Споделена история от Други

За недостатъците ни - трябва ли да ги крием и не ни ли правят точно те хора?
Наскоро имах интересно преживяване, което ме накара да се замисля над много неща. Бях на един семинар по психология - четири дни. Там се създава безопасна среда, в която хората могат да споделят помежду си. В две от игрите споделяне едно на едно се паднах с две момичета. На всяка от тях казах неща за мен, които е почти невъзможно да споделя при други обстоятелства - неуспехи с жените, страхове, комплекси, гняв, че съм бил пребиван като малък от родителите си. Неща, от които ме е срам, с които се боря, които се опитвам да преодолея и които се опитвам да скрия при други обстоятелства. Просто прецених, че за да извлека полза от събитието, е по-добре да съм откровен.
По-късно имаше игра, в която всеки трябва да посочи някого, у когото е видял най-голяма вътрешна красота. И двете момичета избраха мен. При положение, че не съм им показвал добрите си страни, а само лошите. Не знам какво видяха в мен - не че нямам положителни качества, но просто не ги бях показал.
После имаше и упражнение да се говори и споделя пред цялата аудитория. Там не казах толкова лични неща, но пак засегнах някои от проблемите си. И после няколко човека дойдоха при мен, прегърнаха ме, ръкуваха се, поздравиха ме за силата ми и казаха, че съм много готин.
И не само аз - видях и други хора с емоционален багаж. Някои споделиха с мен, някои пред всички. И интересното е, че всъщност между участниците се създаде много силна връзка. Направихме си фейсбук група, излизаме и се чувстваме като приятели.
Потърсих информация и се оказа, че и при предишни издания на този семинар хората създават силна връзка помежду си и поддържат контакт с години. Появяват се приятелства и любовни връзки. И се замислих - слагаме маски, гледаме да покрием определени критерии, все си мислим, че не сме достатъчно добри. А хората явно се привличат точно на база несъвършенствата си. Сетих се за това, като четях всичките теми с безкрайни критерии и изисквания.

Коментари

1.   Привличат се на база откровение и от там на припознаване на себе си у другия или съчувствие, а не на база несъвършенства.

2.   Здравей може ли да споделиш как се казва семинарът.

3.   Автора: Семинарът се казва Insight. Потърсете го в Гугъл. Провежда се няколко пъти в годината. Мога смело да заявя, че за мен е едно от най-полезните неща, които съм правил за себе си. А някои хора даже твърдят, че им е променил живота. Недоволните са много малко.

4.   Страхотно, радвам се за теб и за това, че има такива семинари и хората се приемат един други. Аз лично не мога да се отпусна и да споделям такива неща, но е хубаво, че други успяват.

5.   Автора: 4 и аз не можех, но там си имат техники, с които да те предразположат. Разбира се, споделяш, колкото прецениш, не е нужно да си казваш майчиното мляко. Интересното е, че в един момент осъзнаваш, че така или иначе хората ще са го забравили до ден-два. Факт е, че семинарът се води от хора с много голям опит и солидно обучение. Също така е скъп и отнема време. Но за мен си струваше. Просто успяват да изкопчат най-доброто от човек. Не искам да му правя реклама, предполагам има и други подобни, но аз попаднах на този и си струваше.

6.   'При положение, че не съм им показвал добрите си страни, а само лошите. Не знам какво видяха в мен - не че нямам положителни качества, но просто не ги бях показал. '

- видя ли са в теб това, че си един добър човек, който много е страдал
- ти не си им показвал 'лошите си страни', а си им разказал за лошите си преживявания. Смисъл поне от това, което си ни писал на нас.

(пример за лоша страна е ти да си пребивал някого, ти да си наранявал някого емоционално или да си го прецаквал за нещо си.. )

Иначе, радвам се, че си намерил емоционална подкрепа.

Прочетох, че си писал, че този семинар е скъп, което изобщо не е готино според мен, защото за хората с емоционален багаж, както ти си се изразил, би трябвало да се организират безплатни такива неща. Има много такива хора и доста от тях не са успели да започнат да печелят добри пари точно, поради емоционалните си проблеми, пост травматичния стрес от лошото детство и. т. н... някои от тях започват да се утешават с евтини наркотици и алкохол.. така се затлачват още повече и 'здравите' и 'нормални' членове на обществото ги отхвърлят още повече. Дано някой, който организира такива неща прочете мнението ми и се замисли...

7.   Автора:
6, относно безплатните събития - има такива, с рекламна цел. Има и книги, материали в интерент. Така че човек дори да не разполага с много пари, може да направи някакви стъпки напред. Нали все пак организаторите трябва да си покрият разходите, да реализират печалба. Все едно да накараме психотерапевтите да работят безплатно. Аз лично започнах работа над себе си преди да разполагам с пари за подобни семинари. Ако човек иска, има начини. Макар и трудно.
Има и друго - ако се даде нещо готово на човек, ефективността пада. Ходил съм на безплатни семинари, доста добри, но на мнозинството хора не им пука. А на този, като са дали значителна сума и са отделили четири дни, слушат и прилагат. Просто самата среда е различна. Много по-ангажирани са. Психолог ми е казал, че ефективността нараства в пъти, когато клиентът си плаща сеанса сам.
Аз нямам проблем да платя за нещо, ако ми носи стойност.

8.   Номер 6. - много, ама много точно казано!

9.   Тъпа работа и загуба на време.
Аз също съм преживял подобни неща и съм и асоциален, но никога няма да тръгна да мрънкам за проблемите си.
Само си си загубил времето пич.
Рано или късно ще те зарежат след като те до използват!