Споделена история от Други

Какви са хората минали през затвора?
Познавам няколко души, минали през затвора. Някои от тях са близки, други не толкова, а с други сме само познати.

Интересно ми е какво мислите за тези хора, познавате ли лично такива и какви са ви впечатленията от тях?

Моето лично мнение е, че всички без изключение излизат развалини до някаква степен. Все нещо им има психически. Все са изнервени я от живота, я от някоя несполука. Смазани души.

Опитвам се да викна в психиката на един индивид от моята рода. Страшно противно същество. Без съмнение има психически отклонения, но няма какво да се направи. Нормално съжителство с този човек няма как да се има. Поради наследство от роднина трябва да деля апартамента.

Наистина ли затвора смазва хората до степен, че после да не са нормални?

Коментари

1.   Препоръчвам ти книгата Антисоциалното поведение – теория и лечение. https://chitanka.info/book/6023-antisotsialnoto-povedenie-teorija-i-terapija

Има я в читанката. Там са сбити трудовете на най-важните психоаналитици и психолози, които обясняват как се става престъпник и кои хора са застрашени. Общо взето е свързано и с детството до 3-6 годишна възраст. Чети, много е интересно. Аз четох, защото станах родител наскоро, а имам в семейството дете с антисоциално поведение, което с голяма вероятност ще стане престъпник.
Едно е обаче да си бил в затвора и да си престъпник. В крайна сметка всеки един от нас може да попадне в затвора – примерно по политически причини по време на диктатура, ако заспиш зад волана и убиеш хора, ако без да искаш като архитект примерно направиш грешка и падне сграда и убие хора и така нататък, може без да искаш да завлечеш инвеститори с пари и много-много причини БЕЗ ДА СИ ПРЕСТЪПНИК.
В книгата обаче се разнищва поведението точно и само на престъпниците, не на хората, попаднали в затвора заради небрежност.
Дори може да влезнеш в затвора невинен.
Моят прадядо е бил затворник в Белене, после в Ловеч, защото не е искал да си дава земята в ТКЗС и е организирал хората в нещо като опозиция. Той не е бил престъпник примерно, макар че е прекарал живота си в затвора и е умрял там.

П.П. Между другото от книгата ще разбереш какви са хората, които имат антисоциално поведение и че решението е в превенцията и в работата с деца. Възрастните се смятат за непоправими и затова не лежат в психиатрия, а в затвор – обществото ги чисти...временно. В затвора много малко хора успяват да се реабилитират, но при децата с антисоциално поведение може да бъде проведено лечение. Твоят роднина най-вероятно не подлежи на поправка.

2.   Хората минали през затвора са си такива от детството и поведението им е следствие на тяхното възпитание. Вашият роднина дори да не беше лежал в затвор поведението му нямаше да е кой знае колко различно.

3.   Дядо ми е бил два пъти в затвора по време на комунистическо. Един път за сбивания (биел се е доста, но не знам каква точно случка го е вкарала там) и един път като политически затворник, защото се е опитал да избяга зад граница и по някое време в живота си е успял да избяга… Живеем с него и нито е развалина, нито е психически смазан, тъкмо обратното - доста е запазен като човек, чел е много история, на 72 е, но хората му дават около 55. Понякога, макар и рядко, стават сблъсъци, но те са от битов характер и нямат нищо общо с това, че е лежал в затвора, не е изнервен и в повечето случаи можеш да се разбереш нормално с него. Не знам, може би е до човек.

Black Sabbath

4.   Ами той дори и да е влязъл в затвора като нормален човек, направил престъпление, доколкото е възможно да си нормален, щом извършваш престъпления, след затвора със сигурност се е побъркал. В затворите ги изнасилват, непрекъснато трябва да се пазят от нечия психическа и /или физическа агресия и т. н. Няма как да е нормален. Има и нормални затвори в белите страни, но в България със сигурност няма.

5.   Какви може да са.. Да си боклук и да те вкарат в затвора при още по-големи боклуци с които си принуден да живееш. Да те изнасилват, да те тормозят и т. н.
Според мен няма никакъв смисъл от тези затвори..
Трябва да се направят трудово-възпитателни лагери. Лагер, в който да работят с тях психолози, да се трудят и т. н... да се учат на доброта и т. н.

6.   5, ами те затворите са точно това - там не само лежат в килии по цял ден, ами се трудят, имат психолози, ходят на курсове, от време на време идват свещеници и такива работи. Или поне в модерните затвори де.

За мен решението е в превенцията, т.е. да се работи с тях още като деца. Да има психолози по градините и училищата, които да работят с деца, които са потенциални престъпници. Ако се назначат добри специалисти, според мен ще има ефект.

Той веднъж като извърши престъпление, вече и да го затвориш - бития си е бит, ебания ебан. След дъжд качулка, след сватба булка. После и да го затвориш я се оправи, я не. А по-вероятно ще се влоши.

7.   Аз съм минал през затвора и то влязох на 20, мога да кажа много неща за там сега съм на 25 и още не мога да започна на чисто и да си намеря свясна работа, нормално е всеки излязал има проблем с психиката и здравето но това не ни прави боклуци или по малко хора защото всеки може да влезе вътре!

8.   Срещал съм се с един човек, който е лежал за убийство и то извършено не по непредпазливост, а умишлено. Убил е любовник на жена си. Нямах продължителни контакти с него, но не ми изглеждаше поразен от затвора по негативен начин. От краткото впечатление, което придобих за него, бих казал, че беше честен, директен и ангажиран човек. Нещо, което не мога да кажа за много други хора, които сигурно не са виждали пандиз и на снимка. Така, че си е до отделния човек.

9.   Автора

Хора, запопнахте да споделяте за случай, в които роднините ви са вкарани през комунизма. Говоря ви за съзнателните престъпници. За хората, които са правели престъпления съвсем съзнателно.

10.   Пак ли ти го продиктуваха? Цял живот си така.
Но на теб всичко ти е простено.

11.   Е изнасилвачите няма как да бъдат 'поправени', нито чрез труд, нито чрез каквото и да било. Те трябва да лежат до живот, за да може другите хора да сме предпазени.

12.   Липсват ми времената, когато се е видяло на въжето за кражби... Сега, зщаото сме много цивилизовани, оставя е крадците, да си починат на държавни разноски, за да може после пак д ани крадът....

13.   То пак си е осъзнато престъпление, независимо дали е станало по време на комунизма или не. Просто тогава законите за били различни.

Black Sabbath

14.   То за да стигнат въобще до затвора им има нещо психически. Проблемът си е отпреди затвора, не след него.