Споделена история от Други

Транспортът в София
Здравейте!
Много скоро ми предстои да се преместя в София. Имам обаче един проблем - нямам си и на идея как да ползвам публичния транспорт, колкото и смешно да звучи. От малък град съм и тук човек може да стигне от единия край на града до другия за ок. 15-20мин. и следователно не е необходимо да се придвижва с метро, автобуси и т. н. Освен това и не съм много общителна личност и няма към кого да се обърна, затова реших да пиша тук. Имам няколко въпроса и ще бъда изключително благодарна ако ми отговорите:
Първо, как стоят нещата с билетите за различните видове транспорт-откъде се купуват, при самото влизане в автобуса ли, при метрото също, при тролея. Как става пътуването с карта?
Често срещам клипчета във фейсбук, в които има проблеми с пътниците и контрольорите, свързани с билетите им, та не искам и аз да влизам в такива разпри.. Общо взето кое е най-важното, което трябва да знам?
Също ако можете да ме информирате относно цените ще съм много благодарна :)

Коментари

1.   Можеш да си изкараш карта за градския от центровете на градска мобилност, има на много места в града.

Билетчета за автобуса се вземат от магазинчетата покрай спирките или от шофьора в автобуса, когато автобусът е спрял. Едно билетче за едно пътуване е 1. 60лв. Има опция да вземеш 10 билетчета (талон) наведнъж - струва 12лв. общо, т. е. тогава едно пътуване ти е 1. 20. Шофьорите не продават такива. Има и опция за билет за цял ден, без ограничения в пътуванията. Аз лично ти препоръчвам 10-те талона за начало, после си изкарай карта.

Като влезеш в автобуса/трамвая/тролея си дупчиш билетчето. Ако нямаш - отиваш при шофьора с приготвени пари (не връщат) и си вземаш билет и го дупчиш.

Билетчетата за метрото се вземат от самите метростанции, там също има опция за карта.

2.   Купуваш си месечна карта за цялата мрежа и не го мислиш! Когато започнеш работа поискай това от работодателя си, повечето я осигуряват безплатно за служителите си.

3.   Най-лесно е да си изкараш карта за градски транспорт. Аз си изкарах карта и я зареждам за по един месец за всички градски линии. Ако си студент редовно обучение или ученик, ще имаш привилегията да плащаш 20лв, вместо 50лв, за месечно ползване на градския транспорт (за цялата градска мрежа метро, автобус, тролейбус, трамвай).
При всички положения картата излиза по-изгодно, защото билетчето е 1, 60 и важи за съответното пътуване. Простата сметка е, че на ден ще даваш минимум 3, 20лв за отиване и връщане... 3, 20 по 30(дни)(примерно, ако излизаш всеки ден) прави 96лв, а картата е 50лв, ако си работещ. Можеш да си издадеш карта в метростанция Софийски университет, има надпис над пункта, трябва да си носиш снимка в размер за документ и ще заплатиш 2лв еднократно за издаването. Има и други центрове за издаване на електронна карта, написани са в сайта за градска мобилност. При изтичане на срока за ползване, отиваш и си зареждаш картата в някой център за градска мобилност.
Билетче може да бъде закупено от шофьора, в повечето превозни средства има и машинка за билети, може от център за градска мобилност, а в метростанциите има каси. Важно е да си продупчиш билетчето в превозното средство. Ако те хванат без билетче или с непродупчено такова, става голям цирк. Както и да е, има си документи, които разясняват всичките ти права и задължения като пътник- прочети ги. Има сайт за градска мобилност, препоръчвам ти да го разгледаш. Надявам се коментарът ми да е бил от полза.

4.   Здрасти!
Билетчетата за трамвай, тролей и автобус са едни и същи. Купуват се или на спирката от павилиончето или вътре от шофьора/ватмана или от поставен автомат. Най-добре си ги купи от спирката, че шофьорите не винаги имат. Цената е 1, 60 лв. за един билет. Като се качиш виждаш перфоратора и си продупчваш билета и след това си се возиш. Нищо страшно, само не забравяй да го дупчиш, че контролата и за това се заяжда!
Билетите за метрото са мало по-различни, те се купуват само от метрото и важат само за 30 мин., т. е. няма как да си купиш няколко и за следващия път. Тях пък ги пъхаш в автомата и те ти отварят бариерката и влизаш.
Освен това отскоро си имаме и нощен транспорт, но не съм го ползвала. Нещо говореха, че билетчето е 2 лева, но както казах не съм запозната.
1, 60 са си доста за това има хитринки, например да си купиш карнетка/талон с 10 билетчета. Така е по-евтино, но внимание винаги трябва да носиш номер 10 с теб и да ги използваш по ред 1, 2, 3 и т. н.
Сега за картите-има за 1 месец, за 3 месеца и даже за 1 година. Освен това има за 1 линия, за 2 линии и за цялата градска мрежа. Някои са със снимка, други-без. Тези със снимката са по-евтини, защото не можеш да ги дадеш на приятел, а си ги ползваш само ти. Това са едни пластмасови карти, приличат на банковите. Купуват се от същите павилиончета, където продават и билетите. Като се качиш в съответното превозно средство само ги доближаваш до екрана на машината, чува се едно пиукане и екрана светва в зелено, ако всичко е ок, т. е. ако си заредила картата. Ако светне в червено пробвай пак, че понякога тия машинки дават грешка. Е, разбира се, ако си си заредила картата. Ако не си... няма смисъл да пробваш. Та идеята е като си направиш такава карта, после не си правиш нова, а само ходиш на съответната дата да вкарваш пари в нея. Примерно ти е от 20 юни до 20 юли. На 19 юли отиваш и вкарваш пари за да можеш да продължиш да си ползваш картата. Това го правят лелите, които продават билетчета и карти. Ако си заявила, че ще ползваш метро картата ти важи и за метрото (или само за него, ако е за 1 линия и си избрала метро). Тогава я поставяш на определеното място и тя ти отключва бариерката.
Ами това е в общи линии. Не е сложно, ама е скъпичко, особено ако трябва да смениш 2-3 транспорта за да идеш до някъде. За това и доста хора рискуват и пътуват без билети и ако ги хване контролата следват разправии, глоби и т. н. Аз например за да стигна до работа ми трябват 2 транспорта, 1 автобус и после метро. Това правят 4 билета на ден или 4 Х 1, 60= 6, 40 лева! Много е, за това си купувам карта, със снимка за 1 месец, за 2 линии, автобуса и метрото и ми излиза по-евтино. Ама картата ми е само за тези два транспорта, ако трябва да ходя някъде другаде-тогава си купувам билет.
Нищо сложно няма просто 1, 60 за да се возиш в раздрънкан автобус са си доста пари. Предвид на това, че не всички взимат заплати по над 1 000 лева, си е направо скъпо. А и тия с големите заплати пътуват с коли.

5.   О, изобщо не се притеснявай - за няма и един ден ще я изучиш целата тая нАука :)
Виж малко по-трудно и повече време ще ти отнеме да научиш спирките и местата в града, но и това ще стане за месец-два.
Горните коментиращи са казали почти всичко, почто нямам какво да добавя.

Може би едно уточнение - в метрото можеш да си вземеш карта, която е електронна (безконтактна) и струва левче. В нея могат да се зареждат "импулси" (електронни билетчета) на порции по 10. Една порция струва 12 лв. Искам да отбележа, че не си ограничен до 10 импулса в картата, както повечето хора си мислят, и не е задължително да я изразходваш до 0, за да я заредиш пак. Можеш примерно когато имаш в нея 3 импусла да отидеш и да си дозаредиш още 10, и ще ти станат 13. Можеш да си заредиш и 10 по 10 - тогава ще имаш 100. Но не можеш примерно да си дозаредиш 7. При зареждането вървят само на порции по 10. Картата е за многократна (безкрайна) употреба.

6.   Здравей,
Повечето са ти обяснили. Ако мислиш че ще пътуваш много всеки ден и ще сменяш много превозни средства, може да си купиш годишна карта, чиято цена е 365 лв., т. е излиза по 1 лев на ден. Ако имаш парите и наистина много ще пътуваш си вземи такава и тъкмо няма да мислиш че скоро ти изтича.

8.   Купи си един билет и като го продупчиш го сложи в портфейла, за да не се мачка, аз така карам целия ден с 1 билет, даже някой път взимам новичак оставен по седалките.