Споделена история от Други

Фейсбук е новата религия
Преди време попаднах на радио дискусия за Фейсбук.

„Фейсбук е новата религия. -Социално задължение, социален натиск, подобен на неделното посещение на църква, което все още се практикува в някои райони. Фейсбук е мястото, където милиони хора прекарват или по-скоро пилеят времето си върху ежедневни, съвсем обикновени детайли, представени като нещо необикновено, на „приятели“, с които ги свързва малко или с които иначе не биха имали нищо общо. Място, където една обикновена снимка се превъзнася до безкрайност от лайкове докато стане необикновена с цел приповдигане и валидация на егото - основно от хора на средна възраст. Ако ти валидираш моето и аз ще валидирам твоето. Място, където хора се хвалят с постиженията си като нова къща, кола, децата, любимия/любимата, ваканцията, плажа, сякаш досега не е имало деца, коли, къщи и плажове.

Преди Фейсбук, хората отиваха на излет и преживяваха „на място“, „на момента“. Няма ли ваканцията за цел точно излизане от ежедневната действителност и заобикаляща среда? Понастоящем, щастието и целите на хората вече се състои в това да публикуват снимка, понякога дори в реално време, вместо да се отдадат на красотата на откъсването, отдалечавайки се от всичко и наслаждавайки се на момента. Някои даже се чустват задължени да публикуват заради страха от социална изолация, страх от загуба на „връзка“ като че ли другите са отговорни за нас. Други пък имат такова крехко его, че трябва постоянно да публикуват за да се чустват добре в кожата си. Понастоящем, чрез всяка една ново-появила се снимка, сме принудени да ходим по няколко пъти на ваканцията на “приятелите“ – веднъж чрез „Like“-ване, втори път чрез „Love“-ване и трети път чрез „Wow“-ване, докато в същото време не сме в състояание да даден пример на децата си как се провежда едно реално общуване и един задушевен разговор. Забележете, ако не лайк-ваме може да стане недуразумение или даже конфликт. Не е ли връзката с другите точно обоснована на реален контакт? Хора, забравихме ли как се прави...? “

Какво мислите за Фейсбук, социалните мрежи и написаното по-горе? Закучиха ли се наистина нещата с тоя Фейсбук?

Коментари

1.   Нямам профил там и ми е суууууупер!
Ж. 26г.

2.   Фейсбук е това което си го направиш
Ако приемеш 4989 "приятеля"които никога не си срещал и всяка мисъл докато си на екскурзия и почивка е как да те визят другите къде си, явно си болен мозък
В моят профил имам 250 приятеля. Всички до един познавам лично-роднини, училище, работно място, съседи и т. н
Харесала съм и получавам известия от страници за пътуване, готварство, смешни домашни любимци, книги, литература, география, науки
Така вляза ли във фейсбук научавам нови неща и чета интетесни статии или се посмея на някое клипче с куче.
Нямам страници с негативни новини или клюки
Така че не търсете вината е някой друг, а поработете над себе си

3.   И аз нямам профил. Пълна простотия.

4.   Днешно време всичко е Фейсбук

5.   Разбира се, че статията е вярна. Тънкият момент, е че тя е написана през погледна на обикновения потребител. Изброените негативи, макар и верни, далеч не са единствените и най важните. ФБ е изключително добре дирижирано и надеждено средство за контрол. И понеже минава по лайстната на наркотичните вещества(защото ФБ си е наркотик, който обаче не работи въху тялото ви, като тревата и коката, да речем, а със психологията ви експлоатирайки най първичните инстикти като егоизъм, егоцентризъм, завист и страх от отчуждаване, от самотата), хората изобщо не се усещат, че докато си губят времето опиянени от поредната "тръпка", стават като пластелин в ръцете на други хора които в крайна сметка се оказва, че дирижират настроенията, желанията, страховете на толкова много хора.

И все пак да ти отговоря на последния въпрос -не, не са се "закучили" нещата все още :) тепърва ще гледаш какво значи "закучване" :)

6.   Аз използвам Фейсбук като тефтер. В списъка с приятели нямам нито един непознат. Обикновено се чуваме по телефона или се виждаме, но ако организираме нещо заедно, използваме социалната мрежа като по-бърз начин да се координираме за ден и час. Удобна е и за връзка с някой, който си е сменил телефонния номер. Снимки публикувам само от градината ми, защото много хора искат да я видят, пък нямат възможност да дойдат лично, а и цветята едно след друго прецъфтяват и картината непрекъснато се мени. Никога не отговарям на безсмислени съобщения като "Здр", "Как си? " и прочее и не приемам покани от хора, които не познавам лично.

7.   Фейсбук е занимавка за олигофрени.
Точка.

Освен за общуване и разменяне на снимки с роднини зад граница, или за това някои предприемчиви типове да си рекламират гащите и чорапите, които произвеждат, за друго не става.

8.   Фейсбук фийда си е чист допамин активатор, като кокаина, но с по-слабо действие. Има немалко изследвания по въпроса:

https://www.telegraph.co.uk/news/12161461/Facebook-addiction-activates-same-part-of-the-brain-as-cocaine.html

Подобно действие имат и другите сайтове от типа на инстаграм, 9гаг, порно сайтовете и тн. Идеята е, че винаги щом има привидно голямо разнообразие от привидно интересна информация, мозъкът пуска допаминчето, защото си мисли, че ще изкяри нещо (за много структури в мозъка няма разлика между реално и нереално, затова можем да се възбудим и да изпитаме реален оргазъм от порно, което всъщност представлява движещи се картинки на електронен екран). Подобна е ситуацията с пазаруването в моловете, особено при жените, но там поне има някаква полза, защото реално можеш да си купиш нещо, което да ти харесва и/или да ти върши работа.

Аз ползвам фейсбук, за съжаление няма как да поддържам връзка с много познати, ако не го ползвам. Но гледам да избягвам безмозъчното скролване във фийда, защото понякога съм губил часове...

Иначе ми хареса сравнението с религията определено.

9.   Съгласен съм с номер 2. Аз също ползвам Фейсбук основно за контакт с хора, които не са близо до мен. Не пиша къде съм бил и с кого съм ходил. Качвам снимки понякога, просто, за да ги имам. Влизам веднъж в седмицата за по 2-3 минути и толкова. За мен живото общуване винаги е било на първо място и не можа да се замени с разговори, чатове и т. н.

10.   Една част от доводите, които се изтъкват в полза на фейсбук е, възможността да общуваме с близки, които не живеят в България. Извинявайте, но не го разбирам, при положение, че ако наистина искаш да поддържаш връзка с някой, който е далеч от теб, за целта имаш и вайбър, месинджър(за него не е нужен профил във фейсбук), също така видеоразговори в добрия стар позабравен скайп и др. Това са все приложения, които дават възможност за изпращане на снимки, видеа, разговори на живо, чат и прочие. С какво фейсбук ги превъзхожда? Отговорът е прост. Ние хората искаме да бъдем забелязани и да се чувстваме значими. Искаме другите да ни виждат, каквито ние искаме да бъдем, не каквито сме. Искаме още да бъдем, чути, да бъдем харесвани, да бъде прави. Искаме нашата личност, или това с което я идентифицираме да е издигнато на пиедестал. Фесбук дава измамно усещане за тези неща, поради това е и ползван от толкова много хора. В основата стои човешкото его, социалната мрежа е само инструментът. Много по-лесно е да стоим зад монитора, да качим няколко семейни снимки, да напишем коментар под тях колко сме щастливи, когато знаем, че под тях ще завалят одобрителни и хвалебствени коментари и лайкове, отколкото да се видиш или ако разстоянието пречи да осъществите среща, да се чуеш с близките си и да споделиш, че освен изобилието от щастие, имаш и тревоги и несполуки и скърби. Това няма да ти донесе одобрение, но ще ти даде поне успокоение. Ами даваме ли си сметка, че щастието с което парадираме в мрежата, може да донесе на някой болка, и тук не става въпрос за завист, а за драмата на някои хора. Давам пример: Младо семейство, което живее в чужбина, научава прекрасната новина, че чакат дете, естествено са в еуфория, и какво друго да направят освен да се похвалят за това във фейсбук, като за да е още по-впечатляващо качват и снимка от видеозана. Започват лайковете и честитките. До тук добре, но представете си, че някъде измежду приятелите на тези хора има и двойка, която е стерилна, или пък двойка, която наскоро е загубила дете? Това ще бръкне в раната им. Дали някой, който иска да "изкрещи" нещо публично си дава сметка за тези неща-не мисля. Вярно бременните нямат вина за положението в което са другите, и те имат право да се радват на момента, както и да споделят, но защо трябва да е с 200, 300, 500 или повече хора, като може да е с най-близки приятели и роднини, някак си би било по-красиво, по непринудено, по-истинско, а не горделиво, задължаващо и и разгласяващо. Бъркаме щастието с егото, а всичко споделено, като информация за личността на някой във виртуалните социални мрежи, произтича от егото.
Това мисля по въпроса.

11.   Иначе номер10 е направил/а добър анализ. В тази връзка не забравяйте, че майката на Марк Зукерберг е психиатър.

12.   Аз лично бях фейсбук маниак, но сега ми е доста безинтересно там. Понякога го ползвам за уговаряне на срещи с приятели (да речем, за да отидем на кино). След време омръзва, а и никоя религия не е вечна. Сега повечето хора изобщо не спазват ценностите на религията си, пък какво остава за една социална мрежа.

13.   За мен фейсбук е мястото, където трябва да имам профил, за да ползвам Messanger. Хубаво е, че може да си правиш фотоалбуми и да ги споделяш с близки и приятели. Става и за организация на събития.

"Закучиха ли се наистина нещата с тоя Фейсбук?"
Може би, за разни тийнейджъри, които вечно нещо им бърка в главата ... За нормалните хора, си е просто една модерна екстра, която прави комуникацията малко по-лесна и забавна.

14.   Фейсбука е глупаво пилеене на време и е станала дума за присмиване. Отдавна никой от моите приятели не влиза в него. Там ще намериш само умствено ограничените.

15.   На Запад хората масово ползват Туитър.
Фесбука е моден все още /се ползва масово предимно в държавиците с по - нисък стандарт на живот, както и тука в бг.