Споделена история от Други

Защо масово хората говорят на развален Български?
Здравейте, жена на 30 години съм и още откакто се помня, все се чудя защо 90% от българското население си служи с жаргонни думи, слага ударения на неправилните места или замества “ще”, с “че”, слага пред изречението “епа”, след всеки глагол трябва да звучи и “м” (пример: вместо “отида” - “отидем), и т. н.
Не познавам човек, който да говори на правилен Български език. А най- грозно ми звучи, когато чуя някоя жена да употребява думи от рода на “турим”, “ойдем”, “епа”, “що стаа”.. някаква мода ли е вече да се говори така? Не разбирам, аз ли не съм в ред..

Коментари

1-50 от 54

1.   Това, което казваш, е само и единствено в и около София. Никъде в "прованса" не съм чул да говорят по подобен начин. Иначе питаш "столичаните", ние мекаме. Ама иначе че казват "говоримЕ" и подобни, тогава не е проблем. С две думи - присмял се хърбел на щърбел.

Казах това, просто за да те поправя, че не е 90% от българското, а от шопското население.

2.   Шот са прости селтаци. И не е само до говора, хората са мързеливи, завистливи, злобни тъпанари.

3.   Защото не е задължително да се говори правилно. И няма причена да се говори правилно.

4.   В София говорят най-развалено!

5.   Диалектите не са български патент, но май само тук ще те намразят, защото говориш по малко по-различен начин. Всъщност, ще те намразят, защото не си като тях. Това може да е останало от комунизма, когато хората изкуствено са били уеднаквявани.

6.   Аз съм от Габрово.
Най - правилно се говори в Търновско.
Живея в Източна България, където също не говорят правилно. Отива да изхвърли боклука - 'отивам до казана', да се преоблече - 'ще се преоблича', а на всяка дреха, с която можеш да спиш - било нощница... Вярно, че има и мъжки нощници, но нямам наблюдения да са актуални.
Щеше да е много смешно да се говори перфектно, тоест както се и пише. Въпросът е да не е някакъв ярко изразен диалект, или да се използва просташки, хлапашки речник.
Просто не обръщай внимание на простаците, които те обкръжават явно и си мисли за по - перспективни неща.

7.   Напълно нормални диалектни думи. Словосъчетания като "че тръгвам" са богатството на езика ни. Аз съм на мнение че трябва да ги запазим в устния език. Учудвам се защо мислиш така за думата "турим" какво й е тя си е нормална книжовна българска дума.

8.   Защо съдиш за всички българи, когато ти явно описваш нискообразованите столичани?! Аз единствено в София съм чувал такива диалекти.

9.   На това му се вика диалект

10.   Защото образовението е трагедия и защото винаги е било трагедия - има разни заблудени хорица дето въздишат по комунизма, какво образование имало тогава, ама аз съм се нагледал на възрастни хора, с висше образоване, дето не могат едно изречение да напишат правилно... А пък за задължителния тогава руски да не говорим, мен ме заболяват ушите като чуя как го говори това поколение, за руснаците не ми се мисли... И всичко ще продължи да е така, докато за родителите училището е място, където досадните деца да им се махнат от главата за няколко часа, а не интелектуално капиталовложение.

11.   Защото са селяни. Културните хора в София говорят правилно. Аз съм от хората които не понасят мякане и диалект, но за съжаление селяните вече не се стараят да говорят правилно. А преди всеки като дойде в София се опитва да говори правилно, вече се мяка и по телевизията.

12.   Изброените от Вас изрази се употребяват основно в Северозападна България (или поне повечето от тях произлизат оттам, иначе има много модификации), та според мен зависи какво е обкръжението Ви (вероятно има доста хора с корени или родом от този край, особено ако сте в София) ... аз също съм роден и израснал в град от Северозападна България и мога да ви кажа, че "че идем за леб", "че си пойдем от даскало", "я че ти кажем" и т.н. са норма в тази част от страната .. друг е въпросът, че в моето семейство не се говореше точно така, понеже мама е от съвсем различен край на България .. но до ден днешен в София отдалеч разпознавам съгражданите си само по говора :D

13.   Лигавят се.

14.   Все шопите ви водят очите. Ами никой не ви е канил, можете да се върнете, откъдето сте дошли. А това, че в Бургас ти трябва преводач да ги разбереш?! Като ми замйекат в метрото...айде у лево.

15.   Каква е тая омраза от всички? Всъщност никъде не се говори баш български и е физически невъзможно всички да говорим еднакво, и това е съвсем нормално. В Америка например всички говорят с различни акценти и на никого не му пречи, още по-малко пък да злобеят. Пораснете и престанете да се заяждате с говора на другите или станете учители по бел щом сте толкова trugger-нати

16.   Това е характерно само за софийско и северозападния край. Най-правилно говорят май само в Плевен-град (не, не съм от там). А софиянци само се заблуждават, че говорят правилно. Говорят просто насечено и натъртват на Е, А, вмести и, ъ, което за мен беше много смешно.

17.   Преди година-две четох (съвсем сериозна научна) статия, че диалектите са широко разпространени и сред козите (за които беше конкретно изследването) и сред останалите животински видове, които в някаква степен комуникират чрез звуци.
Изследователите бяха установили около 24 диалекта при изследваните стада от кози. Като всяка форма на диалект означава и изразява принадлежност към определено стадо/клан.
Понеже в миналото (в ерата преди телефона и средствата за масова комуникация) хората са живеели сравнително изолирано в съответните региони. Пътуванията също са били скъпи и времеемки (с конски впряг, с кораб, при това - трябвало е да се отделиш за дълго от многочленното си семейство, да спреш да си обработваш земята и т.н.). Та от висчко това следва, че хората са пътували малко, и между отделните групи, населяващи различни региони общуването е било силно ограничено. Вследствие на което езикът им се е "израждал" във всяка общност по определен начин (дето викаш - жаргонни думи, съкращения, измисляне на нови думи и съчетание и т.н.). И накрая, като събереш 2 групи, които уж са от една и съща нация, но не са общували говоримо едно 50-100 години, и ето ти проблем - при всяка от тях езикът се е развил, еволюирал, изкривил по различен начин. за няколко века е можело да се стигне до там, че почти да не се разбират...
А сега при бързите. евтини и лесни пътувания, лесното преселване и търсенето на работа в други градове и държави, нещата толкова са се омешали, че няма повече на къде... Обаче човек това, което е слушал и говорил от първата да десетата си година трудно може да промени...
От там и диалектите, и говорните навици, и жаргоните...
Жена ми, понеже е от Бургаско, дълги години познавах веднага, когато по телефона ѝ се обадеше някой от нейния край (основно майка ѝ) - веднага инстинктивно започваше да мйеца в слушалката! :)
Като ѝ се обадеше някой, говореш книжовен български, тя естествено и съвсем несъзнателно подкарваше в същия дух (след 10-ина години в София почти беше коригирала диалектния си говор).

18.   6, аха, "най-правилно". Ха-ха - "трабЪта, водЪта"... а тури му пепел...

19.   Български език не се пише с главна буква, освен ако не е в началото на изречението. Преди да се оплакваш, че хората говорят неправилно, се научи да пишеш правилно.

20.   Тва не е развален български. На казваш ше вместо ще, ама и обаче вместо но и други такива са въпрос на личен избор. Според мен книжовният български звучи тъпо и за тва си казвам така. Жаргонните думи са част от българския език и не е грешно да са използват. Тази тема е написана отново, за да хули българския народ. Ако не ти харесва взимай си чукалата и айде чао. Проблема в България не е диалекта, а тва, че народа ни са обърна срещу себе си. Това беше най-голямото ни падение.

21.   Да си чувала за нещо наречено уличен език? Във всяка държава по света го има. Езикът с който си служиш на улицата не е същият език на който би написала официален документ, например. Ако знаеш английски добре, пробвай да гледаш "Призвание акушерка" без превод. Ще се хванеш за главата като чуеш на какъв език говорят тези жени! Уж е английски, ама на моменти е направо невъзможно да разбереш какво говорят! Така, че няма нищо странно в това, че в супера не говорим като литератори. Нормално е, да се използват жаргони думи, да се "предъвква" някоя буква и т.н. Даже ако някой ти заговори на улицата на литературен език, гарантирам, че ще ти е странно и ще решиш, че е чужденец и много се старае.
Така, че няма нищо толкова страшно стига да можеш да говориш правилно когато се налага-примерно ако произнасяш официална реч.

22.   В Америка например ако сиот друг щат и говориш различно, хората ти се кефят, а тук като говориш различно, си едва ли не селянин, нищо че слагащият етикета селянин говори още по-смешно. Не знам от къде идва тая злоба.

23.   14, ами ако се замислиш, ще разбереш защо идват в шоплука. И за това са виновни до голяма степен и самите шопи и по-точно тези, които управляват шоплука, защото обират всички ресурси на страната за сметка на провинцията. И в такъв случай провинциалистите се принуждават да се местят, защото все пак не са усвоили изкуството на фотосинтезата и трябва да ядат и те.

24.   А каква е тази мода Е вместо Я? “Той е обича”?! А това въй е много обидно защото е турцизъм. Wtf?

25.   Аз напоследък забелязвам и нещо друго. Поради масовата емиграция и глобализация, диалектите започнаха да се доближават един до друг. Например в Русе забелязвам, че все повече хора спряга да говорят на И и Ъ и запонахме да се доближаваме до книжовния български. Сред много софиянци кореняци пък забелязвам, че твърдостта им намаява. Много русенци примерно са учили във Варна, София и като се върнат говорят някаква смесица между двата диалекта. В Русе познавам хора от Плевен, Видин, Монтата, Търново, Пловдив и след някоя година започват да говорят малко по-меко и става смесица между два диалекта.

Един колега от Пловдив и каза, че като е доъл тук, се е очудил, че всички говорят като педерасти, а после и той неусетно е започнал да говори така. Сега говори почти на русенски, но се долавя и малка разлика и си личи, че не екореняк русенец. Но той сам не може да се усети. Познавам и хора от Павликени, единият е дошъл в Русе, а другият живее от Плевен. Ако ги слушаш двамата, никога няма да се досетиш, че са земляци.

Особено при децата има промяна в говора. Примерно аз казвам на детето си татИ, а то ми казва татЕ с натъртено Е. Нямам представа от къде го е прихванало това Е, което никак не е характерно за Русе. Сигурно от съучениците си, някои от чиито родители са от други градове. Аз казвам ША вместо ЩЕ, МА вместо МЕ (ще ме вземеш ли) и СА вместо СЕ (сещаш се), а то си ги казва правилно с натъртено Е като в по-западните части на страната.

26.   Има си и характерни думи в определените области. Примерно във Варна казват авер (приятел), на харабия, в Бургас батка, дънкито, маняк, натокана, облякана, лек (обръщение към някого закачка), лице (забавен човек), в Ямбол въй, в София - копеле, сеш се, вървимЕ, нЕкой, ударението почти винаги е сбъркано. В Добрич - купЕл, ходЕл. В Русе - доматиту, ръкътъ, вудътъ (водата), зилену. В Пловдив - менИ, тебИ, майна, чуек. Петрич - дожд, петок, откинем. Видин - квитанцеа (квитнация), еденье, пиенье, дзвер. В Плевен - да га ева. Враца - баце, пустиняк, пиян на боклук. Смолян - аратлик (приятел), Разград - чоджум, Търново - ботур, Хасково - чивяк, Шабла - нерез. В Кърджали на привечер казват авшем, яла ей туа - ела тук, оти енейка - защо така, кена ищеш - какво искаш, ей соя - този, я - аз, ага пойдеме - когато отидем, телефончак, дено - където, барем - поне, музикаНа, яреСо, кАща.

Мен лично ме кефят диалектите. Даже някои като родопския са ми много сладки, а някои са ми секси. Примерно много ме възбужда жена, говореща плевенски диалект, бургаски също.

27.   Да, 25, на мен лично ми е много странно това "татЕ" не като обръщение. "Мама и татЕ" примерно, а за обръщение "татИ". Правилното е обратното... Просто ми звучи смешно, както и зелЕ, бЕлот, ама яко натъртено на Е.
Иначе е вярно, че диалектите са богатство и е супер тъпо да са поредната причина за разделение. Това важи най-вече за софиянци...

28.   Сега се сещам - примерно съпругата ми е от Разград, а баба ми от Родопите, но десетилетия живее в Русе. Много се смея на погледа на жена ми, когато двете си говорят, защото баба ми си говори директно на родопски (ама хубав натурален родопски) и не и дреме, а жена ми никога не е чувала такава реч и не разбира нищо и като направи една физиономия като теле в железница направо падам от смях.

29.   В Пловдив си имаме лаф
" Пловдивчани яли, пили.
-Кво яли?
-Пили.
- Кво пили?
-На грил."
Иначе чуек, не съм чувала. "Айляк" е редовно в речника и деня на Пловдивчанина.
Номер 24, интересно ми е за "въй".Що турцизъм? К'во означава? Майка ми е от Ямбол, там много го използват и съм се чудила. Иначе след лято при баба и аз въйках и баща ми ми забраняваше да си говоря с него, докато не превключа на пловдивски.
На мен не ми пречат диалекти, акценти, говорни дефекти, стига човекът да е грамотен и да може да пише грамотно.
Иначе не е нужно всички да говорим като Ани Салич, изглежда изкуствено и неестествено. Мен работниците даже няма да ме разберат или ще се спукат от смях. Представяш ли си:
Добро утро, уважаеми господа. Днес ще полагате външна мазилка, върху югозападната фасада на сградата. Запознайте се подробно с чертежите и количествената сметка, при възникнали въпроси, се обърнете към техническият ръководител на обекта. Моля, угасете цигарите, поставете предпазна каска върху главата си, съобразно изискванията на регионалната служба по трудова медицина и... и вече половината са умряли от смях, а другата половина са избягали, щото са се почувствали тъпи и не са разбрали к'во искам.
А може да им кажа:
"К'во става момчета? Днес искам тая фасада да я измажете. Ето чертеж, ето разходна норма, ако има нещо, питайте бай Митко. И всички с каски, че има проверки."
И всичко е разбрано и по план.

30.   Аз говоря според ситуацията. Мога да говоря и на абсолютно литературен български сред интелигентни хора, и на просташки западен жаргон сред простолюдието. Налагало ми се е да общувам с всякакви типажи и повярвай ми, гъвкавостта на изказа помага много.

31.   Освен да пренапишем и текстовете на фолклорните песни, защото не са на книжовен български и се използват диалектни думи? По-смешно е да говориш „правилно”, но да пишеш с грешки. И не ми се правете, че и вие не говорите на „кво” и „що”. Навсякъде има диалекти, само тук те съдят по това.

32.   Простият човек говори на диалект. Един интелигентен човек независимо от къде е, се старае да говори правилно. Истината е, че с падането на нивото, като цяло диалектът става потресаващ. Във всеки офис се мека, акценти ужасно. Имах колежка, важна нагласена и като кажеш е него ден, нея фактура се чудя как може да й излезе такова нещо от устата дори. Или угащи се.

33.   27, е какво странно има? Падеж! В чежки също го има “МихалЕ” (като нашето МихаилЕ).

34.   По литература учехме, че е погрешно схващането диалектите и жаргона да се разглеждат като "неправилен" език. Диалектните форми са със същото право на съществуване и развитие, както и книжовния български. Вече е въпрос на усет къде какво да се използва. Няма нищо лошо в благоевградска кръчма да се говори на македонски диалект или във варненско кафене да се мяка. Нито имам проблем със софийското "че одиме". Бил съм в САЩ и там разговорният език във всеки щат е различен и няма нищо общо с езика по CNN например.
Вече не мисля, че е удачно премиерът ни да говори на диалект. В официални изявления и документи е редно да ползваме книжовен български.

35.   По-страшно е, че навлизат само чуждици - фитвам, скипвам, хейтвам и всякакви подобни.

36.   Не може да има единство на народа, без да има единство на езика !

37.   И аз не мога да го разбера. Една толкова малка държава по площ и населени да има 1000 диалекта. Това е огромен признак на простотия, да не можеш да говориш на собственият си език при положение, че го учиш и в училище, гледаш го по телевизията и знаеш как се произнася. Такива хора се наричат умствено изостанали, нали знаете онези деца с които всички учители се занимават, защото са страшно тъпи.
Как ще сме обединени и ще просперираме като дори не говорим един и същезик? Няма как.
Някой мега нагъл и прост социопат беше написал, че диалектите били богатство. Какво? Диалектите богатство? Ако диалектите са богатство то по тази логика псувните ни са безценни.
И да само в София има хора които говорят правилен книжовен език, комплексирани селяндури такива.

38.   до 36

"Не може да има единство на народа, без да има единство на езика"

Благодаря, че ме разсмя. Значи на света няма единна държава. Освен може би Сан Марино, където си има само един град.

В една малка Швейцария има 4 официални езика - немски, френски, италиански и реторомански. И това са само официални езици, за диалекти да не говорим. Ако за Швейцария кажеш, че не е единна и просперираща страна... Така че успех с разсъжденията ти.

Номер 31 е право в целта. Значи всички, които някога през вековете са написали текстовете на фолклорните песни, са пълни простаци.

39.   "И да само в София има хора които говорят правилен книжовен език, комплексирани селяндури такива."

Хахахахахаха. Точно в София се говори много на диалект и то кореняци софиянци. Но това е забавно и обоготяващо. Стига да не е в официална среда, разбира се.

Май някой има комплекс за малоценност спрямо "селяндурите". Да не би някои от тези селяндури да имат по-хубави работи от теб, да са по-богати, по-шастливи и с по-пълноценни вързки, че го приемаш толкова лично?

Радвай се, че има толкова "селяндури", тъкмо ще си по-успешен на техния фон. Ама като ти гледам злобата, не си толкова удовлетворен от живота си, та май си по-неуспешен и от същите селяндури.

40.   Излел е Дельо хайдутин,
хайдутин енкесаджие,
с Думбовци и с Караджовци.

Зарочал Дельо, пурочал
даридерскимнем аене, аене кабадайлие.
В селоно имам две лели,
да ми ги не потурчите,
да ми ги ни почорните,
чи га си слезам в селоно,
мночко щат майки да плакнат,
по-мночко, млади невести.

Това е написано на диалект. Значи авторът му е пълен простак. И Валя Балканска е проста, че пее на диалект. Нищо че света я е признал и гласът ѝ се чува в космоса.

Дори и Ботев, написал "Майце си", е простак. Всички са простаци, само вие, говорещите на правилен език, сте висша класа интелектуалци.

41.   40, в голяма грешка си.
Ботев е писал на книжовен език за времето си.
Бантускот с чувство за превъзходство над другитер...

42.   До 38

Всъщност си правих социални експерименти и се надявах на реакция на здрав разум !

Това идва от следната статия в Wikipedia
https://bg.wikipedia.org/wiki/Диалект

Съветвам всички четящи тук, да я прегледат.
Друга интересна статия е тази, за различните български диалекти:
https://bg.wikipedia.org/wiki/Български_диалекти

Лек ден на всички!

43.   " Във всеки офис се мека, акценти ужасно. '

Аз работя в офис. Имам хора от различни краища на България, както чужденци. Последното, което се гледа е, какъв ти е акцента. Ако си свестен човек, който си върши работата, разбира се с колегите и не се величае, на база "аз говоря правилен език", то си добре дошъл. Все още трябва да отидва в град, в нашата страна, в който се говори толкова "неправилен" български, че да не мога да се разбера с местните.

44.   До 33 от 27: Странно ми е, че разменят двете думи. За обръщение татИ, а иначе татЕ. "С татЕ ходихме за риба" примерно, вместо "с татИ".

45.   Като за начало, Български се пише с малка буква. Такова правило, което да гласи, че езиците трябва да се пишат с главна буква в българския, няма. Не само на говоренето трябва да се обърне внимание, граматиката и правописа също са важни. Сега за говоренето. Всеки един език си има своите диалекти. В нашия район не използваме изброените думи, но също си имаме наши диалектни думички. Няма как. Различните краища си имат своите особености. Не го мисли толкова. Диалектите са богатсвото на един език.

46.   Това което описваш е диалект. Не се говори така в цялата страна, а само около София. Почти всяка област от страната има своят специфичен диалект. Хауевър, мисля, че и двамата знаем защо те отблъсква софийският диалект. Поради асоциации е. И мен сега ме отблъсква одеколона който ползвах по време на казармата. Сейм риизън.

47.   диалекта носи богатство тъй както всеки един език. Радвам се, че не са ни вкарали в рамките да говорим еднакво. Простащината не е говорене на Ти и/или на диалект. Да, тя много често върви в комплект с тях, но не е непремнно свързана. Разбира се родния диалект има почва там на местно ниво или в къщи сред свои, но когато си на място, където има хора говорещи на различни езици/диалекти е правилно да се използва унифицирания и утвърден език. Защото функцията на езика е да се разбираме, а не да се объркваме.

48.   33, точно това казва и 27, че звателната форма "татЕ" се замества неправилно от "татИ" и обратно. С основание се чуди човекът. Ще дам примери, та да ти стане ясно: Ради/Михаил - същ. име м. р. ед. ч. И. В. Д. пад. и Раде/Михаиле - също като горното, обаче в Звателен падеж, т. е. обръщение.
И двамата говорите за едно и също, само че ти не разбра. И да добавя - "чеЖки" езук не съществува, както и "чески", както и "чехски". В Чехия се говори чешки.

49.   Драга, кой както иска ще си говори, дори и да не ти харесва!
Ти също говориш на "развален" български, макар и да не го признаваш, виж си правописа, тогава бълвай змии и гущери.
Българският език има много разновидности, това не означава че е грешно, ако някой напише или каже - Оти, па, нЕкаде, шо, тъй, въй...
Само ние ли имаме диалект? !
Българите сме - На всяка манджа меродия.
Гледай си живота, образовай се, прави неща които те правят щастлив, а не да раздаваш "акъли". ;)

50.   Поне милиони хора по света говорят на диалектен български език - то не са сърби, македонци, руснаци. Да, руският винаги ми е звучал/изглеждал като един доста развален български език.

1-50 от 54