Споделена история от Други

Лош човек ли съм?
Постоянно се питам този въпрос, през час, два...
И причината е, че заради някаква доза расизъм в мен, малко, но го има аз оставих човека до себе си.
Толкова боли да обичаш, а да предприемеш такава крачка, защото по дяволите то е вътре и те гложди
Да знам, че не ме заслужава, заслужава друг човек до себе си, който би го приел.... но това лош човек ли ме прави?
Опитвах се всячески да си го избия от главата, но не става... виновен ли съм, лош човек ли съм???

Коментари

1.   Тези в по-затворените етнически общности дето искат да се женят само в общността си лоши хора ли са? Искат да си запазят културата и фенотипа хората. Това лошо ли е? Както обикновено, монетата има две страни. Както с всичко, впрочем, дори с по-крайните неща като например когато някое племе в далечното минало е завземало чужди територии и е избивало коренното население. Било е лошо за коренното население, но добре за завоевателите. Няма добро и лошо, не е толкова черно-бяло.

Ти си възприел модерните холивудски норми за морал явно и по това съдиш себе си и изпитваш вина.

2.   Ами как да ти кажа... това с расизма, и най-вече че си позволил той да определя живота ти, според мен е лошо.
Когато обикна истински някого, за мен стават без значение раса, националност, дори външния му вид!
Иначе и аз съм расист, съвсем отявлен при това, но някак си на вътрешно, подсъзнателно ниво, и без сам да разбирам как, умея да правя разлика между расата като цяло и отделните ѝ представители, всеки от които би могъл да е чудесен човек.
Но е вярно примерно, че ако между двамата участници в една връзка има голяма разлика в някакво отношение (интелект, манталитет, социално положение, раса и т. н. ) то проблеми рано или късно възникват.

3.   Според мен няма изначало лоши хора. А по-скоро заблудени такива, които лесно се поддават на чужди мнения, спекулации и широко разпространени пристрастия и стереотипи. И поради вярата си в тези най-често пълни глупости някои са способни да вършат лоши неща.
Не си казал какъв точно е бил проблемът. Ако си се разделил с някого единствено заради етническата или религиозната му принадлежност, при положение че вече сте били заедно известно време и до момента не сте се сблъсквали с непреодолими проблеми поради въпросните различия, за мен си заблуден човек.

4.   През вековете всичките тези деления на добро и лошо са ни изиграли лоша шега. Вместо да бъдем себе си, ние все влизаме в някакви рамки за добро и зло според нечии други критерии.

За мен няма добро и зло. Има лоши и добри решения.

За съжаление масово хората несъзнателно се стремят към нечии други разбирания за добро и зло. В детството им е набивано в главите да са добри, да обичат и те в един момент започват на подсъзнателно ниво да се стремят да са добри, само за да заслужат одобрението на майка си. Започват да несъзнателно да лицемерничат и да лъжат себе си, че трябва да са добри.

Хубаво е да сме добри, но нека го правим, ако наистина ни идва от вътре, а не от някакъв измислен морал и после да не можем да се понасяме. Затова и много хора са нещастни, защото не са себе си, а следват подсъзнателни модели, за да търсят нечие одобрение.

5.   Всеки ще ти каже, че не си виновен и не си лош човек.
Ето и аз ти го казвам: не си виновен, не си лош човек.
Но ако сам не се приемаш и не си вярваш, каквото и да ти казват другите, няма да има полза. Вярвай в себе си, приеми себе си безусловно и безрезервно.
Не искай да си някакъв друг, нещо друго...
Повтаряй си, че ти си нещо хубаво такъв, какъвто си, защото е така.

6.   Лош си затова, че си си позвалил да се занимаваш с този човек, да му(ѝ) вкарваш надежди. Ето затова трябва да изпитваш вина, защото си виновен, а не за расизма. Бъди си расист като искаш, или атеист, или какъв искаш друг... ист, но не си позволявай така да създаваш напразни надежди на някого.

7.   Аз го преодолях и съм много щастлива от този избор. Всъщност любовта ми не ми остави никакъв друг избор. Може би това наистина не е твоят човек, защото предрасъдъците, де да знам в моя случай не бяха толкова надмогващи чувствата ни. С времето разбрах, че и мъжът ми преодолява предрасъдъците на семейството си. Мхм и турците имали право на расизъм, не само ние. Но това ни направи още по-сплотени. Всъщност в ежедневието ни расата и религията нямат много място, не се усещаме различни от другите семейства, само празнуваме повече празници

8.   Автора:
Да това пиша, че оставих човека за да не му давам надежди, а бях с него и се борих с това мое вътрешно предубеждение, но все не успявах.
Това е че изобщо на човека, който беше до мен не му личеше, че е от друг етнос, но видих ли роднините това чувство в мен се събужда и.... ми ставаше гадно.

9.   Да, лош си. знаел си, че тя е от друг етнос, и въпреки това си започнал отношения с нея. използвал си я известно време, и сега реши, че си расист. не, не си добър човек.

10.   Нещо май бъркаш понятията, авторе.
Как така обичаш някого, към когото си расист? Двете неща са напълно несъвместими. Ако най-малкото този човек те привлича сексуално (а любов без сексуално привличане няма), то значи този човек е атрактивен за теб. Расизмът е чувство на омраза и отвращение.
С една дума не си лош човек и не си расист, просто с въпросния обект не си пасвате по някакви причини и това води до раздяла. А ти опитваш да търсиш причините в себе си, приписваш си лоши качества, които нямаш.

Доскоро имах една чернокожа колежка. Абсолютно некадърна, но я държаха понеже ако я уволнят щели да обвинят шефа в расизъм. После дойде нов шеф и я изрита буквално на първата седмица.