези 1500 лв не влизат тия разходи. Умишлено не съм споменал за това, че да не се разводнява темата. Защото някои щяха да се хванат за това.

"Забравих да ти кажа че с тези 900лв на месец и кола имаме и винетка сме платили"

Значи дори не живеете 18%, а много повече под прага на бедността. От 270 лв имаш има ток, вода, транспорт, асансьор, интернет и телефон поне 50-100 лв, дори да живееш като скот, без да се къпеш и переш. Отделно имаш поддръжка на кола, препарати, дрехи, ремонти ако се наложи, непредвидени разходи като лекарства и подобни и т.н. Значи за храна ти остават стотина лв. Това са 3 лв на ден или 1 лв на ядене. Абе човек ти какво ядеш изобщо? Че тя една филия с маргарин е почти толкова. Има неща, на които хората има казват зеленчуци, плодове, месо, млечни продукти, яйца, които дори не са лукс, представяш ли си?

През 2000 г. удобно изпускаш, че цените бяха в пъти по-ниски. Яйцата бяха 5-6 ст., бензина под левче, тока беше 10 ст, транспорта беше 30 ст., кубик вода беше стотинки, сега е 3 лв, сиренето беше 2 лв от истинското, хубавата водка беше 3-4 лв, цигарите бяха под лев и т.н. Ние тогава ползвахме апартамент на центъра ново стротелство за 60 лв на месец. Не знам какво сте се отоплявали 2000 г., ама ние плащахме 40 лв зимата.

Този праг не са го сложили ей така и не ми разправяй, че преди 18 г. цените са били същите, защото аз не съм на 10 и знам какви са били цените. Тези твои лъжи могат да минат пред някой роден 1999 г. Точно 2000 г. се преместих в града и много добре си спомням какви бяха цените.

"не се отоплявам, жилището ми е южно изложение с българска дървена дограма от 700лв кв/м и много добре санирано "

Ами някои хора пък представи се отопляват. Колкото и невероятно да ти звучи. И това отопление не се води лукс, а нормален живот. И тези 270 лв не им стигат и за отопление. И също ми е интересно как с тези 270 лв си си купил и дограмата и санировката. Още веднъж се убеждавам, че си усвоил фотосинтезата. Защото аз в моите 500 лв включвам и всички ремонти, поддръжки, смяна на уреди, телефони, когато се налага и т.н. И телефоните ни не са по 1000 лв, а по 200 лв китайски смартфони от Алиекспрес.

"ами здрав съм "

Някои хора пък боледуват доста често зимата. Особено децата. Освен това децата нон-стоп растат и постоянно трябват нови дрехи и обувки. Градината отделно - такси и всяка седмица все за нещо събират пари.

Не знам защо боледува. Пробвали сме много неща - и лекарите не могат да ни помогнат, но си боледува. Не ми е приятно.Просто като се разболее веднъж, не може да се оправи със седмици и през цялото време е на лекарства. Всъщност последните 1-2 г. боледува по-малко, но това е защото и купуваме един много скъп имуностимулант, който го поръчваме от САЩ. Само с него успя малко да се позакрепи. А като се разболее тя, ни заразява и нас, което пак са си пари.

Нататък не съм чел коментара ти, че сега бързам.

39.   Нека обощим. Ядеш нормална здравословна храна, плащаш нормални сметки, без да се лишаваш, поддържаш кола, купуваш си всички необходими стоки, уикендите излизаш някъде сред природата и си поддържаш жилището, слагаш си дограма, санировка и то от скъпите и т.н. И всичко това с 270 лв на човек на месец.

Мога да кажа само едно - или лъжеш, че живееш нормално, или си направил епохално откритие, което никой до сега не е направил.

Аз както и да го смятам, не ми излизат твоите сметки. Храна ти слагам 1 лев на хранане и това за мен никак не е нормално ядене, защото то 1 домат струва поне 50 ст. за месо, сирене (нормално, а не с палмово масло) и такива неща да не говорим, така че не виждам как ще се наяждаш с 1 лев, но както и да е. Но това са пак 100 лв на месец. Телефон 15 лв, вода ако изобщо се къпеш и переш, разбира се, е 5-10 лв на човек, асаньор 5лв, интернет 10 на човек, кабелна 5 лв, транспорт до работа примерно 40-50 лв. За излизане сам каза транспорт 15 лв за двама, демек 7,50 на човек на седмица или 30 лв. Като ги сметка всичките неща са към 120 лв плюс 100 лв за храна, ако ядеш супер евтина храна. Стават 220 лв.

Поддръжка на кола - 100 лв винетка, 40 лв преглед, 150-200 застраховка, данък поне 30 лв за малолитражка, отделно консумативи, смяна на гуми, ремонти. Както и да го гледаш са си поне 400-500 лв на година, или 40 лв на месец или 20 лв на човек.

Станаха 240 лв.

От там нататък имаш препарати, консумативи (примерно т. хартия), дрехи, обувки, непредвидени разходи като лекарства, нещо ако се счупи и да трябва да го смениш, от време на време някой уред се налага се сменя, данъци на имота примерно, празници, за които трбява да се пазарува, рожденни дни, на които трябва да се купуват подаръци, да се канят гости, някои месеци примерно може да се наложи да имаш фиш, въдици и тем подобни неща за хобита както каза, че обича да ловиш риба и куп други непредвидени, извънредни разходи се налагат понякога.

И всичко това го правиш с 30 лв средно на месец, като от тях дори успяваш да заделиш и за дограма и санировка? А между другото на няколко години предполагам, че и колата трябва да сменяш, защото една кола не можеш да я караш вечно, нали?

Няма сила на света, която да ме убеди, че правиш всичките тези неща с 30 лв. Съжалявам.

Както лъжеш за цените през 2000 г., предполагам така и лъжеш за тези си разходи, за да си чешеш егото и да се изкарваш голяма работа на мой гръб. Само че те съветвам, ако ще го правиш, да го правиш с истина, а не с лъжи. Или поне лъжи по-достверно.

40.   Вън ако един градус, ама у вас е 22 без отопленое, ако вторите градуси са по Фаренхайт...
Ама както и да е :)
По-голям фарс от тая там не бях чел от години. Едните обвиняват другите, че било дебили, защото харчели с по 100 лева отгоре на месец, другите обвиняват първите,нпе били стиснати.
Вместо да дадете разумни предложения, вие само се карате, без да зачитате другите хора. Толкова ли е сложно, да видя 5 сънародника, да си помагат, а не да се заяждат ? Айде бе хора ! Можем по-добре !

41.   40, да, прав си. Но мен мен ядоса факта, че се опитва да ме убеди, че с 270 лв може да се живее нормално, което е пълна глупост. Да, има хора, които живеят с толкова, но това не е нормален живот.

Просто ме хваща яд, когато някои се опитват да ме убедят в някакви абсурдни неща и те правят на балама.

Да, и това за 22 градуса е другата глупост. Това мога да го повярвам, само ако някой пали печка отдолу и се топлят от комина и имат някаква невероятна изолация.

А какво правят, когато навън стане под 1 градус, също е загатка. Сигурно от тези 270 лв се и отопляват освен всичко друго.

Какви са тия вълшебни 270 лв, дето никога не свършват, не знам, като то само едно нормално ядене ти е толкова. А той човека освен за ядене от тях харчи за сметки, отопление, кола, санировка, дограма, излизания, всичко останали стоки и услуги от първа необходимост.

Та затова, номер 40, се хванах да споря с тоя, защото мразя да ме правят на глупак.

А колкото до разумни предложения, както виждаш няма как да стане. Защото за един е разумно да седи под юргана, за да не се набута 10 лв повече за ток, за други пък е разумно да се държат като хора, а не като пещерняци от първобитнообщинния строй, па макар и да изхарчат едни 100 лв повече, които за някои хора очевидно са толкова огромен разход, че те правят от спестовник бохем.

Просто различните хора имаме различни представи за разум.

42.   н40, масово е така, незавизимо за какво е темата. ж30

43.   Каня специално №40 у нас следващата коледа да види, че е реалност без отопление да се постигне 22 градуса, когато навън е 1 градус!
"През 2000 г. удобно изпускаш, че цените бяха в пъти по-ниски. Яйцата бяха 5-6 ст., бензина под левче, тока беше 10 ст, транспорта беше 30 ст., кубик вода беше стотинки, сега е 3 лв, сиренето беше 2 лв от истинското, хубавата водка беше 3-4 лв, цигарите бяха под лев и т.н. Ние тогава ползвахме апартамент на центъра ново стротелство за 60 лв на месец. Не знам какво сте се отоплявали 2000 г., ама ние плащахме 40 лв зимата."

А сега си провери пак спомените, защото в интернет има информация, че ЯЙЦАТА ПРЕЗ 2000Г СА БИЛИ 16 СТ, СИРЕНЕТО 3,64 ст- борсови цени, при соца осемдесетте години сиренето било 2, 30, яйцата 8-10ст ти ни залъгваш, че през 2000г било по евтино от соц цени ех..... добре че е паднал комунизма да поевтинее сиренето и яйцата. Колкото до билетите в автобуса намерих инфо само за Велико търново, че през 2000г са били 40ст, това означава че твърдиш че в София градския транспорт е бил по евтин от Велико търново ех лъжи как ли да ти повярваме за другото?
Имаш интернет провери цените от 2000г, които аз ти казах и ще се убедиш. Пиши в чичко гугъл цени на олио или захар през 2000г.
Дограмата и санировката ми са от заема за жилище, нарочно взех заем за покупка и ремонт на жилище, по голям но изплащам по 2-3 вноски на месец, защото пестя, така ще изплатя заема по бързо и от лихви ще спестя.
За другото колкото и дребни сметки да си правиш грешиш, живеем двама вадиш разходите само от 270лв вместо да започнеш от 900лв затова не ти излиза сметката, слагаш телефон по 15 лв на двама ни като подробно ти разясних че общо имаме 16 2, тоест 18лв за телефони, за да ти е правилна сметката би трябвало за телефон да отделиш 9лв от тези 270.

Ако не ме разбра да ти го кажа така: нормален живот не е да пестиш колкото мен аз пестя толкова за да изплатя заема колкото може по бързо, вместо за 20г ще го изплатя за 7 години, но ти твърдиш, че ти е малко да живееш с 500лв и не ти остават за почивка. След като не можеш да изкарваш повече си прави така сметката, че да стане, лиши се от някой работи за да имаш за почивка. Вярвам че можеш да намериш начин да спестиш, всеки ден в годината да слагаш по 5 лв в една касичка и ето ти почивката за трима. Аз съм решил за себе си, че повече ми се пуши от колкото да ми се ходи на хотел, затова давам 1820лв годишно за цигари. Да, от нашия дом излизат по 3650лв за цигари годишно, но решението си е наше. Работата е там че вие живеете с по голяма сума от нас не пушите а за почивка нямате. Купувате си химикали /безалкохолно и препарати/ за 200 лв месечно вредите на здравето си с тях, а е възможно да ползваш по малко препарати, да спреш безалкохолното и да ходиш на почивка с тези пари. Само от там можеш всеки месец да си отделяш едни 150лв поне и да имаш прекрасна тридневна почивка.
Както ти писах по горе не ги гледай тези "потребителска кошница" там включват неща, за които ти не харчиш или поне не купуваш всеки месец.
Прочетох, специално за теб, как се изчислява "прага на бедност" Определя се нивото на медианния еквивалентен разполагаем доход. За целта хората или домакинствата в една страна се разделят на две равни части така че 50% от тях да получават под въпросния доход, а останалите 50% - над него. Линията на бедност за страната се определя като 60% от нивото на така изчисления медианен доход.
Надявам се да разбереш че това няма нищо общо с харченето на парите в бедното домакинство. По просто погледнато чистачката взема заплата 510лв, ти вземаш 1500лв, медианния ви доход на двамата е 1005 лв, значи линията на бедност за вас двамата е 603 лв.
Ха ха как ли чистачката от примера оцелява с 400лв чисти, та това е 34% по малко от прага на бедност за вас двамата.

44.   43, ама защо реши, че говоря за София? Колкото за поевтиняването, забравяш за деноминацията. Ти или си хахо, или се правиш на такъв. Не знам какво си гледал в нета, но си спомням много добре и дори да бъркам някоя и друга стотинка не можеш да ме убедиш, че 2000 цените са били почти като сега, защото това просто не е вярно. В момента наема на квартирата, която ползвахме тогава, би струвал 300 лв, а тогава плащахме 60. Ако за теб 60 и 300 е едно и също, значи толкова ти е акъла.

И както забеляза ти вадя разходите на ЧОВЕК, не за двама, ама продължаваш да се правиш на хахо, защото се омота в собствените си лъжи. Канел бил 40. Щото пък 40 ще хукне да ти ходи на гости, като дори не можем да си разменяме данни тук. Айде стига с тези манипулации как можеш да живееш с под 10 лв на ден НОРМАЛНО.

Не съм започнал от 900? Ало, ти сериозно ли? НАли сам каза, че от тях като извадиш цигари, бири и тем подобни ти остават 270 лв на човек? Аз да съм вадил бири и цигари от тези 270? САм си правиш семтките, после мен ме обвиняваш.

"нормален живот не е да пестиш колкото мен"

Аааа, ей това е приказка. Дойде на моето. И аз това казвам, ама кой да слуша.

А колкото до това, че съм бил казал някъде си, незнайно къде, че това ми е било малко, не си ме разбрал. Въпросът ми беше дали това, което харчим, е нормално или е много. ТОва за почивката го казах, за да може да се съпостави начина на живот с разходите и да видя къде съм спрямо другите.

ЗНачи ти няма проблем да се тровиш с cигари, обаче аз че съм тровил с безалкохолно е проблем. И пак ти казвам, не съм твърдял, че пия денонощно безалкохолни, а просто го давам като пример. Ние купуваме безалкохолно примерно 3 пъти в месеца. КАзвам примерно. Прекалено буквално възприемаш някои неща. Просто пример ти дадох, не знам какво толкова се хвана за тия безалкохолн и препарати.

Ей го примерно миналия месец, трябваше да сменям някои части на компа и ми хвръкнаха 200 лв, предния месец пък телефона трябваше да си ремонтирам, по-предния пък трябваше гардероба на малката сменям и да си купя летни обувки, защото старите ми бяха вече износени. И нямам предвид обувки за 200 лв, а нормални обувки за 30-40 лв примерно. Да, съгласен, че има и за 20, ама те не издържат и година, а за 40 издържат 3 и ми излизат по-евтино. Иначе оригинални, но ги купувам от Англия на промоция, когато ги смъкнат на 40. Реалната им цена е 200. Така че определено си заслужават цената.

Сега юни месец пък имаше празник на детето и напазуравахме играчки и отделно тя беше на представление, за което ни искаха неща за около 50 лв, които ние трябваше да си поемем освен костюмите. Примерно лак за коса, гъба за кок, цвички, фиби и разни такива. Отделно на братовчед ми му се роди бебе, трябваше да отида - това са пътни, подаръци за детето и т.н. Искам да ти кажа, че всеки месец изниква някаква такава глупост и няма как да не се купи. Някой месец примерно данъка на апартамента трябва да се плати, някой месец застраховката живот, понеже е задължителна към кредита, някой месец застраховката имот. Някой месец ще има тържество, рожден ден и такива неща, някой месец ще сме болни, някой месец нещо ще се подмени, някой месец дрехи, обувки, някой месец пък на сватба ще се налжи да се ходи и да се купуват подаръци, костюми евентуално и т.н., някой месец, някой месец.... Мисля, че ти стана по-ясно.

Колкото за прага на бедност, не ме интересува как се изчислява, но е факт, че 330 лв горе-долу са си прага. Защото като си направя една бегла сметка, само филии с пастет да ядеш и да се покъпваш от време на време и да се переш лекичко така в годината 2-3 пъти поне, ще ги напарвиш тези 330. Грубо. Сега няма да споря за 5-10-20 лв, но горе-долу толкова. Кой колко взима, няма значение, просто виж цените в магазините и си направи бегла сметка, че под около 300 лв вече не е живот, а само съществуване, да не кажа оцеляване. Още веднъж те моля, не ме прави на глупак, защото не съм.

45.   Ха много интересно сам навираш в очите на всички прага на бедност, а сега твърдиш, че той не те интересувал.
Ако с 300лв е само оцеляване не забравяй че в България живеят и бабички на 200лв пенсия и възрастни инвалиди чиято пенсия е 137лв. Тези хора с тези пари хем оцеляват, хем животоспасяващи лекарства купуват, тях защо не питаш как става номера, щом на мен не ми вярваш че е възможно? Лично познавам самотна жена инвалид с 137лв инвалидна пенсия, жива е, че и котка отглежда. Да много зле живее, но успява да оживява. Преди 20 дни минах у тях да я видя сварих я да се храни и знаеш ли какво ядеше 1 пържено яйце със салата от зелен лук, да само лук /бил намален на 15 ст връзката/. Може го жената да обядва за 35-50ст, животът й я е научил.

46.   Ами аз го казах, то може и със 100 лв да се "живее". То има клошари, които изкарват и с 20 лв сигурно. За Африка да не говорим. Не отричам, че много хора са принудени да го правят, но не там е въпроса. Нямах предвид такъв "живот". Това, че в България има много такива, принудени да го правят, само може да ме натъжава.

Опитваш се да го изкараш, че всеки, който не живее под прага на бедността, е едва ли не разсипник.

ПС: не казах, че прага не ме интересува, а не ме интересува как се смята. Казах, че тези 300 лв наистина са горе-долу прага по мои сметки.

47.   Първо никога не съм те нарекъл разсипник, ти сам се наричаш така, харчи бе човек кой ти пречи, все пак парите които харчиш вярвам, че са твои.
Второ нека се разберем, че от нормално да нормално има хиляди разлики. За милионера е нормално да има имение, иконом и слуги, за теб е нормално да купуваш на детето си лекарства за 1800лв годишно, за мен пък е нормално да изпушвам 1800лв на година. За всеки в нормално да харчи според доходите и желанията си.
Разликата обаче между всички тези хора, които живеем според нашето си разбиране за нормално е, че само ти се чувстваш несигурен в решенията си, в харченето си и питаш хората дали си прав и защо не можеш да си позволяваш още неща. Намери човек който да ти обърне повече внимание и да ти каже че трябва да избереш кое от нещата желаеш и да спестиш от нещо друго и започна да го обиждаш, че съм бил хахо лъжец и какъв ли не, само защото имам различни от твоите разбирания и когато поискам да притежавам нещо, с лишения, но го постигам доста по бързо от другите. Аз ще си продължа да си пестя ще си изплатя жилището 3 пъти по бързо, ще платя доста по малко лихви и ще съм спокоен, защото мога и с 2 и с 200, ти обаче не можеш и ако ти се наложи някога през живота увяхваш на първата крачка, проблема си е твой.

48.   47, виж, мой човек. Ще ти говоря откровено. В много твои коментари ти ме подразни с обидите си и с измислиците си. Затова ти се вързах на акъла да споря с теб - от злоба.

Ще ти дам примери какво си писал ти.

"а не да се мъчите да приличате на висшето общество и да си купувате телефони за по 1000лв"

Да, не ме нарече разсипник, а че съм живеел като висше общество. Това беше много обидно за мен. Не знам с каква цел си го написал, но ако се беше позамислил малко, че може и да имам разходи, които ти нямаш като лекарства за детето, нямаше да го напишеш. На мен мислиш ли, че ми е приятно да гледам детето си болно през месец и да не може да се оправи със седмици. А ти тръгна да ме обвиняваш, че съм си купувал телефони за 1000 лв. И на какво основание ме обвиняваш в това? Телефона на жена ми е за 240 лв, а моя е за 100 THL от Китай. Ти ме осъди на висше общество и такива глупости, без да си наясно какви телефони имами какво ни се налага да купуваме. Нищо лично, но това си беше грубо и необмислено изказване от твоя страна. Ако за теб да купуваш лекарства на детето си те прави от висшето общество, не ти пожелавам никога да си от висшето общество. Само човек на мое място може да го разбере. Но човек като теб, който не е бил, може само да обвинява във висше общество и да си измисля, че телефона ми струвал 1000 лв.

После в коментара си под номер 30 ме обвини, че съм плюел България и величаел чужбина. Отново супер грубо от твоя страна, защото нито е вярно, нито съм те провокирал по някакъв начин. Къде видя да плюя по България, бе човек? Защо ми извърташ думите така гадно? Това си беше доста обидно.

После ни обвини, че сме били дебели, което също си беше обидно. Как може да кажеш на човек, че е дебел, без да си го виждал, само от коментарите му по форумите? За мен такова изказване човек с нормална психика не може да направи. Трябва да си невероятен комплексар да заключиш по някаква сума, че човек е дебел. И още повече да му кажеш по такъв обиден начин. За твое сведение не сме дебели. Това пак трябва да намеква, че ние сме някакви чревоугодници.

Като за капак ти започнаха измислиците как съм сравнявал заплата на чистач със заплата на инженер и някакви такива. За твое сведение съм проверил всички цени в чужбина и България и съм ги съпоставил. И това просто го давам като сравнение, не с идеята да оплюя България. Но ти не знам какво толков се засегна. Явно си някакъв антизападно настроен и търсиш под вола теле.

"за теб е нормално да купуваш на детето си лекарства за 1800лв годишно"

Отново много грубо. Какво значи нормално да купуваш лекарства? Ти знаеш ли човек, за който е нормално да купува лекарства? Те се купуват от зор, а не защото смяташ, че е нормално и че ти е кеф да пилееш пари. Значи, просиш си съдбата да ти покаже какво значи да ти се налага това нещо. Как може да сравняваш твоите цигари отрвои с нашите лекарства,бе човек? Ти норамлен ли си изобщо? Ти ги даваш за кеф и да се тровиш и това е твоя избор, а ние ги даваме за да се орпави дъщея ни бе, човек. ТИ вдяваш ли изобщо какво ти говоря? Пак те питам, ти нормален ли си и мислиш ли изобщо преди да си изпуснеш душевните отпадъци тук? Осъзнаваш ли изобщо какви глупости пишеш? Осъзнаваш ли човека отсреща, когото обвиняваш, че е дебел и че купувал телефони по 1000 лв може да си има съвсем основателна причина да харчи с по 100 лв повече от теб?

Точно затова те натричам хахо. И продължавам да го правя, защото това, което ти направи - да ми слагаш думи и не знам си какво, само хахо може да го направи.

Аз пуснах тази тема, защото виждам, че има хора, които са четирима и харчат по-малко от нас. Просто исках да си сверя часовника и да видя евентуално дали не мога да спестя. Исках странично мнение. Е, точно благодарение на теб разбрах това, което ме интересуваше. Значи, трябва да мизерстваш, за да спестяваш.

На мен ако ми се наложи да мизерствам, ще мизерствам, а ти ще мизерстваш цял живот превантивно. И на края ще имаш 10 апартамента, ама цял живот ще си живял като скот. аз предпочитам да имам 2, но да съм се хранил нормално и да съм ходил на кино 1-2 в месеца. Аз моя апартамент пак ще си го изплатя до няколко години, после мога да тегля нов кредит и да купя още един за дъщеря ми. И за какво са ми повече апартаменти. В гроба ли ще ги нося?

Тъща ми ей така като теб цял живот пестя безцелно, пестя и на края като купи третия си апартамент, грохна от много работа и мизерия. И сега знаеш ли как я топлят тези апартаменти, като цял живот е живяла в мизерия, с разклатено здраве е, а утре като ритне камбаната, апартаментите не може да ги вземе със себе си. И каква полза в крайна сметка от това вечно мизерстване?

Ти си като онзи в темата "Мъж без кола и апартамент". Онзи спестява за някакви измислени ивестиции в индекси, които утре могат да се сринат и да му ебат мама на всички спестявания през години за един миг, ти пък си вманиачил да мизерстваш само и само да купуваш апартаменти и да се тровиш с цигари. Всеки хахо с номера си.

Знам, че съм емоционален, но ти много ме подразни и обиди с измислиците си за дебелите, телефоните, че сме се тровили с безалкохолни, че за нас било нормално ад сме давали за лекарства не знам си колко.

Човек, не ти пожелавам децата ти да боледуват нон-стоп да те видя колко ще ти е нормално да даваш толкова пари за лекарства и да ги гледаш постоянно болни и безпомощни и да не можеш да им погнеш със седмици. Не говори такива глупости, че се излагаш като кифладжия и предизвикваш съдбата.

49.   Сам си измисляш обиди и обвиняваш мен, а аз никъде не съм обидил нито обвинил. Говоря на вие и като кажа "Това разбира се ако живеете според възможностите си" или удобно за теб изтърваш по важната първа част на изречението и казваш че точно теб съм нарекъл че си купуваш телефони от 1000лв, но защо се обиждаш обидна дума ли има, или ти си казал че имаш телефон за 1000лв? След като не си казал че имаш тел за 1000лв защо мислиш че е обида и то към теб? Не е обидно човек да има телефон и за 50000лв украсен с скъпоценни камъни, щом искат хората нека имат, щом е според възможностите им, ти защо се обиждаш?
Четеш и си измисляш обвинения това че нещо което си казал ме "навежда към мисъл" не означава че ви наричам дебели, я пак прочети? Ако съм искал да наричам някого дебел нямаше ли да го сторя? Изречението ми има съвсем друго значение, че за 500лв се купуват прекалено много калории.
Сравнението ти на заплата от 400лв със заплата от 2-3000лв. Е Кой в България взима 400лв не е ли това нетната минимална, не е ли заплатата на чистачка? Кой в чужбина взема 2-3000 евро има ли такава нетна минимална в Европа? Защо ги сравняваш? В какво съм те обвинил? Каква обидна дума съм използвал?
За 1800лв за лекарства нарочно ти го казвам, защото мисля че не е вярно на дете, което боледува само от нормални детски болести в детската градина. Да ни твърдиш че лечение на настинка, сополи или ангина да ти струва 300лв и това да ти се случва "през месец". Хората които те четат не са ли купували лекарства за дете с ангина че да не знаят колко струва лечението? Кажи изсипах на аптеката за сиропи или антибиотик и пробиотик, с имуностимуланти 50-80лв ама къде са 300лв и как детето ти боледува през месец все за 300лв лечение.
Абе какво да се разправям ще вземеш пак да се обидиш без да съм писал обиди.

50.   "защо се обиждаш обидна дума ли има, или ти си казал че имаш телефон за 1000лв"

Де да знам, брат. Да не би да е щото коментара ти е насочен към мен? Ти явно не искаш да обиждаш, но си несъобразителен, без да осъзнаваш. Просто си прочети още веднъж глупостите и се постави на мое да видиш как звучат.

За 500 лв се купували прекалено много калории. Ти добре ли си бе? Аз мога да си купувам гъби за 1000 лв килото. Пак ли ще имат калории? За качество на храна чувал ли си, че автоматично слагаш равенство между левове и калории. Ти не си в час, бе човек, скрий се вече.

Ти нормален ли си? Къде съм писал за 400 лв минимална заплата? Писах 400 евро, чети бе, човек, чети, че ме дразниш. Съпоставих евро с евро. За твое сведение в Германия средната заплата по градове варира от около 2000 до почти 3000 евро. Стига си ме дразнил с измислени неща и слагане на думи. ПАк ти казвам, чети, чети, чети, чети и пак чети и най-вече МИСЛИ, преди да пишеш глупости и да правиш несъопбразителни изказвания.

Ти просто ли си за лекарствата бе човек? Нали 1000 пъти ти оябсних, че като почне да боледува не спира и се сменят по няколко антибиотика. Един антибиотик е около 40-50 лв към него се купуват разни антинактериални плюс спрейове и такива неща за гърлото. Това са още 2-3 неща по 20 лв. И като завъртим 3 курса на лечение един след друг колко стват?

Изказването ти е обидно. Как може да ме обвиняваш, че си измислям, че детето ми боледува. Пак ти казвам, внимавай какво говориш, защото съдбата има навика да ти показва от първо лице.

И после не обиждал. Ти мислиш ли, че нормален човек ще лъже за боледуване на детето си. Ако го мислиш, значи още веднъж се убеждавам, че си хахо. Моли се да не го разбереш от първо лице. Само това ще ти кажа. Че като те гледам колко си "умен" и несъобразителен, по друг начин няма да го разбереш.

После и аз ще ти се хиля, че даваш по 2 бона на година и че това за теб е нормално. Смешен си.

51.   А защо не вземеш ти да прочетеш какво си ми писал и да се поставиш на мое място? Аз не обиждам и се обиждаш, ти обиждаш с епитети точно насочени към мен, а аз не рева като теб.
Писал си точно "нашите са 400." след като са наши без уточнение на валута най логично е да са в наша валута.
Аз ако ти кажа че моята заплата е 3200, ти в каква валута ще я смяташ? Вярвам че никой няма да си помисли, че пиша за афгани.
Не съм казал, че си измисляш че детето ти боледува всяко дете в такава възраст боледува измисляш си сумата, която даваш за лечение на настинките му. Три курса на лечение значи с по три антибиотика през месец, а? Това не са ли твои твърдения и какво ще излезе? Че детето ти изпива по 18 антибиотика годишно, кажи ми кой лекар ги изписва на дете? Ако има такъв лекар това е подсъдно. Да не говорим че не е вярно че антибиотиците са по 50 лв, ако твърдиш че е така изброи 5-6 антибиотика на цена 50 лв, да им проверим цените в нета за да се убедим /вярвам че ако ровиш достатъчно в нета ще намериш 1 антибиотик на цена 50 лв затова държа да кажеш поне 5 вида/. На децата за ангини антибиотиците са на цена 12-22лв.
Давам по 2бона на година и не ме е срам, нито се обиждам да ми кажеш нещо, което аз съм казал че е така. Ако искаш опитай се да ме обидиш с епитета пушач.

1-50 от 59